
Za „pandemii“ obezity si můžeme sami, říká expert. Lidem na sport chybí čas, motivace i peníze
Daniel Úporský z Plzně byl do 10 let zdravý kluk, pak ale přišla krutá diagnóza: svalová dystrofie. Letos bude Danovi 25 let a jeho stav se zhoršuje. Je na vozíku a musí mít kyslíkovou masku. Navzdory tomu svůj boj s nepříjemnou nemocí nevzdává. Nevzdal se dokonce ani sportu a hraje powerchair hokej.
Bez praktického lékaře je v Česku více než milion lidí – dospělých i dětí. Ordinace jsou přitom už nyní přetížené a pokud nedojde ke změně, očekávají odborníci zhoršení situace. I proto praktici spustili kampaň nazvanou „11 milionů důvodů“. V průběhu celého roku budou v jednotlivých krajích představovat konkrétní možnosti řešení, mezi něž se řadí týmové praxe a příchod nových posil z řad absolventů lékařských fakult.
Neexistuje „bezpečné množství alkoholu“. Je to nervový jed, rozvrací rodiny a zvyšuje riziko rakoviny, varovali veřejnost experti z oblasti zdravotnictví na pondělní tiskové konferenci. Během ní představili také výzvu, v níž apelují na politiky k úpravě spotřební daně či výraznějšímu omezení dostupnosti alkoholu. Připomněli, že v jeho konzumaci patří Česko mezi nejhorší země na světě a ročně v souvislosti s jeho užíváním zemře až sedm tisíc lidí. Výzvu k ochraně veřejného zdraví a omezení dostupnosti alkoholu zaslali i premiérovi Petru Fialovi (ODS).
Lékaři z Fakultní nemocnice Motol varují před malými kovovými součástkami produktů pro užívání zahřívaného tabáku. Mohou ohrozit nejmenší děti, za loňský rok jich kvůli těmto dílkům v Motole skončilo deset ve věku od osmi do 15 měsíců. Nemocnice o tom informovala v tiskové zprávě. Škodit dětem může i tabáková náplň takových zařízení, lékaři proto apelují, aby je rodiče uchovávali mimo dosah dětí.
Vítkovická nemocnice začala při operacích šedého zákalu jako první v Evropě testovat nový mikroskop. Ten využívá stejné technologie, jaké jsou v přilbách pilotů stíhaček, a je vybaven infračerveným světlem. Šedý zákal je onemocnění, které u nás postihuje 60 procent lidí starších šedesáti let. Ročně se 140 tisíc z nich odhodlá k zákroku.
Rakovinu zná hodně zblízka nejen jako vědkyně, ale i jako pacientka. Zatímco zpěvačku Aničku Slováčkovou zákeřná nemoc přemohla, molekulární genetička Veronika Vymetálková s tímhle protivníkem svedla úspěšný boj. Odbornice z Ústavu experimentální medicíny AV ČR v loňském rozhovoru pro ročenku CNN Prima NEWS popisovala, co krutá diagnóza udělá jak s tělem, tak s psychikou člověka.
Každý rok zemřou v Česku kvůli rakovině plic tisíce lidí. Zaručená ochrana před tímto zákeřným onemocněním, se kterým svůj boj v neděli prohrála mladá herečka a zpěvačka Anna Slováčková, neexistuje. Pro záchranu života však může být klíčová prevence, k dispozici je také nový screeningový program.
O život přímo na běžícím páse přišel známý německý bodybuilder a herec Vittorio „Vito“ Pirbazari. Den před tím, než ho o život připravil infarkt, zveřejnil na sítích fotografii z posilovny s popiskem, že se vrací zpět k tréninkům po vynucené přestávce kvůli léčbě prsního svalu. Před kamerou se Pirbazari objevil například v seriálech Berlínští psi či Místo činu. O jeho náhlém skonu informoval web deníku Bild.
Známe to snad všichni: Konečně jsme přišli na tu správnou denní rutinu, jak naši pleť rozzářit a vypnout, jenže ejhle, po pár měsících nám přestane fungovat. Na obličeji se opět začínají objevovat pupínky, kůže svědí, případně šedne a ztrácí pružnost. Sledujeme se v zrcadle a nemůžeme přijít na odpověď, proč se tak stalo. Faktorů, které stav pleti ovlivňují, je podle Renaty Sičákové, dlouholeté profesionálky v oboru dermatologie a kosmetiky, celá řada. Je třeba je odhalit a mimo jiné se smířit třeba i s faktem, že pro různé části obličeje je třeba používat různé druhy krémů.
Už dávno neplatí, že by se za rovnátka děti nebo dospělí styděli. Naopak. Mnohdy je berou jako módní doplněk. Mohou si vybrat barevné gumičky, barevný základ rovnátek, popřípadě krabičky. Různé možnosti jsou i u těch takzvaně neviditelných, třeba s obrázky oblíbených filmových postaviček. Fantazii se zkrátka meze nekladou.
Cirhóza jater je vážné onemocnění, které se po dlouhou dobu nemusí projevovat. Jakmile se však objeví první příznaky, játra už mohou být výrazně poškozena. Kromě nespecifických obtíží, jako jsou únava nebo ztráta chuti k jídlu, mohou signalizovat problém i viditelné změny na kůži. Jaké varovné signály byste neměli přehlížet?
Lékaři by při léčbě depresí, posttraumatických poruch či závislostí mohli již brzy přijít s výraznou novinkou. Pacientům by bylo možné podávat psychoaktivní látku psilocybin, kterou obsahují například známé „houbičky“ lysohlávky. Návrh připravil s pomocí odborníků psychiatr a bývalý pražský primátor Pavel Bém (ODS). Pro CNN Prima NEWS uvedl, že by mohlo jít o průlom v psychoterapii. Někteří členové sněmovního ústavně-právního výboru jsou však skeptičtí.
Alergie na jaře trápí mnoho lidí a mohou mít různé formy – od celoroční rýmy až po sezónní alergie způsobené pylem. Jak rozlišit mezi alergickou rýmou a jinými formami, jak probíhá diagnostika a jaké možnosti léčby existují? I na tyto otázky odpovídala v pořadu Ptejte se doktora alergoimunoložka Petra Králová, která působí v centru alergologie a klinické imunologie v rámci sítě Multiklinika v Praze.
Zdraví je jednou z nejdůležitějších hodnot v životě, a to fyzické i psychické. Ovlivňují ho věci, jako je zdravé stravování, cvičení i vztahy s kolegy na pracovišti a v rodině, zkrátka celý váš životní styl. Poradíme vám, jak nemocem předcházet a jak se z nich zase dostat.