Rusko

Výpis příspěvků ke štítku „Rusko“

Úprk sportovců z Ruska: Chtějí reprezentovat jinde. Úřady zuří, „zrádcům“ hrozí tvrdý trest

Ruský sport začíná doplácet na agresivní válku, kterou prezident Vladimir Putin rozpoutal na Ukrajině. Kvůli mezinárodním sankcím se ruští reprezentanti již třetí rok nemohou zúčastnit většiny nejprestižnějších soutěží světa. A pomalu jim dochází trpělivost. Během posledních několika měsíců úřady zaregistrovaly rekordní počet žádostí sportovců o změnu občanství. Jde o desítky případů, mezi nimiž jsou jak známá jména, tak i talentovaní junioři.

Zelenskyj: Svět dělá první krok ke spravedlivému míru. Ve Švýcarsku začal summit o Ukrajině

Státníci z celého světa se musí rozhodnout, co znamená spravedlivý mír na Ukrajině, dnes se k němu mezinárodní společenství začíná přibližovat. Na úvod dvoudenního summitu ve Švýcarsku to v sobotu řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Delegace desítek zemí budou jednat o jaderné a potravinové bezpečnosti a o uvězněných či unesených Ukrajincích.

Summit o míru na Ukrajině? Jde o bojovou poradu bez klíčových hráčů, míní Kolář a Svoboda

Nejde o mírovou konferenci, ale spíše o bojovou poradu, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS nově zvolený europoslanec Ondřej Kolář (TOP 09) o summitu, který se o víkendu koná ve Švýcarsku. Pokud bude Rusko dál vyhrožovat, provádět vojenské operace a klást si ultimáta, bude cesta k míru podle něj velmi kostrbatá. Podobně skeptický je k celé akci i bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Pokud by se konference neodehrála, nic by se podle něj nestalo, jelikož na ní chybí klíčoví hráči.

Rusové panikaří a vybírají peníze, tvrdí média. Podle Justa jsou ale na krize zvyklí

Rusové ve velkém vybírají z bankomatů hotovost a zemí se šíří panika. Důvodem jsou nové americké sankce vůči ruskému rublu. S touto zprávou přišla některá zahraniční média. Opačný pohled však nabízí spolupracovník CNN Prima NEWS Jiří Just, který žije v Moskvě. Připouští, že do problémů se dostaly některé směnárny, ale Rusové podle něj nepanikaří. Navíc dodal, že mnozí Rusové jsou již na krize zvyklí a naučili se mít u sebe pro jistotu hotovost v zahraniční měně.

Putin oznámil ruské podmínky pro konec války. „Standardní agresorská sestava,“ řekli Ukrajinci

Aktualizováno

Ruský prezident Vladimir Putin podle agentury TASS označil stažení ukrajinských vojáků z východu a jihu Ukrajiny za podmínku pro rozhovory s Kyjevem. Ukrajinské jednotky musí podle šéfa Kremlu opustit Doněckou, Luhanskou, Chersonskou i Záporožskou oblast, tedy regiony, které Rusko částečně okupuje. Jakmile Kyjev začne vojska stahovat a zaváže se nevstoupit do NATO, Moskva přeruší palbu a bude připravena k jednání, cituje TASS ruského vůdce. Tento požadavek však ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj označil v rozhovoru pro Sky News za ultimátum. Dodal, že Putin postupuje stejně jako diktátor Adolf Hitler.

Žhář jednal sám, ruskou stopu nelze vyloučit. Fiala a Rakušan sdíleli detaily sabotáže v Praze

Žhář z Kolumbie, který se měl snažit zapálit pražské autobusy, jednal sám a nemá v České republice žádné komplice. Ruská stopa ale nelze vyloučit, stejně jako zapojení tajných služeb z Moskvy, uvedl premiér Petr Fiala (ODS) v Poslanecké sněmovně. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rovněž popsal detaily, jak se policistům podařilo pachatele zadržet a proč následně o víkendu aktivoval nejvyšší stupeň pohotovosti. Podle Deníku N měl žhář obviněný z terorismu přislíbené peníze za sabotáž.

Ruská informační válka je záminkou k omezování svobody slova, myslí si téměř polovina Čechů

Informační válka vedená Ruskem po začátku invaze na Ukrajinu je pouze záminkou západních vlád, aby mohly omezovat svobodu slova a nepohodlná média v jednotlivých státech. Myslí si to téměř polovina Čechů oslovených při průzkumu Středoevropské observatoře digitálních médií (CEDMO). S tímto názorem souzní stejné množství Maďarů a o něco méně Slováků. CEDMO zároveň v zemích Visegrádské čtyřky (V4), kam náleží ještě Polsko, určilo hlavní dezinformační témata, která se objevují před blížícími se volbami do Evropského parlamentu.