Historie

Nejnovější příspěvky k tématu

Historie

Atentát na Hitlera před 80 lety mohl zachránit miliony životů. Převrat už probíhal i v Praze

O předčasném pádu nacistické říše se 20. července 1944 rozhodovalo i v Praze. „Když byl generál Ferdinand Schaal, nejvýše postavený muž německé branné moci v Čechách a na Moravě, informován dálnopisem o údajně úspěšném atentátu na Hitlera, začal ihned aktivně plnit rozkazy vydané v rámci Operace Valkýra,“ říká pro CNN Prima NEWS historik Jan B. Uhlíř, přední znalec protektorátních dějin. „Kdyby se operace vydařila, zřejmě mohly být ušetřeny miliony životů. Počet německých obětí na bojištích i mezi civilisty se totiž v posledním roce války zdvojnásobil,“ dodává.

Historie

HISTORIE: Bylo na mne střeleno? Jak český tisk referoval o atentátech na prezidenty USA

Atentátům na americké prezidenty anebo na kandidáty na tuto funkci se vždy obsáhle věnoval i český tisk. „Když byl prezident kulí zasažen, klesl do náručí tajného policisty George, jehož se chladnokrevně otázal: ‚Bylo na mne střeleno, George?‘ Policista rozepjal prezidentovi vestu a spatřiv krev, odpověděl: ‚Bojím se, pane prezidente, že se tak stalo,“ informovaly pražské Národní listy 7. září 1901. Pouhý den po střelbě na 25. amerického prezidenta Williama McKinleyho, přičemž na stejný atentát tehdy ironicky reagoval i slavný český literární bouřlivák František Gellner: „Stále se množí atentáty / na pomazané potentáty.“

Krvavé dějiny atentátů na prezidenty USA: Od Lincolna po JFK, obětí byl i rodák z Kladna

Neúspěšný pokus o atentát na amerického exprezidenta Donalda Trumpa znovu připomněl temné dějiny útoků na americké prezidenty a politiky. Ve čtyřech případech se útočníkům jejich dílo podařilo dotáhnout až do smrtícího konce. Jeden z neúspěšných atentátů na prezidenta Franklina Delano Roosevelta v roce 1933 nepřežil vedle sedící starosta Chicaga, český rodák Antonín Čermák.

Po listopadu 1989 se Červený kříž transformoval. Stal se nezávislou národní společností

Československý červený kříž vstoupil do transformace v nezávislou národní společnost po personálních změnách na konci roku 1989 plně mimořádnou celostátní konferencí ČSČK 6.–7. dubna 1990 v Praze. Konference kodifikovala v nových stanovách požadované změny postavení ČSČK – vyjadřovaly přihlášení se ČSČK k ideálům a základním principům Mezinárodního hnutí ČK a ČP, které byly do stanov explicitně vloženy, a vytvořily tak předpoklad pro jeho transformaci v nových společenských podmínkách.

Stopa v historii světového hnutí Červeného kříže: V Praze proběhlo zlomové zasedání

Před Mezinárodní konferencí Červeného kříže plánovanou na rok 1963 (100. výročí jeho založení) se konalo v roce 1961 zasedání Rady guvernérů Ligy společností Červeného kříže a Rady delegátů Červeného kříže. Pro setkání vrcholných orgánů Mezinárodního Červeného kříže byla vybrána Praha, bylo to poprvé, co se schůze tohoto typu konaly v takzvaném východním bloku. Zasedání, včetně přípravných jednání, probíhalo od 25. září do 7. října 1961 a vybrán pro ně byl pražský hotel International, slavnostní zahajovací ceremoniál se konal v Rudolfinu 30. září.

Po rozpadu Československa se osamostatnil i Červený kříž. Jaká je jeho současná role?

S ohledem na výsledky jednání českých a slovenských politiků po volbách v roce 1992 začalo být jasné, že dojde k rozdělení československé federace na dva samostatné státy –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Českou republiku a Slovenskou republiku. Toto nutně znamenalo ukončení existence ČSČK a naopak si vyžádalo, v souladu s principem jednoty, vznik dvou samostatných národních společností Červeného kříže. Do roku 1993 tak obě republikové organizace vstoupily již samostatně. Stanovy samostatné české organizace byly přijaty 5. června 1993 na ustavujícím sjezdu v Praze a kodifikovaly pro stávající organizaci ČSČK na území ČR název „Český červený kříž“. Tento I. sjezd ČČK byl zároveň sjezdem posledním – ukončil poúnorovou „tradici“ sjezdů jako nejvyšších orgánů Červeného kříže u nás.

