reklama

Změna je život: Když internetové výzvy mění svět

Orangutani jsou největší obětí produkce palmového oleje. Upozorňuje na to i výzva #stoppalmovemuoleji.
Zdroj: Instagram/sock.wildsketch

Na procházce jsem nasbírala pytel odpadků, protože jsem se rozhodla zúčastnit #cleanchallenge, doma jsem si uvařilo jídlo bez masa, protože zkouším #veganskavyzva. Cestou do práce jsem se stavila v obchodě pro svačinu, kde se to trochu protáhlo, protože jsem studovala složení potravin. Jedu totiž EKOvýzvu, ve které jsem si vybrala #stoppalmovemuoleji. Ještě se stavit do kavárny pro kofein s bambusovým kelímkem v rámci výzvy #zerowaste. Jen tu lahev na vodu jsem zapomněla doma, kvůli #neplastuj. Dneska se tak musím obejít bez #delamtospravne…

reklama

Na procházce jsem nasbírala pytel odpadků, protože jsem se rozhodla zúčastnit #cleanchallenge, doma jsem si uvařilo jídlo bez masa, protože zkouším #veganskavyzva. Cestou do práce jsem se stavila v obchodě pro svačinu, kde se to trochu protáhlo, protože jsem studovala složení potravin. Jedu totiž EKOvýzvu, ve které jsem si vybrala #stoppalmovemuoleji. Ještě se stavit do kavárny pro kofein s bambusovým kelímkem v rámci výzvy #zerowaste. Jen tu lahev na vodu jsem zapomněla doma, kvůli #neplastuj. Dneska se tak musím obejít bez #delamtospravne…

Výkřiky moderní doby? Ano i ne. Někteří uklízí v přírodě kvůli lajkům pod postnutou fotkou na sociální sítě, někteří kvůli dobrému pocitu a přírodě samotné. Buď jak buď, pomáhá to všem. Je totiž velká šance, že „pozéři“ v rámci sdílení svého obsahu v konkrétní komunitě snažící se o změnu narazí na informace, které jim pomohou přehodnotit priority. A tak se nebudou muset s každým dobrým počinem chlubit. Na druhou stranu samotné sdílení osvěty a konkrétních výsledků pak může být inspirací i pro ostatní.

Bez obalů, bez plastů, od lokálních pěstitelů. Zn. ideál.
Bez obalů, bez plastů, od lokálních pěstitelů. Zn. ideál.

Internetové výzvy jako týmový sport

Nerozumíte všem těm výzvám a přijde vám to všechno „na jedno brdo“? Pak by bylo dobré udělat si v tom jasno. Internetové výzvy s přesahem často fungují jako tzv. škola hrou. Člověk udělá něco prospěšného, podělí se o to s ostatními a v rámci podporovatelů dané výzvy dostane pochvalu. To ho může motivovat k větším a lepším výkonům. Abychom to upřesnili – teď rozhodně nemluvíme o tančení u rozjetého auta nebo o polévání se ledovou vodou. Mluvíme o tom, co pomáhá planetě. A možností je skutečně hodně.

#CLEANCHALLENGE – ukliď si svůj kousek planety. Výzva z posledních týdnů nejvíce rezonovala médii a starší generace si pochvalovaly, že „ti mladí konečně dělají něco užitečného“. Pravdou je, že předchůdcem této výzvy je hnutí Trash Hero, které na potřebu uklidit přírodu poukazuje už pár let. Ale každá kapka se počítá, takže i #cleanchallenge tady má své místo. O co jde – člověk se vyfotí na kusu znečištěné přírody a to nakombinuje s fotografií, kde už je odpad v pytlích a on stojí hrdě vedle nich. Fotografie „předtím a potom“ jsou často dost působivé a rozhodně se nedá říct, že je to k ničemu. Vzhledem k tomu, že stále běží akce Ukliďme svět, ukliďme Česko si můžete udělat svou #cleanchallenge i vy.

#VEGANSKAVYZVA – zkus jíst a žít jinak. Veganská výzva nemá primárně za účel přesvědčit všechny lidi k veganství, ale má jim ukázat, že stravovat se bez živočišných výrobků není nemožné. A že to dokonce může být i dobré. A to jak pro jejich chuťové buňky a zdraví, tak pro životní prostředí. Právě hospodářská zvířata a výroba produktů z nich jsou totiž největším producentem skleníkových plynů na světě. Podle dostupných údajů jde vykácení a vypálení 91% deštných pralesů na vrub právě živočišnému průmyslu. A na výrobu jednoho hamburgeru spotřebujete tolik vody, kolik by vám stačilo na dva měsíce sprchování. Veganská výzva je pro každého, trvá 30 dní a po celou dobu vás budou její webové stránky zásobovat jak informacemi, tak recepty.

#EKOVYZVA – vyber si sám, co chceš změnit. EKOvýzva už má svou historii, Češi na ní mohli poprvé narazit v roce 2015. Zájemcům nabízí rozmanitost v tom, na co se mohou zaměřit. Mezi možnostmi jsou lokální produkty, kdy jsou upřednostňovány tuzemští výrobci a pěstitelé před dovozy ze zahraničí, ekologický život s cílem odstranit ze života přebytečnou chemii jak z kosmetiky, tak např. z polotovarů nebo kupovaného oblečení nebo právě omezení palmového oleje. Symbolem boje proti palmovému oleji se stali kriticky ohrožení orangutani. Kvůli plantážím s palmou olejnou jsou totiž zabíjeni a vytlačováni ze svého přirozeného prostředí. Díky EKOvýzvě s podtitulem #stoppalmovemuoleji tak můžete zjistit, kde všude je obsažený a hledat nové a lepší alternativy.

