Peníze

Nejnovější příspěvky k tématu

Advertoriál

Staré dobré „stavebko“ sice přišlo o polovinu státní podpory, nově ale otevírá dveře k dotacím

Je stavební spoření stále výhodné? Od nového roku se vzhledem k vládnímu úspornému balíčku snížila jeho státní podpora, a to na polovinu. Přináší však také řadu novinek. Stavební spořitelny se vloni staly klíčovým partnerem státu v energetické transformaci domácností a jak v pořadu Interview PLUS řekl předseda představenstva Stavební spořitelny České spořitelny, Libor Vošický, Češi mají o energeticky úsporné rekonstrukce velký zájem. Tempo rekonstrukcí by prý ovšem mělo postupovat rychleji.

Zelenskyj a jeho rodina zveřejnili příjmy za rok 2023. Vydělává i na pronájmu bytů

Příjmy ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a jeho rodiny v loňském roce činily 12,4 milionu hřiven (7,4 milionu Kč). Více než polovina jsou příjmy z prodeje státních dluhopisů, rodina vydělala i na pronájmech svých bytů, vyplývá z údajů zveřejněných na stránkách prezidenta. Příjmy rodiny se po předloňském propadu vrátily na předválečnou úroveň, píše agentura Ukrinform.

Jak se platí v ČR? Ideálně s pomocí mobilu nebo chytrých hodinek. Vévodíme Evropě

Nosíte u sebe hotovost? Pak jste jedni z mála. Většina Čechů totiž preferuje bezhotovostní a ideálně bezkontaktní platbu. Velmi rádi podle Petra Poláka ze společnosti Visa platíme mobilním telefonem nebo chytrými hodinkami. V pořadu Co na to vaše peněženka ještě dodal, že ačkoli bezhotovostní platby zatím nepřijímají zdaleka všichni obchodníci, funguje v Česku více než 350 000 platebních terminálů, což nás v evropském žebříčku počtu platebních terminálů řadí na přední příčky.

Ceny energií budou nadále klesat, pro zákazníky už ale nejsou vždy rozhodující

Drtivá většina Čechů pokračuje v šetření energií. Jak zaznělo v pořadu Co na to vaše peněženka, loni na nízkou spotřebu dbalo 77 % Čechů. Mnohým domácnostem se podařilo ušetřit zhruba pětinu nákladů, některým dokonce ještě více. A pětina národa přiznala, že nešetří. Jak dlouho ještě Češi budou takzvaně škrtit spotřebu plynu a elektřiny? To je otázka, na kterou zřejmě nikdo nezná přesnou odpověď. Ovšem jak říká Petr Švec, generální ředitel společnosti EPET, pouhá cena pro odběratele přestává být plně rozhodující. Důležitá je pro ně také stabilita dodavatele.

Češi vládnou Evropě v placení mobilem, tvrdí expert. Na jaká úskalí si dát pozor?

Češi se hotovosti již částečně vzdali, v platbách preferují především mobilní telefon nebo chytré hodinky. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to konstatoval manažer společnosti Visa pro ČR Petr Polák. Poznamenal také, že mezi evropskými státy je Česko v otázce placení mobilním zařízením premiantem. Odborník mimo jiné doporučil, jak předcházet možným rizikům spojeným s bezhotovostními transakcemi.

Bankomaty dávaly peníze zadarmo. Studenti v Etiopii využili chyby a vybrali stovky milionů

Největší etiopská banka se o víkendu potýkala s technickou závadou systému. Ta způsobila, že si lidé mohli vybrat z bankomatů výrazně vyšší částky, než měli na svém účtě. Bankovní aplikace zase s podobnou chybou umožňovala převody do jiných bankovních institucí. Státem vlastněná Etiopská komerční banka (CBE) vydala během výpadku 41 milionů dolarů (951 milionů korun) a teď prosí své klienty, aby jí peníze vrátili, píše zpravodajská společnost BBC.

O peníze jde vždycky až v první řadě. Přečtěte si, jaké dopady na vaše peněženky budou mít události ve světě i nové kroky vlády. Kde a proč se zdražuje a kde naopak můžete ušetřit?