Byznys

Nejnovější příspěvky k tématu

Doprava

Drahám chybí stovky strojvedoucích. Problémem jsou „mrtvé duše“ i nezájem mladých

Na české železnici se rýsuje do budoucna další problém. Zástupci vedení Drážního úřadu na schůzce s novináři varovali, že v Česku ubývá licencovaných strojvedoucích. Oproti roku 2021 se jejich počet snížil o více než tisíc. Problém je, že současní strojvedoucí stárnou a jsou často v předdůchodovém věku, naopak mladí lidé se do této profese příliš nehrnou. Paradoxně ale mezi strojvedoucími přibývá žen, přesto stále tvoří jenom zlomek z celkového počtu.

Jídlo a pití

Nebezpečné sušenky s kousky kovů stahuje další obchodní řetězec. Pozor na jiný obal

Potenciálně nebezpečné čokoládové sušenky stahuje po Kauflandu také obchodní řetězec Billa. V něm se prodávají pod názvem BILLA Premium Soft Cookies with dark, milk and white chocolate. Řetězec tak reagoval na upozornění dodavatele Banketbakkerij Merba BV, že sušenky mohou obsahovat kovové předměty. Upozornění se týká výrobků o váze 210 g s datem minimální trvanlivosti do 12. prosince 2024.

Pražská plynárenská od března zlevní energie. Ceny snižují i další dodavatelé

Pražská plynárenská od března zlevní dodávky energií. Oproti současnosti sníží ceny zemního plynu u svého základního ceníku bez fixace v průměru o 6,1 procenta. Spotřebitelé tak podle společnosti ročně ušetří v řádu stovek až tisíců korun. Spolu s tím firma upraví i své fixované produkty, informoval v pondělí mluvčí Pražské plynárenské Miroslav Vránek. Energie letos postupně zlevňují i další dodavatelé, reagují na pokles velkoobchodních cen energií.

Gabriela Teissing: Co musí pochopit česká žena, když se pracovně vydá na Blízký východ

Gabriela Teissing má za sebou náročný rok plný obrovských výzev. Loni se stala šéfkou české společnosti Creative Dock, která se po expanzi do německy mluvících zemí v Evropě rozhodla expandovat do regionu Blízkého východu, do zemí jako je Katar, UAE nebo Saúdská Arábie. Právě poslední ze zmíněných je nejvíce tradiční, tudíž kulturní rozdíly jsou největší. Proto se Gabriela rozhodla vyprávět, jaké to je, když blondýnka z Prahy vyjednává byznys, uzavírá smlouvy, zodpovídá za dodanou práci a rozvíjí vztahy v zemích, kde CEO žena není na denním pořádku.

Ukrajinské obilí v Česku? Raději jim dejme peníze, míní Havlíček. Výborný má také jasno

Podpora Ruskem napadené Ukrajiny je v pořádku. Pokud jde ale o dodávky obilí do zemí EU, Ukrajinci by měli dodržovat unijní pravidla. V nedělní Partii na CNN Prima NEWS se na tom shodli ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) a místopředseda Sněmovny Karel Havlíček (ANO). Podle nich by ukrajinská produkce měla proudit především do zemí třetího světa. Celý problém by mohl řešit princip vratných kaucí či cel.

Vzácná shoda vlády s ANO v Partii. Výborný s Havlíčkem si notovali ohledně danění dotací

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) zvažuje, že by se v rámci podpory českého zemědělství zrušilo danění dotací. Daň je podle něj v Evropské unii výjimkou, uplatňují ji pouze Česko a Slovensko. Osvobození zemědělských dotací od daní by podle prvního místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka podpořilo i největší opoziční uskupení. Politici to v neděli uvedli v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Ceny elektřiny letí dolů. Dodavatelé energií proto přicházejí s výhodnějšími nabídkami

Cena silové elektřiny na světové burze nepřestává klesat. Naposledy došlo k prolomení hranice 80 eur za MWh, elektřina je tak nejlevnější od června 2021. To je dobrá zpráva pro spotřebitele, kteří se mohou těšit na nové a výhodnější nabídky od dodavatelů. Nepotvrdily se tedy katastrofické zprávy, že Češi budou platit za energie nesmyslně vysoké částky.

Dovoz kuřat z Ukrajiny? Novináři odhalili praktiky chovů, český drůbežář upozorňuje na problém

Protesty francouzských farmářů neustávají. Stěžují si na stále přísnější podmínky a také na dovoz levných potravin ze zemí mimo unii. Jde hlavně o obilí a kuřata z Ukrajiny. Pod tlakem protestů už Brusel slíbil, že časem dovoz těchto komodit omezí. Farmáři ale chtějí vidět konkrétní opatření už teď, informovaly francouzské televize BFMTV a TF1. Na neférovost trhu upozornil ve vysílání CNN Prima NEWS i generální ředitel Drůbežářského závodu Klatovy David Bednář.

Smutný pohled na české sady. Ovocnáři kácí hektary stromů, dřevo nabízejí za pakatel

Na mnohé ovocné sady v Česku je v aktuálních měsících smutný pohled. Zemědělci totiž likvidují další a další stromy, které by ještě mohly nést ovoce. Důvody jsou čistě ekonomické. Kvůli minimálním výkupním cenám se jim totiž pěstování ovoce už finančně nevyplácí. Vykácené stromy pak rozprodávají na topení za takřka symbolickou cenu – pět korun za kus.

Rubrika Byznys je určena pro všechny, kteří se zajímají o podnikání a chtějí získat nejnovější informace o trendech a novinkách v oblasti byznysu a ekonomiky. Byznys je všude tam, kde jsou peníze.