Zrušili jsme Rusům jednu generaci špionů. V úterý řeknu na policii pravdu, tvrdí Hamáček

Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se chystá v úterý vypovídat na policii ve vrbětické kauze. „Je evidentní, že k výměně informací s Ruskem nedošlo a je to jen výmysl pana Kroupy,“ řekl Hamáček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Vicepremiér by měl na policii vysvětlit okolnosti své neuskutečněné cesty do Moskvy, kterou překazilo odhalení v kauze výbuchů ve Vrběticích. „V úterý budu vypovídat na policii. Popravdě popíšu, jak to probíhalo. Je evidentní, že tam k žádnému trestnému činu nedošlo,“ řekl Jan Hamáček v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Podle něho je také zřejmé, že k výměně informací s Ruskem nedošlo a „je to jen výmysl pana Kroupy“, dodal. Hamáček reagoval na obvinění reportéra Seznam Zprávy Janka Kroupy, že se v polovině dubna chystal do Moskvy, kde měl realizovat plán na zvýšení volebních preferencí ČSSD.

Hamáček podle Kroupy chtěl vyměnit ututlání informací o ruské roli při výbuších muničních skladů ve Vrběticích za vakcíny Sputnik V, s jejichž pomocí by proočkoval českou populaci a získal voliče pro sociální demokracii. Jan Hamáček se však od začátku dušoval, že se Kroupovo obvinění nezakládá na pravdě, a dokonce na autory článku Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou podal trestní oznámení.

Česko-ruské vyhošťování

„Příběh s Vrběticemi byl zvláštní i pro mě jako politika. Podle mě to vláda nezvládla,“ dodal ministr vnitra v Partii Terezie Tománkové. Podle něho je ale důležitý výsledek celého sporu s Ruskem kolem Vrbětic. „Zrušili jsme Rusům jednu generaci špionů, které měli připravené. Dnes to musí řídit z Vídně, protože pražská rezidentura se rozpadla. Splnili jsme sen bezpečnostní služby,“ řekl dále Hamáček.

Konflikt s Ruskou federací vypukl na začátku druhé poloviny dubna. Před novináře tehdy při narychlo svolané tiskové konferenci předstoupili Jan Hamáček a předseda vlády Andrej Babiš, aby oznámili, že do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské vojenské služby GRU.

Následovalo rozhodnutí o vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády, kteří museli Česko opustit do 48 hodin. Ruská strana kontrovala vyhoštěním 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě. Později následovaly další podobné kroky.

Zeman: Neexistují důkazy ani svědectví

Debatu ohledně zapojení ruských tajných služeb do vrbětických výbuchů rozvířil týden po zmíněné tiskové konferenci prezident republiky Miloš Zeman. Nejprve tím, že týden mlčel, poté tím, co ke kauze řekl. „Mohu konstatovat, že ve zprávě BIS se uvádí, a tuto větu jsem si podtrhl, že neexistují důkazy ani svědectví, že by tito dva agenti byli ve vrbětickém areálu. Koneckonců když se zkoumal druhý areál těsně před jeho výbuchem, nebyl v něm nalezen žádný výbušný systém,“ řekl prezident v televizním projevu.

Podezření z účasti ruských špionů ale tehdy považoval za vážné. „Jednak se musíme ptát, co tady vůbec dělali. Za druhé to, že BIS neprokázala jejich účast, neznamená, že do vrbětického areálu nevnikli. Policejní vyšetřování pracuje s hypotézou, že je tam mohl provézt jeden z majitelů firmy IMEX. Toto podezření je zapotřebí bud vyvrátit, nebo potvrdit,“ dodal Miloš Zeman.

Tagy:
Miloš Zeman Jan Hamáček Partie Partie Terezie Tománkové Vrbětice Rusko diplomatická roztržka

Hlavní zprávy

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří
360°

Volit králíka v klobouku nebudeme. Schillerová prozradila, koho v boji o Hrad nepodpoří

Hnutí ANO stále vyčkává s oznámením, koho a zda vůbec někoho vyšle do prezidentské volby. Expremiér Andrej Babiš má své definitivní rozhodnutí představit 26. října. Mezi zvažovanými kandidáty figuruje i šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ta v pořadu 360° na CNN Prima NEWS připomněla prezidenta Miloše Zemana i jeho předchůdce Václava Klause a Václava Havla. Označila je jako těžké váhové kategorie, které veřejnost znala z jejich dlouhodobého působení v politice. Hnutí ANO určitě nepodpoří králíka v klobouku, prohlásila exministryně financí.

