
GLOSA: ČT nepotřebuje generálního ředitele, potřebuje rybníkáře Jakuba Krčína
Brazilské úřady vykácely 13kilometrový pás amazonského deštného pralesa, na kterém vznikne čtyřproudová dálnice. Po ní se mají lidé dostat do města Belém, v němž se v listopadu koná klimatická konference COP30. Někteří místní a ochránci přírody varují před dalekosáhlými důsledky pro životní prostředí, napsal web stanice BBC. Podle něj kvůli konferenci dorazí do Belému na 50 000 lidí.
Společnost SpaceX na konci roku 2026 vyšle na Mars kosmickou loď Starship s robotem Optimus na palubě. Na síti X to v sobotu ráno SEČ napsal Elon Musk, který SpaceX založil. Musk poznamenal, že lidé by na rudé planetě mohli přistát už na konci tohoto desetiletí, ačkoli rok 2031 považuje za pravděpodobnější.
Australská studie odhalila dosud neznámé chování samců chobotnic pruhovaných při páření. Vstříknou silný neurotoxin do srdce samice, které to na nějakou dobu znehybní, což jim poskytne dostatek času k pohlavnímu aktu, zároveň se vyhnou u hlavonožců běžnému sežrání. Vychází to z nové studie australského neurobiologa, napsal web CNN.
Mohou Spojené státy opravdu „vypnout“ vzdáleně letouny F-35? Obavy, které přišly s nedávným přerušením americké pomoci Ukrajině, rozvířily po celé Evropské unii vyhrocené debaty. Podle vojenského analytika Lukáše Visingra ale není panika na místě – zvěsti o „vypínacím tlačítku“ označil za úplný mýtus. „Je to naprostá kravina. Žádný kill switch neexistuje,“ zdůraznil pro redakci CNN Prima NEWS. Podle něj může administrativa Donalda Trumpa potrápit evropská letectva akorát tím, že omezí pro letouny podporu – a to by znamenalo i porušení smlouvy. Navíc k F-35 prakticky neexistuje žádná adekvátní alternativa.
Představte si, že denně procházíte kolem jednoho z nejdůležitějších paleontologických nálezů v Austrálii, aniž byste o tom věděli. Právě to se stalo v jedné australské škole, kde si více než 20 let nikdo nevšiml vzácných dinosauřích stop na kamenné desce.
Zelený zákal, známý také jako glaukom je vážné onemocnění očního orgánu, které může vést k trvalé ztrátě zraku. Prevence a včasná diagnostika je základem pro úspěšnou léčbu. To připomíná Světový týden glaukomu, který letos vychází na 9. – 15. 3. 2025. Aby prevence byla přístupnější, optiky Alensa nabídnou po celý březen vyšetření nitroočního tlaku zdarma.
Vědci zkoumající život narvalů zveřejnili studii, v níž poodhalili, k čemu tito kytovci používají svůj typický kel, informuje CNN. Pomocí dronů se jim podařilo sledovat zvířata v přirozeném prostředí a také popsat, jak se přizpůsobují změnám klimatu.
Sociální síť X po celém světě včetně České republiky v pondělí hlásila výpadky. Majitel firmy Elon Musk na X napsal, že síť se potýká s masivním kybernetickým útokem. Je za ním podle něj buď velká koordinovaná skupina, nebo nějaká země. Na stanici Fox následně uvedl, že do útoku byly zapojeny IP adresy z Ukrajiny. Kolem 11:00 SEČ se web načetl, ale místo příspěvků se uživatelům zobrazovalo chybové hlášení. Na službě DownDetector hlásilo výpadek kolem 10:00 SEČ asi 40 tisíc uživatelů. Kolem 11:15 SEČ se některým uživatelům začal obsah zobrazovat. Jiní měli problémy se zobrazováním obsahu a přihlašováním ještě ve večerních hodinách.
Invaze Realme do Evropy. Čínský výrobce telefonů na technologickém veletrhu MWC v Barceloně představil nové telefony střední třídy a také zcela novou strategii. Rád by zdvojnásobil počet uživatelů na více než 10 milionů. Neváhá kvůli tomu vytáhnout neobvyklý koncept vyměnitelných objektivů. Značka také rozvíjí svůj vlastní systém umělé inteligence. Tomuto segmentu momentálně dominuje Samsung ve spolupráci s Googlem.
Vědecko-fantastické nápady z filmů a knih se blíží realitě. Španělskou Barcelonu ovládli roboti, umělá inteligence nebo futuristické kontaktní čočky. Technologický veletrh MWC 2025 naznačil, jak nad budoucností přemýšlejí výrobci spotřební elektroniky. AI algoritmy nacházejí cestu do průmyslových provozů a také do domácností. V jisté míře budou pohánět i elektronické mazlíčky a další parťáky. Redakce CNN Prima NEWS přináší přehled nejzajímavějších a nejbizarnějších zařízení, na které v Barceloně narazila.
Vesmírná loď firmy SpaceX Elona Muska explodovala nad Floridou, kde narušila letecký provoz, informuje CNN. Nosná raketa Super Heavy se po oddělení od vesmírné lodi vrátila na startovací rampu. Velmi složitý manévr, který společnost potřetí úspěšně zvládla, vyvolal potlesk a výkřiky radosti. „Páni, toto nás nikdy neomrzí,“ zvolala Kate Ticeová ze SpaceX. Pak ale přišla zpráva o ztrátě spojení s vesmírnou lodí a následném výbuchu, píše AFP.
Fascinující obrázky proudí v posledních dnech na Zemi z Měsíce. Tam teď pracuje sonda Blue Ghost, která pro NASA a i evropské agentury provádí několik důležitých experimentů. Kromě úchvatných snímků východu Slunce či kotoučku Země skoro v úplňku se jí už podařilo zachytit signály z pozemských navigačních systémů.
Společnost Boom Supersonic a NASA zveřejnily snímky prototypu komerčního letounu XB-1, který během testovacího letu nad Mohavskou pouští překročil rychlost zvuku, informuje CBS. Společnost plánuje, že do konce dekády učiní cestování nadzvukovou rychlostí opět dostupným.
Poznejte blíže svět Sheldona Coopera na seznamte se s převratnými vědeckými objevy. Objevy, které rozšiřují naše poznání i mění náš každodenní život. Jakou novou technologii nám věda v budoucnu umožní používat?