Historie

Nejnovější příspěvky k tématu

Plzeň přišla o svého osvoboditele. Zemřel americký veterán Herman Geist, bylo mu 100 let
Lidé

Plzeň přišla o svého osvoboditele. Zemřel americký veterán Herman Geist, bylo mu 100 let

Ve Spojených státech zemřel 28. června ve věku sto let veterán druhé světové války a osvoboditel Plzně a západních Čech Herman Geist. Zástupci města mu v úterý vzdali poctu položením květin u památníku Díky, Ameriko! a u pomníku druhé pěší divize na Chodském náměstí. Lidé v následujících dnech mohou psát vzkazy do kondolenční knihy, která je umístěna v mázhauzu radnice, informoval v úterý na svých stránkách magistrát. Geist byl v minulosti pravidelným hostem plzeňských květnových Slavností svobody.

Nesmrtelný ajatolláh Chameneí: Ctil ho už Gustáv Husák, teď ho má Izrael za novodobého Hitlera
Historie

Nesmrtelný ajatolláh Chameneí: Ctil ho už Gustáv Husák, teď ho má Izrael za novodobého Hitlera

Srdečné pozdravy od prezidenta ČSSR Gustáva Husáka. To byla první slova československého komunistického premiéra Ladislava Adamce, když ho 30. ledna 1989 uvítal v Teheránu prezident Alí Chameneí. Tentýž ajatolláh Chameneí, který je i dnes nejvyšším představitelem Íránu a vrchním velitelem ozbrojených sil. A aktuálně zřejmě i nejdéle vládnoucím státníkem na světě, prezidentem islámské republiky se stal již v roce 1981. U moci je 44 let a stále patří k nejvíce nebezpečným politickým vůdcům – Rusko zásobuje drony pro válku s Ukrajinou a hrozí i jadernou pumou. Izrael ho považuje za novodobého Hitlera, zatímco 86letý Chameneí se drze pře s Trumpem, kdo je vlastně vítězem aktuálního vojenského konfliktu na Blízkém východě.

Budete litovat, hrozili Sověti. Havel stvrdil konec Varšavské smlouvy perem s nápisem NATO

Když Československo opouštělo Varšavskou smlouvu, varoval tehdejší sovětský ministr obrany Dmitrij Jazov, že „bude litovat“. Psal se rok 1991 a SSSR v té době už zvonil umíráček. Finální listiny byly podepsány v Praze a ministerstvo zahraničních věcí je při té příležitosti ukázalo médiím. Zajímavostí je, že tehdejší československý prezident Václav Havel oficiální rozpuštění Varšavské smlouvy podepsal perem, na němž byl symbol NATO.

Naháněná s nacisty, „polykání ropuch“ a ponížení za mřížemi. Hácha zemřel před 80 lety

Druhorepublikový prezident, který si své zvolení nepřál. Emil Hácha je jednou z nejkontroverznějších postav české historie. Někteří, v čele například s jeho předchůdcem Edvardem Benešem, mu zazlívali některé kroky za nacistické okupace a obviňovali jej z kolaborace. Druhý tábor naopak vyzdvihuje fakt, že se mu jako hlavě státu za cenu ústupků povedlo zachránit život stovkám studentů, internovaných 17. listopadu 1939, a příslušníků odboje. Ve svobodném světě se již Hácha obhájit nedokázal. Zemřel přesně před 80 lety, krátce po konci druhé světové války za zdmi pankrácké věznice.

Horáková ho neznala, popravili je společně. Oběšený Buchal byl trochu podivín a ctil Lenina

Společně s Miladou Horákovou byl ráno 27. června 1950 popraven i 37letý Jan Buchal z Ostravy. „Buchal byl trošku poblázněný naivista, který psal zásadní revoluční prohlášení na všechny strany a vážně plánoval americký armádní výsadek v prostoru ostravského letiště. Vše dělal v dobré víře, ale spoustu lidí svou neopatrností přivedl do neštěstí,“ přemítá nad jeho osudem historik Petr Šimíček. V protikomunistických prohlášeních Buchal často míchal hrušky a jablka. Vyzýval Západ k vojenskému zásahu, ale zároveň ctil Lenina a používal ostře antisemitskou rétoriku.

Zámeček Petrovice: Domov hraběnky zapletené do sebevraždy Rudolfa I.