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám
ShowTime

Margita zpíval poprvé po smrti Zagorové: Strašně jsem se klepal. Bál jsem se, že to nedám

Měsíc po smrti své milované ženy Hany Zagorové vystoupil Štefan Margita poprvé před publikem na koncertě v Mikulově s písní Ave Maria. Jak sám přiznává, byla to pro něj těžká zkouška. V okamžiku, kdy začala hrát hudba, se totiž celý rozklepal a myslel si, že píseň nedozpívá. „Pak jsem ale zavřel oči a začal zpívat. Zpíval jsem pro Haničku,“ řekl v exkluzivním rozhovoru pro redakci Showtime Margita.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Nálezy jako v Osvětimi: Rusové Ukrajince pohřbívali zaživa a trhali jim zubní korunky

22:26

Zelenskyj oznámil, že se ukrajinské armádě podařilo osvobodit další tři obce

21:47

Zelenskyj: Základy života v Lymanu byly zníčeny.

21:17

Špatná kvalita výzbroje ruských vojáků je známá věc, po internetu koluje ukázka jejich helmy

Fiala: Středulova demonstrace? Já tam nepůjdu, nebudu podporovat jeho prezidentskou kampaň

Na sobotní demonstraci svolanou odbory nepůjdu. Nebudu podporovat prezidentskou kampaň Josefa Středuly, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu CNN Prima NEWS Co na to premiér. Odmítl tvrzení, že by s odboráři vláda nekomunikovala, naopak s nimi podle jeho slov jedná pravidelně. Stejně tak se ve vysílání ohradil proti hlasům, že se vláda vykašlala na občany České republiky, jak to rámcují organizátoři protivládních protestů.

Fiala prozradil, proč nepředstavil kandidáta na Hrad: Je to rozumné, z boje jsme neutekli

Neutekli jsme z boje, rozhodli jsme ve prospěch odpovědnosti. Další jméno z koalice Spolu by nebylo rozumné, řekl předseda vlády Petr Fiala (ODS) v pořadu Co na to premiér. Ve vysílání CNN Prima NEWS také uvedl, že prezident by měl mít ideálně prozápadní orientaci a musí respektovat ústavní normy. Podle Fialy měli občané obavy z toho, že by do boje o Pražský hrad přišel další kandidát a snížil tak šance jiným osobnostem.

Další děsivá nehoda na Slovensku: Opilý řidič sjel na chodník. Smetl maminku s dětmi

Na Slovensku došlo ve středu odpoledne k další vážné nehodě, kdy řidič vyjel ze silnice a srazil hned několik chodců. Tentokrát v Čadci 37letý muž vjel s autem na chodník, kde smetl ženu se dvěma malými dětmi. Všichni čtyři účastníci nehody skončili v nemocnici. Slovenská policie provedla šoférovi dechovou zkoušku, při které nadýchal téměř 1,8 promile. Jak vážně byly zraněné děti a žena, zatím není zřejmé.

Živě
ON-LINE: Státy EU se shodly na dalších sankcích. Zavedou i cenový strop na ruskou ropu

Ukrajina dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří u Chersonu. Prezident Volodymyr Zelenskyj označil ukrajinský postup za rychlý. Státy EU se ve středu shodly na dalším balíčku protiruských sankcí. Řady ruských ozbrojených sil od vyhlášení mobilizace rozšířilo už 200 tisíc lidí, tvrdí ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Většina z nich ale zřejmě nemá potřebný výcvik a otázkou je rovněž kvalita vybavení.

Baldwin zažehnal první žalobu. Domluvil se s rodinou zastřelené kameramanky

Americký herec Alec Baldwin a producenti westernu Rust uzavřeli dohodu s rodinou kameramanky Halyny Hutchinsové, kterou Baldwin zastřelil loni v říjnu při natáčení tohoto filmu v Novém Mexiku. Informoval o tom manžel zesnulé kameramanky. Místní prokurátorka později uvedla, že dohoda mezi Baldwinem a rodinou Hutchinsové nebude mít žádný vliv na její případné rozhodnutí, zda v případu zahájí trestní stíhání.

Domácí zpravodajství