Zpěvačka Dasha: Jazz je moje láska, a proto jsem se vrhla do světově ojedinělého projektu

Už jako malá hrála na klavír a housle, zpěv u ní ale zvítězil. V dětství vyhrála soutěž Zlíntalent a díky tomuto úspěchu se rozhodla jít studovat zpěv. Postupem času zpěvačka Dasha zpívala třeba s Jiřím Kornem, Karlem Gottem a dalšími úspěšnými českými interprety. Sbírá jeden úspěch za druhým a o svém životě promluvila v pořadu Úspěšní.

Dasha, vlastním jménem Dagmar Sobková, je česká zpěvačka a muzikálová herečka. Je držitelkou ceny Thálie pro rok 2010 a dnes se zaměřuje na jazzové koncerty. Její cesta zpěvačky začala v roce 1996, kdy vyhrála pěveckou soutěž mládeže Zlíntalent. Tam si jí všimla Lída Nopová a přemluvila její rodiče, aby ji dali na Pražskou konzervatoř.

„Lída Nopová byla vokalistka Karla Gotta, která zavolala mým rodičům, že o mě moc stojí. V tu dobu jsem měla za sebou přijímačky na rakouskou školu, obor cestovní ruch. Takže najednou úplně jiná představa o budoucnosti. Velká životní změna. Z poradkyně v cestovce zpěvačkou. Ona mé rodiče ukecala a já tedy zkusila talentovky. A místo Rakouska jsem šla do Prahy,“ říká Dasha.

Při studiu Dasha dostala mnoho pracovních příležitostí. V šestnácti letech se jí ujal Jiří Korn, a tak se začala další práce jen hrnout. „Hned po prvním ročníku na konzervatoři mi zavolal kapelník od Karla Gotta Pavel Větrovec, že hledají vokalistku. Konkurz jsem úspěšně udělala a od té doby jsem více jak dvacet let jezdila s Karlem Gottem,“ dodává Dasha.

Pamatujete si na konkurz na vokalistku pro Karla Gotta?

Pamatuji si, že Pavel Větrovec přišel k nám do třídy, kde jsme měli piano, a přinesl noty s německým textem. Já chodila na základní školu s rozšířenou výukou jazyků, takže jsem se němčinu učila sedm let. Konkurzem jsem každopádně prošla a týden na to jsem jela s Karlem na velké německé turné.

Jak jste si zpočátku s Karlem Gottem rozuměli?

Já jsem ho velice obdivovala, a navíc jsme se s Karlem znali, protože on shodou okolností křtil moje úplně první album. Natočila jsem ho ve čtrnácti letech. Tehdy mě vůbec nenapadlo, že o dva roky později budeme spolupracovat.

Jaké bylo s ním mluvit o muzice?

No hlavně o té muzice, které se i teď hodně věnuji, a to je jazz. Kolébka populární hudby. On měl obrovský přehled, byl jako chodící encyklopedie. Byla to vždy velká čest poslouchat ho a bavit se na toto téma.

Vy jste začala s novým projektem, který je na jazz zaměřený. Proč zrovna jazz?

Jazz, to je moje láska. Já jsem se skutečně vrhla do ojedinělého projektu, až bych řekla světově ojedinělého. Podobný projekt jsme zatím nikde nenašli a to jazzová zpěvačka, jazzový repertoár, ale za doprovodu smyčcového kvartetu. Letos dokonce vyjde i naše album, které je podle Elly Fitzgerald.

Zpěvačka Dasha dnes žije s partnerem bubeníkem Ondřejem Slukou a vychovávají spolu dceru Žofii. Na plný úvazek se dnes věnuje mateřství a hudbu dává trochu stranou. „Za svůj největší úspěch považuji svou rodinu a co se týká profese, tak si myslím, že velký úspěch je to, že mohu dělat i živit se tím, co mě neskutečně baví,“ říká na závěr Dasha.

Sledujte pořad Úspěšní

Poznejte ženy a muže různých profesí, kteří se nevzdali a šli za svým snem. Často narazili i na obtížné překážky, ale našli způsob, jak bojovat. Vymysleli unikátní projekt nebo podnikání a dnes jsou inspirací a motivací pro každého, kdo touží něco dokázat. Všechny díly pořadu najdete ZDE.

Tagy:
Karel Gott projekt jazz Dagmar Sobková Dasha Cena Thálie Pavel Větrovec Ella Fitzgeraldová Jiří Korn Lída Nopová Ondřej Sluka