Zlom v průzkumech: Hnutí STAN by ve volbách přeskočilo ODS. Kraluje ANO, zvedají se komunisté
Trojice, kterou pohřbil vesmír: Let sovětského Sojuzu 11 skončil tragédií před 50 lety Zdroj: Profimedia.cz
Trojice, kterou pohřbil vesmír: Let sovětského Sojuzu 11 skončil tragédií před 50 lety Zdroj: Profimedia.cz
Mělo jít o nevídaný úspěch, kterým Sovětský svaz převáží misky vah při vesmírném závodění se Spojenými státy zpátky na svou stranu. Trojice sovětských astronautů z lodi Sojuz 11 pobyla v červnu roku 1971 na první vesmírné stanici v historii 23 dní. Fenomenální úspěch se ale proměnil v hororové drama. Na zpáteční cestě se povolil na lodi jeden z ventilů a posádka se v kosmu udusila.
Američané dobili Měsíc, a tak se počátkem 70. let Sovětský svaz snažil najít ve vesmíru neprobádaný kout, kde by „zapíchl“ vlajku jako první a demonstroval tak svou technologickou vyspělost.
V roce 1971 proto Moskva nainstalovala na oběžnou dráhu historicky první vesmírnou stanici Saljut 1. Ke zpečetění úspěchu bylo zapotřebí vyslat ke stanici astronauty, kteří by na ní tři týdny působili. A tak se roztočil prokletý kolotoč nepovedených misí a drobných přešlapů, který vyústil v tragickou smrt tří lidí. Jde o jediné kosmonauty, kteří zemřeli ještě před zahájením návratu na Zemi, tedy ve vesmírném vakuu.
Obydlet Saljut 1 chtěli Sověti už v dubnu 1971. Jenže posádka Sojuzu 10 nedokázala připojit stroj k vesmírné stanici a musela se bez úspěchu vrátit zpátky na Zemi. Krátce nato se začala připravovat mise Sojuz 11. Vybráni na ni byli tři astronauti – Alexej Leonov, Valerij Kubasov a Pjotr Kolodin. Jenže na mise Sojuzu se znovu začala lepit smůla.
Tři dny před startem lékaři při rutinní kontrole objevili Kubasovi blíže nespecifikovaný nález na plicích. Ačkoli se později ukázalo, že měl astronaut jen alergii na pyl, celá mise byla odvolána, a ani jeden z astronautů se tak do vesmíru nepodíval. Kosmonauti byli vzteky bez sebe. Podle webu Astronomy se Kolodin po návratu domů opil a rozčílením plakal.
30 June 1971. Death of Georgiy Timofeyevich Dobrovolsky, Viktor Ivanovich Patsayev and Vladislav Nikolayevich Volkov, Soviet Soyuz 11 cosmonauts after first successful visit to the world's first space station, Salyut 1. The crew capsule depressurised during re-entry preparations. pic.twitter.com/QmHTIeVYhQ
— Ron Eisele (@ron_eisele) June 29, 2021
V dalším kole byla zvolena jiná posádka Sojuzu 11 – Georgij Dobrovolskij, Vladislav Volkov a Viktor Pacajev. Vzhledem k nevšední zápletce a pozornosti, kterou na sebe mise poutala, se tito muži vmžiku stali miláčky veřejnosti, médií i celého Sovětského svazu. Nekonečnou slávu jim měla přinést úspěšná mise, tedy propojení s vesmírnou stanicí, pobyt na ní a úspěšný návrat. Zapsali by se tak do historie.
Zážeh. Vesmírná loď Sojuz 11 opustila Zemi 6. června 1971 a úspěšně se po denním letu napojila na orbitální stanici Saljut 1. Po počátečním experimentování se stavem beztíže ale neměli astronauti žádný konkrétní úkol. A tak na ně začal dopadat vesmírný stereotyp. Množily se hádky a také drobné technické potíže. Příjemným zpestřením byl 19. červen, kdy Pacajev jako první člověk v historii slavil ve vesmíru narozeniny. V kosmu byli už necelých 14 dní.
30 June 1971. The crew of the Soviet Soyuz 11 spacecraft: Georgi Dobrovolsky, Vladislav Volkov and Viktor Patsayev were killed when their air supply failed in space. pic.twitter.com/iKRG8IfUdp
— Frank McDonough (@FXMC1957) June 30, 2021
Večer 29. června se Sojuz 11 podle plánu odpojil od vesmírné stanice a nastavil kurz na domovskou planetu. Řízenou explozí astronauti oddělili návratovou kabinu od zbytku lodi a měli už jen čekat na klidné přistání. Volkov tehdy dokonce požádal letové kontrolory, aby už chystali zásobu koňaku na bujaré oslavy. Za několik minut přitom zemřel.
Při řízené explozi zřejmě došlo k povolení ventilu, který zajišťoval rovnováhu tlaku v návratové kabině. Ze Sojuzu tak začal unikat kyslík. Zoufalí astronauti se podle vyšetřovatelů ještě snažili najít zdroj úniku a závadu opravit. Měli ale příliš málo času. Za 50 vteřin je čekala hypoxie (nedostatek kyslíku v krvi), do 110 sekund pak byli všichni tři mrtví.
V Sovětském svazu to v tu chvíli nikdo netušil. Na rádiové spojení sice nikdo neodpovídal a dole na Zemi rostlo napětí, ale kapsle s astronauty už byla viditelná i ze Země. V Moskvě si tak oddechli, když z ní podle plánu vystřelil padák.
#OTD in 1971: Soviet spacecraft Soyuz 11 lands in Karaganda (Kazakhstan), all 3 cosmonauts are dead. After undocking from space station Salyut, a valve on the spacecraft was accidentally left open, leaking all the air out. Crew were already dead when capsule touched down safely. pic.twitter.com/aMbemxV2u1
— Air Safety #OTD by Francisco Cunha (@OnDisasters) June 29, 2021
Jakmile modul dosedl na zem, okamžitě k němu spěchali sovětští experti. Doufali v úsměvy a otevírání koňaku, ale čekal je děsivý pohled. Trojici kosmonautů našli na podlaze bez známek života, jejich obličeje byly promodralé a u nosů a uší jim zasychala krev. Jediný Dobrovolskij byl na dotek ještě teplý, oživit se ho ale nepodařilo.