Ekonomika

Nejnovější příspěvky k tématu

Balaštíková: Vojáci mají dvě tváře. Bojím se, kterou bude Pavel v ekonomice prosazovat
Ekonomika

Balaštíková: Vojáci mají dvě tváře. Bojím se, kterou bude Pavel v ekonomice prosazovat

V debatách Petr Pavel ukázal, že ekonomika není jeho nejsilnější stránka. Z toho důvodu se obává, jak k ní bude nově zvolený prezident, který však do úřadu nastoupí až v březnu, přistupovat. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to uvedla poslankyně Margita Balaštíková (ANO). V tomto kontextu zmínila dvě tváře vojáků – rozkazování a naslouchání.

To mi hlava nebere, zuří Nekula kvůli cenám cukru. Od supermarketů chce vysvětlení
Ekonomika

To mi hlava nebere, zuří Nekula kvůli cenám cukru. Od supermarketů chce vysvětlení

To mi hlava nebere. Prohlásil kvůli zdražení cukru v supermarketech ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Výši marže považuje za nemorální a chce po obchodnících vysvětlení. Jejich zástupci se ale brání a obviňují ministra ze spolčení s agrobarony. Ekonomky Ilona Švihlíková a Jana Matesová se ale shodly, že stát by měl marže supermarketů kontrolovat. Problematiku komentovaly ve vysílání CNN Prima NEWS.

Boj s růžovým formulářem se blíží. Na jaké lhůty a novinky v daňovém přiznání si dát pozor?

30. ledna 2023 07:43

Řadu lidí čeká letos neoblíbené odevzdání daňového přiznání. Každoroční boj s formuláři je často doprovázen změnami. Jednou z hlavních je, že od 1. ledna 2023 budou podávat osoby samostatně výdělečně činné daňové přiznání elektronicky přes datovou schránku. S jakými dalšími změnami se počítá a kdy jsou ty nejdůležitější lhůty pro odevzdání?

Švihlíková: Že se Čechům vyplatí nakupovat v Německu? Nenormální, naše ekonomika je prolezlá

28. ledna 2023 12:10

Česká republika se kromě vysoké inflace potýká i s vysokými cenami potravin. Za ně podle expertů nemůže jen přirozený vývoj. Ekonomka Jana Matesová v pořadu Co na to vaše peněženka uvedla, že obchodní řetězce nejsou bez viny. Její kolegyně Ilona Švihlíková doplnila, jaké další faktory zdražování ovlivňuje.

Levnější lyžování v Alpách nebo lacinější potraviny. Jaké jsou výhody silné koruny?

27. ledna 2023 06:15

Česká koruna vůči euru stále posiluje. Dobrá zpráva to je především pro ty, kteří rádi nakupují v zahraničí, nebo pro cestovatele. Ekonomové upozorňují, že pokud lidé plánují dovolenou na horách či u moře, je nejlepší čas pořídit si eura. Oproti tomu je současný kurz koruny nevýhodný pro exportéry, kteří do ciziny vyvážejí své zboží.

Řada rodičů neplatí školkám za jídlo. Na peníze čeká každá osmá, soudy se ale nevyplatí

24. ledna 2023 11:08

Mateřské školy musejí zajistit pro děti, které do nich docházejí, pravidelné stravování – snídani, svačinu, oběd a odpolední svačinu. Jenže jak to vypadá, někteří rodiče se zřejmě domnívají, že je to zadarmo. Každá osmá školka má problém s neplacením. A to i přesto, že ministerstvo práce a sociálních věcí poskytuje rodinám v nouzi finanční pomoc právě na jídlo ve školce.

V ČR tankujeme levněji než v okolních zemích. Naftu můžeme více zdanit, navrhuje ekonom

24. ledna 2023 09:22

Benzin a nafta patří v Česku k nejlevnějším v Evropě. Z okolních států řidiči natankují benzin levněji pouze v Polsku, dále pak i v Chorvatsku nebo Slovinsku, nafta je však dražší všude. Například v Německu jsou paliva dražší i o osm korun. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 v ČR činila v minulém týdnu 36,22 koruny za litr, litr nafty stál 37,29 koruny. Podle analytiků lze ale v následujících týdnech očekávat opětovné zdražení.

Aktuální zpravodajství z české i světové ekonomiky, zprávy o firmách i slavných manažerech. Poznejte s námi souvislosti ekonomických událostí, které dříve nebo později ovlivní každého z nás. Pomůžeme vám překonat hospodářské krize a napovíme, kam investovat.