reklama

Daně

Nejnovější příspěvky k tématu

Že politici nezvýší po volbách daně? Nereálné, jako z jiné planety, tvrdí ekonomové
Volby 2021

Že politici nezvýší po volbách daně? Nereálné, jako z jiné planety, tvrdí ekonomové

Strany a hnutí kandidující v nadcházejících sněmovních volbách ve svých programech prohlašují, že chtějí řešit nerovnováhu českých veřejných rozpočtů. Málokdo však otevřeně hovoří o nutnosti zvyšovat daně. A když, tak jen velmi okrajově. Není divu, hlasy by tím asi politici nezískali. Slibují proto raději škrty v provozních výdajích státu. Podle ekonomů je to ale nerealistické.

Rozpočet skončí hůř než loni. Covid může jen za menší část schodku, tvrdí experti

Přestože vláda má na letošní rok naplánovaný rozpočtový schodek ve výši 500 miliard korun, konečný výsledek bude lepší. Ekonomové totiž věří, že české hospodářství se ve druhém pololetí rozjede naplno, což se pozitivně odrazí na lepším výběru daní i odvodů na sociální pojištění. Ani tak to podle nich ale nebude stačit na snížení deficitu pod loňskou úroveň.

KOMENTÁŘ: Koupíme si vás všechny. Vláda navrhla rozpočet lží a předvolebních dárečků

Ministerstvo financí pod vedením Aleny Schillerové (za ANO) předložilo návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem ve výši 390 miliard korun. Pro svého nástupce tak zanechá na úřadu jedovaté jablko, do kterého bude třeba kousnout. Pokud příští vláda nebude chtít připustit scénář, který by znamenal drastické škrty, zvyšování daní a obrovské prodražení dluhové služby.

Žádné daně nejsou spravedlivé. Ty majetkové je ale třeba zvýšit, tvrdí ekonom Křeček

Nastavení daňového mixu bude jedním z klíčových témat letošních voleb do Poslanecké sněmovny. Veřejné finance se totiž vychýlily z rovnováhy a na budoucí vládu čeká nelehký úkol dostat je zpět pod kontrolu. „Náš daňový systém vznikal v 90. letech, kdy lidé v zásadě nic nevlastnili a zdaňovaly se hlavně příjmy a spotřeba. Po třiceti letech je však otázkou, zda by se neměl daňový mix rozšířit o zdanění majetku,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities.

Česko zasáhne vlna zdražování. Stát musí seškrtat výdaje, varují ekonomové

Češi by se měli připravit na velkou vlnu zdražování. Rostoucí ceny primárních komodit od ropy po železo totiž pravděpodobně ovlivní to, kolik lidé za nejrůznější produkty zaplatí. Dopady zdražování i pandemické krize na ekonomické segmenty mohou přijít už v druhé polovině tohoto roku, varovali ekonomové ve Zprávách PLUS na CNN Prima NEWS. Ve hře je i zvýšení daní, dle expertů by ale stát měl radši seškrtat své výdaje.

Snížení dluhů nás bude bolet. Bez zvyšování daní to nepůjde, varuje ekonomka Horská

Rozpočtový schodek na letošní rok mohl být klidně o 150 miliard korun nižší. Do hospodaření státu se totiž nepromítla jen koronavirová pandemie, ale především nezodpovědné snížení daní od počátku letošního roku. „Bude nutné hledat úspory, ale i nové zdroje. Daně z příjmů se budou muset vrátit tam, kde byly,“ uvedla v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

KOMENTÁŘ: Bytové kulaky v ČR nechceme. Debata o daních vyvolává třídní nenávist

Jakou část ze svých výdělků máme odvádět vládě? Jak velký stát vlastně chceme? A máme více zdanit majetek, kterým se lidé například snaží zajistit na stáří? Diskuse o změně tuzemského daňového mixu je sice bouřlivá, ale pluje pouze po povrchu a zatím spíše rozpoutává třídní nenávist, než aby se její aktéři snažili nalézt celospolečensky přijatelné řešení.

Hlavní zprávy

Jaroš: Jestli čeští horolezci lezli v Pákistánu bez povolení, udělali pr*ser
Nový den

Jaroš: Jestli čeští horolezci lezli v Pákistánu bez povolení, udělali pr*ser

Pokud lezla dvojice českých horolezců v Pákistánu na horu Rakapoši bez povolení, udělala pr*ser, který si bude muset vyřešit. Tak komentoval v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS zkušený horolezec Radek Jaroš počínání svých kolegů. Jakub Vlček a Petr Macek, které kvůli potížím při sestupu z pákistánské Rakapoši musel 15. září po dlouhé záchranné akci do bezpečí dopravit vrtulník pákistánské armády, zůstávají v zemi. Pákistán požaduje zaplacení celé operace.

Prorostla mafie do slovenské policie? Vláda řeší vzpurnou inspekci a otřesy v koalici
Slovensko

Prorostla mafie do slovenské policie? Vláda řeší vzpurnou inspekci a otřesy v koalici

Slovenská vláda zažívá další otřesy. Tentokrát je způsobily obvinění elitních policistů, kteří vyšetřují citlivé kauzy, a avizované změny ve fungování justice či policie, o nichž informoval slovenský premiér Eduard Heger. Ten následně utvořil pracovní skupinu, která má změny připravit. Na ní se ovšem nehodlá podílet jeden z členů vládní koalice – hnutí Jsme rodina.

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku
Vláda

Maláčová: Pokud se uzavře škola kvůli covidu, rodiče by měli dostat 80 procent výdělku

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) se chystá v pondělí vládě předložit návrh na zavedení krizového ošetřovného pro případ lokálního uzavírání škol kvůli epidemii. Navrhuje dávku zvýšit ze 60 na 80 procent základu výdělku a vyplácet ji po celou dobu nařízené karantény. Kabinetu předá i návrh na navýšení minimální mzdy od ledna z nynějších 15 200 na 18 tisíc korun.

reklama

Daně

Informace o daních. Jak je správně vypočítat, jaké jsou daně z nemovitostí, jaké daně platíte jako OSVČ i zaměstnanec. Rady a tipy k daňovému přiznání.