Krutý zakladatel KLDR a masový vrah, který se řídil Orwellem. Před 30 lety zemřel Kim Ir-sen

Od smrti vůdce KLDR Kim Ir-sena uběhlo 30 let. Nelítostný vládce byl zodpovědný za miliony úmrtí, což ho řadí mezi nejhorší diktátory 20. století. I když se mu nepovedlo silou sjednotit celou Koreu, moc, kterou získal v severní části poloostrova, se vymykala nejdivočejším představám. Kim si za dekády své vlády vytvořil kult osobnosti hodný Boha, zároveň založil neotřesitelnou komunistickou dynastii, která panuje dodnes. Z KLDR vybudoval jednu z nejvíce izolovaných a nesvobodných zemí světa. Ač se chtěl krutý zakladatel Severní Koreje dožít alespoň 120 let, zemřel 8. července 1994 ve věku 82 let.

Vyvražďování, lágry, násilí. Tchajwanští domorodci popisují Čechům nedávná utrpení

Prožili si peklo v éře japonské nadvlády i za generalissima Čankajška. „Japonci tchajwanské domorodce často fyzicky likvidovali. Za takzvaného bílého teroru, který skončil až v roce 1987, jsme zase čelili neustálému zatýkání, věznění, převýchově v pracovních táborech a občas naši lidé prostě zmizeli,“ vypráví 55letá Liglav Awu, příslušnice kmene Paiwan. Původní obyvatelé pacifického Tchaj-wanu ale pociťují diskriminaci i dnes. „Vláda nám například nevrátila zkonfiskovanou půdu. Ve srovnání s minulostí teď ale prožíváme asi nejlepší dobu,“ říká pro CNN Prima NEWS 41letý Apyang Imiq z kmene Truku. Imiq i Awu patří na Tchaj-wanu mezi žádané spisovatele a s jejich tvorbou se nyní mohli setkat i Češi.

Tak nám zabil Ferdinanda. Atentátník Princip zemřel v českém Terezíně, trpěl v drsném vězení

Když Gavrilo Princip před 110 lety zastřelil v Sarajevu následníka trůnu Františka Ferdinanda d‘Este, unikl popravě jen díky nízkému věku. Místo oprátky putoval do vězení v českém Terezíně. Ve zdejší cele se musel smířit s krutými podmínkami, které odporovaly tehdejším řádům. Pro CNN Prima NEWS to popisuje 87letý badatel Stanislav Buchar, pro něhož jsou okolnosti sarajevského atentátu celoživotním koníčkem – pátral kvůli nim v českých, rakouských i balkánských archivech, naučil se srbochorvatsky, mluvil s pamětníky i Principovými příbuznými.

Červený kříž za 2. světové války: Členové spolupracovali s odbojem i pomáhali z exilu

V roce 1938, po prosincové rezignaci zakladatelky Československého červeného kříže (ČSČK) Alice Masarykové, byl novým předsedou zvolen generál zdravotnictva MUDr. Vladimír Haering, mající bohaté zkušenosti jak ze zdravotnické služby v československých legiích v Rusku, kterou řídil, tak i z ČSČK. Připadl mu nelehký úkol provést ČSČK obdobím druhé republiky, a ještě těžší úkol pokoušet se udržet jeho existenci v protektorátu. Tento úkol mu však nebylo dáno splnit.

Čtyřicetistupňové vedro v Česku poprvé udeřilo roku 1921. Rekord byl zatím překonán jen dvakrát

Absolutní teplotní rekord z roku 1921 (40 °C), který padl 29. července v Hradci Králové, byl v českých zemích překonán pouze dvakrát. Poprvé 27. července 1983 v Praze-Uhříněvsi (40,2 °C) a podruhé 20. srpna 2012 v Dobřichovicích (40,4 °C). Ani aktuální vedra nenasvědčují, že dojde k přepisování žebříčku. První prolomení čtyřicetistupňové rysky vyvolalo v roce 1921 také patřičný ohlas v tisku. „Teplota, měřena na výsluní, dosáhla až 58 st. Celsia,“ senzacechtivě oznámily tehdejší Národní listy. Údaje z teploměrů umístěných na slunci nicméně meteorologové neuznávali, královéhradecký rekord 40 °C ale vstoupil do dějin české klimatologie.

Připomeňte si slavná výročí i zapomenuté příběhy. Poznejte zásadní momenty naší i světové historie a rozhodnutí, která určila výsledky válek. Přečtěte si o historii techniky, která ovlivňovala náš život, aniž bychom ji věnovali velkou pozornost.