Věda a technologie

Nejnovější příspěvky k tématu

Zapomínají na ně i největší studia. V Česku vznikají hry pro nevidomé, jak fungují v praxi?
Gaming

Zapomínají na ně i největší studia. V Česku vznikají hry pro nevidomé, jak fungují v praxi?

Videohry s funkcemi pro hendikepované hráče jsou stále spíše raritní záležitostí. O to větší pozornost vzbudily dva české tituly, které myslí na lidi se zrakovým postižením. V další epizodě pořadu CNN Prima Gaming se blíže představí hry To the Dragon Cave a 1428: Shadows over Silesia, které bez potíží mohou hrát i nevidomí. Poslední díl této sezóny CNN Prima Gaming můžete sledovat v sobotu 2. července ve 22:20 na stanici CNN Prima NEWS i na webových stránkách cnnprima.cz.

Recenze sluchátek Huawei FreeBuds Pro 2: Čistý zvuk, který zvládne konkurovat i Applu

1. července 2022 11:01

Jasný a čistý zvuk, výkonné potlačení okolního ruchu i povedený design. Technologická společnost Huawei posledních několik let výrazně expandovala do sektoru s nositelnou elektronikou, výjimkou tudíž nebyla ani kategorie bezdrátových sluchátek, kde dlouho vládnou jiné značky. Ve velmi konkurenčním prostředí se nicméně neztratí – sluchátka Huawei FreeBuds Pro 2 totiž dokázala v mnohém překvapit. Jak se osvědčila po týdnu intenzivního testování?

Nejlepší z nejlepších: Finále největší ICT soutěže od Huawei bylo oslavou mladých talentů

30. června 2022 17:24

Čínský Šen-čen byl v uplynulých dnech dějištěm významného světového finále. Přes 150 tisíc studentů z více než dvou tisíc univerzit napříč 85 zeměmi a regiony po celé planetě se v posledních měsících zúčastnilo soutěže Huawei ICT Competition 2021–2022. Největší finále v historii ocenilo řadu studentských projektů. Poprvé byla udělena cena v kategorii Women in Tech za ryze ženský přínos v rámci soutěže a nově bylo představeno ocenění za digitální inkluzi pod záštitou iniciativy Huawei Tech4All.

Tam, kde se tvoří budoucnost našeho ústního zdraví. Nahlédněte do zákulisí, jak se vyvíjejí nejmodernější kartáčky

29. června 2022 11:24

Zatímco sonická technologie spatřila světlo světa už v roce 1963, nejmodernější magnetická iO technologie byla do rukou uživatelů doslova předána v roce 2020. Že jsou jí teprve dva roky ale neznamená, že je to nějaká „rychlokvaška“ – experti na ústní zdraví ji vyvíjeli celkem 6 let a testovalo ji více než 1800 lidí. Vydejte se s námi do světa elektrických zubních kartáčků Oral-B iO do výzkumného a vývojového centra v německém Kronbergu.

Okno do budoucnosti. Zuckerberg ukázal prototypy brýlí virtuální reality, stály miliardy

29. června 2022 09:19

Několik prototypů, miliardy dolarů a jeden velký sen o dokonalém digitálním světě. Společnost Meta (dříve Facebook) už dlouhé roky pracuje na co nejvýkonnějších a nejdostupnějších brýlích pro virtuální realitu (VR). Šéf firmy Mark Zuckerberg se na uzavřeném sezení s novináři, kterého se zúčastnila i redakce CNN Prima NEWS, pochlubil čtyřmi prototypy, které Meta doposud vyvíjela a nadále vyvíjí. Přiznal, že honba za dokonalými VR brýlemi stojí firmu miliardy dolarů.

Češi pracují na videohrách pro nevidomé. V pořadu CNN Prima Gaming ukážeme, jak fungují

26. června 2022 23:36

Videohry pro nevidomé jsou spíše vzácností. Česká herní pokladnice se ale může chlubit hned dvěma tituly, které myslí i na hráče s hendikepem. V pořadu CNN Prima Gaming tuzemští autoři mimo jiné vysvětlí, jak tyto konkrétní hry fungují v praxi a proč se pustili do jejich tvorby. Herní pořad můžete sledovat každou sobotu ve 22:20 na stanici CNN Prima NEWS i na webových stránkách cnnprima.cz.

V kosmu řádí vesmírný kanibal, ukázala NASA. Zhroucená hvězda požírá okolní tělesa

26. června 2022 08:44

Astronomové zpětně zjistili, že Hubbleův vesmírný dalekohled zachytil v kosmu děj, kterému se v médiích s nadsázkou říká „vesmírný kanibalismus“. Jedná se o proces, kdy bílý trpaslík – tedy vyhasínající a hroutící se hvězda – v kosmické agónii nasává okolní tělesa ve své vlastní atmosféře i z dalekého okolí.

Meteor ozářil noční oblohu nad Českem. Po jeho částech pátrají vědci v Rakousku

25. června 2022 19:27

Vědci v Rakousku požádali obyvatele o spolupráci při hledání částí meteoru, který v pátek na několik vteřin jasně ozářil oblohu mimo jiné i nad Českou republikou a dopadl nejspíše do údolí řeky Drávy v rakouské spolkové zemi Korutany. Uvedla to agentura APA. Dráhu tělesa a místo dopadu určili na základě pozorování ze 17 stanic čeští odborníci z Astronomického ústavu Akademie věd, podle nich na zem nejspíš dopadly meteority o váze až jednoho kilogramu.

Obrazem: Mobil s ohebným displejem i „papírový“ tablet. Podívejte se na novinky od Huawei

24. června 2022 09:44

Prémiový ohebný mobil, výkonný notebook s dotykovou obrazovkou či sluchátka s aktivním potlačením hluku. Technologická společnost Huawei se na tiskové konferenci v Istanbulu pochlubila svými finančními výsledky za minulý rok i novou generací produktů, které zamíří na evropský trh. Nechybí mezi nimi zástupci z kategorie tabletů, bezdrátových „špuntů“ či notebooků, největší ohlasy ale mezi novináři sklidila mobilní sekce.

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
21:10

Ukrajinci na jihu ukořistili další ruský tank

20:30

Jed ropuchy, Gazprom a teď kulky v bazénu. Rusko řeší už sedmou záhadnou smrt oligarchy

19:58

Organizace pro zákaz chemických zbraní: Rusko bezdůvodně obviňuje Ukrajinu z úmyslu použít chemické zbraně

19:44

Ukrajinská 63. mechanizovaná brigáda ostřeluje ruské pozice a vybavení

Věda a technologie

Nejnovější zprávy ze světa vědy a technologií. Objevy, zkoumání, zajímavosti, technologické novinky a budoucnost.