Historie

Nejnovější příspěvky k tématu

Ukradený a snědený chrt v Praze, falešní rasové a další psí příběhy aneb Zločin před 100 lety
Historie

Ukradený a snědený chrt v Praze, falešní rasové a další psí příběhy aneb Zločin před 100 lety

Únos cenného chrta v pražských Holešovicích skončil tragicky. „Tichý psa zabil a snědl,“ informovaly Lidové noviny v lednu 1925. Pachatelem byl brusič Jan Tichý z holešovického přístavu, ale zajímalo to tehdejší policii? Odpověď přináší šestý díl nového seriálu CNN Prima NEWS Zločin před 100 lety, který tehdejší kriminalitu mapuje na základě zpráv z dobového tisku. A připomíná i další policejní příběhy, které měly spojitost se psy. „Pes zastavil se pod krovem u půdy, počal vrčeti a hrabati, a po chvíli vytáhl z úkrytu pod podlahou cípy kabátu,“ vylíčil úspěšný zásah policejního psa deník Československá republika před rovným stoletím.

Zemřel přední ideolog normalizace Fojtík. Čelil trestnímu stíhání, kvůli demenci nešel před soud
Politika

Zemřel přední ideolog normalizace Fojtík. Čelil trestnímu stíhání, kvůli demenci nešel před soud

Ve věku 96 let zemřel jeden z hlavních ideologických strůjců komunistického režimu Jan Fojtík. Informaci webu Blesk.cz potvrdil politik KSČM Josef Skála. Fojtík zesnul již 8. září minulého roku, podle Skály trpěl závažnými zdravotními problémy. Pohlavár čelil trestnímu stíhání, podle obžaloby spoluzavinil smrt a zranění několika lidí na někdejších československých hranicích, jenže kvůli demenci nemohl být stíhán, jak uvedli soudní znalci.

Zemřel František Šmahel. Přední český historik byl uznávaným znalcem reformace a husitství

Ve věku 90 let v neděli zemřel přední český historik František Šmahel, odborník na dějiny pozdního středověku. Informovala o tom Markéta Růžičková z Akademie věd ČR. Profesor Šmahel byl světově uznávaným znalcem lucemburské dynastie, husitství a reformace ve střední Evropě. Stál v čele Historického ústavu Akademii věd ČR, byl předsedou Učené společnosti České republiky, založil a vedl Centrum medievistických studií zaměřené na výzkum středověku a podporu doktorských studií.

Za podvody s lihem si koupil vilu, sedm aut a stovku motocyklů aneb Zločin před 100 lety

Pražský vrchní inspektor Bubník, jenž byl předobrazem pro filmového detektiva Klubíčka v podání Jindřicha Plachty a Miroslava Donutila, měl první lednový týden roku 1925 lví podíl na zatčení uprchlého berlínského továrníka Hermanna Webera. Pátralo po něm celé Německo, neboť průmyslník si založil několik chemických továren, pro které odebíral líh, jenž byl vykazován jako denaturovaný. Díky podplaceným finančním úředníkům ve skutečnosti odebíral konzumní líh, ten dále prodával a státní pokladnu připravil o obrovské částky. Pohádkově zbohatl, nicméně inspektor Bubník za případem udělal tečku, když Webera zatkl v pražském hotelu Gráf na Komenského náměstí (dnes náměstí I. P. Pavlova).

Od Hitlera přes Husáka po Havla a Pavla aneb Střípky z novoročních projevů

Průměrný věk dožití dnešních obyvatel Česka spočítali statistici na 80 let. To není málo, protože před 80 lety se v našich zeměpisných šířkách dosud rozkládal Protektorát Čechy a Morava, který byl integrální součástí Třetí říše. Poslednímu novoročnímu projevu Adolfa Hitlera z 1. ledna 1945 tak veškerý český tisk musel věnovat titulní stranu. „Svět si musí uvědomit, že tento stát nebude nikdy kapitulovat,“ hřímal Hitler o neporazitelnosti Německa. Bezpodmínečná kapitulace nacistické říše byla přitom podepsána již 7. května 1945 v Remeši a 8. května v Berlíně. A co hlásal na Nový rok v roce 1955 Antonín Zápotocký, v roce 1985 Gustáv Husák anebo roku 2005 Václav Klaus?

