Znárodněná továrna má přece jen chrlit Moskviče. Ty poslední byly velmi svérázné

De facto znárodněná moskevská automobilka Renaultu sice přišla o veškeré výrobní prostředky, které se přesunuly do Avto VAZu v Togliatti, bez automobilové produkce ale zřejmě přece jen nezůstane. Pod kuratelou značky Kamaz mají pravděpodobně ve spolupráci s čínskými výrobci YAC, FAB a BYD vznikat nové Moskviče.

Zatímco svůj podíl v povolžské továrně Avto VAZ převedl Renault za symbolický jeden rubl na ruský stát, resp. známý výzkumný institut NAMI, vlastní moskevská automobilka byla de facto znárodněna. Podrobnosti nejsou známy, ale jak informuje ruská agentura Autostat, transakce byla dokončena za symbolické náklady a smlouva neobsahuje na rozdíl od odevzdaného podílu v Avto VAZu opci na zpětný odkup.

V opuštěné továrně mají vznikat vlastní modely pod značkou Moskvič včetně elektromobilů. Jenže než se tak stane, a může to trvat hodně dlouho, hledají Rusové pomoc v Číně. Autostat informuje, že KAMAZ již jedná s čínskými automobilkami YAC, FAB a BYD. Nové Moskviče tak budou přeznačkovanými čínskými modely. Kolik se jich zde vyrobí, není známo, ale závod je dimenzován na 180 000 aut ročně. Někdejší slavná moskevská značka by reputaci každopádně napravit potřebovala. V posledních letech totiž produkovala jen velmi svérázné modely.

Zahozená pověst

Automobilka Leninského Komsomolu (AZLK) zásobovala pod jménem Moskvič počínaje rokem 1967 východní blok technicky nenáročnými, výkonnými a robustními inspirovanými modely 412. Na jejich úspěšnou kariéru navázal v roce 1986 Moskvič Aleko, nevýrazný vůz s motorem vpředu, pohonem předních kol a karosérií typu fastback okopírovanou od vozu Simca 1308. Ani Aleko ale není vozem, o kterém vám chceme dnes poreferovat.

Všechno šlo relativně hladce až do roku 1991, kdy byl ruský trh stále ještě dostatečně uzavřen západní konkurenci. Po rozpadu SSSR Moskvič zastihla klasická privatizační spirála, tedy hlavně neschopnost dodat kvalitní produkt, která vyústila v nízké prodeje a neschopnost vyvinout nový, lepší produkt.

V roce 1996 to už vypadalo, že Moskvič definitivně zemře, ale místo toho se konstruktéři z Moskvy pokusili o velký obrat. Představili totiž model 2141-00 a 2141-02 s přezdívkou Svjatogor. Do vedení společnosti OAO Moskvič se ve stejné době dostal jistý Ruben Asatrjan, který byl za celou modelovou reformu přímo odpovědný.

Nové Moskviče dostaly například přední optiku od společnosti Hella, spojku Valeo či posilovač brzd Lucas, ale zároveň s tím přišla i vskutku originální reforma jejich názvosloví. Základní verze sedanu, který sice začal svůj vývoj spolu s hatchbackem Aleko, ale celých jedenáct let čekal na své uvedení do výroby, se jmenoval „Kníže Vladimir“, luxusnější verze se jmenovali „Ivan Kalita“ a hatchbacky dostaly jméno „Jurij Dolgorukij“. Ano, Moskviče se od roku 1997 jmenovali podle známých postav ruských dějin.

Svéráz národního designu

Ke cti může těmto skvostům sloužit alespoň to, že se skutečně zvětšil prostor pro zadní pasažéry. Ruským středním manažerům, kteří mezitím houfně naskočili do vozidel zahraničních značek, byl ale rozvor zvětšený o dalších 20 centimetrů na konečných 2,78 metru ukradený. Moskviče se beztak rozpadaly prakticky pod rukama.

Vladimirů bylo nakonec vyrobeno údajně něco okolo 1 500 kusů a paleta motorizací, kterými je moskevský závod ad hoc vybavoval, byla docela pestrá. Byl tu agregát Renault F3R, ale i jeho modernější verze se šestnácti ventily F4R a F7R s výkonem až 145 koní, nechyběl ale i ze Žiguli převzatý motor o objemu 1,57 litru a výkonem 77 koní.

