Ukrajina

Nejnovější příspěvky k tématu

Ukrajina

Rusové mají novou zbraň: Na drony vytáhli „želví tanky“. Spíš pojízdné rakve, smějí se lidé

Válka tlačí obě strany k nevšedním vynálezům. Rusové tentokrát vsadili na výtvor, který by si leckdo spletl s mašinou z postapokalyptického Mad Maxe nebo Falloutu. Tzv. „želví tank“ má být odpovědí na sebevražedné drony, které likvidují ruskou obrněnou techniku. Fotografie i videa z fronty ukazují, že jsou vybavené i rušičkami, ani ty ovšem nejsou podle zveřejněných záběrů samospásné. Někteří internetoví uživatelé hranatou obrněnou novinku výsměšně překřtili na „pojízdné rakve“.

EXKLUZIVNĚ: Žil jsem ve sklepě, bojím se agentů, říká Rus, který utekl do Thajska

Utekl před válkou, která mu je lhostejná. Před armádními komisaři se 27letý ruský barman Arkadi skrýval ve sklepení, následně zamířil do Mongolska a poté skončil v thajském Bangkoku. Jeho největší strach? Že ho jednoho dne seberou ruští agenti a pošlou umřít na Ukrajinu. „Do války nechci. Nejsem žádný aktivista, politiku jsem nikdy moc neřešil. Ale zároveň nemám pocit, že bych byl zrádce. Jen mi to je jedno,“ řekl reportérovi CNN Prima NEWS, se kterým se sešel v Bangkoku. Promluvil mimo jiné o „nebezpečných ruských byznysmenech“, útěku z rodného Novosibirsku či o tom, proč konflikt na Ukrajině v dohledné době neskončí.

Smrt byla blízko: Surová reportáž CNN z bojů o ukrajinské město. Při natáčení šlo štábu o život

Rusové intenzivně útočí v Charkovské oblasti, kde minulý týden otevřeli novou frontu. Jedním z boji nejpostiženějších míst je i město Vovčansk ležící jen několik kilometrů od ruských hranic. Všechny ulice jsou v plamenech, popsal přímo z místa reportér CNN Nick Paton Walsh. Během natáčení autentické reportáže se sám dostal i do přímého ohrožení života.

Západ se bojí porážky Ruska, řekl Zelenskyj. Zkritizoval i podmínky spojenců k využití zbraní

Západ se bojí porážky Ruska stejně jako porážky Ukrajiny, což je absurdní. Řekl to v pátek ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rozhovoru s agenturou AFP. V exkluzivním rozhovoru dále mimo jiné kritizoval Západ za to, že zakázal Ukrajině používat jím dodané zbraně k útokům na ruské území. Vyjádřil rovněž přesvědčení, že Rusko chce útočit na Charkov, ale nemá dostatek prostředků k novému rozsáhlému útoku na Kyjev.

Kovanda: Ukrajinci za bytovou krizi nemohou. Česko na jejich přítomnosti vydělává

Od letošního roku česká ekonomika na ukrajinských uprchlících vydělává. Rozdíl mezi dávkami v nouzi a tím, co pracující Ukrajinci do státní kasy přinesou, činí za první kvartál roku 2024 tři miliardy korun. Dávky v současné době čerpá pouze 25 procent nejzranitelnějších uprchlíků. V pořadu Svět financí s Trinity Bank to řekla analytička ministerstva práce a sociálních věcí Magdalena Klimešová. S přínosem ukrajinských uprchlíků pro českou ekonomiku souhlasí i ekonom Lukáš Kovanda. Podle něj z žádných dat nevyplývá, že by jejich přítomnost měla negativní vliv na českou zaměstnanost či výši mezd.

Ohořelé zbytky ruských stíhaček. Fotky ukazují sílu zbraní z USA po ukrajinském útoku na Krym

Při útoku na vojenské letiště Belbek na Ruskem okupovaném ukrajinském poloostrově Krym byly v noci na středu zničeny dvě ruské stíhačky MiG-31. Původní zprávu webu Meduza potvrdily satelitní snímky, které sdílela stanice CNN. Na základnu měla zaútočit ukrajinská armáda střelami dlouhého doletu ATACMS. Ruské ministerstvo obrany ve středu uvedlo, že protivzdušná obrana tehdy zničila deset střel stejného typu.

Ukrajinci zaútočili drony na ruské černomořské základny. Podařilo se jim zapálit rafinérii ropy

Ruská obrana Sevastopolu na anektovaném Krymu čelila v noci ze čtvrtka na pátek rozsáhlému útoku vzdušných a námořních dronů. Podle tiskových agentur to oznámil ruský gubernátor Sevastopolu Michail Razvožajev. Náletu dronů podle agentury Interfax čelilo i ruské přístavní město Novorossijsk, které je další základnou ruské Černomořské flotily. Ukrajinské drony nad ránem zaútočily i na nedalekou rafinérii v Tuapse.

Nové zbraně z USA v akci. Tvrdý úder Ukrajinců zničil ruské MiGy, letiště zachvátily plameny

Při útoku na vojenské letiště Belbek na Ruskem okupovaném ukrajinském poloostrově Krym byly v noci na středu zničeny dvě ruské stíhačky MiG-31. Napsal to ve čtvrtek server Meduza s odvoláním na portál Astra. Na základnu podle něj zaútočila ukrajinská armáda střelami dlouhého doletu ATACMS. Ruské ministerstvo obrany ve středu uvedlo, že protivzdušná obrana tehdy zničila deset střel stejného typu.

Musíme zastavit válku na Ukrajině a řešit uspořádání, řekl Pavel. Později svá slova korigoval

Je nutné zastavit válku a debatovat o budoucím uspořádání. To jsou slova prezidenta Petra Pavla v rozhovoru pro britskou televizi Sky News. Později však svá slova korigoval. Tuzemská opozice v čele s expremiérem Andrejem Babišem (ANO) se ale jeho vyjádření rychle chytla. Kupříkladu Babiš se ozval s tím, že on sám po mírovém řešení volá už rok a půl.

ANALÝZA: Svět je z války unaven, Putin však ne. Rusové na Ukrajině postupují a hlásí úspěchy

Zprávy z fronty od Ukrajinců jsou čím dál chmurnější. Sám Kyjev přiznává, že je aktuálně v těžké defenzivě a Rusové dosáhli taktického úspěchu. Že je situace špatná, si všímá i americká stanice CNN a poukazuje na to, že Ukrajinci i v nejtěžších chvílích často sršeli optimismem. Ten se nyní vytrácí. Na Ukrajině je znát únava z války. Opotřebení, jen trochu jiné, zažívají i její spojenci. To samé však nelze říci o ruských silách, navzdory masivním ztrátám.

Ukrajina leží ve východní Evropě. Sousedí s Ruskem, Rumunskem, Moldavskem, Maďarskem, Slovenskem, Polskem a Běloruskem. Hlavním městem je Kyjev, prezidentem Volodymyr Zelenskyj. V noci z 23. na 24. února 2022 na Ukrajinu zaútočilo Rusko, od té doby je země ve válce a brání se za podpory většiny západních zemí.