Čína

Nejnovější příspěvky k tématu

Zahraničí

Jediný český hospodský na Tchaj-wanu: Havel je pro místní hrdina. Chutná jim pivo i guláš

Nejčastěji si objednávají guláš s knedlíkem. „Hlavně mladší Tchajwanci rádi poznávají exotické kuchyně, aniž by museli opustit ostrov,“ říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Karel Picha, majitel hospody Divadlo v hlavním městě Tchaj-pej. Česká republika, která odtud leží 10 tisíc kilometrů, to je skutečná exotika. V pivnici, kterou lze najít po deseti minutách pěší chůze od slavného mrakodrapu Taipei 101, jenž se dotýká nebes ve výšce 509,2 metru, se čepuje plzeňské a nad půllitry se řeší i možná vojenská invaze na Tchaj-wan. V Divadle se pořádají i filmové večery a v minulých dnech tu byl představen festival Měsíc autorského čtení, který v červenci uvede tchajwanské spisovatele v České republice.

Gaming

Čína vycouvala z regulace videoher, aby nepoškodila ekonomiku. Hráči přesto neuniknou

Těžko hledat větší videoherní trh než Čínu. Téměř 700 milionů hráčů ale zápasí s největší regulací na světě. Země dlouhodobě bojuje se závislostí dětí na videohrách, kvůli tomu zavedla přísná opatření. Další vlna restrikcí měla začít platit letos, jenže čínský herní regulátor nakonec nová pravidla odložil. V ohrožení byl vývoj čínské ekonomiky. Analýza časopisu Nature zároveň uvádí, že zákazy a restrikce nefungují.

Klimatická katastrofa je před námi, hájí Gregorová Green Deal. Králíček ji poslal do Číny

Klimatická katastrofa je přímo před námi. V nedělní Partii na CNN Prima NEWS to řekla europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti). Kolegům z koaliční ODS i z opozičních hnutí ANO a SPD vyčetla, že snahou o zpomalování Green Dealu v budoucnu uškodí vlastním dětem. „Vždyť Evropa je minimální. Běžte do Číny a tam je přesvědčte o Green Dealu,“ vyzval Gregorovou poslanec Robert Králíček (ANO).

Hollywoodu „vládnou“ komunističtí cenzoři. Iron Man pro Čínu má jiný děj, z filmů mizí LGBT

Hollywoodská studia mnohdy nepokrytě ustupují čínským požadavkům na úpravy filmového obsahu. Aby se snímky dostaly na plátna druhé největší ekonomiky světa, musí projít přes schvalovací komisi, jejíž odmítnutí pro americké producenty představuje velký problém. Aby uspokojili tamní cenzory, z filmů odebírají „závadná“ témata jako Tibet, zobrazování Číny v negativním světle nebo homosexualitu. Někdy se objeví naopak i scény navíc jako například u Iron Mana.

Vraždící Číňané či Syřané ve službách Ruska? Neumí střílet a krmí naše děla, říká Ukrajinec

Řady ruských okupantů jsou čím dál pestřejší. Podle Ukrajinců posílají na frontu i čínské, indické či syrské „dobrovolníky“, kterým – stejně jako mnohým lidem v okrajových oblastech Ruska – slibují slávu a bohatství. Následně je pošlou s nejzákladnějším výcvikem na frontu, kde „krmí děla“, řekl redakci CNN Prima NEWS ukrajinský voják Anatolij, jehož rukama prošly desítky nepřátelských zajatců. Někteří byli právě z Číny, Indie či dokonce Sýrie. „Jsou to sice jednotky lidí, ale co jsem slyšel, objevují se čím dál častěji. Sotva umí střílet,“ poznamenal.

Holub podezřelý ze špionáže ve prospěch Číny může letět. Šlo o závodníka z Tchaj-wanu

Indie pustila na svobodu holuba, kterého osm měsíců držela v zajetí pro podezření, že je čínským špehem. Pták, který byl chycen v květnu nedaleko Bombaje, měl na na nohách kroužky s písmem připomínajícím čínštinu, což vyvolalo obavy. Nakonec se ukázalo, že jde o závodního holuba z Tchaj-wanu, který unikl a dostal se až do Indie, informovala v pátek agentura AP.

Čína leží ve východní Asii. S 1,4 miliardy obyvatel je nejlidnatější zemí světa, její rozloha je 9,6 milionu km². Pod kontrolou má i kolonie Hongkong a Macao, chce i ostrov Tchaj-wan a další území. Od roku 1949 tam vládne Komunistická strana Číny. V jejím čele stojí Si Ťin-pching.