
Česko si může oddechnout. Ebola se u pacienta z Bulovky nepotvrdila, oznámil ministr Válek
Není třeba zoufat, že se u nás v poslední době netočí mnoho skutečně povedených filmových komedií. Těch politických je totiž stále víc a jsou navíc čím dál lepší. Třeba celá slavná „kauza Írán“ by hravě mohla strčit do kapsy i komedii století S tebou mě baví svět.
Slováci jsou ze zemí východní Evropy nejméně ochotní bránit svou zemi. Ukazuje to nová studie think-tanku GLOBSEC. Bojovat za vlast by bylo ochotných pouze 49 procent oslovených Slováků. V Česku vyjádřilo ochotu chopit se zbraně 81 procent, mezi Poláky to bylo dokonce 84 procent.
Evropa by měla během dalších několika let investovat stovky miliard do obrany. Důvodem je bezprostřední ohrožení ze strany Ruska. Země EU by se proto měly co nejvíce a co nejrychleji obrnit, aby byly schopné stát na vlastních nohou, a to prostřednictvím většího zadlužení a půjček, tvrdí Evropská komise. Vlády jednotlivých států, včetně Česka, s tímto plánem souhlasí.
Žádost Evropské komise o odložení podpisu dukovanského tendru ostře zkritizoval bývalý generální ředitel společnosti ČEZ a někdejší vládní zmocněnec pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Ve vysílání CNN Prima NEWS okomentoval dopis francouzského eurokomisaře Stéphana Séjourného, který vybízí k přehodnocení tendru. Do celé záležitosti se chce vložit i český eurokomisař Jozef Síkela (STAN).
Srp a kladivo patří jen do učebnic, nemají být symbolem hrdosti v ulicích, uvedl pro CNN Prima NEWS europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). Komentoval tak svou výzvu Evropské komisi (EK), aby zavedla plošný zákaz symbolů nejen Sovětského svazu, ale i znaků reprezentujících agresi na Ukrajině – jmenovitě písmena „Z“.
Předseda Evropské rady António Costa v rozhovoru pro Euronews uvedl, že přijetí zemí západního Balkánu je jednou z priorit EU. V úterý zahajuje cestu po tomto regionu. Albánie a Černá Hora podle něj mají výrazný náskok, řekl.
Evropská komise pracuje s novým návrhem, který by výrazně zkomplikoval provoz ojetých vozů starších deseti let. Pravidelnou technickou prohlídku by musely absolvovat každých 12 měsíců místo dosavadních dvou let. Údajně jde o zvýšení bezpečnosti. Další změny by se přitom měly týkat také elektromobilů.
Pokud skončí konflikt na Ukrajině v nejbližších měsících, koalice Spolu u voleb do Sněmovny propadne, řekl v Partii Terezie Tománkové europoslanec Filip Turek (nestr. za Přísahu a Motoristy sobě). Následně si rýpl do ministra zahraničí Jana Lipavského (nestr.), že účast dříve pirátského šéfa diplomacie na pražské kandidátce, který má blízko k ekologickým tématům, je symbolem, proč by ODS nikdy nevolil. Lipavský kontroval tím, že vláda v Bruselu hájí české zájmy.
Evropská komise navrhuje, aby příbalové letáky u léků byly dostupné pouze v digitální podobě. Ministerstvo zdravotnictví by takovou změnu uvítalo, a farmaceutickým firmám by to zlevnilo a zefektivnilo výrobu. S elektronickou podobou ale nesouhlasí opozice ani zástupci seniorů. Podle nich by to zkomplikovalo přístup k informacím zejména pacientům, kteří nemají nebo nechtějí užívat internet.
Normálnímu člověku asi bude znít neuvěřitelně, že automobilky mají platit pokuty za to, že si od nich lidé kupují málo elektromobilů. Ano, taková legislativa teď v EU platí a pro mě osobně je jedním z důkazů, v jak vykolejené podobě byl dosud prosazován Green Deal a celá unijní klimatická politika. I proto jsem patřil mezi ty europoslance klubu evropských konzervativců a reformistů, kteří jako první navrhli a iniciovali změnu tohohle socialistického nesmyslu.
Ministr dopravy Martin Kupka (ODS) se pustil do slovní přestřelky s europoslankyní Danuší Nerudovou (STAN). Ta se na sociální síti X pochválila za změny pravidel v rámci Green Dealu, které mají pomoci i českému automobilovému průmyslu. Šéf resortu nicméně zareagoval slovy, že jde především o práci ministerstva dopravy ve spolupráci s europoslanci z frakce ECR. „Kdybychom neudělali koalici stejně smýšlejících států, bůh ví, jak by to dopadlo,“ vzkázal Kupka k práci Nerudové. Ta internetovou hádku zakončila ústřižkem z podcastu, který chválil její práci.
Europoslanec Ondřej Dostál (za Stačilo!) schytává ostrou kritiku za svou cestu do Moskvy při příležitosti 80. výročí konce druhé světové války. Podle svých slov položí květiny k hrobu Neznámého vojína, ale nezúčastní se vojenské přehlídky. „Rozhodl se oslavit konec války společně s ruskými vrahy, kteří denně zabíjejí nevinné Ukrajince,“ sepsula ho europoslankyně ODS Veronika Vrecionová. „Už tam zůstaňte. Nic trapnějšího a ubožejšího dnes už snad neuvidím,“ dodala také poslankyně ODS Renáta Zajíčková.
Český europoslanec Ondřej Dostál (zvolen za Stačilo!) v rozpravě Evropského parlamentu řekl, že se v pátek v Moskvě zúčastní oslav konce druhé světové války. Dostál již na konci roku 2024 vyjel do Soči na summit BRICS s představiteli některých evropských států. Podle informací médií se pátečních oslav konce druhé světové války a tradiční vojenské přehlídky na moskevském Rudém náměstí zúčastní celkem pět europoslanců. Účast oznámili před Dostálem dva němečtí europoslanci.
Evropská unie vznikla 1. listopadu 1993 na základě několik dosavadních evropských společenství. Členy EU je 27 evropských států s téměř 450 miliony obyvatel. Mezi členy EU patří Česká republika, Slovensko, Německo, Rakousko, Itálie, Španělsko, Belgie, Bulharsko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Švédsko, Francie, Chorvatsko, Irsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Řecko a Slovinsko.