![Hádka mužů skončila v Zákupech pobodáním. Zařval a já se lekl jako kráva, hájil se obžalovaný](https://cdn.administrace.tv/2024/11/21/mini_169/0f721b5634cbff7d9090eb5703f0454f.jpg)
Hádka mužů skončila v Zákupech pobodáním. Zařval a já se lekl jako kráva, hájil se obžalovaný
Česko by mohlo přijít až o šestnáct miliard korun, pokud nedojde ke schválení novely energetického zákona Lex OZE 3. Senát ji nedávno vrátil zpět Sněmovně mimo jiné i kvůli přílepku, který omezuje pravomoci radnic ovlivňovat městské stavební předpisy. Podle senátorů i samotných měst by hrozilo, že by ulice byly častěji rozkopané, popřípadě by z nich zmizela zeleň.
Původní dodavatel se ozve s výhodnější nabídkou ve chvíli, kdy obdrží výpověď ze smlouvy. Situace, se kterou se setká téměř každý, kdo mění dodavatele energií. Na první pohled může taková nabídka vypadat lákavě, ve skutečnosti však nemusí být dlouhodobě výhodná. Na co si dát pozor?
Co trápí evropský průmysl? Jsou to hlavně neudržitelně drahé energie, tvrdí viceprezident Svazu průmyslu a obchodu ČR Radek Špicar. V pořadu K věci ve vysílání CNN Prima NEWS mluvil také o tom, co můžeme udělat, abychom pomohli evropskému průmyslu.
České firmy by se měly zapojit do výstavby nových jaderných bloků v Dukovanech ze 60 procent. Z vyjádření korejské společnosti KHNP, které má CNN Prima News k dispozici, ovšem vyplývá, že vítěz tendru zatím nemůže slibovaný podíl českých firem potvrdit. Bude o něj usilovat až v průběhu výstavby.
Dostavba dvou nových jaderných bloků elektrárny Dukovany je nejdražší zakázkou v historii Česka. Její součástí byl i slib, že bloky postaví z 60 procent české firmy. Slib, který, jak se nyní ukazuje, bude velmi komplikované dodržet. Ministerstvo průmyslu tvrdí, že minulá vláda tendr špatně připravila, závazek o podílu českých firem totiž v podmínkách chybí. Podle informací CNN Prima NEWS není – i kvůli obrovskému tlaku korejské strany na cenu – vůbec jisté, zda se nakonec podaří deklarovaný nadpoloviční podíl tuzemských firem na zakázce dodržet.
Údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ) potvrdily lednové zpomalení meziroční inflace v Česku, a to na 2,8 procenta z prosincových tří procent. Zpomalil také růst cen vody a tepla, energie podle dat zveřejněných v úterý zlevnily. Vývoj inflace se neliší od odhadu, který statistici zveřejnili minulý týden.
Nekonečné hodiny ve sněmovních lavicích asi jen tak neskončí. Vládní koalice chce do voleb prosadit několik stěžejních zákonů – například Lex OZE III týkající se solární energie, který vrátil Senát, a na kterém není shoda ani v koalici. Kabinet chce protlačit také novelu zákoníku práce nebo zákon o veřejném zdravotním pojištění. Opozice se připravuje na slovní souboje.
Domácnosti si opět připlatí za energie. A nebude to z důvodu vyšší ceny na burze či jiných tržních překážek. Nově, už za dva roky, totiž budeme platit za pořízení emisních povolenek, které nám v koncových cenách naúčtují dodavatelé. Už nyní se objevují první ceníky, kde jsou v dodatcích uvedeny minimální náklady. Lidé v rodinných domech si proto budou muset do budoucna připravit tisíce korun ročně navíc.
Legendární hokejový brankář a mistr světa Ján Lašák ve sportovním důchodu zažívá zcela nečekané trable. Bývalý vynikající hráč, na kterého dodnes nedají dopustit nejen fanoušci slovenského hokeje, ale i třeba extraligových Pardubic, totiž může přijít o svoji rodinnou chalupu, kterou pracně rekonstruuje. Důvodem je plán slovenského ministra životního prostředí Tomáše Taraby (za SNS) na výstavbu vodní elektrárny. „Je tam pár chatek a jedno družstvo,“ brání se ministr.
Česká republika vystoupí během jednání členských zemí nad kontroverzní směrnicí o ekodesignu se zásadními připomínkami. Ta totiž výrazně zpřísňuje využívání kotlů a lokálních topidel na tuhá paliva. Pokud by návrh prošel bez omezení, tento druh vytápění by se běžným Čechům prudce zdražil. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) dokonce směrnici označil za neuvěřitelnou blbost. Opozice nicméně hází vinu na vládu Petra Fialy (ODS).
Zpřísnění pravidel pro vytápění dřevem v krbech a kachlových kamnech nadzvedlo ze židle odborníky i české europoslance. S ostrou kritikou přišel především místopředseda ODS Alexandr Vondra, podle kterého by měly směrnici pozměnit členské státy po jednáních s Evropskou komisí. Pro CNN Prima NEWS uvedl, že podobné návrhy chce komise tlačit pomocí takzvané sekundární legislativy, která není kontrolovaná Evropským parlamentem.
Spotřebovat elektřinu za každou cenu, i když člověk topí jen „pánubohu do oken“? Poměrně běžný jev a překvapivě i stále častější byznysplán v Česku. Mařiče energie se používají na vyrovnání přebytků v síti, třeba ze solárů. A distributoři za loňský rok hlásí rekordní počet žádostí.
Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) téměř s jistotou nemá zajištěnu sněmovní většinu k prosazení nových podmínek individuálních kontrol části solárních elektráren, proti kterým se ve středu postavil Senát. Na čtvrteční tiskové konferenci to řekl stínový ministr dopravy Martin Kolovratník (ANO). Podle něj s návrhem kromě celé opozice nesouhlasí ani někteří poslanci vládního hnutí STAN. Stanjura ve středu po jednání vlády řekl, že koalice se k vrácené normě postaví „standardně“. O postoji ke změnám kontrol se v koalici ještě povede jednání, uvedl později předseda poslaneckého klubu STAN Josef Cogan.
Energetická politika se v posledních letech točila zejména kolem míry přechodu z fosilních na tzv. obnovitelné zdroje energie. Válka na Ukrajině zvýšila především otázku bezpečnosti a ukázala, že energetická závislost Evropy na Rusku v případě ropy a plynu byla velký omyl. Každé další vládní či evropské rozhodnutí, každý další krok může velmi silně ovlivnit evropskou i českou ekonomiku, a tím i budoucí životní úroveň obyvatel.