Daně

Nejnovější příspěvky k tématu

Prominutí DPH za elektřinu a plyn bylo nezákonné. Stanjura opatření zrušil
Byznys

Prominutí DPH za elektřinu a plyn bylo nezákonné. Stanjura opatření zrušil

Prominutí daně z přidané hodnoty (DPH) za elektřinu a plyn loni v listopadu a prosinci bylo podle výsledků přezkumného řízení u rozkladové komise nezákonné. Prominutí totiž bylo v rozporu s daňovým řádem i s právem EU. Lidé ani firmy ale nebudou muset nic vracet ani doplácet, informovalo ministerstvo financí. Veřejné rozpočty prominutí stálo zhruba 5,4 miliardy korun.

Konec šikany lidí i firem? Budoucí šéf „berňáku“ má podle Stanjury obnovit jejich důvěru

30. května 2022 16:16

Příští šéf Finanční správy má změnit přístup berních úřadů, stát jejich prostřednictvím nemá šikanovat občany a firmy, uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) pro CNN Prima NEWS. Jeho resort chce výběrové řízení na nového generálního ředitele Generálního finančního ředitelství vypsat nejpozději do září, ale až po změně zákona.

Přispěli jste na obranu Ukrajiny? Dar si budete moci odečíst z daní

27. dubna 2022 10:41

Z daňového základu bude zřejmě možné si odečíst dary poskytnuté Ukrajině na podporu jejího obranného úsilí nebo tamním neziskovým organizacím. Navíc bude možné v letošním roce odečítat dary na zákonem stanovené účely až do 30 % základu daně z příjmů. Počítá s tím zákon o opatřeních v oblasti daní, který ve středu schválila Sněmovna. Jde o další z řady schválených zákonů na pomoc Ukrajině sužované ruskou agresí. Sněmovna předlohu schválila beze změny, nyní ji dostane k projednání Senát.

Ekonomka Horská: ODS podepsala smlouvu s ďáblem. Snížení daně na benzín nemělo přijít

17. dubna 2022 11:31

Vláda nemá pomáhat překonat následky rapidního zdražování všem domácnostem plošně. Ať už u pohonných hmot, nebo u dalších druhů zboží. „Plošná pomoc není ta pomoc, kterou potřebujeme, protože plošná pomoc bude jenom míru inflace zvyšovat,“ řekla v Partii Terezie Tománkové ekonomka Helena Horská. Bývalý premiér Vladimír Špidla je naopak přesvědčen, že k plošným opatřením bude muset vláda nevyhnutelně sáhnout.

Stovky úředníků mohou přijít o práci. Státní správa zeštíhlí kvůli zrušení EET

7. března 2022 08:02

Stovky úředníků, které měly na starosti elektronickou evidenci tržeb, čeká změna. Vláda Petra Fialy (ODS) slíbila EET zrušit, což sníží počet úřednických míst. Změna se bude týkat hlavně Finanční správy. Kolik úředníků přijde o práci, zatím vláda neuvedla. Všichni nutně končit nemusí, mohou se přihlásit na jiné místo, uklidňuje ministerstvo financí. Celní správa už postupně všechna pracovní místa související s EET ruší.

KOMENTÁŘ: Sama zdaňovala, co se hýbalo. Teď Schillerová bojuje proti odvodům státu

20. února 2022 07:15

Pamatujete? Alena Schillerová (ANO) krátce po podzimních sněmovních volbách ještě ani neodevzdala klíče od svého služebního bytu na Pařížské ulici a už se chovala jako opoziční politička. Je třeba uznat, že tato role jí sedí daleko více než funkce šéfky státní kasy. Umně sází na to, že lidé mají krátkou paměť, a tak není těžké jí nyní uvěřit, že je jedinou bojovnicí za nízké daně a blaho nás všech. Proto je třeba připomínat, jak tatáž Alena Schillerová před ne tak dlouhou dobou zdaňovala, na co přišla.

Daňové přiznání 2022: Na co si dát pozor a jak se zbytečně neošidit na odvodech státu

8. února 2022 06:34

Už jen pár týdnů zbývá do vypršení termínu pro podání přiznání k dani z příjmů fyzických osob za rok 2021. Tedy pokud jej příslušnému finančnímu úřadu doručíte v tištěné podobě a nehodláte využít služeb daňového poradce. Na co si dát pozor a jak státu zbytečně na daních nezaplatit více, než musíte? Podívejte se v našem přehledu.

