Zvrat v kauze frýdlantské nemocnice. Kvůli otravě krve pacientů je obviněno šest zdravotníků

Policie se znovu zabývá kauzou otravy krve devíti pacientů v nemocnici ve Frýdlantu na Liberecku (autor: Ota Bartovský/MAFRA)

Zásadní zvrat nastal v kauze otravy krve pacientů ve frýdlantské nemocnici. Státní zastupitelství v Liberci obvinilo šest zdravotníků z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. „Došlo k pokynu ze strany státní zástupkyně k trestnímu stíhání ve vztahu k šesti fyzickým osobám z řad zdravotnických pracovníků,“ řekl CNN Prima News vedoucí státního zastupitelství Lukáš Pauldura.

Devět pacientů na konci roku 2018 mělo vážné zdravotní potíže poté, co všichni v jeden den podstoupili jednoduché zákroky na stejném operačním sále. Někteří byli v přímém ohrožení života. Většina pacientů skončila na jednotce intenzivní péče.

Do frýdlantské nemocnice přitom přišli s banálními problémy – absolvovali operace kýly nebo gynekologické zákroky. Na operačním sále frýdlantské chirurgie se prostřídali v řádu hodin. Ještě během následující noci se ale jejich stav razantně zhoršil a museli být převezení do krajské nemocnice. Všichni naštěstí přežili.

Ostře sledované vyšetřování pak ale výsledek nepřineslo. Policie po osmi měsících věc odložila s tím, že nenašla konkrétního viníka. Jan Ružanovský, který po otravě krve málem zemřel, se s tím ale odmítl smířit a podal stížnost.

„Nemůžou říct, že za to nikdo nemůže, jestliže se nás tam nakazilo tolik lidí. Kdyby to byl jeden člověk, tak neřeknu, ale bylo nás tam devět. Zdálo se mi, že policie s tím byla moc rychle hotová, proto jsme podali tu stížnost. Teď se mi naopak zdá, že to trvalo dost dlouho, vždyť už je dalších dva a půl roku. Ale jsem rád, že se to konečně pohnulo,“ řekl reportérovi CNN Prima NEWS 72 letý muž, který se z následků otravy zotavoval téměř dva roky.

Obvinění podle vedoucího státního zastupitelství stojí na zjištění znalců. „Byl identifikován při nakládání s anestetikem, léčivem Propofol,“ vysvětlil Pauldura. Ve frýdlantské nemocnici měli používat velké balení přípravku pro více pacientů, to ale výrazně zvyšuje riziko kontaminace. Velké balení přípravku je určené především pro velké nemocnice, kde často operace jednoho pacienta trvá i několik hodin. Před používáním jedné lahvičky pro více pacientů varoval už v roce 2017 Státní ústav pro kontrolu léčiv, který tuto praxi zaznamenal hned v několika nemocnicích.

Frýdlantskou nemocnici mezi tím od společnosti EUC převzala liberecká krajská nemocnice, dřívější i současný provozovatel ale obviněné zdravotníky shodně hájí. „Z nám dosud známých informací provedené úkony a kroky v rámci vyšetřování neprokázaly, co bylo skutečnou příčinou náhlého zhoršení stavu těchto pacientů,“ uvedla Eva Hokrová Pánová, mluvčí klinik EUC. Podle mluvčího liberecké krajské nemocnice je obvinění spekulativní a vykonstruované. „To, že směřuje ke konkrétním fyzickým osobám, považujeme za absurdní,“ tvrdí Václav Řičář.

Čtyři roky vězení i peněžitý trest

Obviněným zdravotníkům hrozí až čtyři roky vězení, soud ale může vynést i peněžitý trest. Všichni obvinění si proti zahájení trestního stíhání podali stížnost, kterou teď posuzuje krajské státní zastupitelství. Poškození pacienti si již vymohli odškodnění, jeho výše se ale v jednotlivých případech výrazně liší. Někteří dostali statisíce, jiní pouze desetitisíce.

Tagy: