
Česko si může oddechnout. Ebola se u pacienta z Bulovky nepotvrdila, oznámil ministr Válek
Srp a kladivo patří jen do učebnic, nemají být symbolem hrdosti v ulicích, uvedl pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Komentoval tak svou výzvu Evropské komisi (EK), aby zavedla plošný zákaz symbolů nejen Sovětského svazu, ale i znaků reprezentujících agresi na Ukrajině – jmenovitě písmena „Z“.
Bylo mi 23 let, nebála jsem se a byla připravená, že můžu padnout, vzpomíná v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Marie Dubská, pamětnice Pražského povstání z května 1945. Pamětnice se na den 80. výročí konce války zúčastnila premiéry dokumentu Němci měli tanky, Češi barikády režiséra Olivera Maliny Morgensterna. V dokumentu Marie Dubská účinkuje stejně jako další pamětník povstání Jiří Chadima. I s tím redakce mluvila.
Před 65 lety vstoupila na americký trh první hormonální antikoncepční pilulka – Enovid. Tento moment odstartoval revoluci, a to nejen v oblasti reprodukčního zdraví, ale byl také důležitým krokem směrem k ženské emancipaci. Ještě předtím, než se tak stalo, byl tento lék spojen s etickými problémy.
Únos, který v historii špionážních akcí nemá obdoby. Před 65 lety komando izraelského Mosadu vypátralo a zadrželo nacistického pohlavára Adolfa Eichmanna v Argentině. Klíčový „architekt holokaustu“, při němž Němci zavraždili na šest milionů evropských Židů, se dlouhá léta ukrýval v Buenos Aires. Mosadu se za obrovského rizika povedlo Eichmanna unést a přes Atlantik dopravit do 15 tisíc kilometrů vzdáleného Izraele. Válečný zločinec byl v prosinci 1961 v Jeruzalémě odsouzen k trestu smrti, o půl roku později byl popraven.
Ústeckým historikům se podařilo získat dosud neznámé dokumenty o válečné minulosti komika Felixe Holzmanna. Sloužil jako voják u nacistického námořnictva, narukovat musel jako příslušník německé národnosti. Z vojenské karty historici zjistili, že nepatřil k těm, kteří by šli bojovat za říši s nadšením, označen byl za nevhodného k povýšení. O konci války se dozvěděl v Lotyšsku, kde ho sovětská armáda zajala a poslala na Sibiř. Novinářům to v pátek řekl vedoucí historického oddělení ústeckého muzea Martin Krsek.
Pomoc vlasovců při Pražském povstání byla zásadní, zachránili mnoho životů, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS historik Petr Blažek. Připomněl, jak tyto jednotky obsadily ruzyňské letiště, takže vojáci nacistického Německa nemohli na povstání reagovat bombardováním ulic hlavního města. Podle odborníka však s tímto krokem sám generál Andrej Andrejevič Vlasov nesouhlasil.
Před 110 lety 9. května 1915 začala bitva u Arrasu – jeden z řady vojenských střetů, kterými se francouzské velení pokusilo zvrátit průběh bojů na západní frontě. Přestože kýžený průlom nepřinesla, stala se podstatnou součástí českých dějin. Vyznamenala se v ní první jednotka českých dobrovolníků bojujících na straně Dohody, rota Nazdar. Její nejslavnější bitva byla ale i její poslední.
Na čtyři tisíce podporovatelů SPD se v den 80. výročí od konce druhé světové války sešlo na pražském Staroměstském náměstí. Zástupci SPD i jiných uskupení, která půjdou do podzimních voleb na jejich kandidátkách, kritizovali zvyšování výdajů na obranu a vyzývali k uzavření míru na Ukrajině čelící ruské agresi. Zdravici demonstrantům poslal i exprezident Miloš Zeman. V dopoledních hodinách na Vítkově promluvil prezident Petr Pavel, který sdělil, že „země osvobozené Sověty se dostaly pod jiné autoritáře“. Na Hradě následně jmenoval nové generály, včetně povýšení náčelníka generálního štábu Karla Řehky.
K výročí 80 let od konce druhé světové války nepatří jen zmínky o velkých bitvách, ale i dojemný příběh nevšední vlajky s hvězdami a pruhy. Americkým vojákům ji v květnu 1945 z vděčnosti ručně ušily ženy z Ostroměře, po desetiletí pak ležela za oceánem zapomenuta v malém vesnickém muzeu. Aby se teď mohla vrátit do Prahy kvůli připomenutí vítězství nad nacisty, vybrali mezi sebou Američané pět tisíc dolarů na její renovaci.
Zlomové okamžiky druhé světové války, klíčové bitvy i historické záběry. Sledujte speciál 80 let od konce druhé světové války ve čtvrtek 8. května ve 13:30 na CNN Prima NEWS. S využitím QR kódu si navíc můžete přenést nejikoničtější dobovou vojenskou techniku až přímo k vám do obývacího pokoje.
K hrobu, v němž je na Olšanských hřbitovech uložen MUDr. Oldřich Kopeček, chodí jeho dcera Olga Vidová již 80 let. „Němci ho zastřelili hned první den povstání. A vlastně jsem byla téměř u toho, stalo se to jen kousek od našeho bydliště ve Vítězné ulici na Malé Straně. Chtěl pomoci postřeleným, ale dostal zásah z kulometu,“ líčí žena u rovu na Olšanech. „A tady teď chudák leží,“ zaklepe na žulovou desku.
Před 80 roky vypuklo Pražské povstání, statečný vzdor dlouho utlačovaných obyvatel protektorátu proti okupantům. Během několika květnových dnů roku 1945 Češi srdnatě bojovali na barikádách. Při posledním řádění nacistické bestie zahynulo i mnoho civilistů, mnohdy za velmi brutálních okolností. Po stopách dávných bojů a tragédií jsme se vypravili s publicistou Pavlem Šmejkalem, kterému o pohnutém období vychází kniha Průvodce povstaleckou Prahou.
Vědcům z Mnichova se povedlo rozřešit záhadu dokonale zachovalé mumie ve skryté kryptě rakouského kostela v obci St. Thomas am Blasenstein. Díky moderní analýze zjistili, že za jejím překvapivě vynikajícím stavem stojí dosud nezjištěná metoda balzamování, která byla provedena zevnitř. Potvrdili také skutečnou identitu a příčinu smrti tajemné osoby. O jejich závěrech informovala zahraniční média.
Připomeňte si slavná výročí i zapomenuté příběhy. Poznejte zásadní momenty naší i světové historie a rozhodnutí, která určila výsledky válek. Přečtěte si o historii techniky, která ovlivňovala náš život, aniž bychom ji věnovali velkou pozornost.