Rusko

Nejnovější příspěvky k tématu

Tanky Abrams do týdne na Ukrajině: Biden oznámil další pomoc za víc než sedm miliard
Ukrajina

Tanky Abrams do týdne na Ukrajině: Biden oznámil další pomoc za víc než sedm miliard

Americký prezident Joe Biden schválil novou vlnu vojenské pomoci Ukrajině, kterou Pentagon vyčíslil na 325 milionů dolarů (7,5 miliardy Kč). Řekl to po schůzce s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. První americké tanky M1 Abrams se dostanou na Ukrajinu už příští týden, slíbil americký prezident. Státníci se dohodli na tom, že USA pomohou zemi před zimou posílit její protivzdušnou obranu.

Skandál, vrazili jsme Ukrajině kudlu do zad. Tusk kritizuje polskou vládu za zastavení pomoci
Ukrajina

Skandál, vrazili jsme Ukrajině kudlu do zad. Tusk kritizuje polskou vládu za zastavení pomoci

Slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského na Valném shromáždění OSN o předstírání solidarity a nepřímém napomáhání Moskvě naštvala a zklamala jeho polský protějšek Andrzeje Dudu. Polský prezident to řekl v rozhovoru pro televizi TVN24. Poláci ve středu oznámili, že prozatím končí s vojenskou podporou Ukrajiny. Obě hlavy státu se ve čtvrtek setkaly, aby si situaci vyříkaly. Polský opoziční předák Donald Tusk mluví o „kudle do zad“ Ukrajině.

Ukrajinci opakovaně veřejně ponižovali Němce. Poláci si to líbit nenechají, říká Drulák

Poláci umějí tvrdě hájit své zájmy a nenechají si líbit ani útoky od ukrajinské strany. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl politolog a bývalý diplomat Petr Drulák. Míní také, že Ukrajina si musí položit otázku, zda má smysl ve válce pokračovat. Další bývalý velvyslanec Michael Žantovský však upozornil, že útočnou válku proti svému sousedovi rozpoutalo Rusko a zastavení invaze je na něm. Současná polsko-ukrajinská „roztržka“ podle něj není příliš dramatická a jeden z dosavadních nejbližších spojenců Kyjeva v podpoře napadené země nepoleví.

Zelenskyj dorazil do Bílého domu. Schůzka s Bidenem povede k další pomoci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil v rámci návštěvy USA do Bílého domu. Jeho americký protějšek Joe Biden se chystá představit další balík vojenské pomoci, sdělil bezpečnostní poradce Jake Sullivan. Ruští okupanti v noci na čtvrtek masivně ostřelovali řadu ukrajinských měst, hlásí oblastní správy. Útok na skupinu podporovanou vagnerovci v Súdánu odráží ztrátu vlivu Ruska v Africe, tvrdí šéf rozvědky Andrij Jusov. Na západě Záporoží se výrazně zvýšily ztráty ruských jednotek, informoval ve středu Institut pro studium války (ISW).

Bachmutský mlýnek na maso v praxi. Cesta k městu je plná ruských mrtvol, ukazují záběry

Ukrajinská 3. útočná brigáda zveřejnila video, které ukazuje následky bojů v jižním okolí Bachmutu. Na záběrech pořízených ukrajinským vojákem je vidět nespočet bezvládných těl ruských okupantů. Vzhledem k velkým ztrátám na obou stranách a k míře brutality si bitva u zmíněného doněckého města vysloužila označení „bachmutský mlýnek na maso“. Bližší okolnosti záběrů je v době ruské agrese složité nezávisle ověřit.

Jsem vagnerovec: CNN v zemi, kde lidé truchlí za „přítele“ Prigožina a velebí jeho žoldáky

Bývalý vůdce ruské Vagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin je už skoro měsíc po smrti. A mnozí si kladou otázku, co bez něj dělají jeho nechvalně proslulí žoldnéři v Africe. Štáb CNN se vypravil do Středoafrické republiky, aby to zjistil, a natočil tam exkluzivní reportáž. Podle poradce místního prezidenta byl Prigožin jeho nejlepším přítelem, stejně tak jako přítelem všech obyvatel země.

Těžké ztráty Rusů v Záporožské oblasti, Moskva nemá dostatek bojeschopných jednotek

Na západě Záporoží se výrazně zvýšily ztráty ruských jednotek, informoval ve středu Institut pro studium války (ISW). Analytici tvrdí, že Rusku zřejmě chybí bojeschopné jednotky, které by velení mohlo přesunout na tuto část fronty. Ukrajinští vojáci měli také získat převahu nad částí Kozáckého ostrova na levém břehu Dněpru, doplnil institut. Ruské síly ale v noci na středu podnikly rozsáhlý útok prostřednictvím dronů Šáhid, přičemž zasáhly mimo jiné i ropnou rafinérii v ukrajinském městě Kremenčuk, kde vzápětí vypukl požár. Podle agentury Reuters to uvedl šéf oblastní správy Dmytro Lunin.

Kde skončili vagnerovci? Prigožinovi žoldnéřští pohrobci tvrdí vliv na černém kontinentu

Ruská žoldácká organizace Vagnerova skupina, kterou vedl oligarcha Jevgenij Prigožin, se smrtí svého šéfa nezmizela z povrchu zemského. Aktuálně posiluje své pozice ve Středoafrické republice, uvádí televize CNN ve své reportáži. Vagnerovci v zemi působí od roku 2018 a vytvořili si zde nejen centrum pro své africké operace, ale slouží jim jako „laboratoř“. Zkoušejí, co by mohli v jiným zemích činit.

Rusko, které se rozkládá v Evropě a Asii, je největším státem světa. Jeho rozloha je 17 098 246 km², žije tam 146 milionů obyvatel. Sousedí s Norskem, Finskem, Estonskem, Lotyšskem, Běloruskem, Ukrajinou, Gruzií, Ázerbájdžánem, Kazachstánem, Čínou, Mongolskem, Litvou, Polskem a Severní Koreou. Ruská federace je hlavním následnickým státem Sovětského svazu, který se rozpadl roku 1991. Prezidentem Ruska je Vladimir Putin. Ten v únoru roku 2022 rozpoutal válku na Ukrajině.