Zdraví

Nejnovější příspěvky k tématu

Rakovina se dá léčit i pohybem. Tahle nemoc je vetřelec i skvělý stratég, říká onkolog Svoboda
Rozhovor

Rakovina se dá léčit i pohybem. Tahle nemoc je vetřelec i skvělý stratég, říká onkolog Svoboda

Jednou z nejúčinnějších pomocných zbraní v boji proti rakovině je pohyb. Ředitel Masarykova onkologického ústavu Marek Svoboda ho v rozhovoru pro CNN Prima NEWS doporučuje nejen jako prevenci, ale i v případě, že už se u vás tahle nemoc objevila. I proto v jím vedené brněnské instituci rozjeli projekt, který pacientům nastavuje pravidelná cvičení na míru – podle věku, zdatnosti i fáze onemocnění.

Rezignujte, vyzvala Schillerová Válka kvůli nedostatku léků. Kalousek se ostře ohradil
Politika

Rezignujte, vyzvala Schillerová Válka kvůli nedostatku léků. Kalousek se ostře ohradil

Ministr zdravotnictví a vicepremiér Vlastimil Válek (TOP 09) nezvládá svoji funkci a měl by rezignovat. To si myslí šéfka poslaneckého klubu hnutí ANO Alena Schillerová. Svou výzvu k odstoupení, kterou uveřejnila na Twitteru, vysvětlila údajně nezvládnutou situací s nedostatkem léků v lékárnách, kritizovala také to, že Válek nekomunikuje. Ministr výzvu k rezignaci odmítá. Svého stranického kolegu hájí bývalý předseda TOP 09 a exministr financí Miroslav Kalousek.

Rakovina slinivky patří mezi nejhorší typy nádorů. Odhalit ji lze špatně a léčba je složitá

4. února 2023 13:51

Rakovina slinivky patří mezi nejzákeřnější onkologická onemocnění. Nemocný dlouho nepociťuje žádné obtíže, a když se objeví, bývá už pozdě. Vyléčí se jen malé procento pacientů. Lékaři nyní vidí naději ve screeningu vysoce rizikových pacientů, který by měl být dostupný od příštího roku. Jak přesně bude probíhat a kteří lidé patří do rizikové skupiny? CNN Prima NEWS při příležitosti Světového dne boje proti rakovině, který každoročně připadá na 4. února, oslovila gastroenterologa docenta Ondřeje Urbana.

Prymula: Regulace reexportů léčiv je nutná, měla být už dávno. Nedostatky skončí až v dubnu

2. února 2023 11:18

Pravidla pro reexporty léčiv se měla zpřísnit už dávno. V souvislosti s aktuálním nedostatkem léčiv na tuzemském trhu to ve vysílání CNN Prima NEWS konstatoval bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula. Zkritizoval především současnou praxi, kdy některé subjekty využívají k vlastnímu obohacení rozdílné ceny léčiv v jednotlivých evropských zemích. Ministerstvo zdravotnictví minulý týden oznámilo, že v regulacích přitvrzuje. Chybějící druhy antibiotik se podle epidemiologa do regálů lékáren vrátí v dostatečném množství až v dubnu.

Jako by mi chtěly vyskočit orgány z těla, popsala Sabina. Boj se strašákem těhotných vyhrála

2. února 2023 07:06

Lékaři Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) zachránili v posledních dvou týdnech hned dvě těhotné ženy, u nichž propuklo velmi vážné onemocnění. Úmrtnost u něj je až 80 procent a ve finále vede k selhání jednotlivých orgánů. V těchto dvou případech se naštěstí pacientky dostaly včas do rukou odborníků.

Suchej únor: Zjistěte, kdo koho ovládá. 10 tipů, jak nejen na měsíc přestat pít alkohol

1. února 2023 20:01

Ať se jedná o Suchý leden nebo Suchej únor, začátek nového roku tradičně souvisí s předsevzetími. Jmenované výzvy se pojí s alkoholem, který se účastníci akce snaží minimálně na měsíc vyřadit ze svého pitného režimu. Radikální rozhodnutí, které má zejména ukázat, zda máte popíjení na uzdě, nebo vás naopak alkohol ovládá, je však pro řadu účastníků mnohdy náročné. Desítky tisíc lidí nakonec svého cíle nedosáhnou. Redakce CNN Prima NEWS přináší 10 tipů, které by vám mohly pomoci vydržet bez konzumace alkoholických drinků nejen měsíc, ale i déle.

Mentálně postiženým lidem máme pomáhat tak, aby si nakonec pomohli sami, říká odbornice

29. ledna 2023 19:24

Pro lidi s mentálním postižením není snadné najít pracovní uplatnění a samostatně se rozhodovat v běžných činnostech. Mnohdy potřebuji neustálou pomoc nebo dohled někoho z blízkých. Nezisková organizace POHODA jim nabízí pomocnou ruku, aby se mohli lépe adaptovat a začlenit do běžného života, získat bydlení a také najít vhodnou práci. Jak to přesně funguje, se CNN Prima NEWS zeptala její ředitelky Lucie Mervardové.

Do Česka dorazila nová mutace koronaviru orthrus. Jaké jsou její nejčastější příznaky?

27. ledna 2023 13:42

Laboratoře v Česku odhalily nové varianty viru způsobujícího nemoc COVID-19. Do tuzemska se už rozšířily varianty orthrus a bythos. Jde o příbuzné mutace známé jako kraken. V Česku nicméně dál vládne omikron BA.5. Počty pozitivně testovaných v posledních dnech začaly podle údajů ministerstva zdravotnictví opět mírně stoupat, hospitalizovaných ovšem dál ubývá, aktuálně je jich v tuzemsku 258. Jak rozpoznat nákazu variantou orthrus?

Chronická a neutuchající bolest ničí nemocným životy. Co proti ní může pomoci?

21. ledna 2023 23:23

Dlouhodobá a nepolevující bolest sužuje člověka po tělesné i psychické stránce a velmi negativně ovlivňuje kvalitu jeho života. Mezi nejúčinnější metody, kterými lze tento stav zmírnit, nebo dokonce i zcela odstranit, patří neuromodulační terapie, která pomohla i padesátileté Zdeňce, jež trpěla silnými bolestmi levé ruky řadu let. Při jakých problémech ji můžete využít?

Zdraví je jednou z nejdůležitějších hodnot v životě, a to fyzické i psychické. Ovlivňují ho věci, jako je zdravé stravování, cvičení i vztahy s kolegy na pracovišti a v rodině, zkrátka celý váš životní styl. Poradíme vám, jak nemocem předcházet a jak se z nich zase dostat.