Věda a technologie

Nejnovější příspěvky k tématu

Svět zvířat

V Austrálii našli pradávného ježuropyska. Je to jako objevit novou civilizaci, říká vědec

Vědci objevili dávné pozůstatky bizarního tvora, kterému přezdívají ježuropysk a předpokládají, že se v pravěkých dobách proháněl po Austrálii. Informoval o tom zpravodajský server BBC News. Zkamenělé kusy čelistní kosti tohoto zvířete byly nalezeny na opálových polích v severní části Nového Jižního Walesu spolu s důkazy o existenci několika dalších dávných a dnes již vyhynulých druhů řádu ptakořitných.

Gaming

Vývojář: Simulátor metra může sloužit pro nábor strojvedoucích. Původně chtěl detektivní hru

Chtěl vybrat přes sedmdesát tisíc korun na simulátor pražského metra. Nakonec na jeho hru přispělo více než 1 200 hráčů, s jejichž pomocí získal téměř desetinásobek původní částky. Crowdfundingová kampaň na titul Back in Service se tak zařadila mezi nejúspěšnější projekty v českém herním průmyslu. „Tlak cítím. Ale nebojím se, že bychom nenaplnili představy hráčů,“ říká vývojář Dominik Vojta v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. V něm dále prozradil, jestli ve hře přibudou další trasy metra, proč shání podklady v Polsku nebo Maďarsku a co si o jeho hře myslí v pražském dopravním podniku.

Švejk ožil jako velitel válečné lodi. Místo něj mohl být ve videohře Jára Cimrman, přiznali tvůrci

Z dobrého vojáka Švejka se stal velitel bitevní lodi. Postarali se o to vývojáři námořnického titulu World of Warships. Josef Švejk je tak první českou postavou, která je součástí této populární hry od běloruského studia Wargaming. Do hry měla namířeno ještě jiná slavná osoba: Jára Cimrman. Ten ale nemá oficiální podobiznu, u které by se vývojáři mohli inspirovat, vysvětlili tvůrci z Wargamingu pro CNN Prima NEWS. Nakonec tedy zvítězil Švejk, jehož příběh tak nekončí v Českých Budějovicích, ale pokračuje v uniformě velitele C. a K. maríny ve středomořských vodách.

Proč počítačem řízený Gándhí hrozí atomovkou? Pořad Enter vysvětlí přešlapy umělé inteligence

V krizových situacích se na umělou inteligenci nedá spolehnout. Člověk jí předá na chvíli otěže a už hrozí vypálením atomových bomb. Výjimkou není ani počítačem řízený indický duchovní Mahátma Gándhí ve hře Civilization V, jak vysvětlí herně-technologický pořad Enter. Po krátké vysílací pauze se vrací zpět na televizní obrazovky, nejnovější díl sezóny se kromě záludností AI věnuje očekávané české hře Kingdom Come: Deliverance 2 a novinkám ze světa technologií. Pořad můžete sledovat každou sobotu ve 22:40 nebo v úterní repríze ve 23:40 na CNN Prima NEWS či přímo zde na webu.

Unikátní nález u Filipín. Experti našli vrak slavné americké ponorky z dob války

Ve vodách Jihočínského moře nedaleko Filipín objevili experti vrak jedné z nejslavnějších ponorek amerického námořnictva, uvedla CNN. Podmořské plavidlo USS Harder zmizelo z radarů 24. srpna 1944 během jedné z námořních bitev druhé světové války. V hlubinách tehdy našlo smrt všech 79 členů posádky. Úřady ve Spojených státech ve spolupráci s podmořskými archeology dlouhodobě pátrají po ztracených amerických ponorkách.

Bitva se Švédy? Umělá inteligence předpověděla zápas. Poraženým radí, jak zvládnout žal

Jak dopadne semifinálové hokejové klání mezi Českem a Švédskem? Umělá inteligence (AI) ChatGPT predikuje těsné vítězství severského žlutomodrého týmu 2:1. Čechům v případě hořké prohry doporučuje, aby si spravili chuť výbornou tuzemskou kuchyní v podobě svíčkové na smetaně s domácími houskovými knedlíky nebo smaženým sýrem s tatarskou omáčkou a hranolky.

ANALÝZA: Rozdám 50 milionů korun, slibuje ve falešném videu Procházka. Jak poznat podvod?

Rozdávám 50 milionů korun, láká údajně MMA bijec Jiří Procházka v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Ve skutečnosti ovšem jde o falešné video, které má z příliš důvěřivých lidí vylákat peníze. Podvodníci použili nástroje umělé inteligence, aby téměř perfektně replikovali hlas zúčastněných. Jak se vyvarovat podobných podvodů? Klíčové faktory popsal redakci CNN Prima NEWS Tomáš Hubínek, expert na AI a ředitel technologické společnosti BigHub.

Být IT specialistou je výhra, je ale třeba posouvat se dál, radí HR profesionálka

O kariéře IT specialisty se v současnosti mluví jako o jedné z nejlepších možných voleb, co se týká výběru zaměstnání. Je to skutečně tak? Mají přednost vystudovaní vysokoškoláci nebo absolventi rekvalifikačních kurzů? A jak zajistit, že při hledání práce uspějí podle svých představ? O tom v dalším díle podcastu ITN ONAIR mluvila HR konzultantka Andrea Kráslová. Ta upozorňuje, že pracovní trh se v výrazně změnil a radí, jak se v něm zorientovat.

Poznejte blíže svět Sheldona Coopera na seznamte se s převratnými vědeckými objevy. Objevy, které rozšiřují naše poznání i mění náš každodenní život. Jakou novou technologii nám věda v budoucnu umožní používat?