Ekonomika

Nejnovější příspěvky k tématu

Daně

Daňové přiznání za rok 2023: Týká se i důchodců a studentů. Na co si dát pozor?

Podání daňového přiznání se netýká jen zaměstnanců nebo osob samostatně výdělečně činných. Letos se s vyplňováním růžového formuláře setkají i někteří studenti nebo důchodci. Senioři daňové přiznání budou muset podat například při vyšších přivýdělcích nebo kvůli příjmu z nájmu. Na co si mají dát obě skupiny pozor a co se pro ně bude měnit od příštího roku?

Ekonomika

Dlužníci často nevidí problém u sebe, míní expertka. Které skupiny jsou nejzranitelnější?

Češi si zvykli na takzvanou nárokovou ekonomiku, kdy chtějí všechno a hned, prohlásila ve vysílání CNN Prima NEWS výkonná ředitelka Asociace inkasních agentur Jana Tatýrková. Dlužníci prý často nevidí problém na své straně a hledají důvody, proč závazky neplatit. Sociolog ze společnosti Člověk v tísni Daniel Hůle popsal, jakými faktory jsou v otázce zadlužování ohroženi mladí lidé či senioři.

PŘEHLEDNĚ: Které profese půjdou dříve do důchodu? A jak o tom budou rozhodovat úřady?

Kováři, lesníci, svářeči, některé zdravotní sestry či skláři. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) nastínilo, které náročné profese se mohou dočkat dřívějšího odchodu do důchodu. Vše se odvíjí od rizikovosti povolání a dopadů na zdraví daného pracovníka. Výčet profesí navíc není konečný. „Bereme to jako výchozí stav, který můžeme v budoucnu doplňovat a aktualizovat,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Vše podstatné o změnách v předčasné penzi bez jejího krácení najdete v tomto přehledu redakce CNN Prima NEWS.

Naštvaní zemědělci obsadili s traktory a senem symbol Paříže. Policie zatkla desítky lidí

S traktory a balíky sena v pátek ráno zablokovali nespokojení francouzští zemědělci okolí Vítězného oblouku v centru Paříže. Kvůli blokádě rušného kruhového objezdu, v jehož centru památka stojí, zadržela policie podle médií 66 lidí včetně jednoho z předáků francouzských zemědělských odborů. Ti již několik týdnů stejně jako jejich kolegové v řadě dalších evropských zemích protestují proti levnému zahraničnímu dovozu či zemědělské politice Evropské unie.

Jurečkova reforma? Důchodci budou muset na brigády. Měření směn je legrační, tvrdí expert

Hlavním problémem důchodové reformy není předčasný odchod do penze, ale výše náhradového poměru v budoucnu. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl komentátor Petr Fischer, podle něhož se ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ve vládním návrhu reformy příliš zaobírá technikáliemi. „Dělat čárky za každou směnu fyzicky náročné práce mi přijde legrační,“ uvedl na adresu představeného dokumentu. Odborník rovněž poznamenal, že mnoho budoucích seniorů si bude muset kvůli udržení životního standardu najít brigádu.

Návrh důchodové reformy dokončen. Jurečka přiblížil, jak to bude s dřívějšími odchody do penze

Návrh zákona k důchodové reformě byl dokončen, oznámil v pátek na tiskové konferenci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Upravuje například růst důchodového věku, minimální penzi či dřívější penzi u náročných profesí. Vláda by novou normu mohla projednat za měsíc, do Sněmovny by pak nejspíše zamířila v červenci.

Křeček o třaskavém seznamu náročných profesí: Bojím se politizace. Maláčová mluví o naivitě

Je potřeba, aby seznam náročných profesí byl omezený, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ekonom a poradce premiéra Petra Fialy (ODS) Štěpán Křeček. Podle něj hrozí riziko, že se věc bude politizovat a důchodový systém to následně neutáhne. Bývalá ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (SOCDEM) ale namítla, že je naivní si myslet, že se návrh schválí bez veřejné diskuze.

Všechny bych burcoval na barikády, kritizoval Stanjurův náměstek odbory. Středula se ohradil

Česko se chlubí nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii, ale i tak se potýká s nejvyšším propadem reálných mezd. Podle Marka Mory, náměstka ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), je to nepochopitelné a opřel se kvůli tomu mimo jiné do odborů. Jejich předáci podle něj měli žádat vyšší nárůst platů. Naštval tak například předsedu ČMKOS Josefa Středulu, který si slova náměstka nenechal líbit. „Tady si pan Mora ‚stele‘ do vlastního hnízda naprosto neuvěřitelným způsobem,“ prohlásil odborář.

Státní sektor „uvěznil“ české pracovníky. Nezaměstnanost dál poroste, očekává Šichtařová

Nezaměstnanost v Česku se v lednu zvýšila na čtyři procenta a její růst bude pokračovat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to predikovala ekonomka Markéta Šichtařová. Za problém označila, že firmy opouštějí zdejší trh a míří do zahraničí. Její kolega Pavel Peterka naopak očekává pokles nezaměstnanosti na historická minima.

České zbrojovky narážejí v bankách na problémy. Černochová to chce řešit na evropské úrovni

České zbrojovky narážejí na mnoho problémů v bankách. Nemohou získat úvěr, mají potíže s vedením účtů nebo zahraničními platbami. Podle šéfa Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu ČR Jiřího Hynka je to proto, že se evropské banky nechtějí podílet na obchodu s vojenským materiálem a firmám kladou překážky. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) chce problém řešit na evropské úrovni.

Havlíček: Penze nelze řídit jako děravou pramici. ANO v ní pilo šampaňské, reagoval Skopeček

Penzijní systém je jako velmi velký a těžký zaoceánský parník, začal v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS popisovat současné problémy důchodového účtu místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Skopeček (ODS). Jednotlivé změny podle něj nejsou jednoduché, ale vedou k dlouhodobé udržitelnosti systému. Místopředseda Poslanecké sněmovny Karel Havlíček (ANO) se jeho příměru držel a naznačil, že vláda systém řídí jako děravou pramici po Vltavě. To si však Skopeček nenechal líbit a Havlíčkovi připomněl, že hnutí ANO s penzijním systémem nedělalo vůbec nic. Podle něj „seděli v pramici, popíjeli šampaňské a ani nevylévali vodu“.

Spořicí účty přestávají být výhodné. Kam své peníze nasměrovat a jak investovat?

Překvapivě nízká inflace potěšila řadu lidí. Spotřebitelé se spořicími účty ale nejásají. Důvodem je menší růst spotřebitelských cen. Bankám se totiž při klesajících úrokových sazbách České národní banky nevyplatí držet vysoké úroky a při klesající inflaci je velmi rychle snižují. Přinášíme proto přehled nejvýhodnějších spořicích účtů a také tipy, kam své peníze můžete investovat.

Aktuální zpravodajství z české i světové ekonomiky, zprávy o firmách i slavných manažerech. Poznejte s námi souvislosti ekonomických událostí, které dříve nebo později ovlivní každého z nás. Pomůžeme vám překonat hospodářské krize a napovíme, kam investovat.