Silvestrovské zločiny před 100 lety: Strážník útočil krýglem, šofér najel do davu na Václaváku

Když šofér Václav Vostrý najel do davu opilců na Václavském náměstí, silvestrovské oslavy na přelomu letopočtů 1924 a 1925 se zbarvily krví. Za tragédií, která si vyžádala vážně zraněné, ale nebyl přímý úmysl řidiče. Na události nesli vinu hlavně pražští flamendři. Při jedné ostravské silvestrovské oslavě zase strážník napadl pošťáka, načež listonoš vytáhl revolver a postřelil hned tři osoby. Nový seriál CNN Prima NEWS Zločin před 100 lety připomíná s pomocí dobového tisku velké kriminální případy i běžné zlodějiny. A zločinnost před rovným staletím se kupodivu podobala té dnešní.

Strůjce ruského zázraku, později válečný zločinec. Putin se stal prezidentem před 25 lety

Od překvapivé abdikace ruského prezidenta Borise Jelcina uběhlo 25 let. Ve funkci jej nahradil premiér Vladimir Putin, v té době z mezinárodního pohledu nenápadný politik a bývalý agent KGB ve východním Německu. Jako prezident brzy dokázal vymanit Rusko z dlouholeté hospodářské krize. Z úspěšného politika se postupně stal silný autoritář a později i zločinec, který je přímo odpovědný za ruskou invazi na Ukrajinu – nejkrvavější konflikt v Evropě od druhé světové války.

Obdarovávání nepřátelských vojáků i fotbal. Před 110 lety došlo na vánoční zázrak mezi zákopy

Když nastaly pár měsíců po začátku první světové války Vánoce, vojska si teprve postupně zvykala na neutuchající salvy kulek, dělostřelecké nápory, bahno a zimu. Vyčerpaní vojáci v zákopech si přesto odpočinuli alespoň na Štědrý den, psal se rok 1914. Na linii u belgického města Ypry však došlo k něčemu neuvěřitelnému – britští a němečtí vojáci, kteří po sobě ještě pár dní nazpět stříleli, se u příležitosti svátků klidu setkali v zemi nikoho. Povídali si, sdíleli strasti i vzpomínky na domov, dokonce si zahráli fotbal. Co stálo za tímto „vánočním zázrakem“?

Vražda 17leté služky v polích a výčepní zastřelená továrníkem aneb Vánoční zločin před 100 lety

Mordy, krádeže a další zločiny, i to patřilo k vánoční realitě v roce 1924. Obětí zákeřné vraždy se tehdy stala i 17letá služka z Olomouce Anna Hrdinová. „Útočník jí smáčkl rukou hrdlo,“ popisoval dobový tisk morytát uprostřed zaoraných polí na Hané. A když tehdejší deník Československá republika případ zařadil do vánoční černé kroniky, uvedl ho tklivým povzdechnutím nad stavem společnosti: „Z nálady Štědrého večera, která nebývá jímavá tak, jak se o ní někdy snívá.“ Nový seriál CNN Prima NEWS mapuje zločiny před 100 lety s pomocí dobového tisku. Z jedné pražské hospody se na Vánoce v roce 1924 ztratily pivní trubky i rum, Brno zase žilo úkladným zastřelením komárovské hostinské.

Vánoce prezidentů: Masaryk dával stejnou věc všem, Havel psal z vězení o kaviáru

Zimní svátky jsou pro mnohé jedním z nejoblíbenějších období v roce. S Vánocemi se pojí řada tradic, ale také rodinná pohoda a odpočinek. Někteří českoslovenští prezidenti však ani na Štědrý den neopouštěli pracovní povinnosti. Už v dobách první republiky se tradicí stal vánoční projev prezidenta k národu. Jak ale konec roku trávily hlavy státu v soukromí?

Od Hurvínka a matrjošek po céčka a televizory aneb Dárky za socialismu a jejich vysoké ceny

Předválečný Hurvínek se po nástupu komunistů v roce 1948 proměnil v pionýra a chodil na brigády, takže knihy s tímto dětským hrdinou mohly zůstat pod vánočními stromečky i za nejhlubší totality. „Od té doby, co dostal Hurvínek pionýrský šátek, je mnohem lepší než dříve,“ pochválil režim v roce 1952 loutkoherce Josefa Skupu, zakladatele Divadla Spejbla a Hurvínka. Děti si ale na Vánoce přály i ruské matrjošky a třeba v osmdesátých letech byla hitem céčka. Dospělé muže zajímalo hlavně elektrotechnické zboží a ženy kosmetika či móda, při srovnání průměrných platů ale spotřební zboží za totality stálo i několikanásobně více než v roce 2024.

Připomeňte si slavná výročí i zapomenuté příběhy. Poznejte zásadní momenty naší i světové historie a rozhodnutí, která určila výsledky válek. Přečtěte si o historii techniky, která ovlivňovala náš život, aniž bychom ji věnovali velkou pozornost.