Taxikáři jen s českým řidičákem? Městům došla trpělivost. Neukázněné cizince nelze potrestat
Energetika
Nejnovější příspěvky k tématu
6 fotografií
Nižší dotace solárů? Zůstala pachuť, do problémů se dostanou tisíce firem, tvrdí šéf asociace
Solárníci varují vládu: Nový zákon zničí byznys řadě firem. Plán překvapil i ekonomy
Už ve středu by mohla Sněmovna rozhodnout o novele energetického zákona. Některé její části ale vyvolávají spor mezi vládní koalicí a Solární asociací. Jeden z přílepků zákona, který do něj vložilo ministerstvo financí, podle solárníků likviduje jejich byznys, protože tisícům firem prý sníží obrat až o třicet procent. Experti mluví o změnách, které jsou v rozporu s pravidly Evropské unie a Česku mohou hrozit soudní řízení a arbitráže.
Nižší dotace na fotovoltaiku zasáhnou občany, nejen solární barony. Věřili vládě, říká expert
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce snížit výši solárních dotací. Z potřebných zhruba 28 miliard na ně v rozpočtu vyčlenil jen 8,5 miliardy. Zbývající peníze chce ušetřit třeba nižšími příspěvky provozovatelům solárních elektráren. Ti to ale považují za podraz. Podle ekonoma Lukáše Kovandy by měl stát ctít původní podmínky. V „řadových“ občanech lze těžko vidět solární barony, uvedl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS.
Nejkrásnější dárek pod stromeček? Levnější plyn! Pražská plynárenská opět zlevňuje
Ceny energií jsou v Česku žhavým tématem déle než dva roky. Češi za ně platí více, než je jim libo. Jakákoli informace o snížení ceny je proto mimořádně vítaná. A právě s takovou zprávou přichází společnost Pražská plynárenská, která avizuje snížení prodejní ceny zemního plynu v průměru o cca 5,5 %. Čtěte, jak se zlevnění, které je v případě Pražské plynárenské už páté v řadě, projeví v konkrétních domácnostech a kdy.
Havlíček: Stanjurova změna solárních dotací? Zločin v živém přenosu, jak v banánové republice
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chystá zločin na tuzemské podnikatele v přímém přenosu, prohlásil v pořadu K věci na CNN Prima NEWS místopředseda ANO Karel Havlíček v souvislosti s plánovaným snížením nákladů na podporu obnovitelných zdrojů, zvláště solárních panelů. Tyto kroky podle Havlíčka mohou vést k tomu, že Česko zásadním způsobem odradí investory.
Boj o miliardy na solární dotace. Podpora státu se opět mění, Stanjurovi v rozpočtu peníze chybí
Zatímco ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) plánuje, že v příštím roce vyplatí majitelům obnovitelných zdrojů energií jen 8,5 miliardy korun, platná legislativa jim přiznává více než dvojnásobek. A podle některých propočtů mohou dokonce dostat až 30 miliard korun. Jestli se vládě nakonec podaří změnit zákon, nebo bude muset peníze v rozpočtu dodatečně najít, stále není jasné.
Nacher: Zlevnění energií? Zpráva úřadu může mystifikovat. Lakování na růžovo mě zaráží
Tisková zpráva Energetického regulačního úřadu, podle níž máme příští rok ušetřit za energie, může obyvatele Česka mystifikovat. V pořadu 360 na CNN Prima NEWS to uvedl poslanec Patrik Nacher (ANO). Podle něj úřad celou situaci maluje na růžovo a ještě nemůže vědět, zda se ceny opravdu sníží.
Experti: Smlouva není otroctví. Někdy se může změna dodavatele energií vyplatit i přes pokutu
Smlouva s dodavatelem energií není žádné otroctví. Přestože se jedná o porušení smluvního závazku, v některých případech se i po zaplacení pokuty může změna vyplatit. V pořadu Co na to vaše peněženka? na CNN Prima NEWS to řekl ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiří Gavor. S tím souhlasí i Kristýna Bajer z projektu Energie srozumitelně, která ale zároveň varuje, že se nejedná o plošné řešení vhodné pro všechny odběratele.
Většina domácností si připlatí za regulovanou složku energií. Víme, o kolik a kde ušetřit
Ceny regulované složky energií budou od Nového roku opět vyšší. Od 1. ledna 2025 pocítí zdražení zejména domácnosti využívající plyn. Zatímco u elektřiny je rozdíl minimální, domácnosti s plynem si podle nových cen distribuce Energetického regulačního úřadu (ERÚ) připlatí o více než tisícovku.
Kovanda: Konec ruského plynu v Rakousku může mít důsledky i pro Česko. Hrozí zdražení
Energie jako zbraň. Znovu ji použilo Rusko proti Rakousku. Od soboty tam neproudí žádný ruský zemní plyn, Gazprom dodávky zastavil. Rakousko mu totiž přestalo platit, aby získalo zpět částku, která mu byla přiznána v arbitráži za dřívější nepravidelné ruské dodávky. A jak jsme na tom my s ruským plynem?
Je chytrý měřák elektřiny příliš drahý? Poslanci se s energetiky nemohou shodnout
Spor o chytrý měřák elektřiny, který lidem umožňuje využívat levnější proud a částečně si tak snížit náklady, se opět dostal do Sněmovny. Přístroj je totiž podle některých poslanců stále nesmyslně drahý. Snížení jeho ceny přitom sliboval i Josef Síkela ještě coby ministr průmyslu v době, kdy se schvalovalo zastropování cen energií.
Přijdou kvůli zablokování Sněmovny miliardové sankce? Mohly zlevnit energie, řekl Vlček
Když předseda hnutí ANO Andrej Babiš zpochybňoval v pátek v Poslanecké sněmovně duševní zdraví premiéra Petra Fialy (ODS), opustila sál na protest celá vláda a jednání schůze se muselo přerušit. Zablokovaná Sněmovna přitom může mít i významné ekonomické dopady. Někteří poslanci mluví o miliardových škodách.
Prudký nárůst dovozu ruského plynu do ČR. Je levnější, na ideály se nehraje, říká expert
Dovoz plynu z Ruska do Česka v posledních týdnech výrazně vzrostl. Zatímco po převážnou část letošního roku většina plynu do ČR přitekla z Německa, v listopadu tvoří více než 95 procent dodávek plyn, který přitekl ze Slovenska. Tímto směrem přitom podle odborníků proudí především ruský plyn. Vyplývá to z přepravních statistik společnosti Net4Gas, které má ČTK k dispozici.
Měníte dodavatele energií? Dejte si pozor, ať nenaletíte na falešně výhodné nabídky
Se stále rostoucím zájmem zákazníků o změny smluv energií se dodavatelé snaží své stávající klienty udržet za každou cenu. Nabízejí tak nižší ceny za samotné energie i za poplatky spojené s dodávkami. Ačkoliv některé nabídky mohou být na první pohled atraktivní, ne vždy je to nakonec pravda.
Energetická politika se v posledních letech točila zejména kolem míry přechodu z fosilních na tzv. obnovitelné zdroje energie. Válka na Ukrajině zvýšila především otázku bezpečnosti a ukázala, že energetická závislost Evropy na Rusku v případě ropy a plynu byla velký omyl. Každé další vládní či evropské rozhodnutí, každý další krok může velmi silně ovlivnit evropskou i českou ekonomiku, a tím i budoucí životní úroveň obyvatel.