![MAPA: Kde napadne nový sníh? Nad Českem proudí arktický vzduch, teplotní nůžky se rozevřou](https://cdn.administrace.tv/2024/12/07/mini_169/4f8dadf642736a9fea9b0adfeb62f832.jpg)
MAPA: Kde napadne nový sníh? Nad Českem proudí arktický vzduch, teplotní nůžky se rozevřou
I příští rok čeká na zaměstnance a podnikatele několik daňových změn. Kvůli růstu průměrné mzdy se upravuje například sazba progresivní daně, limit pro osvobození nepeněžních benefitů nebo maximální vyměřovací základ. Nově si více připlatíme i na dani z nemovitosti nebo hazardu. Níže přinášíme přehled novinek, na které v roce 2025 narazíme.
Rok 2025 přinese hned několik velkých změn. Například se nám sníží výdaje za energie, zvýší se odvody osobám samostatně výdělečně činným nebo budou moci pracovat mladiství od 14 let. Seniorům se tradičně valorizují důchody a novinky lze čekat také při návštěvě lékárny. Na co všechno se připravit?
Daň z neočekávaných zisků bude zřejmě platit i pro příští rok. Naznačil to ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), který nenavrhne vládě konec tzv. windfall tax. Analýza ministerstva financí totiž hovoří o tom, že je potřeba vybrat dalších 35 miliard korun. Resort ale pro redakci CNN Prima NEWS uvedl, že stačí vybrat pouze 17 miliard korun. K prodloužení platnosti daně tak zřejmě dojde jen kvůli dosažení lepších čísel během plnění státního rozpočtu.
Státní pokladna ztrácí podle ministra financí Stanjury kvůli takzvané tabákové turistice Čechů do sousedního a levnějšího Polska miliardy korun. Cena krabičky cigaret je tam až o 50 korun nižší než v Česku, a tak se vyplatí jezdit za hranice i těm, kteří to mají desítky kilometrů daleko. S tím také souvisí rostoucí množství pašovaných tabákových výrobků. Jen celníci v Moravskoslezském kraji už letos zabavili tabák za necelý milion. Přitom za celý loňský rok šlo zhruba o polovinu.
Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (SOCDEM) se v pořadu 360° důrazně vymezila proti sociální politice současné vlády. Vyjádřila také přesvědčení, že vládní kabinet selhává při výběru daní. Člen rozpočtového výboru Jan Jakob (TOP 09) kritiku odmítl a slova své oponentky označil za populistickou demagogii.
Plány ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) dostávají trhliny. Lidovecký politik by totiž rád prosadil zvýšení slevy na děti nebo slevu na sociálním pojištění pro rodiny s dvěma a více dětmi. Ministerstvo financí však Jurečkovi vzkazuje, že pokud chce podobné věci zavádět, musí najít i adekvátní úspory. Pokud by se například sleva na poplatníka zvýšila o pouhých 100 korun, znamenalo by to zátěž šesti miliard korun.
Výběr spotřební daně z tabáku je už několik let nedostatečný, a to i přesto, že se cigarety každým rokem zdražují. Může za to vysoké zdanění, které nutí kuřáky k nákupům v zahraničí. Spotřeba totiž výrazně neklesá. Lidé se proto obrací například na polský trh, kde utrácejí miliardy korun. Peníze utracené v zahraničí a nebo na černém trhu chybí právě ve státním rozpočtu.
Téma uvalení spotřební daně na tiché víno se znovu vrátí na stůl. Tentokrát s ním přijde TOP 09, která chce vinářům zrušit dosavadní výjimku. Tato daň je ale ve velké nelibosti lidovců, jejichž voliči pocházejí zejména z vinařských oblastí. Proti je i premiér Petr Fiala (ODS). Jeho strana se ale na zdanění tichého vína dívá nejednoznačně.
Daně z nemovitosti by mohly čekat v budoucnu radikální změnu. S tou počítá studie odborníků z PAQ Research, podle které by se daň měla navázat na reálnou hodnotu nemovitosti. Tvrdí, že současný český systém je zastaralý a doplácí na něj zejména ti s nízkými příjmy.
Vztah mezi obezitou a spotřebou cukru nebyl prokázán, uvedla Potravinářská komora ČR. Výrok vzbudil bouřlivé reakce na sociálních sítích. Komora se tímto způsobem brání návrhu zvýšit daň u slazených nápojů. Vlivu cukru na lidské zdraví se od května věnuje i pracovní skupina ministerstva zdravotnictví.
Už nyní vám mohu slíbit, že spotřební daň na tiché víno nebude, sdělil ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček a dodal, že politické strany se jejího schválení bojí, a to hned z několika důvodů.
Pátek je posledním dnem pro zaplacení daně z nemovitosti. Týká se všech majitelů bytů, domů nebo pozemků. Letos přitom daň vychází výrazně dráž. Základní sazba stoupla až o osmdesát procent. V některých případech se navýšení týká jen chatařů, kteří si tak oproti stálým obyvatelům obcí mohou připlatit tisíce korun.
Na majitele nemovitostí čeká v posledních dnech nemilé vyřizování. Musí totiž zaplatit daň z nemovitosti, která se od loňského roku výrazně zvýšila. Pro řadu majitelů se jedná o špatnou zprávu, protože nově budou muset vytáhnout z peněženky průměrně o 80 % více. Jak daň zaplatit a kolik si letos připlatíme v krajských městech?
Daně platíme všichni. Když už ne ty z příjmu, pak alespoň při téměř každém nákupu prostřednictvím DPH. Největší díl ale zabírají tzv. sociální a zdravotní odvody. A protože daně se týkají opravdu každého, stejně jako jejich následné přerozdělování, sledujeme pro vás daňové novinky, radíme, jak vyplnit daňové přiznání a jak na daních ušetřit.