![MAPA: Kde napadne nový sníh? Nad Českem proudí arktický vzduch, teplotní nůžky se rozevřou](https://cdn.administrace.tv/2024/12/07/mini_169/4f8dadf642736a9fea9b0adfeb62f832.jpg)
MAPA: Kde napadne nový sníh? Nad Českem proudí arktický vzduch, teplotní nůžky se rozevřou
Den svatého Valentýna, který každoročně připadá na 14. února, je mnohými Čechy označován za americký a komerční svátek. Tito kritici pak zpravidla vyznávají českou obdobu svátku zamilovaných: První máj. Svou historií i místem „vzniku“ se oba svátky liší, jedno však mají společné – oslavují lásku. Který vyznáváte vy? Hlasujte v anketě.
Až 25 tisíc mrtvých a velká část města prakticky srovnaná se zemí. Taková byla bilance spojeneckých náletů na německé Drážďany, které začaly 13. února 1945. Bombardování „Florencie na Labi“, jak se městu díky četným památkám přezdívalo, dodnes vyvolává otázky, nakolik bylo eticky ospravedlnitelné.
V Praze ve středu zemřel zřejmě nejznámější český hledač pokladů Josef Mužík. Bylo mu 76 let. Médiím to řekl Pavel Kotrba ze spolku Lokace artefaktů, jehož byl Mužík čestným předsedou, a potvrdil Mužíkův syn Augustin. Mužík byl známý hlavně pátráním po takzvaném štěchovickém pokladu, což mělo být zlato, další cennosti a archivní dokumenty ukryté nacisty koncem druhé světové války v okolí Štěchovic u Prahy.
V pondělí 10. února to je 50 let od chvíle, kdy si první občané Československa mohli nakoupit v nejmodernějším a nejluxusnějším obchodním domě v republice. Kotva měla být výkladní skříní komunistického konzumu, podívejte se na fotky z prvních nákupů v oceňované stavbě, kterou navrhli manželé Machoninovi.
V pevné víře v konečné vítězství padl hrdinskou smrtí můj vroucně milovaný manžel... Takto oznámila úmrtí 38letého brněnského esesáka Augusta Gölzera jeho manželka Elisabeth. V nemocnici dodýchal 8. února 1945, o den dříve na něho čtyřikrát vystřelil dnes téměř zapomenutý odbojář Vladimír Blažka. Atentát někdy historici připodobňují k vražednému útoku na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. „Nepovedl se ani jeden z nich. Heydrich i Gölzer střelbu přežili a smrt nastala až v nemocnici,“ porovnává události historik Jan B. Uhlíř, přední odborník na dějiny protektorátu.
Denní tisk před 100 lety neznal ochranu osobních údajů (GDPR) a běžně uváděl také etnicitu pachatelů i obětí trestných činů. „Prostomyslná slovenská žena Vilma Silenková z Malacek přijala nabídku cikánek Terezie Sorkociové a Barbory Danielové. Ty prováděly různé kejkle, a pak prohlásily, že Silenková je očarovaná. Zahájily také hned léčení,“ uvedl deník Lidové noviny v roce 1925. Seriál CNN Prima NEWS Zločin před 100 lety připomíná dobovou černou kroniku prostřednictvím tehdejšího tisku. Následující díl se věnuje případům spojovaným s romskou menšinou.
Videoher s keltskou tématikou je jako šafránu. I kvůli tomu se herní vývojář Jindřich Skeldal pustil do vývoje své nejnovější hry Tribe Nation. V ní se snaží zprostředkovat příběh galského kmene, který se brání před expanzí Římské říše pod vedením Julia Caesara. „Kelti dovedli válečné umění k úplné dokonalosti. Vynalezli kroužkové košile a Římané se od nich všechno naučili,“ říká Skeldal, který je veteránem tuzemského herního vývoje a stojí za slavnou hrou Brány Skeldalu. V rozhovoru pro CNN Prima News vysvětluje, jak Galové zjednodušili svou zbroj a proč jejich způsob válčení není jednoduché převést do videohry.
Nacistická chlouba, vlajková loď „flotily míru“ – obrovský parník Wilhelm Gustloff, se měla před 80 lety stát útočištěm pro více než 10 tisíc lidí, převážně žen a dětí, kteří prchali z polské Gdyně před postupující Rudou armádou. Jenže i kvůli tragickým chybám německých důstojníků našlo na 9 400 uprchlíků po zásahu sovětskými torpédy svou smrt v ledových vodách Baltského moře. Zkáza lodi Wilhelm Gustloff je největší námořní katastrofou všech dob – počtem obětí překonala legendární ztroskotání Titaniku zhruba šestkrát.
Policie znovu otevřela případ úmrtí někdejšího ministra zahraničí Jana Masaryka. Zemřel v noci na 10. března 1948, podle dobové verze spáchal sebevraždu. Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, který je útvarem Policie ČR, má ale nyní podezření na vraždu. Důvodem jsou nově získané dokumenty z diplomatických archivů Francie, Spojených států amerických a Velké Británie. Policie o tom v úterý v podvečer informovala na svém webu.
Pět desítek přeživších vězňů, političtí vůdci řady evropských zemí a stovky dalších lidí si v pondělí na jihu Polska připomněli 80. výročí osvobození nacistického koncentračního a vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Přímo u brány někdejšího tábora v Osvětimi–Březince zazněly vzpomínky na hrůzné osudy lidí, jejichž životy ukončila za druhé světové války nacistická vyhlazovací mašinerie. Účastníci ceremoniálu se shodli, že jde o jedno z posledních výročí, kdy mohou o tragédii holokaustu promluvit přeživší z Osvětimi.
Studentka Klára Lustbaderová měla teprve 16 let, když musela počátkem roku 1942 nastoupit do transportu. Vlak vezl celkem 1 000 internovaných svobodných židovských dívek a žen, údajně na práci do Německa. Souprava však zamířila na úplně jinou konečnou stanici, na rampu koncentračního tábora v Osvětimi. „Z transportu přežilo pouhých 20 žen, včetně mojí maminky Kláry. To byl zázrak, nikdy mi ale o pobytu v koncentráku neřekla ani půl slova. A všechno, co vím, jsem se časem dozvěděl od jiných přeživších,“ vypráví 74letý Peter Chudý, tajemník Židovské náboženské obce ve slovenském Prešově. Rudá armáda osvětimskou „továrnu na smrt“, v níž zahynulo na milion Židů, osvobodila 27. ledna 1945. Před osmdesáti lety.
Před 80 roky sovětská armáda osvobodila vyhlazovací tábor Osvětim. V obávané „továrně na smrt“ zahynulo téměř 1,5 milionu lidí, našli se však i vězni, jimž se z děsivého pekla povedlo utéct. Zpětně víme o 144 úspěšných uprchlících, dalších 327 bylo při svém pokusu chyceno a o 331 nejsou žádné informace. K osvětimským útěkům patří spousta pozoruhodných příběhů.
Když americký prezident Donald Trump s velkou pompou prohlásil, že nechá zveřejnit dosud přísně tajné materiály o atentátu na Johna F. Kennedyho, leckomu proběhlo hlavou: může být v pečlivě střežených dokumentech něco skutečně převratného? Brzy se to dozvíme.
Připomeňte si slavná výročí i zapomenuté příběhy. Poznejte zásadní momenty naší i světové historie a rozhodnutí, která určila výsledky válek. Přečtěte si o historii techniky, která ovlivňovala náš život, aniž bychom ji věnovali velkou pozornost.