A nyní k tématu s názvem „Ivan Kalita“, který odkazoval pro jméno moskevského knížete ze 14. století. Tento obskurní vůz měl představovat vrchol modelové řady, reprezentativní vozidlo. Například pro moskevskou radnici, která jeden takový exemplářem využívala a nedávno ho dokonce prodávala v perfektním stavu. Tedy aspoň pokud lze o něčem takovém v souvislosti s tímto povozem vůbec hovořit.

Kalita je vlastně Dolgorukij, jen prodloužený o dalších dvacet centimetrů na výsledných 4,91 metru. O jeho vzhled se postaral designér Slavo Saakjan, který v minulosti pracoval i pro automobilku ZIL a na jeho labutí písni je to pořádně znát. Prodloužení totiž neproběhlo v oblasti kabiny, ta už měla v základním Vladimiru dost. Dvacet centimetrů přibylo, pěkně ZILovským způsobem, za zadní nápravou.

Vpředu byste našli za každých okolností nevkusnou masku chladiče v rolls-royceovském stylu a světlomety, které absolutně ignorovaly její tvar a zkrátka si jely to své. Nejednoznačné křivky karosérie pokračovaly až do zadní části, která byla přepracována podle pravítka.

Borec na konec

Když jste naopak vzali dvakrát prodlouženého Kalitu a zkrátíli ho o 48 centimetrů, odstranili zadní dveře a ty přední prodloužili o 28 centimetrů, vznikl vám automobilový ekvivalent fénu ve vaně – Duetr. Nebo jinak, Moskvič Ivan Kalita v kupé verzi. Ona by ta věc možná měla i jistý úspěch, kdyby cenovka tohoto exkluzivního, ale podivného kusu neznásobila cenu vozidla až trojnásobně oproti sedanu.

V roce 2002 trápení konečně skončilo a někdejší závod leninského Komsomolu oficiálně ukončil produkci. Podobně jako v případě neřízeného buněčného dělení, i tato automobilka se namísto revitalizace spíše sama sežrala. Na památku nám tak zůstalo jen krásné memento v podobě webové stránky automobilky, naposledy aktualizované v roce 2002. Napraví noví provozovatelé znovuruské továrny pošramocenou pověst tradiční značky?

Tagy:

Hlavní zprávy

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert
360°

Hřib přirovnáním Svobody k prasečí chřipce překročil mez. Může ho to stát místo, říká expert

Mezi představiteli koalice Spolu, která vyhrála volby v Praze, panuje většinová shoda na tom, že by chtěli koalici v hlavním městě složit na základě vzoru vládní pětikoalice. V médiích se však diskutuje, zda takové spolupráci nebudou škodit spory mezi lídrem Spolu Bohuslavem Svobodou (ODS) a dosavadním pražským primátorem Zdeňkem Hřibem (Piráti), kteří si šli během kampaně tvrdě po krku. Profesionální vyjednavač Radim Pařík v pořadu 360° mimo jiné radil, co by oba politici měli udělat, aby mohla koalice bez problému vzniknout.

Infobox
sledujeme živě
23:46

Volební on-line přenos pro dnešek končí. Děkujeme za pozornost.

23:20

Vítězové a poražení voleb: Slaví Novotný či Vandas. Neuspěl Špidla, v cílové rovince padl Váňa

23:01

Prachatická ODS jedná o pětikoalici, starostou chce být poslanec Jan Bauer

22:50

Devět perliček senátních voleb: Největší smolař i neuvěřitelné stranické přestupy

Meloniová míří na vrchol. Parlamentní volby v Itálii jasně ovládl pravicový blok

Aktualizováno

Pravicový blok jasně zvítězil v neděli v italských parlamentních volbách i podle předběžných propočtů, které zveřejňují italská média. Favorizovaná aliance si podle televize přišla na zhruba 43 procenta hlasů. Jasné vítězství aliance pravicových stran předvídaly i první odhady založené na průzkumech mezi voliči. Středolevá Demokratická strana už podle agentury Reuters uznala porážku a oznámila, že bude hlavní opoziční silou.

Sáhl jsem si na úplné dno. Partner Soukalové popsal chvíle zoufalství při pátrání po Gábině

O tom, že si bývalá biatlonistka a nynější moderátorka pořadu Showtime Gábina Soukalová prožila v italských Alpách zlý sen, když se při výletě na kole ztratila, již CNN Prima NEWS informovala. Další detaily ale nyní exkluzivně pro ShowTime popsal i její partner Miloš Kadeřábek, který ve středu v podvečer zalarmoval záchranáře poté, co se Gábině ještě stačil dovolat, než se jí vybil mobil. Tušil díky tomu, že se kus značené cesty utrhl a jeho milá hledá cestu zpět.

Okamura ke svému přešlapu: Měl jsem volební lístek pro Růžičku ještě roztrhat a sníst?

Šéf SPD Tomio Okamura už druhý den obhajuje svůj protestní hlas pro znovuzvoleného senátora Jiřího Růžičku. Ten obhájil svůj post v horní komoře parlamentu již v prvním kole. Ačkoliv Okamura volební lístek přeškrtal a natrhnul, stále pravděpodobně platil. „Měl jsem ten lístek ještě zmuchlat? Sníst? Roztrhat na kusy? Ještě něčím polít? Hlavně jsem rád, že jsem vyjádřil nesouhlas s politikou vlády Petra Fialy (ODS),“ doplnil pobaveně Okamura v povolební Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Živě
ON-LINE: V Praze se sešli Praha sobě, Piráti a STAN, konkrétní dohoda nevznikla

Komunální volby v hlavním městě vyhrála koalice Spolu pro Prahu, získala 19 mandátů v zastupitelstvu, které má 65 členů. Druhé skončilo ANO se 14 mandáty. Třetí Piráti budou mít 13 zastupitelů. Mandát v Senátu získal v prvním kole ve volebním obvodu Praha 6 Jiří Růžička (TOP 09), na Bruntálsku Ladislav Václavec (za ANO) a na Orlickoústecku jmenovec premiéra Petr Fiala (za KDU-ČSL).

Živě
ON-LINE: Rusové se děsí mobilizace. Ze země uprchlo přes čtvrt milionu mužů, píší média

Rusové v neděli brzy ráno opět zaútočili pomocí sebevražedných bezpilotních letounů na přístavní město Oděsa. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v sobotním projevu před Valným shromážděním OSN obvinil Západ, že se snaží zničit a rozdělit Rusko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zopakoval, že Ukrajinci osvobodí celou svoji zemi. A ruský vůdce Vladimir Putin učinil další personální změnu ve vedení armády.

Domácí zpravodajství

S touto cestovkou už nikam. Zdravotní trable a návrat domů byly noční můra, líčí klientka

Vidina exotické dovolené pro rodinu s dětmi se změnila v noční můru. Zdravotní problémy, které ji během pobytu v Tunisku postihly, ji nakonec donutily vrátit se domů o několik dní dříve. Přestože v dřívějším letadle byla volná místa, museli znovu zaplatit plnou cenu letenek. Navíc za poměrně dramatických okolností, které člověk ve 21. století u prestižní cestovní kanceláře nečeká. „Chtěla bych důrazně lidem doporučit, aby při výběru dovolené také pečlivě zvažovali, se kterou cestovní kanceláří do světa vyrazí,“ začala redakci CNN Prima NEWS popisovat svůj příběh paní Karolína.

Lepší SPD než kmotři z ODS a TOP 09. Zakládající člen Pirátů vyzval k vendetě v Plzni

Aktualizováno

Plzeňští Piráti v krajském městě zamýšleli koalici s hnutím ANO a STAN i s kontroverzní podporou od dvou zastupitelů za SPD. Proti tomu se však ohradil předseda Pirátů Ivan Bartoš. Strana po nedělním jednání nakonec došla k závěru, že se o podporu SPD neopře. Jeden ze zakládajících členů Pirátů Dalibor Záhora, který je ostrým kritikem plzeňské ODS i TOP 09, si spolupráci s SPD na komunální úrovni představit uměl.

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil Vystrčil. ANO čeká na Babiše a Spolu tápe

S kandidaturou na prezidenta nepočítám, prohlásil v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Ten se dostal s 45 procenty do druhého kola senátních voleb, které bude příští týden. ANO podle šéfky poslanců hnutí Aleny Schillerové „čeká na Andreje Babiše“. Koalice Spolu tápe. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) naznačil, že nejspíš někoho podpoří.