Reality a hypotéky

Nejnovější příspěvky k tématu

Další zdražení hypoték? ČNB naznačila, za jakých okolností by musela opět zvýšit sazby
Reality a hypotéky

Další zdražení hypoték? ČNB naznačila, za jakých okolností by musela opět zvýšit sazby

Boj s mimořádně vysokou inflací ještě nemusí být zdaleka u konce. Z aktuální Zprávy o měnové politice České národní banky vyplývá, že současná úroveň základních úrokových sazeb ještě nemusí být dostatečně vysoká. Překážkou úspěšného snižování inflace v dalších měsících totiž mohou být příliš vysoká očekávání dalšího růstu cen v Česku. V takovém případě by ČNB musela přistoupit k mnohem drastičtější přesvědčovací politice, že to se zkrocením inflace myslí vážně.

Propad trhu s byty. S koupí ještě počkejte, radí experti a prozradili trik na fixaci hypoték

17. října 2022 10:17

Hypoteční trh zažívá kolaps. Zájem o pořízení nových hypoték totiž spadl o desítky procent. Společně zaznamenal výrazný propad i trh s byty. Zájemců o pořízení vlastního bydlení je totiž v porovnání s loňskem jako šafránu. Podle ekonomů není propadům na realitním trhu konec. Zájemci o vlastní střechu nad hlavou si mají ještě počkat a radu mají i pro ty, které čeká konec hypoteční fixace.

Úrokové sazby hypoték jsou na novém rekordu. Stouply nejvýše od začátku roku 2010

13. října 2022 06:46

Úroková sazba u nově poskytnutých hypoték v září mírně vzrostla na 5,83 procenta ze srpnových 5,73 procenta. Průměrná sazba je tak nejvyšší od začátku roku 2010. Banky a stavební spořitelny poskytly hypoteční úvěry za 7,2 miliardy korun, což je proti srpnu pokles o 30 procent. Meziroční propad zrychlil na 82 procent. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace (ČBA) Hypomonitor. Do něj dodávají data všechny banky a stavební spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.

Nejen energie, Čechy děsí také drahé bydlení. O stěhování do menšího uvažuje pětina lidí

29. září 2022 06:48

Více než polovina Čechů pociťuje komplikace s bydlením v souvislosti s rostoucí inflací a zdražováním energií. Obavy o udržení střechy nad hlavou se ale zdaleka netýkají jen těch, kteří žijí ve vlastním. Čtyři z deseti Čechů mají strach, že budou mít problém zaplatit nájem. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti Instant Research pro Generali Investments.

Končí zdražování hypoték? Expert naznačil vývoj úrokových sazeb do konce roku

15. srpna 2022 10:43

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů opět mírně vzrostly. Možná se však dostaly do bodu, ze kterého by v dohledné době mohly zamířit opačným směrem. Nebo alespoň přestat stoupat. Myslí si to Radek Šalša, šéf komunikace České bankovní asociace. „Je naděje, že nabídkové sazby dosahují svého vrcholu,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Tvrdý zásah do rodinných rozpočtů. Co dělat při konci fixace hypotéky?

4. srpna 2022 06:10

Desetitisíce lidí čekají nepříjemné starosti. Končí jim totiž fixace stávajících hypoték. Půjčky na bydlení přitom zdražují každý měsíc kvůli zásahům České národní banky. Spolu s vyššími cenami záloh za energie se tak může pro řadu domácností jednat o citelný zásah do rodinných rozpočtů. Banky svým klientům proto radí, aby začali řešit konec fixace i několik měsíců předem.

Konec zdražování hypoték na obzoru? Vedení ČNB v novém složení rozhodne o sazbách

31. července 2022 19:39

Blíží se první měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky (ČNB) poté, co se změnilo obsazení tří ze sedmi jejích členů. Finanční trhy se nacházejí v mírné nejistotě a jen odhadují, zda se změní kurs měnové politiky, nebo bude pokračovat zvyšování sazeb. Experti se ale spíše kloní k názoru, že růst úroků bude zastaven. Alespoň na nějakou dobu.

Hypotéku si nyní raději neberte. Ekonom Kovanda nastínil, kdy budou půjčky levnější

18. července 2022 07:43

Průměrná úroková sazba u hypoték v červnu vzrostla na 5 % a zřejmě se bude ještě zvyšovat. Banky a spořitelny za stejné období poskytly na bydlení úvěry v objemu 19,3 miliardy korun. V meziročním srovnání jde o 65% propad. Podle ekonoma Lukáše Kovandy potrvá současná ekonomická krize zhruba dva roky. Následně hypotéky opět zlevní.

Za panelákový byt na periferii 45 tisíc měsíčně? Kvůli drahým hypotékám brzy drsná realita

13. července 2022 05:11

Rostoucí úrokové sazby u hypotečních úvěrů v kombinaci s přehřátým trhem rezidenčních nemovitostí vytvořily smrtící koktejl pro řadu českých domácností. Ke snížení nákladů na bydlení na úroveň před vypuknutím pandemie koronaviru už nestačí jen dávat při nákupu přednost menším bytům. Alespoň ne v hlavním městě.

Novinky o developerských projektech i moderních trendech bydlení a hypotékách. Jaké problémy mohou nastat, pokud bydlíte ve vlastním nebo v nájmu? Přečtěte si, jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí a jak bydlení ovlivňuje politika a zákony.