Evropská unie

Nejnovější příspěvky k tématu

Hádka Pirátů se Spolu. Kdo se přibližuje fašistům a komunistům? Politici se přou o ideologii
Politika

Hádka Pirátů se Spolu. Kdo se přibližuje fašistům a komunistům? Politici se přou o ideologii

Výrok europoslance Marcela Kolaji (Piráti) o tom, že se konzervativci stále víc blíží krajní pravici, spustil bouři na sociálních sítích. S pohledem 1. místopředsedy Pirátů nesouhlasí někteří jeho kolegové z europarlamentu, například Veronika Vrecionová (ODS) či Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Podle něj se zase Piráti dlouhodobě blíží komunistům. Kolaja v reakci na kritiku připomněl bulharského politika a spojence ODS Angela Dzhambazkiho, který na půdě Evropského parlamentu hajloval.

Kolaja: Piráti jsou jediná fakt liberální strana v ČR. Konzervativci se blíží krajní pravici

Piráti jsou jedinou opravdu liberální stranou na české scéně. Konzervativci se stále více blíží krajní pravici. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl europoslanec Marcel Kolaja. Lídr Pirátů do evropských voleb 2024 a 1. místopředseda strany se kromě jiného rozmluvil o kontroverzi kolem osoby ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS). Zároveň popřel, že by uvnitř Pirátů panovalo nějaké větší pnutí mezi „provládní“ a „europoslaneckou“ frakcí.

Vondra: Z Eura 7 vykostíme čtyři zásadní věci. Je tam i brutální zásah do osobních svobod

Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) shledává v projednávané normě Euro 7 čtyři zásadní problémy, které by rád z návrhu „vykostil“. Ty se týkají samotného obsahu a motoristických regulací i lhůty implementace případných nových pravidel. Jeden z návrhů navíc prý „brutálně“ zasahuje do osobních svobod řidičů. Zároveň je potřeba, aby eurokomise Evropu příliš „nesešněrovávala“ oproti ostatním hráčům na světových trzích, protože Čína by tím pádem vycházela jako vítěz, zhodnotil Vondra v pořadu 360° na CNN Prima NEWS.

Piráti si zvolili čelo kandidátky pro eurovolby. Lídrem je Kolaja, Peksa na čtvrtém místě

Česká pirátská strana si na sobotním jednání celostátního fóra zvolila první pětici kandidátů pro volby do Evropského parlamentu, které se uskuteční příští rok v červnu. Lídrem jejich kandidátky bude stejně jako v roce 2019 Marcel Kolaja, nynější první místopředseda strany a europoslanec. Na seznamu následují europoslankyně Markéta Gregorová, moravskoslezská zastupitelka Zuzana Klusová, europoslanec Mikuláš Peksa a poradce a vedoucí Peksovy poslanecké kanceláře David František Wagner. Na zasedání byla potvrzena rovněž jména kandidátů do Senátu. Strana také při příležitosti shromáždění aktualizovala své stanovy.

Setkání s Nejedlým? Poslední kapka. Kolaja řekl, proč Piráti chtějí Blažka vytlačit z vlády

Pavel Blažek (ODS) má za sebou už několik škraloupů. Je naprosto nepřijatelné, aby se ministr spravedlnosti potkával s lobbistou, který má vazby na Rusko. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl europoslanec a 1. místopředseda Pirátů Marcel Kolaja. Piráti hlasují o výzvě, aby jejich poslanci a ministři navrhli odvolání Blažka z funkce. Podnětem bylo srpnové setkání člena ODS s bývalým Zemanovým poradcem Martinem Nejedlým. Podle Kolaji šlo o poslední kapku.

Zákaz dovozu ukrajinského obilí Evropská komise neprodlouží. Tři země se tomu nepodřídí

Aktualizováno

Evropská komise (EK) neprodlouží zákaz dovozu ukrajinského obilí do unijních zemí sousedících s Ukrajinou. Komise v pátek uvedla, že díky práci příslušné koordinační platformy a dočasným opatřením zavedeným v květnu zmizela narušení trhu v pěti členských státech EU, které zákaz uplatňují. Embargo vyprší o půlnoci, ale Maďarsko, Polsko a Slovensko už potvrdily, že budou jednostranně pokračovat v omezení dovozu, které údajně chrání jejich zemědělce. Rozhodnutí EK uvítal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Kalousek a Nerudová se mýlí. Nejspíš už vedou kampaň, reagoval Fiala na kritiku vlády

Premiér Petr Fiala (ODS) se ohradil proti kritice vládních snah o konsolidaci veřejných financí ze strany Danuše Nerudové a Miroslava Kalouska (TOP 09). Jejich negativní vyjádření jsou podle něj, jak uvedl v rozhovoru pro iDnes.cz, zřejmě součástí předvolební kampaně do europarlamentu. Nerudová v eurovolbách povede kandidátku STAN, o možné Kalouskově kandidatuře se zatím spekuluje.

GLOSA: Nejsme proruští, hlásá SPD. David však pochybuje, kdo vraždil v Buči. Že by Marťani?

Europoslanec Ivan David (SPD) ve vysílání CNN Prima NEWS zmínil svou pochybnost nad tím, zda stovky ukrajinských civilistů v Buči popravili členové ruské armády. Zkusme se tedy zamyslet nad „skutečným“ strůjcem tohoto masakru. Může za to Kalousek? Či snad Marťani? Nebo nebohé Ukrajince střílela zezadu do hlav vlastní armáda? Zatímco David prohlašuje, že je mu jedno, pokud ruská propaganda používá stejné argumenty jako on, někomu to jedno jistě není. Putin a spol. mohou být z aktivit člena SPD nadšeni.

Zdechovského námluvy s ODS ve studiu nezabraly. Vondra nadále evropské Spolu odmítá

Spojí se ODS, KDU-ČSL a TOP 09 do evropských voleb 2024 pod vlajkou Spolu, nebo se rozdělí? Otázka, na kterou uvnitř trojkoalice panují velmi různorodé názory. Odpůrcem evropského Spolu je například europoslanec Alexandr Vondra (ODS). Ten označil deset společných programových bodů, které sepsal europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL), za fráze, na nichž se shodnou skoro všichni. „Není možné se volební kampaní profrázovat a promlčet,“ vzkázal ve vysílání CNN Prima NEWS.

Evropská unie vznikla 1. listopadu 1993 na základě několik dosavadních evropských společenství. Členy EU je 27 evropských států s téměř 450 miliony obyvatel. Mezi členy EU patří Česká republika, Slovensko, Německo, Rakousko, Itálie, Španělsko, Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Švédsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Řecko a Slovinsko.