Zlínem se ve čtvrtek prohnalo tornádo, potvrdili meteorologové. Urazilo přes kilometr

Odborníci z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) potvrdili, že Zlín zasáhlo ve čtvrtek odpoledne slabé tornádo. Podle předběžných odhadů urazilo asi 1 200 metrů, trychtýř víru mohl mít v některých místech až 50 metrů. Hasiči v souvislosti s průtrží mračen a silným větrem ve čtvrtek ve Zlíně vyjížděli pouze k poškozenému billboardu v místní části Malenovice.

Podle Petra Münstera z brněnského ČHMÚ šlo o nejslabší tornádo o síle F0. Síla tornáda se určuje pomocí Fujitovy stupnice od F0 až po nejsilnější F5. Například tornádo, které loni v červnu postihlo Břeclavsko i Hodonínsko a vyžádalo si šest životů, v některých obcích dosáhlo až čtvrtého stupně.

„Členění je ale trochu složitější. Výsledné číslo bude uvedeno až na základě zhodnocení fotek, které jsem na místě pořídil,“ vysvětlil Münster. Už dříve zmínil, že od lidí, kteří v místě natáčeli či fotili, mají zaznamenaný trychtýř z mraků. Jedno video také přímo ukazuje rotující trosky.

V souvislosti s odstraňováním následků prudkého deště a větru vyjížděli hasiči ve Zlínském kraji ve čtvrtek odpoledne a večer zhruba k 20 incidentům. Podle mluvčí krajských hasičů Lucie Javoříkové šlo nejčastěji o čerpání vody ze sklepů nebo čištění kanálových vpustí a propustků. Ve Zlíně je zaměstnal větrem poškozený reklamní billboard. „Žádný další zásah jsme ve Zlíně neměli,“ dodala Javoříková.

Hasiči ve čtvrtek na několika místech regionu odstraňovali také popadané stromy. Na Zlínsku to bylo v Bratřejově, Biskupicích a Zádveřicích-Rakové. K poškození střech, které silný vítr obvykle způsobuje, hasiči podle mluvčí v kraji nevyjížděli.

Tagy: