Energetika

Nejnovější příspěvky k tématu

Za blackoutem stála technická závada, uvedl ČEPS. Policisté nemají indicie, že šlo o útok
Energetika

Za blackoutem stála technická závada, uvedl ČEPS. Policisté nemají indicie, že šlo o útok

  • Aktualizováno
  • Příčinou blackoutu, který v pátek postihl většinu Prahy a další kraje v Česku, je pád fázového vodiče vedení V411. Uvedl to provozovatel přenosové soustavy ČEPS. Co k pádu vodiče vedlo, zatím není jasné. Policie ani Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost zatím nemají náznaky, že by se jednalo o kybernetický či fyzický útok.

    Servis plynového kotle není luxus, ale nutnost. Expertka radí, jak ušetřit až 20 % nákladů

    Delší a chladnější topná sezóna se podepíše na účtech domácností. Přesto mnozí podceňují pravidelný servis plynového kotle, který může ušetřit až pětinu spotřeby a prodloužit životnost zařízení. Servis není oprava, ale prevence. Zákazník má mít jistotu, že kotel běží bezpečně a efektivně, řekla v rozhovoru Interview PLUS Kateřina Macková, manažerka servisu plynových kotlů ve společnosti innogy Energie.

    Časová tíseň kvůli Vlčkově energetickému zákonu? Ekonom varuje před politicky drahou chybou

    Neshoda mezi Sněmovnou a Senátem může vyvolat problémy kvůli zásadní novele energetického zákona známé jako „Lex plyn“. Horní komora Parlamentu totiž vrátila zákon ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) do Sněmovny na základě pozměňovacího návrhu. Pokud poslanci nestihnou schválit úpravu do konce června, hrozí státu problémy spojené s digitalizací stavebního řízení pro územní celky, informoval web E15. Ekonom Petr Bartoň pro CNN Prima NEWS uvedl, že se spíše bude rozhodovat o původní a senátní podobě novely. Varoval ale vládu před politicky drahou chybou.

    Hádka o emisní povolenky: Začátek konce EU, chcete Sovětský svaz, vpálil Turek Gregorové

    Diskuse o emisních povolenkách vyvolala v unijním speciálu na CNN Prima NEWS ve Štrasburku spor mezi Markétou Gregorovou a dalšími europoslanci. Pirátská politička se kromě jiného zastávala rozšíření ETS II, přičemž je přesvědčena, že zdražení života pro běžné lidi nebude zásadní. Podle Turka chce Gregorová založit model ve stylu „Sovětský evropský svaz 2.0“.

    Opustíme lipskou burzu, plánuje Babiš. Cena elektřiny se dá snížit jinak, kroutí hlavou experti

    Získat ČEZ stoprocentně do státních rukou a odchod z burzy v Lipsku. Takové jsou recepty předsedy hnutí ANO Andreje Babiše pro zlevnění cen energií pro české občany. Odchod z lipské burzy ale není jednoduchý. Analytici oslovení redakcí CNN Prima NEWS se navíc shodují, že do budoucna se Čechům burza spíše vyplatí, protože elektřinu budeme zřejmě ve velkém dovážet.

    Některé lidi překvapily vysoké nedoplatky za teplo. Jak a proč je lze reklamovat?

    Topná sezona skončila a lidé v současné době dostávají vyúčtování za minulý rok. Některé mohou překvapit i desetitisícové nedoplatky při stejné spotřebě jako v předchozích letech. Platby za teplo jsou specifické a neplatí pro ně pravidla jako v případě elektřiny nebo plynu. Co mohou spotřebitelé dělat a na koho se v případě pochybností obrátit?

    Farský: Green Deal je pro naši bezpečnost. Střílíme se kvůli němu do nohy, varuje Krutílek

    Kdo nechce podpořit Green Deal, jde na ruku Rusku, takže v zásadě lze environmentální dohodu označit za „Security Deal“. To jsou slova europoslance z hnutí STAN Jana Farského, podle něhož nebude Green Deal znamenat velký zásah do peněženek. S tím však nesouhlasí jeho kolega z Evropského parlamentu Ondřej Krutílek (ODS), podle kterého podváže ekonomiku a omezí například zbrojení. Sám by Green Deal označil naopak za Antisecurity Deal.

    Benzin a topení rapidně zdraží emisní povolenky. Je to špatně nastaveno, varuje expert

    Emisní povolenky pro domácnosti a dopravu mohou děsit obyvatele po celé Evropě. A to už nyní, přestože s jejich rozšířením se počítá až na rok 2027. V současné době už ale probíhá obchodování s tzv. EU ETS II a cena povolenek překonává původní očekávání. Odborníci varují, že v případě negativních scénářů hrozí řidičům zdražení paliv o polovinu. Vyšším účtům se nevyhnou ani domácnosti, protože povolenky míří i na vytápění budov. Nejvíce biti na tom budou lidé, kteří topí v kamnech uhlím.

    V Senátu vzniká odpor proti zásahu do podnikání solárníků. Mohla by hrozit i arbitráž

    Mnoho senátorů se staví proti novele energetického zákona známé jako „Lex plyn“. Důvodem je, že návrh zavádí i individuální kontroly solárních elektráren, které byly uvedeny do provozu v letech 2009 a 2010. Připravuje se proto pozměňovací návrh, který má předlohu odeslat znovu k projednání Poslanecké sněmovně. Předseda senátního hospodářského výboru Miroslav Plevný (za STAN) pro CNN Prima NEWS uvedl, že pokud by návrh prošel beze změn, státu by v budoucnu hrozily arbitráže.

    Energetická politika se v posledních letech točila zejména kolem míry přechodu z fosilních na tzv. obnovitelné zdroje energie. Válka na Ukrajině zvýšila především otázku bezpečnosti a ukázala, že energetická závislost Evropy na Rusku v případě ropy a plynu byla velký omyl. Každé další vládní či evropské rozhodnutí, každý další krok může velmi silně ovlivnit evropskou i českou ekonomiku, a tím i budoucí životní úroveň obyvatel.