Reality a hypotéky

Nejnovější příspěvky k tématu

Domácí

Plynové kotle v EU do pár let skončí. Politici varují, že domy se tak stanou neprodejnými

Evropská unie zakázala vytápění fosilními palivy od roku 2040. Někteří europoslanci varují, že by v důsledku toho mohly domy vytápěné zemním plynem být už za pár let neprodejné. Pro novostavby se zákaz týká už od roku 2030. Ministerstvo průmyslu a obchodu kritiku odmítá a tvrdí, že směrnice není závazná a Česko si jednotlivé parametry může upravit podle svého.

Digitalizace přináší paniku, tvrdí developer. Bartošovo ministerstvo nový stavební zákon hájí

Připravovaný stavební zákon je pod velkou palbou kritiky. A to ze strany samotných developerů, ekonomů či podnikatelů. Obavy z nového zákona zazněly na Summitu stavebního rozvoje, kde se kritiku snažilo rozmělnit ministerstvo pro místní rozvoj. Stavebníci přesto varovali, že chystaná digitalizace může přinést paniku a také kolaps stavebního povolování.

Byt za milion? Sen může být realitou na mnoha místech v Česku. Podívejte se, kde nakupovat

Češi si mohou pořídit bydlení za méně než jeden milion korun. Dříve se přitom jednalo o naprosto nereálnou částku. V současnosti tomu ale nahrávají nižší ceny nemovitostí a také zamrzlý stavební trh. Realitní experti nabádají, že právě nyní je nejvhodnější doba na pořízení levnějších bytů. Trh totiž ožívá a po nemovitostech brzy bude velká poptávka.

Nastal čas investovat do nemovitostí, míní experti. Poradili, jak si vystačit s pětistovkou

Realitní investor Libor Vála a ekonom Lukáš Kovanda v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS poradili, jak investovat do nemovitostí, i když nemáte statisíce – vhodné mohou být například nemovitostní fondy. Podle Váky nastal k investicím do nemovitostí vhodný okamžik, neboť v Česku se nestaví, a ceny proto pravděpodobně rostou.

ČNB snížila sazbu na 6,25 procenta. Zvítězil názor, že inflace rychle slábne, míní ekonom

Bankovní rada České národní banky snížila základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu na 6,25 procenta. Rozhodnutí znamená, že centrální banka zrychlila uvolňování měnové politiky, se kterým začala v prosinci snížením sazeb o čtvrt procentního bodu. Nynější sazba je na nejnižší úrovni od června 2022. Analytici snížení sazeb očekávali, rozcházeli se ale v odhadu, jak výrazný pokles bude.

Kvůli Messimu se v Miami prudce zdražovalo. Sousedé fotbalové hvězdy si mnou ruce

Fotbalová legenda Lionel Messi po letním přestupu do Spojených států nejen exceluje v týmu Inter Miami CF, ale jeho přítomnost působí i na ceny nemovitostí v poklidné miliardářské čtvrti. Na tuto skutečnost upozorňují jeho sousedé, mezi nimiž jsou miliardáři, celebrity i internetové hvězdy. Argentinská hvězda tak potenciálně může při prodeji nemovitosti pomoct lidem od vedle k tučnému zisku. Oslovení rezidenti však tvrdí, že se stěhovat nehodlají.

Česká národní banka snížila úrokovou sazbu. Zdraží to nemovitosti, upozorňuje ekonom

Bankovní rada České národní banky (ČNB) ve čtvrtek snížila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 6,75 procenta. Informovala o tom mluvčí ČNB Petra Krmelová. Úrokové sazby se změnily poprvé od června 2022, je to první změna, k níž ČNB přistoupila pod vedením guvernéra Aleše Michla. Většina analytiků snížení základní sazby v tomto rozsahu očekávala. Podle ekonoma Lukáše Kovandy to zlevní hypotéky, ale zdraží nemovitosti.

VITOM realitní ekosystém představuje nový byt v Brně, cílí na fyzickou i duševní pohodu

Uprostřed města Brna se na břehu řeky Svratky nachází polyfunkční bytový dům Viviena II. Tato moderní nárožní stavba přiléhá k řadové zástavbě domů a krásnému hotelu Austerlitz, ale sama má organický tvar. Zde společnost VITOM realitní ekosystém otevřela nový byt v konceptu "VITOM wellbeing" v bydlení, který svým rozložením prostor a zejména designem chce kompenzovat náročný životní rytmus moderní doby. Dispozice bytu o velikosti 2 + kk je zamýšlena zejména pro mladý pár, rodinu s malým dítětem nebo lidi pracující v centru Brna, kteří v bydlení hledají oázu klidu a míru.

Lobbing bank vylučuji, řekl Kučera k pokutám za splácení hypoték. Dostálová tvrdila opak

Místopředsedkyně Poslanecké sněmovny a stínová ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová již dříve na sociální síti X zmínila obavu, zda návrh vlády na pokuty za předčasně splacenou hypotéku nemůže být jakousi úlitbou bankám za windfall tax. Proti tomu se ale v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ohradil člen sněmovního podvýboru pro energetiku a hospodářského výboru Michal Kučera (TOP 09).

Vlastnit nemovitost je výhodnější než nájem. Ceny bytů přestanou klesat, říká realitní expert

Češi jsou stále přesvědčeni o výhodách vlastnického bydlení. I ekonomicky se nyní vyplatí si byt koupit než žít dlouhodobě v nájmu. Tvrdí to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS realitní expert a spoluzakladatel realitního fondu Dan Vaško. Podle něj je nyní nejvýhodnější doba ke koupi nemovitosti, i když jsou úrokové sazby vysoké. Kdy začnou padat a kdy naopak nemovitosti zdražovat?

Novinky o developerských projektech i moderních trendech bydlení a hypotékách. Jaké problémy mohou nastat, pokud bydlíte ve vlastním nebo v nájmu? Přečtěte si, jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí a jak bydlení ovlivňuje politika a zákony.