CNN Prima News Počasí

Počasí

obrázek na pozadí obrázek na pozadí

Teplota

Nejnovější příspěvky k tématu

Počasí

RADAR: Počasí rozdělí Česko, při cestě na Moravu může nastat teplotní šok. Kde hrozí bouřky?

Počasí v Česku podle předpovědi meteorologů výrazně zasáhne od západu postupující studená fronta, která v úterý výrazně promluví do teplot a rozdělí území na části. Mezi hodnotami v Čechách a na Moravě se vyskytnou až 12°C velké rozdíly, konkrétně počítejte od 15 °C na západě do 27 °C na východě. Občas se vyskytne déšť, ojediněle i bouřky, obloha povětšinou zůstane oblačná nebo zatažená.

Historie

Kroupy velké jak vejce krvavě zraňovaly lidi a zabíjely ptáky aneb Z historie krupobití v Česku

Početná víkendová krupobití mají pokračovat i v příštích dnech, takže před padáním ledu z nebes v pondělí 27. května znovu varoval i Český hydrometeorologický ústav. Mohou ale kroupy dosáhnout i rozměru slepičích vajec, jak se traduje? „Nikdy jsem tomu v novinových referátech nevěřil, ale zasypal nás příval krup velikosti slepičího vejce,“ dosvědčil už v roce 1903 rolník z Mladé Vožice na Táborsku. Krupobití tu byla vždycky, v minulosti je ovšem nikdo nespojoval s globálním oteplováním, ledová nálož z oblak nicméně dokázala zbídačit celé oblasti.

Prudké deště potrápily Plzeňsko: Voda s bahnem protekla obcí Dřevec, zaplavila dvory a sklepy

Zaplavené dvory a několik sklepů, vyplavené studně – to v pondělí odpoledne způsobila prudká dešťová přeháňka v obci Dřevec na severním Plzeňsku. Zasahovali tam profesionální i dobrovolní hasiči, do obytných částí domů se voda nedostala. Podobná situace nastala také v obci Kšice na Tachovsku, kde se voda dostala do sklepa jednoho domu. Záplavy nezpůsobily vážnější škody, sdělili řídicí důstojník krajských hasičů a starostové obou obcí.

Silné bouře udeří v Česku. Nová VÝSTRAHA věští kroupy i velkou vodu, kde zasáhnou nejsilněji?

Silné bouřky hrozí v Česku také v neděli, výstraha meteorologů platí pro celé území mezi 11:00 a 20:00. Za krátký čas může napršet i přes 25 milimetrů vody, padat menší kroupy a vítr foukat v nárazech rychlostí kolem 65 kilometrů za hodinu. Na západě Čech se očekává vzestup hladin menších toků. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).