Kultura

Nejnovější příspěvky k tématu

Kultura

Britové mají naši duši. Aktivisté volají po návratu sochy moai z londýnského muzea

Na adresu Britského muzea, jedné z nejvýznamnějších historických institucí na světě, se snesly mnohačetné výzvy k navrácení obrovské sochy moai zpět do své domoviny. Vše odstartovala kampaň chilských aktivistů na sociálních sítích, která vedla k záplavě komentářů na stránkách instituce. Nejedná se přitom o jediný případ. Před dvěma lety se na apel představitelů Velikonočního ostrova vrátila část dědictví z chilského muzea do své původní vlasti. Experimentální archeolog a popularizátor tématu Pavel Pavel pro CNN Prima NEWS popsal, co by mohla repatriace sochy přinést.

ShowTime

James Blunt EXKLUZIVNĚ: Praha naprosto vyniká. Prozradil, co nesmí chybět u něj v šatně

Britská hudební hvězda James Blunt bude koncertovat v Praze. A jestli si myslíte, že to je namyšlený manýrista, celebrita – tak vůbec. Ba naopak, je to pohodový týpek, který v úterý oslavil padesátiny. V exkluzivním rozhovoru s redakcí Showtime se podělil o své vzpomínky na Prahu, vztah k České republice, tuzemskému pivu, k hudbě i k životu na turné. O dvě vstupenky na plánovaný koncert 4. března ve Foru Karlín si můžete zasoutěžit na Facebooku TOP STAR.

Bendig s moukou zaskočil kolegy. Jeho cirkus pro média se mi vůbec nelíbí, řekl Ruppert

Pokud se potvrdí, že útok moukou na Jana Bendiga na červeném koberci byl zinscenovaný, jde o „cirkus pro média“, který o zpěvákovi něco vypovídá, nastínil pro redakci Showtime zpěvák Matěj Ruppert. Ten byl přitom jedním z Bendigových kolegů, kteří jej původně po incidentu z předávání Českých slavíků podpořili. Zpěvačka Markéta Konvičková neví, jak se k situaci postavit, zatímco módní návrhářka Beata Rajská Bendiga nechce soudit.

Projekty startují u piva, tvrdí Strejčkovi ze studia DRAWetc. Klientům čmáráme po kancelářích

Ilustrátoři ze studia DRAWetc. se schází pořád a kreslí neustále bez ohledu na zakázky. Všechny naše projekty vznikají u piva, nemáme žádný byznys plán, říkají zakladatel studia Vladimír Strejček a stratég týmu Jindřiška Strejčková. Klientům prý vyhovuje model, který nepřipomíná agenturu, a sami od umělců vyžadují, ať jim „počmárají kanceláře“. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS dvojice hovořila mimo jiné o tom, jakým výzvám čelí svět ilustrace, a popsala i soutěžní „štengrování“ výtvarníků, které DRAWetc. jako veřejnou akci zaštiťuje.

Simona Stašová s maminkou Bohdalovou rády navštěvují Španělsko. Herečka řekla, proč je láká

V exkluzivním rozhovoru pro Showtime povyprávěla herečka Simona Stašová Martině Jandové o společných dovolených s maminkou Jiřinou Bohdalovou, které si náramně užily. Španělské ostrovy navštívily v krátkém časovém úseku hned dvakrát, protože se tam Bohdalové dobře dýchá. Stašová také prozradila, co plánuje k oslavě 70. narozenin a zavzpomínala i na jeden z nejsilnějších momentů ve svém životě – synovu svatbu. A svěřila se, co pro ni znamená herectví.

Pokračování Odvážné Vaiany zamíří do kin ještě letos. Místo seriálu, překvapilo Disney

Společnost Disney nadchla fanoušky animovaných snímků poté, co oznámila, že představí na filmových plátnech pokračování oblíbené pohádky Moana, v Česku známé jako Odvážná Vaiana. Pro diváky je to ohromné překvapení, protože Moana se měla dočkat vlastního seriálu, ovšem záběry byly natolik dobré, že se studio rozhodlo vytvořit film. Diváci se dočkají pokračování dřív, než by kdokoliv čekal. Moana 2 totiž podle zveřejněného teaseru do kin zamíří ještě letos.

Divadelní svět se rozloučí se zesnulým hercem Nemcem. V plánu je i barevná oslava života

Slovensko se stále vyrovnává se smutnou zprávou o odchodu oblíbeného divadelního herce Marcela Nemce, který podlehl zákeřné nemoci. Divadlo, v němž ochotník odehrál své poslední představení před diváky, nyní zveřejnilo, kdy a kde se bude konat poslední rozloučení. Organizátoři o několik dní později chystají i akci, na níž hodlají oslavit život a kde budou moct lidé naposledy Nemcovi zatleskat. Píše o tom web Nový čas.

Gandalf osaměl. Herec Ian McKellen opustil svého o více než 50 let mladšího přítele

Zvěsti o zásnubách vystřídala překvapivá zpráva. Britský herec Sir Ian McKellen se po roční známosti rozešel se svým mladým kolegou z branže Oscarem Conlonem-Morreyem. Pár se dal dohromady poté, co se spolu setkali na divadelních prknech v závěru roku 2022. Vztah mezi 84letým představitelem Gandalfa ze série Pán prstenů a 30letým hercem působil harmonicky, mladší z partnerů mimo jiné označil celosvětově známého umělce za „novou lásku svého života“. O rozchodu píše web Daily Mail.

Kultura, to je umění, historie, literatura, hudba, divadlo, film, architektura a mnoho dalšího. Sledujeme kulturní události, recenze uměleckých děl a rozhovory s umělci a kulturními osobnostmi. U nás najdete tipy, kam zajít na dobré divadlo nebo film.