Peníze

Nejnovější příspěvky k tématu

Bezděk: Inflace je sociální zloděj. Dnes je výhodnější mít dluh, souhlasil Endler
Ekonomika

Bezděk: Inflace je sociální zloděj. Dnes je výhodnější mít dluh, souhlasil Endler

Inflace, která v poslední dvou letech zasáhla českou ekonomiku, je největší sociální zloděj a přerozdělovač, uvedl v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS ekonom Vladimír Bezděk. „Drobní střadatelé“ na inflaci doplácejí nejvíc a naopak na ní vydělávají lidé, kteří si ještě před jejím nárůstem zadlužili. Dluh se jim totiž zlevňuje, vysvětlil ředitel společnosti Fingood Vít Endler.

Tankování se stále prodražuje. Ceny paliv strmě rostou, litr stojí přes 40 korun

Zdražování pohonných hmot pokračuje, litr benzinu i nafty již stojí přes 40 korun. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 40,48 Kč, před týdnem byl o 43 haléřů levnější. O 1,34 koruny na litru zdražila nafta, za litr teď řidiči dají průměrně 40,22 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

Důležitá je spokojenost občanů, ne STAN. Škrtat se musí všude, pálí Pospíšil do vlastních řad

Aby vládní šetření fungovalo správně, je třeba škrtat na všech ministerstvech a žádné agendě nenadržovat, pronesl europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Je prý nutné postupovat v souladu se zájmy občanů a rozpočtu, nikoliv ministrů hnutí STAN. Narážel tím například na resort vnitra, pro které Vít Rakušan (STAN) vyšší finance z rozpočtu ve vyjednáváních dle svých slov již zajistil.

Máte dostatečně pojištěnou nemovitost? Speciální kalkulačka vám to pomůže zjistit

Jak vyplynulo z analýzy České asociace pojišťoven (ČAP), až dvě třetiny nemovitostí vykazují určitý stupeň podpojištění. Asociace ve spolupráci s Katedrou Ekonomiky a řízení ve stavebnictví Fakulty stavební ČVUT v Praze proto vyvinula kalkulačku, která lidem pomůže zjistit, zda právě jejich nemovitost – v tomto případě rodinný dům – je dostatečně pojištěn. V září byl tento jednoduchý nástroj představen veřejnosti, která jej nyní může využívat. Vyzkoušejte ji i vy.

Experti: Emisní povolenky mohou drasticky zvýšit ceny nemovitostí. Některé začnou být neprodejné

V roce 2027 by měl začít platit rozšířený systém emisních povolenek EU ETS, podle kterého by se nově měly vztahovat i na budovy, vytápění budov a dopravu. Cílem je přimět lidi, aby upřednostňovali zelené energie, vysvětlil v pořadu SVĚT FINANCÍ S TRINITY BANK na CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda. Společně s energetickým expertem Michalem Šnobrem se shodli, že by toto opatření mělo také nezpochybnitelně vliv na trh realit. Ty by výrazně zdražily a spousta z nich by se stala neprodejná.

Odběratelé plynu zase vidí světlo na konci tunelu: Spotřeba klesá, ceny padají

Odběratelé plynu v Česku si po měsících zdražování cen energií a obav z jejich nedostatku mohou zase na chvíli oddychnout. Plynu je podle posledních zpráv dostatek, a co je ještě lepší, jeho poskytovatelé postupně snižují jeho cenu. Třeba společnost Pražská plynárenská letos zlevňuje už potřetí, a její ceny se tudíž mohou pohybovat výrazně níž, než je vládou stanovený strop, a to až o 44 %.

O peníze jde vždycky až v první řadě. Přečtěte si, jaké dopady na vaše peněženky budou mít události ve světě i nové kroky vlády. Kde a proč se zdražuje a kde naopak můžete ušetřit?