#ZEROWASTE – život bez zbytečného odpadu. Výzva #zerowaste je celosvětová záležitost, která se největších ohlasů v Česku dočkala po zveřejnění příběhu jedné rodiny. Ta dokázala produkci odpadu snížit natolik, že za celý rok zaplnil jednu zavařovací sklenici. Bezodpadový životní styl se stal výzvou nejen pro spotřebitele, ale také pro výrobce. Ve většině obchodů tak narazíte na bambusové či jiné cestovní hrnky, do kterých vám nejen v restauracích a v kavárnách, ale i ve fast foodech nalejí kávu. V drogeriích najdete bambusové zubní kartáčky nebo jednorázová holítka z recyklovaného plastu. Roste také počet bezobalových prodejen, do kterých přijdete s vlastní výbavou v podobě sklenic a sáčků (samozřejmě látkových). V nich si pak odnášíte navážené zboží. Právě proto se s výzvou #zerowaste pojí i #bezobalu a #neplastuj. Ve zkratce se dá říct, že kdo má vlastní krabičky na jídlo, lahve na pití, hrnky na kávu a sáčky na zeleninu a ovoce, ten vyhrál. To se ale dá říct opravdu jen ve zkratce.

#DELAMTOSPRAVNE – sbírej lajky za správné věci. Tahle výzva si klade za cíl „zatočit“ s lovci selfie fotek, kteří kvůli skvělému záběru neváhají pošlapat přírodní rezervaci nebo ublížit zvířeti. A zatočit s nimi chce tak, že je to naučí dělat správně. Krmíte kachny u řeky a chcete si udělat selfie? Pak si ho udělejte, jak je krmíte správně a zapomeňte tak na pečivo, které jim může ublížit. Chcete se pochlubit svou zahradou? Pak se pochlubte tím, že nepěstujete anglický, ale český trávník, který nespočívá v pěti centimetrech vyschlého koberce. A pokud si chcete udělat „selfíčko“ při procházce, můžete si ho udělat třeba s cigaretovými nedopalky, které jste na té procházce posbírali. Víte, že cigaretový špaček se rozkládá až 15 let?

Spousta lidí tohle všechno dělá automaticky. Nepotřebuje to dokumentovat, umisťovat na sociální sítě a nečeká, že je za to bude někdo plácat po rameni, když je to přece správná věc. Na druhou stranu spousta lidí to ještě nedělá a internetové výzvy jsou dobrou příležitostí, jak začít. Kromě nových poznatků a zkušeností může každý odvážlivec, který se rozhodne do výzvy zapojit, najít i nové přátele, kteří jsou stejně jako on na začátku, nebo kteří mu nabídnou pomocnou ruku a pomohou mu se v té informační změti vyznat.

Gabriela Zvonková

Když selfie, tak ať je správně. Třeba s posbíranými odpadky nebo nedopalky od cigaret.
Když selfie, tak ať je správně. Třeba s posbíranými odpadky nebo nedopalky od cigaret.
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES

Šíření covidu zrychluje, Česko pokořilo další hranici. Vzrostlo i skóre PES

  • Aktualizováno

Index protiepidemického rizika PES ve středu po třech dnech stagnace stoupl ze 70 na 73 bodů. Nadále ale zůstává ve čtvrtém z pěti stupňů rizika. Důvodem zhoršení indexu je nárůst reprodukčního čísla, stouplo na 0,82. Ostatní tři sledovaná kritéria se naopak zlepšila. Koronavirem se v ČR od začátku epidemie prokazatelně nakazilo přes 900 000 lidí. V úterý přibylo 9 558 potvrzených případů, o 1 239 méně než před týdnem.

Rozhovor

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Flegr: Vydržme lockdown tři týdny, jinak je vše zbytečné a lékaři se zblázní

Česko musí ještě tři týdny zůstat ve tvrdém lockdownu, řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS evoluční biolog Jaroslav Flegr s tím, že je třeba se dostat maximálně na 2000 nakažených denně. V březnu podle něj přijde čtvrtá vlna koronaviru a pokud nebudou dostatečně prázdné nemocnice, lékaři se se z toho zblázní. Zdůraznil také, že za úbytek nakažených může vysoký počet zemřelých.

Přepište dějiny. Půjčky na bydlení opět zlevnily a Češi vytvořili hypoteční rekord
Kalousek pochopil, že jeho éra skončila, říká komentátor Šídlo
Vydělávají desítky miliard dolarů. Kam plynou zisky největších farmaceutických firem
Průzkum: Naočkovat už by se nechala téměř polovina Čechů. Větší zájem mají muži
Distribuce vakcín je nespravedlivá, tvrdí kraje. Praha a Brno mají přes polovinu
Praktičtí lékaři budou očkovat bez ohledu na rezervace. Každý 10 pacientů denně
Hrozí další odklad olympiády? Izolace před Australian Open jako varování
reklama
reklama
Nezapomenutelný Kalousek. S Babišem se vsadil o 10 milionů, profackoval mladíka

Politika

Domácí zpravodajství

Blatný se kvůli hašteření poslanců ANO téměř nedostal ke slovu. Plán očkování neukázal
Odborník: PES nepočítal s novou mutací koronaviru. Je třeba připravit šestý stupeň
Další články
reklama
reklama