Máte rádi místa, kde se psaly dějiny? Pak si na seznam cílů poznamenejte Zámeček Petrovice. Dnes sem lidé míří především za odpočinkem a hýčkáním. Nicméně zdejší historie zaujme i ty, kteří si na dění dávných generací nijak zvlášť nepotrpí. Žila tu totiž žena, která sehrála významnou roli v tragickém konci života korunního prince Rudolfa I., syna rakousko-uherského císaře Františka Josefa I. a císařovny zvané Sissi. Byla to právě majitelka paláce, Marie Luisa Larischová, která mu představila mladinkou baronku Marii Vetserovou, s níž arcivévoda spáchal společnou sebevraždu.

Nepozornost železničářů stála život 19 lidí. Od jedné z nejhorších nehod uplynulo 30 let

Obyčejná sobotní podvečerní cesta skupinky mladých lidí vlakem na zábavu se v červnu před 30 lety náhle změnila v jednu z nejhorších českých tragédií 90. let. Kvůli nepozornosti skupiny železničářů se totiž na lokální trati samovolně rozjelo několik nákladních vagónů, jež v prudkém klesání nabraly až stokilometrovou rychlost. Nedaleko vesnice Krouna na Chrudimsku narazily 24. června 1995 do motorového vlaku, ve kterém bylo v tu chvíli 23 lidí. Přežili jen čtyři.

Poslední vzdor hrdinů: Parašutisté se nacistům bránili sedm hodin, kulky si nechali i pro sebe

Před 83 lety při boji o kostel svatého Cyrila a Metoděje v současné Resslově ulici v Praze padlo sedm československých parašutistů. Mezi nimi byli i Jan Kubiš a Josef Gabčík, kteří spáchali atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Proti nacistické přesile se bránili necelých osm hodin. Jejich památku při bohoslužbě ve středu uctila ministryně obrany Jana Černochová (ODS), náčelník generálního štábu Jan Řehka či předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).

Ze sochy až na minci: Svatý Václav zůstává symbolem české státnosti i po 1100 letech

Byl vzdělaný, odvážný i soucitný. Svatý Václav, jehož odkaz přetrval více než tisíciletí, zůstává symbolem české státnosti i vzorem vládce. V roce 2025, kdy si připomínáme 1100 let od jeho nástupu na trůn, symbolicky ožívá jeho duch, a to především díky Českému královskému institutu (ČKI), který se zasazuje o uchování kulturní paměti i obrodu historických míst. Co tento moment pro nás znamená dnes? A proč si někteří přejí návrat krále?

Školní výlet skončil bojem o život. Deset let po tragédii přeživší „stezku smrti“ pokořili

Výstup na horu Kinabalu v Malajsii absolvovalo 5. června 2015 celkem 29 studentů a osm učitelů singapurské základní školy – domů se jich vrátilo o devět méně. Školní výlet zasáhlo před deseti lety zemětřesení o síle 6,0 stupně Richterovy škály, spustilo sesuv půdy a část expedice pohřbilo. Tehdy 11letý Prajesh Dhimant Patel vděčí za život horskému průvodci, kterého k němu přivedly jeho zářivě oranžové boty. Na tragické výročí se se svým tehdejším spolužákem rozhodl zemřelé uctít, výstup dokončit a zároveň se „uzdravit“.

Katastrofa před Normandií, o které se mlčelo. Spojenci omylem zabili stovky amerických vojáků

Vylodění v Normandii, od nějž v pátek uplynulo 81 let, předcházelo cvičení na pláži na jihozápadě Anglie. To ale skončilo fiaskem. Došlo totiž k nedorozumění a „přátelská palba“ připravila o život nejméně 300 amerických vojáků a námořníků. Cvičení si navíc všimly německé torpédové čluny, které zahájily útok. Při něm zemřely další stovky vojáků. Aby před vyloděním – takzvaným Dnem D – neklesla morálka, zůstalo neúspěšné cvičení dlouho v tajnosti a dodnes jde pravděpodobně o nejméně známou událost druhé světové války.

Připomeňte si slavná výročí i zapomenuté příběhy. Poznejte zásadní momenty naší i světové historie a rozhodnutí, která určila výsledky válek. Přečtěte si o historii techniky, která ovlivňovala náš život, aniž bychom ji věnovali velkou pozornost.