Zdraví

Nejnovější příspěvky k tématu

Rezignovali na život, aby se „24/7“ starali o blízké na ventilátoru. Jak pečující podpořit?
Zdraví

Rezignovali na život, aby se „24/7“ starali o blízké na ventilátoru. Jak pečující podpořit?

Nestíhají žít – starají se o nemocné blízké na domácí umělé plicní ventilaci (DUPV). Nikdy nekončící péče vyčerpává jejich síly a bere možnost vést svůj vlastní život. Právě z toho důvodu spustila nezisková organizace Dech života nový projekt s názvem „Nestíhám žít, pečuji 24/7“, jehož cílem je těmto pečujícím pomoci a dát jim šanci alespoň na chvíli vypnout a „dobít baterky“. Zapojit se může každý.

Pacienti o životě s Fabryho chorobou: Nejdůležitější je nebát se a věřit lékařům

Horšící se zrak, zadýchávání, nadměrné nebo naopak žádné pocení, bolest rukou a nohou podobná pocitu pálení... nejen to jsou symptomy typické pro pacienty trpící Fabryho chorobou. V Česku jich žije přes dvě stě, na celém světě pak několik tisíc. Jak počty naznačují, jedná se o vzácné genetické onemocnění způsobené absencí enzymu alfa-galaktosidáza A v těle. Ta vede k hromadění škodlivin v buňkách, což negativně ovlivňuje stav orgánů, které mohou dospět až k selhání. Jak se s nemocí, která se může poprvé projevit v dětství i v dospělosti, žije?

Lék na časté potíže musí z trhu pryč. Stažení se týká různých balení, můžete je mít doma

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) informoval o stažení léku Methylrosanilinii chloridi solutio 0,5 %, který slouží k léčbě onemocnění ústní dutiny u malých dětí a dospělých. Podle ústavu vyřazená šarže léku nevyhovovala požadavkům na kvalitu, stojí v oznámení. Přípravek se konkrétně používá jako dezinfekční prostředek na afty a mykotické infekce a jako antibakteriální prostředek na puchýře a rány.

Fabryho choroba: Když si tělo neumí „uklidit“ aneb záludná nemoc postihující orgány

Duben není jen měsícem aprílu. Věděli jste, že čtvrtý měsíc v roce je už 13 let zasvěcen Fabryho chorobě? Jedná se o vzácné genetické onemocnění, jímž trpí muži i ženy a ti, jimž byla diagnostikována, by nejspíš potvrdili, že určování diagnózy může v tomto případě špatný pokus o apríl připomínat. A to proto, že příznaky choroby jsou mimořádně rozmanité a bývají specifické pro jiná běžná onemocnění. Objevit se přitom mohou už v dětství.

Návrat v čase, bojí se diabetici. Chystaná novela je může připravit o důležitou pomůcku

Desetitisíce českých diabetiků 1. typu trnou hrůzou. Ministerstvo zdravotnictví chystá novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která upravuje úhradu zařízení pro léčbu cukrovky. Hrozí, že část pacientů nedosáhne na glukózové senzory, které měří hladinu cukru v krvi. Podle odborníků i diabetiků se léčba cukrovky vrátí o několik let zpět. Kvůli chybějícímu vybavení se zhorší jejich kompenzace, což vyústí ve zdravotní komplikace. Změna nejvíce ohrozí děti. Ministerstvo argumentuje, že musí efektivně využívat prostředky zdravotního pojištění.

Úmrtí kojence po chybě britských lékařů: Nova zemřela matce v náručí. Nemocnice se omluvila

Srdceryvný příběh malé Novy Maynard Parsonsové z britského města East Grinstead otřásl veřejností. Jedenáctitýdenní holčička zemřela své mamince v náručí poté, co její vážné střevní onemocnění nebylo včas rozpoznáno. Navzdory tomu, že soudní lékař označil její smrt za přirozenou, konstatoval také, že k ní významně přispěla zanedbaná péče a vážné prodlení v léčbě. Nemocnice Royal Alexandra Children’s Hospital v Brightonu se rodině po zveřejnění výsledků omluvila, uvedl deník The Sun.

Jako jediná v Česku trpí vzácným syndromem. Malá Millinka i tak dělá pokroky, vznikla sbírka

Na světě je známo odhadem 40 případů pacientů se syndromem Cebalid, a jedním z nich je i Millinka. Dnes čtyřletá bojovnice je navíc jedinou Češkou s tímto vzácným genetickým onemocněním. Syndrom ovlivňuje sluch, zrak, řeč, svalový tonus i psychomotorický vývoj. Navzdory predikcím lékařů, že Millinka nebude chodit, dnes díky denním rehabilitacím dělá pokroky. Maminka však na péči o dceru s její sestřičkou zůstala sama a bez auta. Ve sbírce na platformě Znesnáze proto nyní žádá druhé o pomoc.

Technologie pomáhají v péči o ústní zdraví i zdraví celého těla

V každodenním shonu je snadné zapomenout, že zdraví ústní dutiny není jen o estetice nebo svěžím dechu. Výzkumy stále častěji potvrzují, že stav vašich zubů a dásní má přímý vliv na zdraví celého organismu - od zdraví srdce až po riziko vzniku chronických onemocnění. Nedostatečná ústní hygiena, zubní kazy, onemocnění dásní nebo infekce mohou vést k závažnějším zdravotním problémům, které nejsou jen stomatologické.

Zdraví je jednou z nejdůležitějších hodnot v životě, a to fyzické i psychické. Ovlivňují ho věci, jako je zdravé stravování, cvičení i vztahy s kolegy na pracovišti a v rodině, zkrátka celý váš životní styl. Poradíme vám, jak nemocem předcházet a jak se z nich zase dostat.