Zvažte očkování dětí nad pět let. Virus v nich může mutovat, varuje poslankyně ODS

Od pondělí mohou rodiče v Česku registrovat k očkování děti starší pěti let. Poslankyně Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS) v pořadu Partie prohlásila, že by tuto možnost měli lidé zvážit. Pokud budou podle ní očkovaní jen dospělí, covid může mutovat v dětech a dále se šířit.

„Některé vědecké studie naznačují, že pokud budou očkovaní dospělí, koronavirus bude mutovat v dětech. Nebo je zkrátka začne více ohrožovat. Je to jedna z mých obav,“ pronesla v Partii lékařka a politička Crkvenjaš.

Názory na tuto problematiku se liší. Například v Německu zatím plošné očkování dětí ve věku mezi pěti a dvanácti lety odmítají, vakcínu tamní vláda doporučuje pouze pro ty děti, které mají některé další zdravotní obtíže.

Proti očkování dětí se v Partii postavil odborný garant TSS pro zdravotnictví Marek Zeman, který s Crkvenjaš v Partii diskutoval. Spolu s ním pozvání do pořadu přijali i poslanec David Kasal (ANO) a senátor Karel Zitterbart (STAN).

Podle Zemana není jasné, zda je vyšším rizikem pro děti postcovidový syndrom, nebo komplikace po aplikaci vakcíny. Pokud má být argumentem pro očkování dětí tvrzení, že nebudou přenášet virus na starší občany, člen Trikolóry takový důvod považuje za lichý.

„Postrádá to význam, děti budou stále přenašeči, byť v menší míře. Krásně se zvedají tabulky proočkovanosti, ale nepomůže to v šíření. Očkování u dětí pokládám za rizikové,“ řekl v Partii.

Tagy:
Německo očkování ODS děti ANO 2011 Starostové a nezávislí Česko koronavirus COVID-19 povinné očkování Zdenka Němečková Crkvenjaš David Kasal Marek Zeman Karel Zitterbart Trikolóra hnutí občanů