Zásah fregaty Admiral Makarov? Pro Rusy by to byla další obrovská ostuda, zdůrazňuje Zrno

Ještě neodezněla ostuda, kterou utrpělo ruské námořnictvo po potopení křižníku Moskva, a z ukrajinského bojiště už přicházejí zprávy o další ruské blamáži. Podle zatím nepotvrzených informací se ukrajinské armádě podařilo zasáhnout fregatu Admiral Makarov – aktuálně největší ruské vojenské plavidlo v oblasti. „Pokud se Ukrajincům tento zásah povedl, tak je to pro Rusko obrovská ostuda,“ vzkázal reportér CNN Prima NEWS Matyáš Zrno z Ukrajiny.

„Nyní nemáme potvrzeno, co se s fregatou Admiral Makarov stalo. Poměrně značný provoz ruských letounů a lodí v okolí však ukazuje, že se tam něco stalo. A pokud se Ukrajincům zásah této nejmodernější fregaty ruské Černomořské flotily, povedl, tak je to obrovská ostuda. Připomínám, že jde o nejmodernější loď, která je pouze 10 let stará a její cena je půl miliardy dolarů,“ uvedl Zrno.

Reportér CNN Prima NEWS připomněl, že boje pokračují i jinde na Ukrajině. „Především na Donbase, kde se snaží ruská armáda s využitím masivní převahy těžkých zbraní postupně odříznout ukrajinské jednotky na východě. Postup se však měří ve stovkách metrů, maximálně jde o kilometr, na mapě abyste to hledali víceméně pod lupou,“ upřesnil.

Dodal, že Rusko má navíc značné ztráty. „Velmi opatrné odhady uvádí 100 tanků a 200 obrněnců za týden. To jsou ztráty, které si Rusko nemůže dlouhodobě dovolit,“ dodal.

O zásahu ruského plavidla informovala v pátek agentura Unian s odkazem na zpravodajský portál Dumska z Oděsy. Podle informací tohoto webu zasáhla loď ukrajinská protilodní střela Neptun. Na lodi podle ukrajinských médií došlo k výbuchu a posléze začala hořet. Na pomoc byla vyslána plavidla z poloostrova Krym, který je od roku 2014 pod kontrolou Ruska. Nad Černým mořem krouží ruské letouny, napsala agentura Unian, což potvrdil i Zrno.

Informace o poškození lodi se na sociálních sítích objevila už ve čtvrtek večer. Podle informací médií má být poškozenou lodí fregata projektu 11356 Burevestnik (Buřňák), což jsou plavidla s naváděnými námořními a oceánskými raketami krátkého a dlouhého doletu. Některé zdroje uvedly, že by mohlo jít o loď Admiral Makarov, která je spolu se dvěma dalšími fregatami stejného typu ve službě ruské Černomořské flotily.

Makarov potrestal bůh moře

„Existuje (loď) Admiral Makarov. Teď je to s ní špatné – potrestal ji bůh moře. Ještě jedna ruská vojenská loď nešla tam, kam měla,“ vyjádřil se podle Unian k fregatě na sociálních sítích ukrajinský poslanec Oleksij Hončarenko. Narážel přitom na zničený ruského křižníku Moskva, který v samém začátku ruské invaze na Ukrajinu nechvalně proslul incidentem u Hadího ostrova.

Posádka vyzvala ukrajinské obránce na ostrově, aby se vzdali, ti to ale nevybíravými slovy odmítli. V polovině dubna se křižník Moskva potopil. Rusko tvrdí, že se tak stalo na rozbouřeném moři, když byl křižník tažen do přístavu poté, co na něm vybuchla munice. Podle ukrajinské verze se ale loď potopila v důsledku zásahu střelami Neptun.

