
Česko zasáhnou silné bouřky i úmorná vedra. Platí VÝSTRAHA meteorologů
Írán se vzpamatovává z útoků izraelských raket a zásahů amerických bombardérů svých jaderných zařízení. Napětí na Blízkém východě, natož přímé útoky a blokády, vedou často ve světě k rapidnímu růstu cen ropy. Nyní se však nečekaně děje pravý opak.
Izraelská armáda uvedla, že po jejím zásahu zemřel jeden ze zakladatelů vojenského křídla Hamásu, Hakham Muhammad Issa Al-Issa. Podle izraelských činitelů šlo o jednoho z posledních vysokých velitelů teroristické organizace před útokem ze 7. října 2023. Issa se na plánech tohoto masakru podílel a stále zůstával v Gaze.
Írán má kapacity obnovit obohacování uranu v horizontu měsíců. Pro stanici CBS News to řekl šéf Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Izraelské a americké údery proti íránským jaderným zařízením podle něj nedokázaly zničit vše. Zřejmě tak bude nutné vrátit se k jednacímu stolu. Grossiho slova jsou v rozporu s opakovanými tvrzeními prezidenta USA Donalda Trumpa, který tvrdí, že americké údery zcela a totálně zničily zařízení na obohacování uranu.
Americký prezident Donald Trump v neděli středoevropského času na sociální síti Truth Social znovu kritizoval izraelskou justici kvůli procesu s premiérem Benjaminem Netanjahuem. Podle Trumpa Netanjahu právě vyjednává o návratu zbývajících rukojmí z Pásma Gazy, které tam drží teroristické hnutí Hamás.
Příměří v Pásmu Gazy je blízko a možná nastane už příští týden. Řekl to v pátek podle agentury AFP americký prezident Donald Trump. Ten se v Oválné pracovně Bílého domu při příležitosti podpisu mírové dohody mezi Kongem a Rwandou vyjádřil optimisticky i k některým dalším problémům mezinárodní politiky. Řekl například, že vyřeší i případný konflikt se Severní Koreou.
Americké údery na íránské jaderné provozy podle předběžného hodnocení zpravodajců íránský jaderný program nezničily. Mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová označila zmíněné hodnocení za „údajné“, „přísně tajné“ a „zcela nepravdivé“, píše web CNN. Prezident USA Donald Trump na své síti tyto zprávy odmítl s tím, že zařízení jsou po útoku zcela zničena. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v televizním projevu ohlásil, že se židovskému státu podařilo společně s USA jaderný program zničit.
Úspěšné americké a izraelské útoky na íránská jaderná zařízení mohou vystrašit jiného velkého světového hráče – Rusko. Spojenci totiž dokázali poměrně snadno překonat defenzivu Teheránu, kterou tvoří i ruské technologie, a následně odrazili raketovou pomstu. Pomohou nově nabyté zkušenosti i Ukrajině?
Mezi Íránem a Izraelem platí od úterních 7:30 teheránského času (6:00 SELČ) příměří. Izrael však později zachytil dvě rakety vypálené Íránem už po začátku příměří. Izraelský ministr obrany Jisrael Kac oznámil, že dal pokyn armádě, aby na to rázně reagovala. Americký prezident Donald Trump, který příměří vyhlásil, poté řekl, že ani jedna země ho nepotěšila, ale obzvláště nespokojen je s Izraelem. Izrael nakonec po telefonátu mezi Trumpem a premiérem Benjaminem Netanjahuem od dalších útoků upustil.
Umírněný íránský útok, který byl oznámen dopředu, může znamenat, že v pozadí existuje nějaká dohoda. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl bývalý ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Klíčovou roli by podle něj mohlo sehrát Rusko, které by mohlo koupit íránský obohacený uran.
Česko je ze všech evropských států jednoznačně nejstálejším a nejradikálnějším podporovatelem izraelské vlády, říká Zora Hesová z Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Česká vláda podle ní opakovaně blokovala společné postoje evropských institucí. „Když kritizujeme Maďarsko za to, že blokuje rozhodování Evropské rady například v otázkách sankcí vůči Rusku, činíme tak velmi hlasitě a důsledně. Ale ve vztahu k Izraeli děláme v zásadě totéž,“ vysvětluje.
Izraelská armáda s bezprecedentní silou útočí na cíle spojené s íránským režimem a vládou v centru Teheránu, oznámil v pondělí izraelský ministr obrany Jisrael Kac. Podle zpráv z Íránu se terčem útoku stala jedna z univerzit v hlavním městě nebo vstup do nechvalně známého vězení Evín, kde jsou drženi političtí vězni nebo lidskoprávní aktivisté.
Českou republiku a Velkou Británii dnes mimo jiné spojují i Salisbury a Vrbětice, protože obě země dobře vědí, jak se Rusko a jeho agenti chovají na cizím území. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl velvyslanec Spojeného království v Česku Matt Field. Mimo jiné zmínil, že snaha Evropy se starat o ochranu Ukrajiny není žádnou charitou, ale je v našich vlastních zájmech jako investice do evropské bezpečnosti. Field také doplnil, že i když státy NATO poskytují výcvik ukrajinským vojákům, tak i evropské armády by se od Ukrajinců měly díky válečným zkušenostem co učit.
Konečně se zase jednou naplnilo, že zlo je třeba zastavit, dokud to ještě jde, poznamenal ve vysílání CNN Prima NEWS politický geograf Vladimír Baar. Reagoval tak na útok USA na jaderná zařízení v Íránu. Ten podle něj svým jednáním ohrožoval minimálně celý Blízký východ.
Izrael je jediným židovským státem na světě. Leží v oblasti jihozápadní Asie u Středozemního moře. Sousedí s Libanonem, Sýrií, Jordánskem a Egyptem. Jeho hlavním městem je Jeruzalém, prezidentem je Re'uven Rivlin. Má rozlohu 21 643 kilometrů čtverečních a více než osm milionů obyvatel. Stát vznikl v roce 1948.