Izrael

Nejnovější příspěvky k tématu

Reakce na smrtící útoky: Izraelský premiér oznámil nová opatření vůči Palestincům
Izrael

Reakce na smrtící útoky: Izraelský premiér oznámil nová opatření vůči Palestincům

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu oznámil sérii represivních kroků proti Palestincům, včetně plánů na posílení židovských osad na okupovaném Západním břehu Jordánu. Učinil to v reakci na dvojici střeleckých útoků, při nichž zahynulo sedm Izraelců a pět dalších bylo zraněno, uvedla agentura AP. Netanjahu plánuje mimo jiné zrušit sociální dávky pro rodiny útočníků, usnadnit Izraelcům získání zbrojních průkazů a zintenzivnit úsilí o sběr nelegálních zbraní.

Další teror v Jeruzalémě. Teprve 13letý Palestinec těžce zranil dva lidi, zasáhli civilisté

28. ledna 2023 13:01

Při střelbě v Jeruzalémě byli v sobotu dopoledne zraněni dva lidé, uvádí agentury s odkazem na izraelské záchranáře. Jejich stav je středně těžký až vážný. Policie oznámila, že se jednalo o teroristický čin a že útočník byl zneškodněn. Tím byl podle ní teprve třináctiletý Palestinec. Útok přišel jen několik hodin po páteční střelbě u jedné z jeruzalémských synagog, kterou nepřežilo sedm lidí.

Napětí v Pásmu Gazy roste: Palestinci vypálili rakety, Izrael odpověděl leteckým útokem

27. ledna 2023 06:05

Izraelská armáda krátce po půlnoci provedla letecké údery na podzemní výrobny raket v Pásmu Gazy. Radikální Palestinci odtud nedlouho předtím vyslali na Izrael pět střel, z nichž ani jedna nezasáhla cíl. Informovala o tom agentura AP. Napětí v regionu vzrostlo po čtvrteční izraelské razii na okupovaném Západním břehu Jordánu, která si vyžádala devět mrtvých.

Stropnický se v Tel Avivu setkal s proruským propagandistou. Lipavský žádá vysvětlení

20. ledna 2023 11:16

Velvyslanec ČR v Izraeli Martin Stropnický (ANO) čelí ostré kritice za to, že se v Tel Avivu setkal s proruským propagandistou a dezinformátorem Žarkem Jovanovičem. Někteří členové pětikoalice žádají jeho rezignaci. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) chce detailní zápis ze schůzky, poté rozhodne o dalším postupu. Stropnický se hájí tím, že Jovanoviče nezná a o jeho aktivitách prý nevěděl

Nezničitelný Netanjahu. Jeho strana Likud vyhrála izraelské volby a může sestavit vládu

3. listopadu 2022 18:31

Bývalý izraelský premiér Benjamin Netanjahu spolu se svými spojenci v úterních parlamentních volbách získal jasnou většinu mandátů, informovala ve čtvrtek volební komise. Podle konečného součtu Netanjahuova pravicová strana Likud získala ve 120členném parlamentu 32 křesel a se spojenci bude mít v Knesetu 64 mandátů. Současný premiér Jair Lapid krátce před oznámením konečných výsledků pogratuloval Netanjahuovi k vítězství.

Izraelské volby ovládl Netanjahu, naznačují odhady. V parlamentu získá těsnou většinu

1. listopadu 2022 21:34

Strana Likud bývalého izraelského premiéra Benjamina Netanjahua podle prvních odhadů po uzavření volebních místností získala v úterních parlamentních volbách spolu se svými spojenci z náboženských a krajně pravicových stran dostatek hlasů k zajištění parlamentní většiny potřebné k sestavení budoucí vlády. Jde o předběžný odhad, konečný výsledek se může v nadcházejících hodinách ještě změnit, píše agentura AP. Netanjahu byl nejdéle sloužícím izraelským premiérem, po 12 letech ve funkci skončil loni.

Začne Izrael posílat zbraně na Ukrajinu? Ministra pobouřily íránské rakety pro Rusko

16. října 2022 22:09

Izrael se doposud snažil v kontextu války na Ukrajině držet stranou. Rétoricky podporoval Ukrajinu a posílal zemi defenzivní vybavení, udržoval ale i pragmatické vztahy s Ruskem. To se nyní dost možná změní. Izraelský ministr pro záležitosti diaspory Nachman Šaj uvedl, že by měl Jeruzalém začít posílat vojenskou pomoc na Ukrajinu. Podráždilo ho totiž chování Íránu.

Evropský Watergate. Pegasus je nebezpečný a nemá legitimní využití, kritizuje Kolaja

28. září 2022 07:11

Hned několik evropských vlád čelí vážnému podezření z toho, že pomocí izraelského softwaru Pegasus ilegálně sledovaly zástupce opozice či „nepohodlné“ novináře. Někteří politici již aféru označili za evropský „Watergate“. Vymkl se systém, jehož původním účelem bylo bojovat proti terorismu či organizovanému zločinu, kontrole? Například europoslanec a 1. místopředseda Pirátů Marcel Kolaja Pegasus označil za velmi nebezpečný nástroj, který kvůli svým vlastnostem nemá legitimní využití.

Izrael je jediným židovským státem na světě. Leží v oblasti jihozápadní Asie u Středozemního moře. Sousedí s Libanonem, Sýrií, Jordánskem a Egyptem. Jeho hlavním městem je Jeruzalém, prezidentem je Re'uven Rivlin. Má rozlohu 21 643 kilometrů čtverečních a více než osm milionů obyvatel. Stát vznikl v roce 1948.