Izrael

Nejnovější příspěvky k tématu

Izrael

Násilí na Západním břehu Jordánu graduje. Útočník zabil dva Izraelce, odplata přišla okamžitě

Palestinský útočník na čerpací stanici na okupovaném Západním břehu Jordánu ve čtvrtek zastřelil dva Izraelce. Informovaly o tom tiskové agentury Reuters a AFP s odvoláním na záchrannou službu. Izraelská armáda uvedla, že střelec zahájil palbu poblíž osady Eli a bezpečnostní složky jej na místě zneškodnily. Web The Times of Israel (ToI) později upřesnil, že útočil člen policejního sboru palestinské samosprávy a zastřelil jej majitel přilehlé restaurace, který se vrátil z bojových operací v Pásmu Gazy.

Izrael

V Gaze měly zemřít desítky lidí čekající na pomoc. Násilnosti začali Palestinci, tvrdí Izrael

  • Aktualizováno
  • Při izraelském úderu na Pásmo Gazy, který zasáhl lidi čekající na humanitární pomoc u města Gaza, zahynuly ve čtvrtek desítky lidí. Tvrdí to různé palestinské zdroje včetně ministerstva zdravotnictví v Pásmu Gazy, které kontroluje hnutí Hamás. Podle jeho sdělení zemřelo přes 100 lidí. Izraelská armáda uvedla, že u vozů s pomocí vypukly mezi shromážděnými lidmi násilnosti s desítkami zraněných. Nejmenovaný armádní zdroj řekl tisku, že vojáci začali střílet, když se k nim část davu snažila přiblížit.

    Orbán Unii opět zatopil. Zablokoval sankce vůči radikálním osadníkům a smetl výzvu k příměří

    Celkem 26 z 27 zemí Evropské unie vyzvalo k okamžité humanitární pauze v Pásmu Gazy, která by vedla k „udržitelnému příměří“. Oznámil to šéf unijní diplomacie Josep Borrell po skončení pondělního jednání ministrů zahraničí EU. Borrell zbývající zemi nejmenoval, má jít o Maďarsko, které rovněž zablokovalo jednání o sankcích vůči radikálním židovským osadníkům.

    Izrael je jediným židovským státem na světě. Leží v oblasti jihozápadní Asie u Středozemního moře. Sousedí s Libanonem, Sýrií, Jordánskem a Egyptem. Jeho hlavním městem je Jeruzalém, prezidentem je Re'uven Rivlin. Má rozlohu 21 643 kilometrů čtverečních a více než osm milionů obyvatel. Stát vznikl v roce 1948.