
Nacher: Pěstitelé konopí mají i zdravotní důvody. Odlišme je od těch, kteří si denně dají brko
Zůstáváme věrní svým dodavatelům energií, i když jsou pro nás jejich nabídky nevýhodné. Takto analytici hodnotí data statistického úřadu Eurostat, podle kterého Češi platí nejvyšší ceny elektřiny ze států Evropské unie. Pokud by lidé častěji přecházeli k jiným dodavatelům, mohli by více ušetřit. Podle odborníků by také pomohlo, aby zkusili se svými dodavateli jednat o nové ceně.
Spalovnu, která bude sloužit energetickému využití odpadu (ZEVO), vybuduje pro firmu C-energy v Plané nad Lužnicí jako hlavní dodavatel společnost Invelt Servis. Obě firmy ve čtvrtek podepsaly smlouvu, stavět se začne do konce května. C-energy, která vyrábí teplo pro obce na Táborsku a elektřinu, plánuje zahájit provoz na konci roku 2027, informoval mluvčí firmy Miroslav Beneš. Investice bude bezmála 2,5 miliardy Kč bez DPH. Více než polovinu nákladů pokryje evropská dotace z Modernizačního fondu.
Všichni odborníci se shodují, že bez nových jaderných zdrojů se Česká republika neobejde. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl Karel Haas (ODS), člen sněmovního ústavně-právního výboru. Upozornil i na možný „pád společnosti a demokracie“, který by vlivem energetické krize mohl nastat. Místopředseda hnutí SPD Radim Fiala doplnil, že uhlí je pro Česko v tuto chvíli klíčové.
Žádost Evropské komise o odložení podpisu dukovanského tendru ostře zkritizoval bývalý generální ředitel společnosti ČEZ a někdejší vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Ve vysílání CNN Prima NEWS okomentoval dopis francouzského eurokomisaře Stéphana Séjourného, který vybízí k přehodnocení tendru. Do celé záležitosti se chce vložit i český eurokomisař Jozef Síkela (STAN).
Chceme postupovat dále s korejskou KHNP. Česká účast na dostavbě Dukovan může být až 60 procent, věří ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). V Partii Terezie Tománkové se podivoval nad dopisem francouzského eurokomisaře Stéphana Séjourného, který si přál přehodnocení tendru. Europoslanec Filip Turek naopak vyčetl vládě i Lipavskému, že na rozdíl od Séjourného nehájí v Evropské unii národní zájmy. Ve druhé části Partie pak došlo ke slovní přestřelce k podobě české energetiky. „Nezavírejme doly a uhelné elektrárny, než budeme mít relevantní náhradu. Opravdu se může stát, že nebude energie a v Brně budeme svítit v pondělí, v Praze ve středu,“ nastínil temný scénář poslanec SPD Radim Fiala.
Evropská komise žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Prověřuje, zda korejské společnosti KHNP nebyly poskytnuty zahraniční subvence, které mohou narušit vnitřní trh Evropské unie. Vyplývá to z dopisu, který českému ministru průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi poslal místopředseda EK Stéphane Séjourné.
Během počasí, kdy není třeba topit, se možná nechceme zatěžovat myšlenkami na účty za elektřinu, jenže právě nyní je ten správný čas se zajímat, jak se vyvíjí trh s elektřinou pro rok 2025, co to může znamenat pro naši peněženku a kde ušetřit.
Nájemník přestal platit zálohy za plyn nebo elektřinu. Kdo je v takovém případě odpovědný a na co si musí dávat pronajímatel pozor? Pojďme rozplést složitosti energetických smluv a zjistit, jak nepříjemnou situaci řešit.
Zatímco si užíváme prosluněné dny a plánujeme letní dovolenou, energetický trh vysílá varovné signály. Podle aktuálních dat Energetického regulačního úřadu (ERÚ) je v porovnání s loňským rokem naplněnost tuzemských zásobníků plynu znatelně nižší. Jaká to představuje rizika pro spotřebitele?
Francouzská společnost EDF, která soutěžila o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, se nesmířila s tím, že předložila horší nabídku a zakázku nedostala, řekl v pořadu Co na to premiér na CNN Prima NEWS předseda vlády Petr Fiala (ODS). Vyjádřil se tak k faktu, že brněnský soud v úterý předběžným opatřením zablokoval podpis smlouvy s korejskou KHNP. Podle Fialy současný stav škodí zájmům Česka, dostavba Dukovan by prý snížila ceny energií.
Bojíte se vysokého nedoplatku, ale zároveň nechcete posílat každý měsíc zbytečně moc, aby vám peníze visely u dodavatele energií? Pojďme se podívat, jak nastavit zálohy správně.
Energetická závislost Evropy na Rusku skončí s rokem 2027. Tak zní návrh, který v úterý představila Evropská komise. Pro evropské firmy to znamená možný termín, do kdy musí přerušit všechny zbývající energetické smlouvy s Ruskem a přejít na jiné zdroje včetně USA. Návrh ještě čeká schvalovací proces napříč členskými státy a europoslanci.
Brněnský soud v úterý předběžným opatřením zablokoval středeční finální podpis smlouvy o stavbě jaderných bloků v Dukovanech mezi společností Elektrárna Dukovany II (EDU II) a vítězem tendru korejskou KHNP. Učinil tak na návrh francouzské firmy EDF, která napadla žalobou rozhodnutí Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Podle něho byl tendr v pořádku. Soud o vydání předběžného opatření informoval na svém webu. Zákaz podpisu smlouvy platí až do rozhodnutí o žalobě EDF. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že vláda bere opatření blokující podpis smlouvy na vědomí. Věří, že soud si je vědom souvislostí a rizik a rozhodne rychle. Opatření soudu vzala na vědomí i firma EDU II, doufá v rychlé rozhodnutí.
Energetická politika se v posledních letech točila zejména kolem míry přechodu z fosilních na tzv. obnovitelné zdroje energie. Válka na Ukrajině zvýšila především otázku bezpečnosti a ukázala, že energetická závislost Evropy na Rusku v případě ropy a plynu byla velký omyl. Každé další vládní či evropské rozhodnutí, každý další krok může velmi silně ovlivnit evropskou i českou ekonomiku, a tím i budoucí životní úroveň obyvatel.