
Turisté našli poblíž vrchu Zvičina milionový poklad. Schránky obsahovaly zlaté mince i šperky
Nestíhají žít – starají se o nemocné blízké na domácí umělé plicní ventilaci (DUPV). Nikdy nekončící péče vyčerpává jejich síly a bere možnost vést svůj vlastní život. Právě z toho důvodu spustila nezisková organizace Dech života nový projekt s názvem „Nestíhám žít, pečuji 24/7“, jehož cílem je těmto pečujícím pomoci a dát jim šanci alespoň na chvíli vypnout a „dobít baterky“. Zapojit se může každý.
Známá britská moderátorka Emma Willisová překvapila své fanoušky oznámením, že podstoupila operaci srdce. Až v dospělosti totiž zjistila, že od narození žije s takzvanou „dírou v srdci“. Vrozenou srdeční vadou, o které řada lidí nemá ani ponětí.
Horšící se zrak, zadýchávání, nadměrné nebo naopak žádné pocení, bolest rukou a nohou podobná pocitu pálení... nejen to jsou symptomy typické pro pacienty trpící Fabryho chorobou. V Česku jich žije přes dvě stě, na celém světě pak několik tisíc. Jak počty naznačují, jedná se o vzácné genetické onemocnění způsobené absencí enzymu alfa-galaktosidáza A v těle. Ta vede k hromadění škodlivin v buňkách, což negativně ovlivňuje stav orgánů, které mohou dospět až k selhání. Jak se s nemocí, která se může poprvé projevit v dětství i v dospělosti, žije?
Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) informoval o stažení léku Methylrosanilinii chloridi solutio 0,5 %, který slouží k léčbě onemocnění ústní dutiny u malých dětí a dospělých. Podle ústavu vyřazená šarže léku nevyhovovala požadavkům na kvalitu, stojí v oznámení. Přípravek se konkrétně používá jako dezinfekční prostředek na afty a mykotické infekce a jako antibakteriální prostředek na puchýře a rány.
Duben není jen měsícem aprílu. Věděli jste, že čtvrtý měsíc v roce je už 13 let zasvěcen Fabryho chorobě? Jedná se o vzácné genetické onemocnění, jímž trpí muži i ženy a ti, jimž byla diagnostikována, by nejspíš potvrdili, že určování diagnózy může v tomto případě špatný pokus o apríl připomínat. A to proto, že příznaky choroby jsou mimořádně rozmanité a bývají specifické pro jiná běžná onemocnění. Objevit se přitom mohou už v dětství.
Desetitisíce českých diabetiků 1. typu trnou hrůzou. Ministerstvo zdravotnictví chystá novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která upravuje úhradu zařízení pro léčbu cukrovky. Hrozí, že část pacientů nedosáhne na glukózové senzory, které měří hladinu cukru v krvi. Podle odborníků i diabetiků se léčba cukrovky vrátí o několik let zpět. Kvůli chybějícímu vybavení se zhorší jejich kompenzace, což vyústí ve zdravotní komplikace. Změna nejvíce ohrozí děti. Ministerstvo argumentuje, že musí efektivně využívat prostředky zdravotního pojištění.
Lékaři v České republice ročně provedou desítky tisíc estetických zákroků. Vedle plastických operací roste zájem o rychlé, šetrné a bezbolestné metody, které nevyžadují dlouhou rekonvalescenci. Oblíbené jsou zejména laserová ošetření, liftingy nebo úpravy nosu bez skalpelu.
Testosteron: Pohlavní hormon, který je důležitý pro správný vývoj muže a jeho zdravý organismus. Ovlivňuje schopnost reprodukce, sexuální funkce, růst svalů či hustotu kostní hmoty. Normální hladina hormonu obvykle nevyvolává žádné problémy, pokud se však v prostatě nacházejí rakovinné buňky, může testosteron způsobovat jejich rychlejší růst.
Srdceryvný příběh malé Novy Maynard Parsonsové z britského města East Grinstead otřásl veřejností. Jedenáctitýdenní holčička zemřela své mamince v náručí poté, co její vážné střevní onemocnění nebylo včas rozpoznáno. Navzdory tomu, že soudní lékař označil její smrt za přirozenou, konstatoval také, že k ní významně přispěla zanedbaná péče a vážné prodlení v léčbě. Nemocnice Royal Alexandra Children’s Hospital v Brightonu se rodině po zveřejnění výsledků omluvila, uvedl deník The Sun.
České zdravotnictví je dostupné, ale chaotické. Systém není systémem, tvrdí Albert Štěrba, neurochirurg a předseda spolku Mladí lékaři. V rozhovoru mluvil otevřeně i o největších problémech mladých lékařů, přetížení, i o tom, proč by digitalizace mohla pomoci pacientům projít péčí rychleji a efektivněji.
Pacienti s rakovinou kůže ve Velké Británii by se již brzy mohli stát součástí projektu testujícího novou vakcínu. Ta má podpořit reakci imunitního systému na rakovinotvorné buňky a pomoci mu tyto buňky rozpoznávat, aby se zabránilo návratu onemocnění. O projektu informovala britská Národní zdravotní služba.
Na světě je známo odhadem 40 případů pacientů se syndromem Cebalid, a jedním z nich je i Millinka. Dnes čtyřletá bojovnice je navíc jedinou Češkou s tímto vzácným genetickým onemocněním. Syndrom ovlivňuje sluch, zrak, řeč, svalový tonus i psychomotorický vývoj. Navzdory predikcím lékařů, že Millinka nebude chodit, dnes díky denním rehabilitacím dělá pokroky. Maminka však na péči o dceru s její sestřičkou zůstala sama a bez auta. Ve sbírce na platformě Znesnáze proto nyní žádá druhé o pomoc.
V každodenním shonu je snadné zapomenout, že zdraví ústní dutiny není jen o estetice nebo svěžím dechu. Výzkumy stále častěji potvrzují, že stav vašich zubů a dásní má přímý vliv na zdraví celého organismu - od zdraví srdce až po riziko vzniku chronických onemocnění. Nedostatečná ústní hygiena, zubní kazy, onemocnění dásní nebo infekce mohou vést k závažnějším zdravotním problémům, které nejsou jen stomatologické.
Zdraví je jednou z nejdůležitějších hodnot v životě, a to fyzické i psychické. Ovlivňují ho věci, jako je zdravé stravování, cvičení i vztahy s kolegy na pracovišti a v rodině, zkrátka celý váš životní styl. Poradíme vám, jak nemocem předcházet a jak se z nich zase dostat.