Ukrajina

Nejnovější příspěvky k tématu

Ukrajinský roj Mathiase Rusta. Máme tisíce dronů s doletem až do Moskvy, naznačuje Kyjev
Ukrajina

Ukrajinský roj Mathiase Rusta. Máme tisíce dronů s doletem až do Moskvy, naznačuje Kyjev

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov ve středu v příspěvku na sociálních sítích naznačil, že ukrajinské drony by mohly doletět až do Moskvy. Ukrajina má k dispozici útočné bezpilotní letouny s doletem přes 3 000 kilometrů, napsal Danilov. Připomněl také případ, kdy se v roce 1987, v dobách Sovětského svazu, podařilo německému amatérskému letci Mathiasu Rustovi přeletět ve sportovním letadle velkou část přísně střeženého sovětského vzdušného prostoru a přistát na Rudém náměstí.

Avdijivka odolává útokům už devět let. Snaha Rusů dobýt město je nelogická, popisuje expert

29. března 2023 14:21

Rusko stupňuje své útoky v okolí Avdijivky v Doněcké oblasti. Vojenský a politický pozorovatel Oleksandr Kovalenko v tom ale nevidí logiku. V rozhovoru pro televizní stanici 24 vysvětlil, že v Avdijivce se bojuje už od roku 2014, díky čemuž má město silný obranný systém, který okupantům nedovolí se města zmocnit.

Záběry z bojů: Nepomohla ani „odpadková kamufláž“. Ukrajinci zničili další ruský raketomet

29. března 2023 07:26

Ukrajinská 59. motorizovaná pěší brigáda na Donbase zlikvidovala další ruský salvový raketomet. Dělostřeleckému vozidlu nepomohla ani podivná kamufláž, ani snaha okupantů uhasit požár, který vypukl po úderu ukrajinského dronu. Ruský BM-21 Grad celý vyhořel. Okolnosti záběrů je v době válečného konfliktu složité nezávisle ověřit.

Americké drony se drží dále od Krymu. Omezuje se tím důležitá schopnost USA, píše CNN

28. března 2023 22:53

Americká průzkumná bezpilotní letadla začala po nedávném incidentu se zapojením ruské stíhačky a amerického dronu MQ-9 Reaper létat dále od ukrajinského poloostrova Krym, který v roce 2014 v rozporu s mezinárodním právem anektovalo Rusko. Rozhodnutí létat jižněji nad Černým mořem přitom omezuje schopnost Američanů shromažďovat zpravodajské informace o ruské invazi na Ukrajinu, napsala v úterý stanice CNN s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj z americké armády.

Protiútok Ukrajiny je na spadnutí. Okupanti už panikaří, tvrdí expert. Zmínil tři slabá místa

28. března 2023 18:26

Rusové panikaří, protože nemohou plně předpovídat, kde se uskuteční ukrajinská protiofenziva. V rozhovoru pro televizi Grad to uvedl vojenský a politický pozorovatel Oleksandr Kovalenko. Poukázal také na tři slabá místa okupantů a předpověděl, kdy se ukrajinský protiútok s největší pravděpodobností uskuteční.

Rusové téměř obklíčili Bachmut, přiznal nepřímo Kyjev. Zadrhne se „mlýnek na maso“?

28. března 2023 13:57

Ruské jednotky téměř obklíčily Bachmut. Vyplývá to z úterního hlášení Kyjeva, podle něhož dochází k bojům u obcí ležících západně od těžce zkoušeného doněckého města. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) ruské síly v posledních dvou dnech pokračovaly v útocích na Bachmut a postoupily z jihu směrem k centru a na severozápadě města.

Děs, hlad a samota, mělo to být jinak. Ukrajinský voják popsal reportérovi CNN realitu války

28. března 2023 10:02

Vedle devastace země, ztrát na životech a nezměrném utrpení civilního obyvatelstva se válka na Ukrajině negativně podepisuje i na duševním zdraví vojáků. Ti nejvíce otřesení se zotavují v rehabilitačním centru nedaleko Kyjeva. Jedním z nich je i jednadvacetiletý voják s krycím jménem Akula (Žralok), jenž měl o ozbrojeném konfliktu před narukováním odlišné představy. Reportérovi CNN popsal realitu války, která je podle něj děsivá, studená, hladová a osamělá.

OBRAZEM: Jako z postapokalyptického filmu. „Rašisti“ zdevastovali Avdijivku, říká velitel

28. března 2023 07:37

Avdijivka čím dál více připomíná místo z postapokalyptického filmu, zhodnotil velitel městské vojenské správy Vitalij Barabaš. „Rašisti“, jak Ukrajinci někdy nazývají okupanty, podle něj město zničili podobným způsobem jako Marjinku. Záběry její destrukce připomínají měsíční krajinu, podle Barabaše může podobný osud nyní čekat i jeho vlastní obec. Odhaduje, že z původních zhruba 30 tisíc obyvatel jich ve městě zbylo asi 200. I poslední z nich nyní vyzval k evakuaci.

Ukrajina leží ve východní Evropě. Sousedí s Ruskem, Rumunskem, Moldavskem, Maďarskem, Slovenskem, Polskem a Běloruskem. Hlavním městem je Kyjev, prezidentem Volodymyr Zelenskyj. V noci z 23. na 24. února 2022 na Ukrajinu zaútočilo Rusko, od té doby je země ve válce a brání se za podpory většiny západních zemí.