Peníze

Nejnovější příspěvky k tématu

Důležitá je spokojenost občanů, ne STAN. Škrtat se musí všude, pálí Pospíšil do vlastních řad
Politika

Důležitá je spokojenost občanů, ne STAN. Škrtat se musí všude, pálí Pospíšil do vlastních řad

Aby vládní šetření fungovalo správně, je třeba škrtat na všech ministerstvech a žádné agendě nenadržovat, pronesl europoslanec Jiří Pospíšil (TOP 09) v pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Je prý nutné postupovat v souladu se zájmy občanů a rozpočtu, nikoliv ministrů hnutí STAN. Narážel tím například na resort vnitra, pro které Vít Rakušan (STAN) vyšší finance z rozpočtu ve vyjednáváních dle svých slov již zajistil.

Máte dostatečně pojištěnou nemovitost? Speciální kalkulačka vám to pomůže zjistit

Jak vyplynulo z analýzy České asociace pojišťoven (ČAP), až dvě třetiny nemovitostí vykazují určitý stupeň podpojištění. Asociace ve spolupráci s Katedrou Ekonomiky a řízení ve stavebnictví Fakulty stavební ČVUT v Praze proto vyvinula kalkulačku, která lidem pomůže zjistit, zda právě jejich nemovitost – v tomto případě rodinný dům – je dostatečně pojištěn. V září byl tento jednoduchý nástroj představen veřejnosti, která jej nyní může využívat. Vyzkoušejte ji i vy.

Experti: Emisní povolenky mohou drasticky zvýšit ceny nemovitostí. Některé začnou být neprodejné

V roce 2027 by měl začít platit rozšířený systém emisních povolenek EU ETS, podle kterého by se nově měly vztahovat i na budovy, vytápění budov a dopravu. Cílem je přimět lidi, aby upřednostňovali zelené energie, vysvětlil v pořadu SVĚT FINANCÍ S TRINITY BANK na CNN Prima NEWS ekonom Lukáš Kovanda. Společně s energetickým expertem Michalem Šnobrem se shodli, že by toto opatření mělo také nezpochybnitelně vliv na trh realit. Ty by výrazně zdražily a spousta z nich by se stala neprodejná.

Odběratelé plynu zase vidí světlo na konci tunelu: Spotřeba klesá, ceny padají

Odběratelé plynu v Česku si po měsících zdražování cen energií a obav z jejich nedostatku mohou zase na chvíli oddychnout. Plynu je podle posledních zpráv dostatek, a co je ještě lepší, jeho poskytovatelé postupně snižují jeho cenu. Třeba společnost Pražská plynárenská letos zlevňuje už potřetí, a její ceny se tudíž mohou pohybovat výrazně níž, než je vládou stanovený strop, a to až o 44 %.

Petr pracoval na šachtě a zničil si zdraví. Teď už rok čeká na důchod a těžce se zadlužuje

Váhání prezidenta Petra Pavla s podpisem novely důchodového zákona umožní odejít do předčasného důchodu podle výhodnějších pravidel tisícům Čechů. Lidé, kteří se rozhodli si na poslední chvíli o předčasný důchod zažádat, teď na úřadech České správy sociálního zabezpečení čekají dlouhé hodiny. Například Peter Čaplák z Ostravy už rok marně čeká na předčasný důchod. Pracovat nemůže a tak se zadlužuje.

Hypotéky jsou šeredně drahé a nyní bych si ji nebral, řekl Kovanda. Odhadl, kdy opět zlevní

V tuto chvíli bych si hypotéku nebral, jelikož jsou šeredně drahé. V novém pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS to řekl ekonom Lukáš Kovanda. On osobně by prý raději počkal do roku 2025, kdy se očekává pokles úrokových sazeb. Zároveň ale dodal, že se máme připravit na to, že ceny nemovitostí i v budoucnu zřejmě porostou.

Zlámalová: Soudržnost společnosti? Padají mzdy a senioři mají nejvyšší životní úroveň

Důchodci mají ve srovnání s lidmi, kteří pracují, nejvyšší životní úroveň v historii České republiky. Mohli bychom tak diskutovat o tom, že když senioři participují na prosperitě, když rostou reálné platy, jestli by neměli participovat i na tom pádu, uvedla v pořadu Co na to vaše peněženka? na CNN Prima NEWS komentátorka serveru Echo24 Lenka Zlámalová.

O peníze jde vždycky až v první řadě. Přečtěte si, jaké dopady na vaše peněženky budou mít události ve světě i nové kroky vlády. Kde a proč se zdražuje a kde naopak můžete ušetřit?