Experti: Smlouva není otroctví. Někdy se může změna dodavatele energií vyplatit i přes pokutu
Energetika
Nejnovější příspěvky k tématu
10 fotografií
Experti: Smlouva není otroctví. Někdy se může změna dodavatele energií vyplatit i přes pokutu
Většina domácností si připlatí za regulovanou složku energií. Víme, o kolik a kde ušetřit
Ceny regulované složky energií budou od Nového roku opět vyšší. Od 1. ledna 2025 pocítí zdražení zejména domácnosti využívající plyn. Zatímco u elektřiny je rozdíl minimální, domácnosti s plynem si podle nových cen distribuce Energetického regulačního úřadu (ERÚ) připlatí o více než tisícovku.
Kovanda: Konec ruského plynu v Rakousku může mít důsledky i pro Česko. Hrozí zdražení
Energie jako zbraň. Znovu ji použilo Rusko proti Rakousku. Od soboty tam neproudí žádný ruský zemní plyn, Gazprom dodávky zastavil. Rakousko mu totiž přestalo platit, aby získalo zpět částku, která mu byla přiznána v arbitráži za dřívější nepravidelné ruské dodávky. A jak jsme na tom my s ruským plynem?
Je chytrý měřák elektřiny příliš drahý? Poslanci se s energetiky nemohou shodnout
Spor o chytrý měřák elektřiny, který lidem umožňuje využívat levnější proud a částečně si tak snížit náklady, se opět dostal do Sněmovny. Přístroj je totiž podle některých poslanců stále nesmyslně drahý. Snížení jeho ceny přitom sliboval i Josef Síkela ještě coby ministr průmyslu v době, kdy se schvalovalo zastropování cen energií.
Přijdou kvůli zablokování Sněmovny miliardové sankce? Mohly zlevnit energie, řekl Vlček
Když předseda hnutí ANO Andrej Babiš zpochybňoval v pátek v Poslanecké sněmovně duševní zdraví premiéra Petra Fialy (ODS), opustila sál na protest celá vláda a jednání schůze se muselo přerušit. Zablokovaná Sněmovna přitom může mít i významné ekonomické dopady. Někteří poslanci mluví o miliardových škodách.
Prudký nárůst dovozu ruského plynu do ČR. Je levnější, na ideály se nehraje, říká expert
Dovoz plynu z Ruska do Česka v posledních týdnech výrazně vzrostl. Zatímco po převážnou část letošního roku většina plynu do ČR přitekla z Německa, v listopadu tvoří více než 95 procent dodávek plyn, který přitekl ze Slovenska. Tímto směrem přitom podle odborníků proudí především ruský plyn. Vyplývá to z přepravních statistik společnosti Net4Gas, které má ČTK k dispozici.
Měníte dodavatele energií? Dejte si pozor, ať nenaletíte na falešně výhodné nabídky
Se stále rostoucím zájmem zákazníků o změny smluv energií se dodavatelé snaží své stávající klienty udržet za každou cenu. Nabízejí tak nižší ceny za samotné energie i za poplatky spojené s dodávkami. Ačkoliv některé nabídky mohou být na první pohled atraktivní, ne vždy je to nakonec pravda.
Za staré kotle hrozí pokuta až 50 tisíc. Zkontrolujte, zda se to týká i vás
Mnoho českých domácností stále nemá vyměněný starý kotel za nový, za což hrozí tučné pokuty. Podle odhadů Ministerstva životního prostředí se to týká zhruba 150 tisíc domácností. V provozu mohou zůstat pouze kotle 3. emisní třídy a vyšší, které splňují přísnější emisní limity.
Úřad šetří ČEZ a další společnosti, zda netvořily kartel. Měly ovlivňovat stavbu elektráren
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vyšetřuje energetické skupiny ČEZ, EPH a Veolia pro podezření z kartelu, uvedl web Seznam Zprávy.cz. Úřad zjišťuje, zda nekoordinovaly nabídky do aukce na výstavbu kogeneračních elektráren. Mluvčí antimonopolního úřadu Martin Švanda na dotaz ČTK odpověděl, že může potvrdit, že se uvedenou věcí úřad zabývá. Správní řízení zahájeno nebylo, dodal. Veolie sdělila, že žádné porušení pravidel hospodářské soutěže z její strany nenastalo. ČEZ uvedl, že úřad před časem uskutečnil šetření v prostorách firmy a podnik spolupracoval. Dále ale věc nekomentoval stejně jako EPH.
Švihlíková: Evropa hraje v energiích se špatnými kartami. Zmínila „perverzní“ motivaci od vlády
Evropská unie si musí přiznat, že v energetice nehraje s dobrými kartami, a to vlastní vinou. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to řekla ekonomka Ilona Švihlíková. Na druhé straně USA budou podle ní hrát za prezidentství Donalda Trumpa prim. Ekonomka se rovněž opřela do vlády. „Důchodovou reformou dala perverzní motivaci k mnoha předčasným odchodům do důchodu,“ nechala se slyšet.
Jak se bránit proti energošmejdům? Mají nové triky s plnou mocí a hrozí pokutami
Energošmejdi se nezastavují a vymýšlejí stále nové triky. Nově se vydávají za Energetický regulační úřad a telefonicky po lidech požadují zaplacení vysoké pokuty. Podvodníci to zkoušejí i klasickým podomním prodejem, kdy lidem nevědomky podsouvají plné moci k podepsání nebo se vydávají za zaměstnance prověřených energetických společností.
Jistota na trhu energií? Výběr vhodného dodavatele energií Vám umožní klidný spánek!
Výběr vhodného dodavatele energií Vám umožní klidný spánek! Je-li pro Vás stejně rozhodující cena jako zdroj odebíraných energií, může být společnost, která využívá více než 2500 vlastních obnovitelných zdrojů čisté energie, správnou volbou!
Drábová obdrží japonské vyznamenání, zemi vycházejícího slunce pomáhá s energetikou
Předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová obdrží japonský Řád vycházejícího slunce, zlatou a stříbrnou hvězdu za přispění k posílení vzájemných vztahů v jaderné energetice. Oznámila to v neděli japonská vláda, uvedlo dnes japonské velvyslanectví v Praze. Drábová ocenění převezme ve středu v císařském paláci v Tokiu. Od havárie v Jaderné elektrárně Fukušimě v březnu 2011 podle japonské ambasády Drábová aktivně usiluje o šíření vysoce odborných informací a vědecky podložených hodnocení situace. Od roku 2018 působí také jako externí poradkyně japonské vlády pro jadernou regulaci.
Ušetřete na energiích ještě letos! Jak na to?
Topná sezóna letos začala dříve než loni, což znamená, že většina českých domácností už nyní topí. Ačkoliv se během posledního roku ceny energií na burzách snížily, přechod k výhodnějšímu dodavateli může přinést ještě další úspory. Generální ředitel srovnávače RIXO.cz, Martin Ždímal, v pořadu Interview PLUS na CNN Prima NEWS vysvětlil, jak se správně orientovat v nabídkách, i na co si dát při výběru nového dodavatele pozor.
Energetická politika se v posledních letech točila zejména kolem míry přechodu z fosilních na tzv. obnovitelné zdroje energie. Válka na Ukrajině zvýšila především otázku bezpečnosti a ukázala, že energetická závislost Evropy na Rusku v případě ropy a plynu byla velký omyl. Každé další vládní či evropské rozhodnutí, každý další krok může velmi silně ovlivnit evropskou i českou ekonomiku, a tím i budoucí životní úroveň obyvatel.