Čeští diplomaté vyzývají Rusko: Respektuje lidská práva!

V Moskvě se zatýkalo ještě před začátkem demonstrace (Zdroj: AP)

V Moskvě se zatýkalo ještě před začátkem demonstrace (Zdroj: AP)

Jsme znepokojeni opětovným masovým zatýkáním pokojných demonstrantů v Moskvě. Vyzýváme ruské úřady, aby respektovaly základní lidská práva a svobody a aby v souvislosti s nadcházejícími volbami do místních zastupitelstev ctily závazky vyplývající z členství Ruska v OBSE, píše ministerstvo zahraničí na svém twitterovém účtu.

Při sobotní demonstraci proti vyloučení opozičních kandidátů v zářijových volbách do moskevského zastupitelstva zadržela policie v centru ruské metropole opět několik set lidí. Do protestu se lidé zapojili navzdory úřednímu zákazu a přes důrazné policejní varování.

V souvislosti s nadcházejícími volbami do místních zastupitelstev apeloval Černínský palác na Rusko, aby ctilo závazky vyplývající z členství země v Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE).

Už o minulém víkendu reagovala česká diplomacie na zadržení stovek lidí pokojně protestujících v Moskvě. Upozornila, že svoboda shromažďování je garantována mezinárodněprávními závazky, a proto lidem má být umožněno projevit svůj názor i tímto způsobem.

Sobotní zásah proti demonstrantům v Moskvě kritizovali také někteří čeští politici. Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila policie brutálně pozatýkala lidi za to, že chtějí svobodné a nezmanipulované volby.

Miroslav Kalousek (TOP 09) tweetoval, že je mu stydno za každého českého politika, který Kremlu podlézá a jeho zločiny zlehčuje a přehlíží.

Místopředseda KDU-ČSL a šéf lidoveckých poslanců Jan Bartošek je v souvislosti se sobotním zásahem v Moskvě přesvědčen, že ruská garnitura opět ukázala, jak se bojí svobodných voleb.

Podle agetury AP ruské úřady uvedly, že zadržely 600 lidí a že demonstrace se zúčastnilo 1500 lidí. Záběry z protestů naznačují vyšší účast. Minulou sobotu bylo při podobné akci zadrženo v Moskvě přes tisíc lidí a organizátorům hrozí vysoké tresty vězení.

Tagy: