Zpátky do reality, senzační šampionka na US Open pohořela. Ale jsem šťastná, prohlásila

Prohra dvakrát 3:6, minus 2 030 bodů a volný pád žebříčkem zhruba do osmé desítky. Tenistka Emma Raducanuová na US Open dorazila jako úřadující šampionka a oproti loňskému roku, kdy od ní nikdo naprosto nic nečekal, se ocitla pod enormním tlakem. Devatenáctiletá Britka se s ním nedokázala vypořádat a s New Yorkem se rozloučila už po prvním kole. Ale kupodivu je za to zčásti ráda.

Byla to story jako hrom. Možná nejsenzačnější vítězství na grandslamu v historii. Emmu Raducanuovou na začátku loňského léta znali jen nejzarytější tenisoví fanoušci. Zčistajasna se zjevila na domácím Wimbledonu, kde senzačním postupem do osmifinále vzkázala: „Dejte si na mě pozor.“

Na následujícím US Open ale přesto musela napřed do kvalifikace. Tou proletěla a nezastavovala. Nakonec bez ztráty jediného setu nad hlavu zvedla ve Flushing Meadows trofej. A v ten den se jí změnil život. Seznamovala se se všemi benefity i negativy toho být celebritou.

Neustálý zájem jí – zdá se – nevadí. Rozdává úsměvy, ochotně se podepisuje fanouškům, fotí se s nimi a snaží se být stále obyčejnou holkou, jíž před víc než rokem nikdo nevěnoval výraznější pozornost. Jenže kromě zájmu rapidně narostla očekávání a s každým dalším selháním se tlak vyvíjený rozrůstajícím se táborem zejména britských kritiků stupňoval. Na většině turnajů, které od pohádkového newyorského vystoupení absolvovala, nepřešla přes druhé kolo. Měnila trenéry. Stále ale figurovala v žebříčku WTA vysoko, dokonce až na 10. místě. Mezi absolutní elitou ji držel obrovský bodový zisk z US Open.

Čistý štít

Část tenisové veřejnosti čím dál tím častěji opakovala, že její slavný triumf byl náhodou. Že není pravou šampionkou, ze které by měly mít soupeřky v dalších letech strach. A že mladá tenistka pofrčí po letošním americkém grandslamu v rankingu dolů v důsledku neobhájených bodů.

Nemůže být náhodou, že na jednom ze čtyř největších turnajů vyhrála včetně kvalifikace 10 zápasů v řadě, aniž by jakékoliv protivnici dopřála jednu vyhranou sadu. Ale poslední věc se nyní stala reálnou. Tenistka s rumunsko-čínskými kořeny prohrála při návratu na místo, kde byla loni korunována, hned první zápas s Francouzkou Alizé Cornetovou 3:6 a 3:6.

Velké zklamání, ale zároveň i úleva. Raducanuová ví, že po nepovedené akci se zbavuje břemene. Za posledních 12 měsíců byla neustále pod rentgenem a tento intenzivní monitoring nyní končí.

„Jsem opravdu hodně smutná, když se s turnajem loučím takto brzo. Nemůže to nebýt má oblíbená akce. Ale chci říct, že jsem zároveň šťastná. Protože teď začínám od píky, mám čistý štít. Spadnu v žebříčku a teď je čas opět stoupat nahoru,“ popisovala na pozápasové tiskové konferenci.

Jako příležitost pro restart vidí brzké vypadnutí i expert stanice Eurosport Mats Wilander, sedminásobný grandslamový šampion. „Podle mě je to velmi, velmi důležitý moment v její kariéře. Obhajování titulu je pryč a teď se může soustředit na svůj tenis. A také na to, aby vystoupala žebříčkem normální cestou, a ne se na vrcholu zjevit zničehonic,“ popisovala bývalá světová jednička.

Osmapadesátiletý Wilander také konstatoval, že nevidí příliš mnoho rozdílů mezi loňskou a letošní Emmou. Jen před rokem byla sebevědomější a soupeřkám nečekaně dobrými výkony naháněla strach. „Je dobrou hráčkou, ale ne výbornou. Za uplynulé období ztrácela sebedůvěru. Ale je to bojovnice, umí hrát hezky. Jen mám pocit, že zatím úplně nenašla správnou identitu. Patří mezi agresivní hráčky? Riskuje? Nebo spíše využívá své pohybové vlastnosti a její tenis je variabilní?“ táže se Švéd.

Těší se na to, co Raducanuová v dalších týdnech a měsících nabídne. A přiznává, že se po loňském šoku ocitla ve velmi složité situaci. „Její úspěch byl očividně tím největším britským sportovním příběhem za strašně dlouhou dobu. Jak se s tímto chcete vypořádat? Takže zpátky do reality,“ uzavřel Wilander.

Tagy:
US Open sport Emma Raducanuová Mats Wilander Alizé Cornetová tenis New York