Zrušili jsme Rusům jednu generaci špionů. V úterý řeknu na policii pravdu, tvrdí Hamáček

Jan Hamáček

PARTIE Terezie Tománkové 5.9.2021

Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se chystá v úterý vypovídat na policii ve vrbětické kauze. „Je evidentní, že k výměně informací s Ruskem nedošlo a je to jen výmysl pana Kroupy,“ řekl Hamáček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Vicepremiér by měl na policii vysvětlit okolnosti své neuskutečněné cesty do Moskvy, kterou překazilo odhalení v kauze výbuchů ve Vrběticích. „V úterý budu vypovídat na policii. Popravdě popíšu, jak to probíhalo. Je evidentní, že tam k žádnému trestnému činu nedošlo,“ řekl Jan Hamáček v nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Podle něho je také zřejmé, že k výměně informací s Ruskem nedošlo a „je to jen výmysl pana Kroupy“, dodal. Hamáček reagoval na obvinění reportéra Seznam Zprávy Janka Kroupy, že se v polovině dubna chystal do Moskvy, kde měl realizovat plán na zvýšení volebních preferencí ČSSD.

Hamáček podle Kroupy chtěl vyměnit ututlání informací o ruské roli při výbuších muničních skladů ve Vrběticích za vakcíny Sputnik V, s jejichž pomocí by proočkoval českou populaci a získal voliče pro sociální demokracii. Jan Hamáček se však od začátku dušoval, že se Kroupovo obvinění nezakládá na pravdě, a dokonce na autory článku Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou podal trestní oznámení.

Česko-ruské vyhošťování

„Příběh s Vrběticemi byl zvláštní i pro mě jako politika. Podle mě to vláda nezvládla,“ dodal ministr vnitra v Partii Terezie Tománkové. Podle něho je ale důležitý výsledek celého sporu s Ruskem kolem Vrbětic. „Zrušili jsme Rusům jednu generaci špionů, které měli připravené. Dnes to musí řídit z Vídně, protože pražská rezidentura se rozpadla. Splnili jsme sen bezpečnostní služby,“ řekl dále Hamáček.

Konflikt s Ruskou federací vypukl na začátku druhé poloviny dubna. Před novináře tehdy při narychlo svolané tiskové konferenci předstoupili Jan Hamáček a předseda vlády Andrej Babiš, aby oznámili, že do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014 byli zapojeni příslušníci ruské vojenské služby GRU.

Následovalo rozhodnutí o vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády, kteří museli Česko opustit do 48 hodin. Ruská strana kontrovala vyhoštěním 20 zaměstnanců české ambasády v Moskvě. Později následovaly další podobné kroky.

Zeman: Neexistují důkazy ani svědectví

Debatu ohledně zapojení ruských tajných služeb do vrbětických výbuchů rozvířil týden po zmíněné tiskové konferenci prezident republiky Miloš Zeman. Nejprve tím, že týden mlčel, poté tím, co ke kauze řekl. „Mohu konstatovat, že ve zprávě BIS se uvádí, a tuto větu jsem si podtrhl, že neexistují důkazy ani svědectví, že by tito dva agenti byli ve vrbětickém areálu. Koneckonců když se zkoumal druhý areál těsně před jeho výbuchem, nebyl v něm nalezen žádný výbušný systém,“ řekl prezident v televizním projevu.

Podezření z účasti ruských špionů ale tehdy považoval za vážné. „Jednak se musíme ptát, co tady vůbec dělali. Za druhé to, že BIS neprokázala jejich účast, neznamená, že do vrbětického areálu nevnikli. Policejní vyšetřování pracuje s hypotézou, že je tam mohl provézt jeden z majitelů firmy IMEX. Toto podezření je zapotřebí bud vyvrátit, nebo potvrdit,“ dodal Miloš Zeman.

Tagy:
Miloš Zeman Jan Hamáček Partie Partie Terezie Tománkové Vrbětice Rusko diplomatická roztržka