Ukrajina

Nejnovější příspěvky k tématu

Ficův obrat. Ukrajině přiznal Krym, premiérovi měl vysvětlit, proč před Slováky mluví jinak

Slovenský premiér Robert Fico je od svého návratu k moci známý rétorikou, která navenek musí dráždit Ukrajinu a její spojence. Nemá problém jednat s Ruskem a dokonce tvrdil, že v Kyjevě žádná válka není, ačkoliv je město pravidelně ostřelováno. Nyní měl po setkání se svým ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem úplně otočit. V rezoluci uznal Krym a Donbas za ukrajinské, přislíbil Kyjevu podporu v rámci vstupu do Evropské unie a dokonce měl za zavřenými dveřmi Šmyhalovi vysvětlit, proč před Slováky využívá protiukrajinskou rétoriku.

Expert: Ruským raketám už nic nestojí v cestě. Kyjevu skoro došly střely protivzdušné obrany

Ukrajina už nemá skoro žádné střely k západním systémům protivzdušné obrany Patriot a Iris-T, tvrdí novinář a analytik deníku Bild Julian Röpcke, který se odvolává na svůj anonymní zdroj. Oba systémy jsou přitom pro Ukrajinu zásadní, aby mohla ochránit svůj vzdušný prostor před ruskými střelami, upozornil novinář, na jehož analýzy vývoje bojů se často odvolávají ukrajinská média.

Petr Pavel se ve Vilniusu setkal se Zelenským. Vyslechl dík za iniciativu na zajištění munice

Český prezident Petr Pavel se ve čtvrtek ve Vilniusu sešel se svým ukrajinským protějškem Volodymyrem Zelenským, který mimo jiné poděkoval České republice za iniciativu na zajištění munice pro napadenou zemi ve státech mimo Evropskou unii. Novináře o tom informovali zástupci prezidentské kanceláře. Hlavy států probraly i další aktuální potřeby Ukrajiny. Oba prezidenti se v Litvě zúčastní summitu iniciativy Trojmoří.

Rusové zaútočili na elektrárny u Kyjeva. Jednu zcela zničili, tisíce lidí jsou bez energie

Aktualizováno

Ruské rakety při nočním útoku ze středy na čtvrtek úplně zničily Trypilskou tepelnou elektrárnu, která se nachází asi 45 kilometrů jižně od Kyjeva. Agentuře Interfax-Ukrajina to sdělil šéf dozorčí rady podniku Centrenerho, kterému elektrárna patří. Škody připravily zhruba 200 tisíc lidí o dodávky energie. Kvůli ruským útokům na západě Ukrajiny vzlétly polské a spojenecké stíhačky. Informovala o tom polská armáda.

Pošlete zbraně a zlomíme Putinovi vaz, apeluje Zelenskyj na USA. Připustil prohru celé války

Ukrajina by mohla prohrát válku s Ruskem, pokud nezíská nové balíky pomoci z USA. V rozhovoru pro CNN to ve středu řekl prezident Volodymyr Zelenskyj. Zároveň však dodal, že situace na frontě je stabilizovaná a jakmile armáda získá zbraně a konkrétní politickou podporu od svých partnerů, „zlomí Putinovi vaz“. Schválení podpory v objemu 60 miliard dolarů (přibližně 1,4 bilionu korun) v Kongresu už několik měsíců brání americké vnitropolitické spory.

Ve vězení zemřel Rus, který pomáhal Ukrajincům. V Demidenkově domě našly azyl stovky uprchlíků

Ve vazební věznici v ruské Belgorodské oblasti zemřel ruský dobrovolník Alexandr Demidenko, který pomáhal ukrajinským uprchlíkům s návratem do vlasti. V pondělí o tom informovala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu s odvoláním na příbuzné jednašedesátiletého muže. O příčině smrti zatím nejsou informace, ruské úřady se nevyjádřily. Demidenko podle médií pomáhal ukrajinským uprchlíkům poté, co do sousední země před více než dvěma roky vtrhla ruská vojska, proti invazi také protestoval.

Ukrajina leží ve východní Evropě. Sousedí s Ruskem, Rumunskem, Moldavskem, Maďarskem, Slovenskem, Polskem a Běloruskem. Hlavním městem je Kyjev, prezidentem Volodymyr Zelenskyj. V noci z 23. na 24. února 2022 na Ukrajinu zaútočilo Rusko, od té doby je země ve válce a brání se za podpory většiny západních zemí.