
Hádka o Trumpa: Vydržíte být tiše? zlobil se Okamura. Nedělejte na mě pššt, reagoval Jakob
Evropské akcie na začátku týdne prudce klesají v reakci na rozsáhlá americká cla, jež minulý týden oznámil prezident Donald Trump. Index frankfurtské burzy DAX otevřel poklesem o deset procent, index londýnské burzy FTSE 100 v úvodu vykazoval pokles téměř o šest procent, pařížský CAC 40 měl ztrátu zhruba 5,6 procenta, ukazují burzovní statistiky. Pražská burza dopoledne také dál padá, v 10:00 klesl PX o 5,59 procenta na 1842,59 bodu. Oslabují všechny tituly, banky i ČEZ odepisují kolem pěti procent.
Evropská unie rozdá 35 tisíc jízdenek na vlak zdarma. V rámci programu Erasmus+ vyhlásila soutěž DiscoverEU pro mladé lidi z členských zemí, kterým v létě bude právě 18 let. Ti v případě výhry obdrží časovou jízdenku, s níž budou moci cestovat téměř po celé Evropě, součástí výhry je i karta nabízející řadu slev například na ubytování nebo kulturní akce. Přihlášky je možné podávat až do 16. dubna.
Žádná cla mezi Evropou a Spojenými státy. Taková je představa ideálního nastavení podle nejbohatšího muže světa Elona Muska, který patří mezi klíčové poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa. Magnát vedoucí resort pro zefektivnění vlády USA (DOGE) to uvedl na kongresu italské populistické strany Liga. Trump tento týden oznámil uvalení 20procentních všeobecných cel na státy Evropské unie. Některá média tak píší o kudle v zádech šéfa Bílého domu.
Každý obyvatel Evropské unie by měl zvládnout přežít prvních 72 hodin jakékoliv krizové situace bez pomoci. Soběstačnosti chtějí hasiči a politici naučit také české občany. Lidé by si tak měli připravit zásoby jídla, léků a tekutin. Přeborníkem v tomto směru je Finsko, které se stalo vzorem a jako jediná země EU má kryty pro 90 procent obyvatel. „Být připravený na nečekané situace, včetně agresivního útoku, je v nás Finech hluboce zakořeněné,“ říká finský velvyslanec v Česku Pasi Tuominen.
Americký prezident Donald Trump se zavedením cel střelil do vlastní nohy a poškodil i Spojené státy. V pořadu Zprávy plus na CNN Prima NEWS to řekl poslanec Jan Skopeček (ODS). Podle poslance a místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka je v současné době nutné vyčkat, jak se situace vyvine, a Evropa by se měla vyvarovat unáhlených odvetných opatření.
Evropská komise se chystá udělit pokutu v možné výši přes miliardu dolarů (23 miliard korun) sociální síti X vlastněné miliardářem a blízkým spolupracovníkem amerického prezidenta Donalda Trumpa Elonem Muskem. Napsal to ve čtvrtek deník The New York Times (NYT) s odvoláním na několik nejmenovaných činitelů Evropské unie. Finanční sankce má být prvním velkým trestem za nedodržení nových unijních pravidel, která jsou součástí boje proti dezinformacím a nelegálním příspěvkům na internetu.
Návratové řízení migrantů nařizuje vznik takzvaných „hubů“, ale vracení běženců z těchto center je extrémně neúspěšné, připustila ve vysílání CNN Prima NEWS europoslankyně Danuše Nerudová (STAN). Namítla však, že Evropská unie již iniciovala klíčová jednání s africkými zeměmi, z nichž migranti přicházejí. Politička také zmínila, že tato otázka je i součástí portfolia českého eurokomisaře Jozefa Síkely.
Srbsko se zřejmě nachází v bodě zlomu, kdy se mění v nějakou formou otevřené diktatury, popisuje dění pro CNN Prima NEWS vedoucí zpravodajství jednoho z posledních nezávislých médií v zemi Igor Božić. Zatímco v ulicích již měsíce protestují tisíce lidí a novinářům chodí výhružné anonymy, režim prezidenta Alexandra Vučiće se snaží umlčet i ty nejznámější tváře, které se proti němu vymezí. Mezi ně patří i tenista Novak Djokovič.
Jedinou správnou reakcí na americká cla je odpověď z pozice síly, protože právě z této pozice jedná i Amerika, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS europoslankyně Danuše Nerudová (STAN). Donald Trump je podle ní „devadesátkový obchodník“, který zapomíná na význam Evropy pro americkou ekonomiku. „Zavedení digitální daně by bylo citelným zásahem,“ komentuje potenciální reakci EU.
V demokracii býval takový pěkný zvyk. O tom, kdo bude nebo nebude vládnout, se rozhodovalo u volebních uren. Nyní přichází doba, kdy tento zvyk přestává pomalu, ale jistě platit. Toho, kdo (ne)bude vládnout, totiž určí soud. Na dvou aktuálních případech jsme viděli, že soud vyřadil z voleb právě toho, kdo by u volebních uren nejspíše dostal možnost vládnout (Francie), či kdo už od voličů důvěru ve volbách dostal (Rumunsko). Člověk nemusí být zrovna škarohlíd, aby mu okamžitě vytanula na mysl záludná otázka: Je tohle ještě demokracie? Nebo jsme se už dostali někam, kde se o demokracii při nejlepší vůli mluvit nedá, ale slovem „demokracie“ se tento nelibý stav bude i nadále libě maskovat?
Zákon zvyšující koncesionářské poplatky za Českou televizi a Český rozhlas, o kterém bude příští týden rozhodovat Senát, může být v rozporu s evropským právem. Upozorňuje na to francouzský právní expert Benoît Le Bret, který v podobném sporu zastupoval nejstarší francouzskou televizi TF1. V horní komoře parlamentu proto ve středu k jednomu stolu usedli senátoři, právníci i sami autoři mediální novely.
Kvůli obraně a konkurenceschopnosti Evropy se do sebe ve speciálu České zájmy v Evropě na CNN Prima NEWS pustili europoslankyně Danuše Nerudová (STAN) a Kateřina Konečná (KSČM). Šéfka komunistů vyčetla koalici, že pokud bude slabý průmysl, „každý rád zdrhne z Evropy“, na což reagovala Nerudová slovy, že komunisté museli Česko oplotit, aby lidé neutíkali. Konečná poslala kolegyni z europarlamentu „na Hrad“, čímž odkazovala na debatu o členství prezidenta Petra Pavla v KSČ.
Europoslanecký speciál CNN Prima NEWS ve Štrasburku se neobešel bez ostrých názorových sporů, hádek a překřikování. Sedm českých představitelů europarlamentu se přelo mimo jiné v případě zbrojení či upouštění od zelené politiky. Podívejte se na výběr některých hlášek.
Evropská unie vznikla 1. listopadu 1993 na základě několik dosavadních evropských společenství. Členy EU je 27 evropských států s téměř 450 miliony obyvatel. Mezi členy EU patří Česká republika, Slovensko, Německo, Rakousko, Itálie, Španělsko, Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Švédsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Řecko a Slovinsko.