Energetika

Nejnovější příspěvky k tématu

Sněmovna

Horko v koalici: Lidovci podpořili „kukuřičný“ návrh ANO. Starostové je ostře zkritizovali

 • Aktualizováno
 • Během pátečního projednávání jednotlivých novel k energetickému zákonu se poslancům ANO povedlo prosadit pozměňovací návrh týkající se podpory nových bioplynových stanic. Ten prošel i díky hlasům SPD a lidovců, což ostře zkritizovali Starostové. „Jen aby bylo jasno, kdo to jak myslí se zemědělstvím a ochranou půdy,“ vzkázal poslanec Petr Gazdík (STAN) koaličním partnerům. Lidovci kritiku rázně odmítli.

  Snižte spotřebu, radí experti. Ceny energií porostou i o desítky procent. Kdo zaplatí nejvíc?

  Navzdory tomu, že cena elektřiny na burze klesá, lidé se výraznějšího zlevnění nedočkají. Může za to rozhodnutí Energetického regulačního úřadu, který zdraží o desítky procent regulovanou část energií. Analytici radí, aby lidé snížili svou spotřebu. Tím totiž klesne i cena za regulovanou část elektřiny. Týká se to především domácností, kterým končí fixace a mohou očekávat narůst koncové ceny o tisíce až desetitisíce korun.

  Státní ČEPS dostal zelenou k převzetí NET4GAS. Za provozovatele plynovodů utratí miliardy

  Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil státní firmě ČEPS nákup provozovatele plynovodů NET4GAS. Informoval o tom v tiskové zprávě. Akvizici, která nemá přesáhnout částku pěti miliard korun, v září schválila vláda. Transakce má zvýšit energetickou bezpečnost České republiky, protože NET4GAS vlastní výlučnou licenci pro přepravu zemního plynu v Česku.

  Ruský plyn už nepotřebujeme. Získali jsme kapacitu v německém terminálu na LNG, řekl Fiala

  Česká republika získala kapacitu v budovaném pevninském terminálu na LNG v Německu. Od roku 2027 v něm bude mít k dispozici čtvrtinu současné roční spotřeby. Na čtvrteční tiskové konferenci k energetické bezpečnosti to řekl premiér Petr Fiala (ODS). S ministrem průmyslu a obchodu Jozefem Síkelou (za STAN) dali jasně najevo, že ruský plyn už nebude potřeba.

  Nemá smysl, aby měl stát ČEZ pod kontrolou. Stačí, když odkoupí Dukovany II, říká expert

  Zestátnění firmy ČEZ je zcela zásadní otázka, řekl v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda. Vláda se k ní však podle něj vyjadřuje pokaždé jinak. Premiér Petr Fiala (ODS) naposledy prohlásil, že vláda žádné nevýhodné kroky nechystá. Přesto vývoj akcií této společnosti ukazuje, že je trh v nejistotě. Podle bývalého generálního ředitele skupiny Jaroslava Míla nemá smysl, aby měl stát ČEZ pod kontrolou. Bohatě by prý stačilo, kdyby odkoupil Dukovany II.

  USA a Čínu Green Deal nezajímá. My budeme hrozně zelení, ale oni nás převálcují, varuje expert

  Na jedné straně jasné přínosy vedoucí ke zlepšení životního prostředí, na straně druhé obrovské investice v řádu stovek miliard korun, které přinesou negativní ekonomické dopady. Tak hodnotí ekonomové Pavel Peterka a Ondřej Hatlapatka Green Deal. Ve vysílání CNN Prima NEWS se sice shodli, že změny musely přijít, ale právě nyní na ně podle nich vhodná chvíle není.

  Energetická politika se v posledních letech točila zejména kolem míry přechodu z fosilních na tzv. obnovitelné zdroje energie. Válka na Ukrajině zvýšila především otázku bezpečnosti a ukázala, že energetická závislost Evropy na Rusku v případě ropy a plynu byla velký omyl. Každé další vládní či evropské rozhodnutí, každý další krok může velmi silně ovlivnit evropskou i českou ekonomiku, a tím i budoucí životní úroveň obyvatel.