Daně

Nejnovější příspěvky k tématu

Rozpočet je v rekordním schodku. Stanjura šlápne na brzdu, uspořit chce dalších 20 miliard
Vláda

Rozpočet je v rekordním schodku. Stanjura šlápne na brzdu, uspořit chce dalších 20 miliard

Schodek státního rozpočtu se v květnu prohloubil na 271,4 miliardy korun z dubnových 200 miliard korun. Je to nejhlubší rozpočtový deficit za prvních pět měsíců roku od vzniku Česka. Loni byl ve stejném období schodek 189,3 miliardy korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) chce kvůli špatnému vývoji rozpočtu předložit příští týden vládě návrh opatření, která ve druhém pololetí zajistí úspory zhruba 20 miliard korun, uvedlo ve čtvrtek ministerstvo financí. Schválený rozpočet počítá za celý rok s deficitem 295 miliard korun.

Ministerstva se bouří. Koaliční dohodu o úsporném balíčku atakují kvůli dani z nemovitosti
Daně

Ministerstva se bouří. Koaliční dohodu o úsporném balíčku atakují kvůli dani z nemovitosti

Politickou dohodu stran vládní koalice narušily rázné námitky některých ministerstev. Zásadní připomínky má část resortů například k vyšší dani z nemovitosti, která by se mohla i zdvojnásobit. Za návrh tepou vládu premiéra Petra Fialy (ODS) také samosprávy, kterým vadí, že se část peněz přesune do státního rozpočtu místo na účet obcí a měst. Zároveň nejistotu kolem daně z nemovitosti prohlubují také obavy z úprav jejích dalších parametrů.

Řada lidí nezřízeně chlastá a vláda zdaní vodu místo vína. Kubek ostře zkritizoval Válka

29. května 2023 18:37

Vláda zvyšuje daň na vodu a na léky, ale nehne s daní na víno? To mi rozum nebere. Těmito slovy zkritizoval část změn vycházejících z vládního konsolidačního balíčku prezident České lékařské komory Milan Kubek v pořadu Zprávy PLUS na CNN Prima NEWS. Podle odborníka na zdravotnické právo Ondřeje Dostála se na zdraví Čechů mohou propsat i nevhodně nastavené termíny odchodů do důchodu.

Vláda trestá rodiny s dětmi. Že si Češi připlatí za nealko? Chyba, kritizoval Prouza

23. května 2023 17:36

Vláda udělala velkou chybu, že do základní sazby DPH dala i nealkoholické nápoje, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR . Je přesvědčený, že tím trestá rodiny s dětmi. Vyšší zdanění nealkoholických nápojů označila za nesystémový krok také prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová.

Experti: Opozice osedlá zuřící veřejnost. Jarní obstrukce? Slabý odvar. Teď budou po celý rok

22. května 2023 07:44

Česko zažije třaskavý politický rok. Kvůli vládním zásahům do daní a penzí hrozí, že opět dojde na několikadenní zablokování Poslanecké sněmovny, jako tomu bylo během projednávání snížené valorizace důchodů. Tentokrát by se ale obstrukce ze strany opozice mohly dít o poznání častěji než kdy dříve. Hnutí ANO a SPD podle expertů využije nejen naštvanou veřejnost, ale také bývalé voliče vládní koalice. „Očekávám bojovné léto a velmi konfliktní podzim,“ řekl například politolog Jan Kubáček redakci CNN Prima NEWS.

Pirát Michálek: Diskuse o DPH je plná lobbistických zájmů. Dohoda se bude ještě upřesňovat

17. května 2023 05:52

Dohoda o přesunu položek mezi dvěma sazbami DPH i konsolidačním balíčkem se bude ještě upřesňovat. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to uvedl předseda pirátských poslanců Jakub Michálek. Pirátům se podle něj již nyní scházejí výhrady vůči představeným návrhům, a to především proti nulové spotřební dani na víno. Zároveň uvedl, že debata byla velmi náročná a plná lobbistických zájmů. Přesto je však za svou stranu spokojený.

Švihlíková: Vládní balíček dostane Česko do velkých potíží. Nejvíce dopadne na zaměstnance

16. května 2023 18:32

V konsolidačním balíčku zcela schází analýza dřívějších ekonomických rozhodnutí, místo toho představuje seznam opatření, u nichž není stanovena priorita ani další dopady. O vládních opatřeních to prohlásila ekonomka Ilona Švihlíková. V pořadu K věci na stanici CNN Prima NEWS uvedla, že českou ekonomiku to dostane do velkých obtíží. Snížení cen potravin je podle ní lichá představa.

Odbory nabily mocnou zbraň. Generální stávkou mohou ochromit dopravu, služby i celý stát

16. května 2023 17:35

Generální stávka. Termín, kterým se v současnosti ohání odbory či opoziční hnutí, před více než 30 lety vyhnal do ulic československých měst statisíce lidí. Zastavily se továrny, doprava i služby – země byla na pár hodin prakticky ochromena. Další generální stávku už samostatná Česká republika nezažila, nejblíže k tomu měly odborové protesty v roce 2012. Například Francouzi se naopak mohou chlubit výrazně bohatšími zkušenostmi – za poslední půlrok absolvovali už deset generálních stávek, během nichž zablokovali mimo jiné letištní dopravu. „Nepřejme si situaci jako ve Francii,“ řekl redakci odborový předák Josef Středula.

Stavebko přinese už jen tisíc korun ročně. Spořitelny se bojí o klienty a chystají alternativy

16. května 2023 05:49

Soumrak a možná i konec. Takové vyhlídky mělo stavební spoření podle některých informací, které o konsolidačním balíčku unikaly do médií. U nových smluv měla státní podpora spadnout ze dvou tisíc na nulu. Lidé se starými i novými smlouvami nakonec peníze od státu dostanou, nejvýš však tisíc korun. A zatímco stavební spořitelny jsou mírně optimistické a plánují i novinku, část ekonomů přichází s kritikou.

Hospody jsou terčem všech vlád, kritizoval Fiala z SPD. Kvůli dražšímu pivu slíbil obstrukce

14. května 2023 19:51

Zvýšení daně z přidané hodnoty u čepovaného piva rozzlobilo 1. místopředsedu SPD Radima Fialu. Ten v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS prohlásil, že krok povede k zánikům hospod v menších obcích. Podle něj se do těchto podniků trefují takřka všechny vlády – připomněl zákaz kouření v prostorách restaurací či někdejší zřízení elektronické evidence tržeb. Fiala přislíbil, že poslanci SPD budou vládní konsolidační balíček na půdě Parlamentu obstruovat.

Daně platíme všichni. Když už ne ty z příjmu, pak alespoň při téměř každém nákupu prostřednictvím DPH. Největší díl ale zabírají tzv. sociální a zdravotní odvody. A protože daně se týkají opravdu každého, stejně jako jejich následné přerozdělování, sledujeme pro vás daňové novinky, radíme, jak vyplnit daňové přiznání a jak na daních ušetřit.