Hypotéky
Informace o hypotékách a úvěrech. Úroky, ručení, financování koupě či stavby nemovitosti, rizika, podmínky.
Přepište dějiny, v únoru padl historický rekord v objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Češi si za tento měsíc půjčili neuvěřitelných 29,91 miliardy korun, což je o 230 milionů více než v dosud rekordním listopadu 2016. Půjčky na bydlení navíc v únoru ještě mírně zlevnily. Vyplývá to z aktuálních údajů ukazatele Fincentrum Hypoindex.
Zdá se, že čas superlevných hypoték v Česku se naplnil. První velká tuzemská banka se totiž chystá od pondělí 8. března zvýšit svou základní sazbu o 0,2 procentního bodu. Tento krok budou v horizontu měsíců nejspíše následovat i další peněžní ústavy na českém trhu. Hypotéky tak mohou zdražovat i několik příštích let.
Lednový pokles průměrné úrokové sazby u hypotečních úvěrů na 1,94 procenta mnohé překvapil. Stejně tak i samotný objem poskytnutých půjček na bydlení, který byl meziročně téměř o polovinu vyšší. Jenže při detailním pohledu na dění na finančním trhu to takové překvapení není.
Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů v lednu navzdory očekáváním opět klesla. Dostala se na 1,94 procenta. Lidé si v prvním měsíci letošního roku půjčili na bydlení bezmála 25 miliard korun. Vyplývá to z aktuální hodnoty ukazatele Fincentrum Hypoindex.
Objem poskytnutých hypotečních úvěrů loni překročil 250 miliard korun, což je nejvyšší hodnota v historii České republiky. Po celý loňský rok se průměrná úroková sazba držela pod úrovní roku 2019. V prosinci navíc přišlo její další snížení na 1,96 procenta, vyplývá z čerstvých údajů Fincentrum Hypoindexu. Hypoteční úvěry by ale letos měly zdražovat.
Ani koronavirová krize nijak zvlášť nezamávala se zájmem Čechů o pořizování vlastního bydlení. Potvrzují to nejen rekordní objemy poskytnutých hypoték, ale i neustále rostoucí ceny nemovitostí. Podle odborníků by domy a byty měly zdražovat i v letošním roce. Výjimkou má být užší centrum české metropole a neatraktivní lokality s mizernou občanskou vybaveností.
Období mimořádně nízkých úrokových sazeb nese své ovoce. Dánové budou moci žádat o hypoteční úvěry, z nichž nemusí platit žádné úroky. Na trhu severského království je má začít nabízet finský peněžní ústav Nordea Bank. Jde o důsledek politiky dánské centrální banky, která své základní úrokové sazby drží v záporných hodnotách.
Přestože průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů posledních deset měsíců v řadě padala, dalšího klesání se již nemusíme dočkat. Ekonomická situace během letošního roku začne pozvolna obracet a sazby u úvěrů na bydlení se mohou vydat směrem vzhůru. Nahrává tomu také rostoucí poptávka po půjčkách ze strany vlády.
Češi si v říjnu u tuzemských bank vzali hypoteční úvěry za více než 25 miliard korun. Říjen se tak stal druhým nejúspěšnějším měsícem v historii sledování objemu hypoték i úrokových sazeb. Ty pro změnu klesaly sedmý měsíc v řadě a přiblížily se dvouprocentní hranici. Podle analytiků tak letos zřejmě padne rekord finančních prostředků, které si české domácnosti půjčily na hypoteční úvěr.
Hlad po úvěrech na bydlení neslábne. Banky v září poskytly hypotéky v objemu přes 22 miliard korun. To je asi čtyři miliardy korun nad pětiletým průměrem a nejvíce od června 2017. Pravděpodobně také padne rekord roku 2016, kdy banky půjčily na hypotečních úvěrech celkem 225,8 miliardy korun. Za vysokým zájmem o tento typ půjček stojí také další snížení průměrné úrokové sazby u hypoték.
Červen byl pro tuzemské poskytovatele hypotečních úvěrů nejúspěšnějším měsícem od listopadu 2018. Objem poskytnutých hypoték dosáhl skoro 21 miliard korun, byl tak meziročně zhruba o čtvrtinu vyšší. Průměrná úroková sazba u hypotečních úvěrů klesla již třetí měsíc v řadě, a to na 2,21 procenta. Podle analytiků bude tento trend pokračovat. Ekonom Lukáš Kovanda očekává i pokles cen domů a bytů.
Americký prezident Joe Biden kvůli napjaté situaci na Ukrajině posílá do Černého moře dva torpédoborce, které mají svou přítomností zklidnit atmosféru v regionu. Rusko to ale považuje za provokaci a varuje, že pokud lodě na místo doplují, hrozí, že dojde „k incidentu“.
Koronavirová situace se v Česku lepší. Když to tak bude pokračovat, pandemie by mohla za dva měsíce začít ustupovat. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog a exministr zdravotnictví Roman Prymula. Je však podle něj nutné dodržovat veškerá opatření.
Spotřebitelské ceny se v březnu meziročně zvýšily o 2,3 procenta, inflace tak oproti únoru narostla o 0,2 procentního bodu. Na vině je především zdražení pohonných hmot a některých druhů potravin. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu.
Informace o hypotékách a úvěrech. Úroky, ručení, financování koupě či stavby nemovitosti, rizika, podmínky.