Zvoňte na Fialu. Ukrajinka Iryna se synem hledala bydlení, dočkala se nenávistných reakcí

Uprchlice z Ukrajiny

Uprchli před válkou a snaží se v České republice najít bydlení. Iryně a jejímu synovi z Ukrajiny se ale místo pomoci dostala jen vlna nenávistných komentářů. Měli byste zvonit u premiéra Petra Fialy (ODS), pustili se do nich někteří. Jiní použili ještě ostřejší slova.

„Dobrý den, jsme přistěhovalci z Ukrajiny. Hledám ubytování pro sebe a syna sportovce, fotbalistu, který trénuje v Praze. S registrací,“ podala inzerát Iryna Zelenská, a to na facebookové stránce, která slouží k poptávce po bytech k pronájmu.

Zatímco některé příspěvky na této stránce zůstávají bez jakékoli reakce, tato prosba vyvolala rozruch. Očividně ne všichni čeští občané totiž s uprchlíky z Ukrajiny, kteří utíkají před válkou, soucítí. A pro ventilaci názoru si vybrali právě sociální sítě.

Zkouší to přes syna

„Radši prázdný byt bez nájemníků než tohle,“ napsal pod příspěvek například uživatel Jan D. „Když stojím jako matka za nic, postavím to na synovi, jenž hraje velice unikátní sport,“ kritizoval ironicky uživatel Adam T.

Některým se nelíbí, jaké mají Ukrajinci výhody. „Cestovní zdarma, zoologickou zdarma… Když jdu s rodinou do zoo, tak tam nechám jenom na vstupném minimálně tisícovku, a oni to mají za korunu. A to nemluvím, kolik dám za jízdné, potraviny mají zadarmo. Ať jdou do **či všichni Ukrajinci,“ nebral si servítky Pavel M.

„Zazvoňte u Fialy,“ dodal další uživatel Facebooku. Na vlnu nenávistných komentářů ukrajinská maminka Zelenská nereagovala. Řada komentujících se Ukrajinky zastala. „Lidi, vy jste opravdu odporná svoloč, bych se nemohl ani podívat do zrcadla, ale vám to nedělá problém, protože jste bezpáteřní hyeny. Záviděli byste jim i vlastní pohřeb,“ bránil uprchlici Ivan D. Od počátku ruské invaze získalo víza 400 932 uprchlíků.

(Ne)podporu potvrzuje průzkum

Že jsou Češi méně ochotni pomáhat uprchlíkům než na začátku konfliktu, dokládá i červnový průzkum agentury STEM, jedním z důvodů je strach ze zhoršení životní úrovně.

„Posuny vidíme i přesto, že jednotlivé časové body výzkumů dělí čtyři týdny. Klesá především ochota pomáhat na úkor vlastní situace,“ uvedl STEM. Dodává, že přesto stále mírně převažuje pozitivní postoj k pomoci ukrajinským uprchlíkům, který vyjádřilo 53 % dotazovaných.

Zatímco jednoznačně proti bylo v dubnu 16 % dotazovaných, za červen jejich počet stoupl na 26 %. Taková data jsou podle agentury alarmující.

Z výsledků ovšem také vyplývá, že podpora válčících stran mezi Čechy zůstává v podstatě neměnná. Analýza porovnala nálady společnosti ve vztahu k ruské invazi na Ukrajině od konce března do poloviny června.

Tagy: