Daně

Nejnovější příspěvky k tématu

KALKULAČKA: Růst daně z nemovitosti překvapil řadu Čechů. Spočítejte si, kolik nově zaplatíte

Finanční správa začala rozesílat výzvy k zaplacení daně z nemovitosti. Mnoho vlastníků bylo nemile překvapeno – v řadě obcí zaplatí čtyřnásobek oproti minulému roku. Za zdražením stojí konsolidační balíček i vyšší koeficient stanovený obcemi a samosprávami. V článku si můžete pomocí kalkulačky z webu Měšec.cz vypočítat, kolik budete nově platit.

Noční můra živnostníků se blíží. Daňové přiznání letos čeká novinka, tisícům lidí hrozí sankce

Noční můra v podobě odevzdání daňového přiznání se nezadržitelně blíží. Pro elektronické podání je lhůta už ve čtvrtek 2. května. Zpozornět by měli především živnostníci a podnikatelé, protože právě toto datum se na ně vztahuje. Osoby samostatně výdělečně činné totiž letos musí odevzdat formulář elektronicky, jinak se vystavují hrozbě možných sankcí.

Daňový návrh lidovců snad spadl z nebe, nechápe Bartoš. Zbláznili se, rýpla si i Dostálová

To někde spadlo z nebe, prohlásil o návrhu lidovců na zvýšení sociálních odvodů pro bezdětné lidi starší 35 let předseda Pirátů Ivan Bartoš v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Návrh ho prý zvedl ze židle. Zvýšení odvodů kritizuje také opozice. Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Klára Dostálová (ANO) má za to, že se lidovci úplně zbláznili. Poslanec Karel Haas (ODS) zmínil dokonce možnou protiústavnost.

Shoda na zdanění tichého vína? Návrh ministra je nesmyslný, říká prezident Svazu vinařů

Spotřební daň na tiché víno byla měsíce tématem vášnivých debat, ve vládním konsolidačním balíčku se nakonec neobjevila. O možnosti zavést v Česku spotřební daň na takzvané tiché víno se hovořilo opakovaně, ale vždy to vyvolalo silný odpor domácích vinařů. Stejně tomu bylo i loni na jaře, kdy zdanění tichého vína doporučila vládě jako jednu z možností pro zlepšení stavu veřejných financí Národní ekonomická rada vlády (NERV). Loni v květnu vláda oznámila, že daň na tichá vína v plánu na ozdravení veřejných financí zavádět nechce. Teď to ale vypadá, že její zavedení je opět ve hře. Opravdu se rýsuje nějaký kompromis? Podle prezidenta Svazu vinařů České republiky Martina Chlada je na stole několik návrhů.

Daňové přiznání za rok 2023: Týká se i důchodců a studentů. Na co si dát pozor?

Podání daňového přiznání se netýká jen zaměstnanců nebo osob samostatně výdělečně činných. Letos se s vyplňováním růžového formuláře setkají i někteří studenti nebo důchodci. Senioři daňové přiznání budou muset podat například při vyšších přivýdělcích nebo kvůli příjmu z nájmu. Na co si mají dát obě skupiny pozor a co se pro ně bude měnit od příštího roku?

PŘEHLEDNĚ: Poslední možnost podat daňové přiznání na papíře. Jak platit co nejméně?

Termín pro podání daňového přiznání v papírové formě se nezadržitelně blíží. Do úterý 2. dubna totiž lidé mohou fyzicky dojít na pobočky finančních úřadů a tam vyplněné formuláře odevzdat. Všechna pracoviště budou mít mimořádně otevřeno od 8 do 17 hodin. Daňoví poplatníci by také měli pamatovat na slevy a výhody, které mohou uplatnit. V článku přinášíme jejich přehled spolu s dalšími důležitými termíny.

Vinaři chtějí otevřít diskuzi ke zdanění tichého vína. Požadují i návrat Babišovy EET

Čeští vinaři volají po celoevropské diskuzi kvůli nejisté budoucnosti svého podnikání. Svaz vinařů proto posílá otevřený dopis Evropské komisi, Evropské unii i premiérovi Petru Fialovi (ODS). Podle nich hrozí v dalších letech celá řada problémů, které mohou ohrozit celý sektor. Řešením by podle nich bylo zavedení jednotných pravidel u spotřební daně, úprava české legislativy nebo návrat elektronické evidence tržeb.

Na majitele nemovitostí čekají vyšší daně. Jak si připlatí v krajských městech?

Majitelé nemovitostí si v letošním roce připlatí. Po úpravách v konsolidačním balíčku totiž dochází k vyšší daňové zátěži, která v příštích letech bude růst pomocí inflační doložky. Výše samotné daně záleží na rozloze bytu, velikosti obce nebo na nastaveném místním koeficientu. Částka se proto může lišit v jednotlivých obcích. Jak jsou na tom krajská města?

Daně platíme všichni. Když už ne ty z příjmu, pak alespoň při téměř každém nákupu prostřednictvím DPH. Největší díl ale zabírají tzv. sociální a zdravotní odvody. A protože daně se týkají opravdu každého, stejně jako jejich následné přerozdělování, sledujeme pro vás daňové novinky, radíme, jak vyplnit daňové přiznání a jak na daních ušetřit.