reklama

Daně

Nejnovější příspěvky k tématu

Jak to bude s EET? Kontrolní úřad plánoval si na evidenci posvítit, akci ale zrušil
Finance

Jak to bude s EET? Kontrolní úřad plánoval si na evidenci posvítit, akci ale zrušil

Elektronická evidence tržeb (EET), někdejší vlajková loď premiéra Andreje Babiše (ANO), je zřejmě definitivně u ledu. Vznikající vláda Petra Fialy (ODS) ji hodlá zrušit a nebude se jí věnovat ani Nejvyšší kontrolní úřad, ačkoliv to plánoval. Loni ji zařadil do svého plánu kontrolních činností na následující rok, protože je ale kvůli covidu pozastavena, není podle NKÚ její prověření prioritou. Redakci CNN Prima NEWS to řekl mluvčí úřadu Václav Kešner.

Otázka pro politiky: Pokud byste vládli, zavedli byste nějaké nové daně?

5. října 2021 20:11

V případě svého volebního úspěchu slibují nějakou formu nové daně ČSSD, ANO či koalice Piráti a STAN. V případě sociálních demokratů jde o tzv. milionářskou daň, tedy daň z obřích majetků. Piráti se STAN naopak slibují digitální daň pro nadnárodní korporace a ANO chce zdanit internetové giganty. Naopak koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) vylučuje, že by po volbách prosazovala jakoukoli novou daň.

Otázka pro politiky: Pokud byste vládli, zavedli byste daňové prázdniny?

20. září 2021 14:47

Daňové prázdniny ve svých předvolebních slibech zmiňuje SPD, Přísaha a koalice Spolu. V případě koalice jde o úlevu pro rodiny, které čerpají rodičovský příspěvek nebo mají tři a více dětí. SPD chce daňové prázdniny pro české firmy se sídlem v zahraničí jako motivaci pro placení daní v tuzemsku. Přísaha slibuje tuto formu úlevy pro mladé lidi po ukončení školy.

Že politici nezvýší po volbách daně? Nereálné, jako z jiné planety, tvrdí ekonomové

2. září 2021 07:25

Strany a hnutí kandidující v nadcházejících sněmovních volbách ve svých programech prohlašují, že chtějí řešit nerovnováhu českých veřejných rozpočtů. Málokdo však otevřeně hovoří o nutnosti zvyšovat daně. A když, tak jen velmi okrajově. Není divu, hlasy by tím asi politici nezískali. Slibují proto raději škrty v provozních výdajích státu. Podle ekonomů je to ale nerealistické.

Globální podniková daň: Skvělá zpráva pro bohaté. Malé země včetně Česka utřou nos

10. června 2021 08:27

Skupina nejrozvinutějších zemí světa G7 se dohodla na zavedení minimální globální korporátní daně ve výši 15 procent. Chce tím zamezit přesunu zisků do daňových rájů a vylepšit bilanci svých veřejných rozpočtů. Někteří ekonomové ale varují, že se daň může minout účinkem, a ještě negativně dopadnout na chudé státy světa.

Rozpočet skončí hůř než loni. Covid může jen za menší část schodku, tvrdí experti

4. června 2021 07:42

Přestože vláda má na letošní rok naplánovaný rozpočtový schodek ve výši 500 miliard korun, konečný výsledek bude lepší. Ekonomové totiž věří, že české hospodářství se ve druhém pololetí rozjede naplno, což se pozitivně odrazí na lepším výběru daní i odvodů na sociální pojištění. Ani tak to podle nich ale nebude stačit na snížení deficitu pod loňskou úroveň.

KOMENTÁŘ: Koupíme si vás všechny. Vláda navrhla rozpočet lží a předvolebních dárečků

1. června 2021 06:23

Ministerstvo financí pod vedením Aleny Schillerové (za ANO) předložilo návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem ve výši 390 miliard korun. Pro svého nástupce tak zanechá na úřadu jedovaté jablko, do kterého bude třeba kousnout. Pokud příští vláda nebude chtít připustit scénář, který by znamenal drastické škrty, zvyšování daní a obrovské prodražení dluhové služby.

Žádné daně nejsou spravedlivé. Ty majetkové je ale třeba zvýšit, tvrdí ekonom Křeček

31. května 2021 05:12

Nastavení daňového mixu bude jedním z klíčových témat letošních voleb do Poslanecké sněmovny. Veřejné finance se totiž vychýlily z rovnováhy a na budoucí vládu čeká nelehký úkol dostat je zpět pod kontrolu. „Náš daňový systém vznikal v 90. letech, kdy lidé v zásadě nic nevlastnili a zdaňovaly se hlavně příjmy a spotřeba. Po třiceti letech je však otázkou, zda by se neměl daňový mix rozšířit o zdanění majetku,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.

Česko zasáhne vlna zdražování. Stát musí seškrtat výdaje, varují ekonomové

19. května 2021 12:47

Češi by se měli připravit na velkou vlnu zdražování. Rostoucí ceny primárních komodit od ropy po železo totiž pravděpodobně ovlivní to, kolik lidé za nejrůznější produkty zaplatí. Dopady zdražování i pandemické krize na ekonomické segmenty mohou přijít už v druhé polovině tohoto roku, varovali ekonomové ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS. Ve hře je i zvýšení daní, dle expertů by ale stát měl radši seškrtat své výdaje.

Snížení dluhů nás bude bolet. Bez zvyšování daní to nepůjde, varuje ekonomka Horská

11. května 2021 10:50

Rozpočtový schodek na letošní rok mohl být klidně o 150 miliard korun nižší. Do hospodaření státu se totiž nepromítla jen koronavirová pandemie, ale především nezodpovědné snížení daní od počátku letošního roku. „Bude nutné hledat úspory, ale i nové zdroje. Daně z příjmů se budou muset vrátit tam, kde byly,“ uvedla v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Hlavní zprávy

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko
Miloš Zeman

Zeman: Povinné očkování proti covidu je jediná cesta z krize. Uvažujme jako Rakousko

Země Visegrádu (ČR, Slovensko, Polsko, Maďarsko) by měly podle prezidenta Miloše Zemana uvažovat o povinném očkování proti onemocnění COVID-19. Zdá se, že je to jediná cesta z krize, řekl v pondělí Zeman na summitu zemí visegrádské čtyřky. Sdělil to prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Zeman měl ve čtvrtek pozitivní test na koronavirus, podle lékařů se u něj příznaky neprojevily. K summitu, který se koná v Budapešti, se připojil on-line.

reklama

Daně

Informace o daních. Jak je správně vypočítat, jaké jsou daně z nemovitostí, jaké daně platíte jako OSVČ i zaměstnanec. Rady a tipy k daňovému přiznání.