
Domácí
Zahraničí
USA
Byznys
Sport
Auto
Historie
Nejnovější příspěvky k tématu
Historie

Osvětim, Terezín a další. Svět si připomene miliony židovských obětí holocaustu
Nejen Německo si dnes připomene miliony obětí nacistického režimu. Den památky obětí nacismu byl stanoven roku 1996, kdy volba padla právě na datum 27. ledna. V roce 2005 pak tento den Valné shromáždění OSN vyhlásilo jako Mezinárodní den památky obětí holocaustu. Ke vzpomínce se připojí i Česko.
Historie

Božena Němcová o manželství: Lež, klam, nucená povinnost a sprosťáctví
Bojovala víc s rakouským režimem, anebo s domácím násilím? Byla to národní buditelka, či spíše první česká feministka propagující volnou lásku? V průběhu ledna se spisovatelka Božena Němcová stala hrdinkou českého internetu i sociálních sítí. Čím oslovila generaci Facebooku?

Královna Viktorie: Házela po vychovatelce nůžkami, u porodů využívala chloroform
Jako dítě měla více než 130 panenek a jezdila s oslíkem a rikšou po zahradách Kensingtonského paláce. Svého budoucího manžela nejprve odmítala, ale když ho po letech opět spatřila, zamilovala se do něj na první pohled. Typická maminka nebyla – když se její dcera Alice rozhodla své děti kojit, pojmenovala po ní na protest krávu ve Windsoru. Královna Viktorie nastoupila na trůn v 18 letech a byla druhou nejdéle vládnoucí panovnicí v historii Velké Británie. Zemřela přesně před 120 lety. Více o pozoruhodné panovnici čtěte v rozhovoru s historikem Kamilem Rodanem.

Bojoval u Tobruku i Dunkerku. Ve 101 letech zemřel československý veterán Papánek
Ve věku 101 let zemřel válečný veterán Bernard Papánek, uvedla ve čtvrtek večer Česká televize. Byl jedním z posledních československých pamětníků bitev u Tobruku a Dunkerku. Po emigraci z komunistického Československa v 60. letech minulého století žil v Izraeli, poslední léta svého života strávil na Slovensku.

Dám ti facku, opičáku! Čeští poslanci si rozbíjejí nosy od konce 19. století
Sprosťák, drzý žid, všivák, opičák i pitomec. To jsou nadávky, kterými se častovali poslanci na schůzi sněmovny už v roce 1911. Poslanec Lubomír Volný (zvolený za SPD, nyní nezařazený) jen navázal na dávné rváče a křiklouny v parlamentních lavicích. Nejčastěji se čeští politici prali v dobách císaře Františka Josefa I. a za první republiky, po roce 1989 se do sebe pustili třeba Miroslav Macek a David Rath.

Zemřel Zdeněk Sternberg, potomek významného hraběcího rodu. Bylo mu 97 let
- Téma: Historie
- Aktualizováno
Zemřel Zdeněk Sternberg, doyen významného českého hraběcího rodu Sternbergů a vlastník hradu v Českém Šternberku na Benešovsku. Bylo mu 97 let. Jeho úmrtí oznámila kastelánka Českého Šternberku Zuzana Míková.

Palachův pohřeb byl posledním svobodným vzedmutím emocí, vzpomíná pamětník
Příběh Jana Palacha, studenta, který se 16. ledna 1969 na protest proti srpnové invazi vojsk Varšavské smlouvy a ústupkům okupantům upálil, slyšel snad každý z nás. 25. ledna se konal Palachův pohřeb, který se stal manifestací proti měnícím se poměrům. Na poslední cestě studenta doprovodilo na 200 tisíc lidí. Mezi nimi byl i tehdejší posluchač prvního ročníku gymnázia Jiří Janovský.

Rekordní mráz z roku 1929: Minus 42 a čtyři metry sněhu. Policajtům u nás praskaly obušky
Přinese současná vlna takzvaných ledových dnů pokoření národního mrazového rekordu z roku 1929? Na stanici Státního ústavu meteorologického v Litvínovicích u Českých Budějovic naměřil tehdy profesor Jaroslav Maňák minus 42,2 stupně Celsia. A zhruba ve stejnou chvíli v blízké Stropnici u Římova zmrzl vsedě u stolu jistý Tomáš Kubala. „Byl sousedy nalezen tak zmrzlý, že tvořil ledový rampouch,“ napsaly Lidové noviny.

Archeologové objevili nejstarší jeskynní malbu. Umělec ji vytvořil před 45 tisíci lety
Archeologové v Indonésii objevili nejstarší známou jeskynní malbu. Vyobrazení divokého prasete v jeskyni na ostrově Sulawesi podle odborníků pravěký umělec namaloval nejméně před 45 500 lety. Informoval o tom zpravodajský server BBC.

Jak to bylo s utajeným Palachovým pomníkem? Komunisté ho zavrhli, aniž by znali význam
Hned vedle budovy parlamentu ČSSR měl už roku 1969 stát skrytý pomník Jana Palacha. Všem komunistickým poslancům na očích. Troufalý kousek naplánovali architekt stavby Karel Prager a sochař Miloslav Chlupáč. Normalizační cenzoři ale projekt zastavili. Po revoluci se kolegové k plánům na Palachův pomník vrátili, nakonec ho ale realizoval až sochař Antonín Kašpar v roce 2020. Historička architektury Radomíra Sedláková se s Pragerem znala, napsala o něm knihu a vysvětluje, jak to s pomníkem bylo od jeho počátků.

V irských církevních sirotčincích zemřelo 9000 dětí. Premiér: Vinu neseme všichni
Irská vláda ve vlastní studii v úterý odkryla, že v minulém století v zemi zemřelo v církevních sirotčincích pro svobodné matky zhruba 9000 dětí. Ženy i děti v nich zřejmě čelily špatnému zacházení a stigmatizaci. Irský premiér Micheál Martin se chce za temnou pasáž dějin svého národa omluvit veřejně ve středu.
Další hlavní zprávy
Koronavirus

Bolestivé očkování a hrozba zánětu. Miliony objednaných stříkaček z Číny nejsou vhodné
Ministerstvo zdravotnictví od čínského výrobce objednalo téměř dva miliony stříkaček s pevnou jehlou, které podle zjištění Radiožurnálu a webu iROZHLAS.cz nejsou pro vakcinaci vhodné. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) rozhlasu potvrdil, že stříkačky nejsou vhodné pro vakcínu firem Pfizer/BioNTech, ale pro látky jiných výrobců ano. V Česku zatím převažuje vakcína Pfizer/BioNTech. Web také zjistil, že v případě stříkaček s pevnou jehlou je aplikace bolestivější, hrozí i riziko zánětu a složité je odhadnout správné množství natahované látky.
CNN

Pandemie nejvíc ublížila chudým. Covid prohlubuje majetkovou nerovnost, tvrdí studie
Nejchudším může trvat i přes deset let, než se vzpamatují ze zásahu, který jim uštědřila koronavirová pandemie. Na druhou stranu tisíc nejbohatší lidí světa získalo zpět své ušlé zisky přibližně za devět měsíců. Podle CNN to vyplývá z výroční zprávy o nerovnosti, kterou vypracovala společnost Oxfam International.
Koronavirus

Best in covid, PCR, lockdown, FFP2. Jak se změnil slovník Čechů kvůli koronaviru?
Kdyby někdo před rokem řekl, že má „FFP2“, málokdo by si uměl představit, co se pod zkratkou skrývá a co že to dotyčný vlastní. Dnes už si většina z nás vybaví respirátor. A najdou se i další příklady. Čechům se během pandemie koronaviru rozrostl slovník o slova a výrazy, kterým dříve rozuměli jen odborníci. Co všechno jsme se naučili?