Termíny zůstávají, daňové přiznání ale elektronicky nepodáte. Nefér, shodují se odborníci

31. ledna 2022 15:07

Kdo chce a potřebuje podat daňové přiznání elektronicky, nemůže. Růžových papírových formulářů se jen tak nezbavíme. Jejich elektronická varianta měla být k dispozici od začátku roku, zatím ale není dostupná. A lidé se jí nedočkají ještě několik týdnů, finanční správa totiž elektronický formulář aktualizuje. Podle daňových poradců stát nejedná férově. Od některých lidí totiž vyžaduje pod hrozbou pokuty jen elektronickou komunikaci. Jedná se například o advokáty.

Stanjura v pasti. Výrazně ušetřit se dá jen na důchodcích či učitelích, ukazuje studie

20. ledna 2022 08:14

Úspory ve státním rozpočtu na rok 2022 se mají týkat zejména škrtání dotací firmám a nižších výdajů na provozu státu. Recept na konsolidaci veřejných financí, který opakovaně zazněl z vlády Petra Fialy (ODS), však nejspíše nestojí na reálných základech. Podle ekonomů z think-tanku IDEA při Národohospodářském ústavu Akademie věd ČR je možné desítky miliard korun ušetřit v položkách, do kterých ale stát za žádnou cenu sahat nechce.

Schillerová je nabízela jako vánoční dárek. Stanjura výhodné státní dluhopisy pozastavil

7. ledna 2022 07:40

Kdo si do 23. prosince neobjednal protiinflační Dluhopis Republiky, možná propásl svou poslední šanci na poměrně výhodné zhodnocení svých úspor. Právě rekordní poptávka po tomto cenném papíru vedla ministerstvo financí k dočasnému pozastavení vydávání dalších dluhopisů z této kategorie. Účelem prý nikdy nebylo maximalizovat jejich prodej. Protiinflační bondy jsou pro stát už zkrátka drahé, a tak hledá lacinější alternativy financování svého dluhu.

Hlavní zprávy

PŘEHLEDNĚ: Covidu na dovolené neutečete. Jaká opatření platí v nejoblíbenějších destinacích?
Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Covidu na dovolené neutečete. Jaká opatření platí v nejoblíbenějších destinacích?

Subvarianty omikronu nastartovaly další vlnu nákaz nejen v Česku, ale také v oblíbených turistických destinacích. Prudký nárůst pozitivních případů se dotkl například Itálie či Řecka, v Portugalsku je zase počet pozitivit na ústupu. V některých zemích stále platí koronavirová opatření, jako je povinnost nosit respirátory v hromadné dopravě či nutnost předkládat doklad o prodělaném očkování či negativní test. Kde by si měli čeští turisté dávat pozor? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled covidové situace ve vybraných zemích.

Kyji kosti roztloukali, aby se obrátily v popel. Z popisu upálení Husa mrazí i po staletích
Historie

Kyji kosti roztloukali, aby se obrátily v popel. Z popisu upálení Husa mrazí i po staletích

Ani dva vozy dříví nestačily, aby se mistr Jan Hus 6. července 1415 proměnil v popel. Přesně tak popisují Husovo upálení v Kostnici doboví svědci. I 607 let po vykonání rozsudku nad českým „kacířem“ jsou historické kroniky mrazivým čtením. Když totiž shořelo nachystané klestí, seno a polena, na místě hranice se znovu objevilo Husovo tělo. Byť ohořelé a pokroucené, stále se opíralo uvázané řetězem o sloup.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
00:03

Obyvatelé zničeného Mariupolu, který okupuje ruská armáda, dostávají pouze pět litrů pitné vody týdně, tvrdí televize Nexta

23:09

Jak se nabíjí americké salvové raketomety HIMARS?

22:35

Ukrajina podala přihlášku do Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj

22:12

Rozhodnutí armády o omezení pohybu osob v branném věku padlo bez mého vědomí, řekl Zelenskyj a žádá vysvětlení

Daně

Informace o daních. Jak je správně vypočítat, jaké jsou daně z nemovitostí, jaké daně platíte jako OSVČ i zaměstnanec. Rady a tipy k daňovému přiznání.