Mluvčí ruského prezidenta Dmitrije Peskova podle agentury TASS řekl, že Moskva nemá o poškození ruské lodi v Černém moři informace.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
06:12

USA poskytnou Ukrajině další vojenskou pomoc včetně 18 raketometů HIMARS

05:00

ISW: Ukrajinci již téměř obklíčili město Lyman, okupované ruskými vojáky

04:32

Poslanci se budou dál zabývat novelou rozpočtu, zvyšuje schodek na 330 mld. Kč

00:49

Ukrajinci sestřelili čtyři ruské rakety v Záporožské a Dněpropetrovské oblasti

Fiala: Sankce nás zasáhly víc než Rusko. Putin si s námi hrál už před válkou, odmítl Munzar

Na Václavském náměstí demonstrovaly ve středu proti vládě desetitisíce lidí. Jedním z důvodů byla i obava o budoucnost v aktuální energetické krizi. Předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala v pořadu 360° v této souvislosti uvedl, že protiruské sankce nám uškodily více než Rusku. Místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS) ale podotkl, že Putin si s cenami energií hrál již před válkou.

Ponížení pro Harryho a Meghan. Na webu královské rodiny klesli na úroveň vyděděného prince

Princ Harry a jeho manželka Meghan, vévodkyně ze Sussexu, se dočkali dalšího ponížení. Na oficiálních webových stránkách britské královské rodiny byli přesunuti až na konec sekce o profilech jednotlivých členů. Na dně se nacházejí spolu se zavrženým princem Andrewem, který je zapletený do sexuální aféry miliardáře Jeffreyho Epsteina.

Živě
ON-LINE: Další problém pro Rusy. Na Ukrajinu míří obávané raketomety i postrach dronů

Po vyhlášení částečné mobilizace z Ruska prchají statisíce mužů, další se v zemi snaží odvod na frontu bojkotovat. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně. Mluvčí kremlu Dmitrij Peskov pak vzkázal, že cílem Ruska je získat Doněckou oblast. Ukrajinské jednotky oznámily další úspěch na jihu země. USA oznámily, že Ukrajině poskytnou další vojenskou pomoc, včetně 18 raketometů HIMARS.

Na hranicích se Slovenskem začaly další kontroly kvůli migrantům. Turisté by měli zpozornět

Česká policie zahájila kontroly na česko-slovenské hranici kvůli vysokému počtu uprchlíků, kteří přes Česko přecházejí do Německa a Rakouska. Policie bude kontrolovat 27 bývalých hraničních přechodů i zelenou státní hranici, kterou nebude možné minimálně deset dnů překračovat. Slovenský premiér ve středu české rozhodnutí kritizoval. Kontroly v reakci na české opatření od čtvrtka zavádí na hranici se Slovenskem i Rakousko.

Ukrajinci blízko důležitého vítězství. Rusy čekají na východě vážné problémy, míní experti

Ukrajinské jednotky již téměř obklíčily město Lyman v Doněcké oblasti, které se snaží dobýt zpět. Vyplývá to z nové mapy, kterou zveřejnil americký Institut pro studium války (ISW). Zásobování Lymanu okupovaného ruskou armádou může procházet pouze úzkým koridorem přes obec Torske, která je již pod palbou ukrajinských sil, uvádí podle ruskojazyčné verze BBC Institut pro studium války.

Domácí zpravodajství

Desetitisíce lidí protestovaly proti vládě. Pořadatelé požádají Zemana o její odvolání

V Praze se na Václavském náměstí konala demonstrace proti vládě. Pořadatelé z uskupení Česká republika na 1. místě požadovali demisi pětikoaličního kabinetu a obrat politického směřování země. Na začátku programu to řekl organizátor Jiří Havel. Na akci dohlížela policie. Na Twitteru uvedla, že do centra metropole dorazily podle jejího odhadu „nižší desítky tisíc“ účastníků. Prvního shromáždění na začátku září se podle policie účastnilo asi 70 tisíc lidí. Pořadatelé demonstrace chtějí 10. října požádat prezidenta Zemana o odvolání vlády a vyhlášení předčasných voleb, další demonstraci pak plánují na 28. října.