Čína

Nejnovější příspěvky k tématu

Pavel čelí hněvu Číny. Pekingu se nelíbí jeho kontakt s prezidentkou Tchaj-wanu
Petr Pavel

Pavel čelí hněvu Číny. Pekingu se nelíbí jeho kontakt s prezidentkou Tchaj-wanu

Nově zvolený český prezident Petr Pavel oznámil, že plánuje telefonní hovory se zahraničními státníky, mimo jiné i s prezidentkou Tchaj-wanu Cchaj Jing-wen. To pobouřilo pevninskou Čínu, která ostrovní stát považuje za své území. Agentura Reuters informovala, že Čína následně kontaktovala Prahu. Tuto informaci CNN Prima NEWS posléze potvrdila mluvčí ministerstva zahraničí Mariana Wernerová s tím, že Čína vyjádřila své „znepokojení“. Pavel nakonec s tchajwanskou prezidentkou telefonoval během pondělního odpoledne.

Riziko války roste, obává se tchajwanský ministr invaze z Číny. Armádní rezervy posilují ženy

24. ledna 2023 11:29

Napětí mezi pevninskou Čínou a Tchaj-wanem je již desítky let mimořádně vysoké. V poslední době se však čím dál více hovoří o možném střetu, před možnou čínskou invazí nyní varuje tchajwanský šéf diplomacie. Ostrovní stát, který byl založen uprchlíky bojujícími s čínskými komunisty, přistoupil k dalším válečným opatřením. Nově totiž do svých bojových rezerv přijímá i ženy.

Země jedináčků řídne, Číňanů ubývá. Populační explozi nezvládá ani Indie, varují experti

21. ledna 2023 19:06

Přes 60 let trval v Číně populační boom. Z nových statistických dat ale vyplývá, že se růst počtu občanů zadrhl. Číňanů ubývá a bude i dál. Může za to někdejší politika jednoho dítěte. Indie proto brzy vystřídá Čínu na populačním trůnu, ani Nové Dillí ale podle expertů neví, jak s tolika lidmi pracovat.

Kde je Pcheng Šuaj? Aktivisté v Austrálii oživili téma zmizelé tenistky, obtěžovali Číňanky

17. ledna 2023 19:06

Téma tenistky Pcheng Šuaj už trochu zapadlo v čase. Poslední zpráva říkala, že Číňanka – která původně obvinila někdejšího vicepremiéra komunistického státu ze sexuálního zneužívání – má být v pořádku. Ne všichni jsou skálopevně přesvědčení o tom, že si někdejší deblová jednička může užívat svobody a klidu. I proto musí její krajanky a profesní kolegyně čelit na Australian Open tlaku aktivistů.

Číňanů v roce 2022 ubylo. Nejlidnatější zemí by se letos mohla stát Indie

17. ledna 2023 05:31

Čínská populace se v loňském roce poprvé za posledních šest desetiletí zmenšila, ubylo asi 850 tisíc lidí. Informují o tom agentury Reuters a Kjódó s odvoláním na čínský národní statistický úřad. Úbytek v populaci zapříčinila historicky nízká porodnost a nejvyšší úmrtnost od roku 1974. Experti Organizace spojených národů (OSN) předvídají, že populace Číny se do roku 2050 zmenší o až 109 milionů lidí. Indie by se už letos měla stát nejlidnatější zemí světa, píší agentury.

Krematoria v Číně kvůli vlně covidu nestíhají. Lidé údajně spalují těla mrtvých na ulicích

14. ledna 2023 13:18

Koronavirová nákaza v Číně narůstá do obřích rozměrů. Téměř 60 000 lidí zemřelo v nemocnicích v souvislosti s covidem jen v období od 8. prosince loňského roku do letošního 12. ledna. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na čínské úřady. Obětí covidu je však podle médií tolik, že krematoria nestíhají mrtvé spalovat. Někteří lidé se tak musejí těl svých nejbližších zesnulých zbavovat sami. Čína držela tři roky občany v přísných uzávěrách a po náhlém rozvolnění se nemoc zemí raketově šíří.

CNN: USA v úpadku a čínské loďstvo v troskách. Odborníci nasimulovali invazi na Tchaj-wan

10. ledna 2023 07:55

Experti z amerického Centra pro strategická a mezinárodní studia provedli dosud nejrozsáhlejší analýzu průběhu potenciální čínské invaze na Tchaj-wan. Z válečné simulace, která zahrnovala desítky různých scénářů, vyplynulo, že Pekingu by se nepodařilo ostrov dobýt. Armády všech zúčastněných stran včetně USA by ale utrpěly enormní ztráty.

Čína po třech letech covidových restrikcí otevřela hranice. Z Hongkongu vyrazily desetitisíce lidí

8. ledna 2023 07:35

Čína po téměř třech letech přísných restrikcí kvůli covidu plně otevřela své hranice a nevyžaduje už při jejich překročení karanténu, což hned první den využily k návštěvě blízkých i desetitisíce obyvatel Hongkongu. Napsala o tom agentura DPA. Asijské země kvůli uvolnění režimu v Číně čekají příval tamních turistů a některé už oznámily, že budou požadovat negativní testy na koronavirus.

Evropská komise nabídla Číně vakcíny proti covidu. Chce zabránit šíření viru na Západ

3. ledna 2023 08:06

Evropská komise v uplynulých dnech nabídla Číně vakcíny proti covidu. Darování vakcín by mohlo být součástí souboru opatření, který Evropská unie chystá v reakci na epidemiologickou situaci v Číně, píše deník Financial Times s odvoláním na své zdroje. Čína již dříve uvedla, že proočkování jejího obyvatelstva je dostatečně vysoké.

Svět je na pozoru kvůli cestujícím z Číny. Testujme je na covid, vyzvala Francie zbytek EU

1. ledna 2023 18:04

Austrálie či Kanada se během víkendu přidaly na rozšiřující se seznam zemí, které budou od cestujících z Číny vyžadovat negativní testy na koronavirus v souvislosti s uvolněním pandemických restrikcí v nejlidnatější zemi světa. Německo uvedlo, že situaci sleduje a vyčkává. Francie, která již opatření zavedla, naopak vyzvala další evropské země, aby se k ní připojily, uvedla agentura Reuters.

Čína leží ve východní Asii. S 1,4 miliardy obyvatel je nejlidnatější zemí světa, její rozloha je 9,6 milionu km². Pod kontrolou má i kolonie Hongkong a Macao, chce i ostrov Tchaj-wan a další území. Od roku 1949 tam vládne Komunistická strana Číny. V jejím čele stojí Si Ťin-pching.