Evropská unie

Nejnovější příspěvky k tématu

Smrtící vedra mění Evropu: Na řadě míst zakázali práci venku. Čeká podobný scénář i Česko?
Evropská unie

Smrtící vedra mění Evropu: Na řadě míst zakázali práci venku. Čeká podobný scénář i Česko?

Jižní státy Evropy zaznamenaly nejvyšší červnové teploty v historii. V polovině Itálie proto začal v nejkritičtějších hodinách dne platit zákaz práce venku. Čím dál častější vedra se s postupující klimatickou změnou očekávají také v Česku, „stopka“ práce by zde nicméně nebyla tak snadná nařídit, popisuje právník. „Ve zcela mimořádné situaci by patrně šlo využít krizové zákony – například při vyhlášení stavu nebezpečí či nouzového stavu,“ uvedl pro redakci Ondřej Preuss, zakladatel online služby Dostupnyadvokat.cz.

Evropská komise navrhla klimatické cíle pro rok 2040. Premiér Fiala se proti nim ohradil

Aktualizováno

Zatímco Evropu zmáhá vlna rekordních veder, jeden z projevů klimatické změny, Evropská komise představila cíl na snížení emisí pro rok 2040. Ten stanovila podle očekávání na výši 90 procent. Zatím jde jen o návrh, o který se teprve mezi státy svede boj v tvrdých vyjednáváních. Zmiňuje i důležitost vyhodnocení dopadu emisních povolenek. „Nesouhlasíme se stanovováním dalšího klimatického cíle,“ okomentoval pozici Česka premiér Petr Fiala.

David: Ruská hrozba? Nikdy neútočili na Západ. Okupovali nás asi šmoulové, nevěřil Zdechovský

Aktualizováno

Rusko historicky ani nyní nemělo zájem útočit na Evropu, prohlásil europoslanec Ivan David (SPD) ve vysílání CNN Prima NEWS. „V srpnu 1968 okupovali svrchované Československo skřítci nebo šmoulové?“ reagoval sarkasticky na jeho slova europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). V kontextu okupace David zpochybnil svrchovanost ČSSR, podle něj zde byla sovětská vojska umístěna, „protože se hovořilo o ohrožení Západem“. Jeho slova kritizoval i český zástupce v europarlamentu Luděk Niedermayer (TOP 09).

Evropě dochází trpělivost s Trumpem: Žene se do „náruče“ Japonska a dalších, hrozí celní válka

Evropa už má dost obchodních hrozeb amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nyní proto zkoumá, zda by partnery, ochotné hrát podle pravidel, nenašla na východě. Mezi ty patří podobně smýšlející země, jako je Japonsko, Austrálie, ale i Kanada či Mexiko. Prostor na vyjednávání mezi EU a USA se zásadně krátí. Americká 50procentní cla by totiž měla vstoupit v platnost již ve středu 9. července.

Gregorová: Na Pridu v Budapešti plánuje Orbán biometricky „šmírovat“. Budeme svědky, říká

V sobotu se do Budapešti vydává na 70 europoslanců, aby se zúčastnili pochodu Pride. Mezi účastníky je také pirátská europoslankyně Markéta Gregorová. „Naši přítomnost považuji za naprosto zásadní – jednak jako projev podpory a solidarity, ale také jako svědectví o tom, co se v Maďarsku děje,“ popisuje v rozhovoru pro CNN Prima NEWS. Vážným rizikem je podle ní biometrické sledování účastníků pochodu na podporu LGBT+ pomocí umělé inteligence, čímž Maďarsko porušuje evropské zákony.

Klima vs. obrana? Témata lze „chytře“ spojit a vydělat. Zpráva nabízí sedm cest

Vylučuje se ochrana klimatu a obranné politiky? Ne, naopak se doplňují, ukazuje analýza think-tanku Bruegel. V některých ohledech jsou úkoly, které dávají smysl pro obranyschopnost Evropy i klimatickou politiku, dokonce shodné. Doporučuje proto „nakopnutí“ evropského vývoje syntetických paliv do stíhaček, odstřihnutí Evropy od závislosti na zahraničních zdrojích energie nebo využití kapacit automobilek pro výrobu zbraní.

Musíme se zbavit závislosti na Číně, řekl Fiala po summitu. EU prodlouží sankce proti Rusku

Všechny země Evropské unie s výjimkou Maďarska se v Bruselu shodly na další podpoře Ukrajiny a na zvýšení tlaku na Rusko i prostřednictvím sankcí zaměřených na energetiku. Kvůli nesouhlasu Budapešti ale text nemá obvyklou závaznost oficiálních závěrů summitu. Původně se očekávalo, že by se mohlo podařit dosáhnout politické shody na novém osmnáctém balíčku sankcí, proti se ale v tomto případě vedle Maďarska staví i Slovensko. V závěru summitu se nicméně jeho účastníci shodli na půlročním prodloužení stávajících sedmnácti sankčních balíčků.

Evropská rada startuje, Fiala chce řešit povolenky. Fico a Orbán hrozí zablokováním sankcí

Lídři evropských států se ve čtvrtek opět po třech měsících scházejí v Bruselu. Jejich setkání tak bezprostředně navazuje na summit členů NATO, který se odehrál ve středu v nizozemském Haagu. Řešit se budou výdaje na obranu, Ukrajina a Izrael, ale také hybridní hrozby v Evropě. „Právě opakující se útoky proti kritické infrastruktuře se nyní stávají součástí strategických diskusí nejen v NATO, ale i v rámci Evropské rady,“ říká pro redakci CNN Prima NEWS analytička Centra pro informovanou společnost Veronika Víchová. Česko chce zvednout téma rozšíření systému emisních povolenek.

Postoj k euru? V ODS se neshodnou. Fiala postupně otáčí, lidem doporučuje přemlouvání

Jestli chcete euro, přesvědčujte lidi ve svém okolí. Když přemluvíte polovinu společnosti, politici se do toho pak budou moci pustit. Přesně toto doporučení dal premiér Petr Fiala (ODS) svým podporovatelům během nedávné akce Spolu v pražských Holešovicích. Zmíněná nepřímá výzva od šéfa občanských demokratů vybízí k otázce, zda stále trvá odmítavý postoj ODS ke vstupu do eurozóny. Největší vládní strana v tomto ohledu rozhodně není jednotná.

Evropská unie vznikla 1. listopadu 1993 na základě několik dosavadních evropských společenství. Členy EU je 27 evropských států s téměř 450 miliony obyvatel. Mezi členy EU patří Česká republika, Slovensko, Německo, Rakousko, Itálie, Španělsko, Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Švédsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Řecko a Slovinsko.