Rusko

Výpis příspěvků ke štítku „Rusko“

Ruští partyzáni znovu útočí. Jak pomáhají Ukrajině a proč je kvůli nim Putin nervózní?

2. června 2023 07:58

Na straně Ukrajiny bojuje i řada Rusů, kteří se staví proti režimu prezidenta Vladimira Putina. Odpůrci Kremlu se zformovali do několika praporů, se kterými aktuálně vyrážejí i přímo na ruskou půdu, kde vyvolávají střety s tamní armádou. V čem těmito partyzánskými nájezdy pomáhají Ukrajincům? A proč jsou kvůli nim Rusové nervózní?

Živě
ON-LINE: Rusko zasypalo Ukrajinu bombami. Mezi mrtvými jsou i děti. Teroristi, vzkázal Kyjev

2. června 2023 07:21

Ruští okupanti pokračují v masivním bombardování ukrajinských měst. Kyjev hlásí další civilní oběti, a to včetně dětí. Volodymyr Zelenskyj přijel nečekaně na setkání evropských lídrů do moldavského Kišiněva. Na summitu jednal i s premiérem Petrem Fialou (ODS). Ukrajinský prezident uvedl, že jeho země potřebuje další systémy protivzdušné obrany Patriot.

Záběry jarních „ohňostrojů“. Ukrajinská brigáda zveřejnila sestřih z demolice ruských obrněnců

2. června 2023 06:13

Ukrajinská 59. motorizovaná pěší brigáda zveřejnila na sociálních sítích sestřih ze svých operací, které během jara podnikla proti okupantům. Obávané vojenské skupině se za uplynulé týdny podařilo v Doněcké oblasti zlikvidovat nespočet ruských obrněnců. Bližší okolnosti zveřejněných záběrů, na nichž je vidět několik katastrofálních explozí ruské těžké techniky, je složité nezávisle ověřit.

Ukrajinská tragédie na vlastní kůži. V unikátním filmu se vám oběti války dívají přímo do očí

1. června 2023 14:21

Sutiny. Prach. Ohořelé zdi. A mezi tím vším je nehybně stojící mladá Ukrajinka, která se vám mlčky dívá přímo do očí. Uhnout není kam – jste zavření v brýlích virtuální reality a cítíte, jak z vás oběť ruské invaze nespustila ani na sekundu oči. V ruinách domu jste jen vy, ona a tíživý pocit z toho, jaké utrpení přinesla válka na Ukrajině. V unikátním česko-ukrajinském dokumentárním filmu Fresh Memories: The Look se prakticky každý stane očitým svědkem lidských tragédií, které odstartovaly loni v únoru.

Všichni souhlasí, že se Ukrajina stane členem NATO, řekl Stoltenberg. Příští sraz bude v Praze

1. června 2023 11:53
Aktualizováno

Všechny členské státy NATO souhlasí s tím, že se Ukrajina stane členem aliance, prohlásil ve čtvrtek generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Alianční země také Ukrajinu podporují v její obraně proti ruské ozbrojené agresi a vytrvají v tom tak dlouho, jak to bude potřeba, dodal před zahájením neformálního jednání ministrů zahraničí NATO, které se koná v Norsku. To příští se bude příští rok konat v Praze. Na Twitteru to ve čtvrtek uvedl šéf české diplomacie Jan Lipavský.

GLOSA: Debata o manželství pro všechny? Magnet na pitomé výroky. Nyní se vytáhl Exner

1. června 2023 07:07

Projednávání novely občanského zákoníku, která by stejnopohlavním párům umožňovala uzavřít manželský svazek, vzbuzuje již tradičně velké vášně mezi zákonodárci i běžnými lidmi. Není zrovna nouze o poněkud pitomé výroky, jež pocházejí z obou stran barikád. Například podle poslance Martina Exnera (STAN) je debata o manželství pro všechny „sporem mezi evropskou liberální svobodou a ruským konzervativním světem“. Doufejme, že se tento výrok nedostane například k našim „proruským“ polským sousedům. Spor o důl Turów by se mohl znovu roztočit na plné obrátky.

Zelenskyj přijel na summit evropských lídrů do Moldavska. Účastní se i Fiala

1. června 2023 06:49

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj přijel ve čtvrtek ráno na setkání evropských lídrů do moldavského Kišiněva. Summitu se vedle dalších státníků účastní i premiér Petr Fiala (ODS). Kyjev, který čelí ostřelování okupantů již čtvrtý den v řadě, hlásí po nočním útoku tři mrtvé a několik zraněných, jednou z obětí je i dítě. Dopadající trosky balistických střel podle tamních úřadů poničily několik budov včetně školy, školky i dětské polikliniky. Německo považuje údajné ukrajinské útoky na ruské území za legitimní podle mezinárodního práva. Na středeční tiskové konferenci to řekl vládní mluvčí Steffen Hebestreit.