Ruská kosmická agentura Roskosmos oznámila, že chce do roku 2025 vypustit na orbitu první modul z nové vesmírné stanice. Dosavadní Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) už totiž ruští konstruktéři považují za zastaralou a nebezpečnou pro astronauty. Rozhodnutí o stavbě ruské stanice přichází v době napjatých vztahů mezi Moskvou a Washingtonem.
Generální ředitel Roskosmosu Dmitrij Rogozin podle agentury AFP oznámil, že vývoj nové ruské stanice už je v plném proudu. Rusko chce do roku 2025 vypustit první modul, ke kterému se posléze připojí další. Ve stejném roce tak zřejmě skončí angažmá ruských astronautů na ISS, kterou už Moskva považuje za nebezpečnou i kvůli stále se množícím technickým nedostatkům.
Životnost mezinárodní stanice odhadla NASA na 15 až 30 let. V roce 2025 už bude stanice stará 27 let, napsal Daily Mail.
Ruská verze vesmírného modulu má být prošpikovaná nejmodernějšími technologiemi. Součástí komplexu bude údajně i turistický hotel, speciální modul, kde se budou moci ubytovat návštěvníci ze Země.
Ačkoli nese současná stanice přízvisko „mezinárodní“, na její správě se ve velké míře podílejí právě Američané a Rusové. Z celkem 16 modulů komplexu jich devět poskytly Spojené státy, čtyři Rusko, dva Japonsko a jeden Evropa. Nová ruská stanice má mít modulů celkem pět.
Rusko-čínská spolupráce?
Je ale otázkou, zda bude stavba nové stanice ryze pod taktovkou Moskvy. Provládní čínský list Global Times totiž napsal, že je možné, že se bude Peking chtít na konstrukci podílet. Čína navíc taktéž projektuje vlastní vesmírnou stanici, kterou chce vyslat do vesmíru nejpozději příští rok.
Indický byznysový časopis Live Mint poukázal na to, že ruský vesmírný program v kontextu úspěchu americké společnosti Space X v posledních letech ztrácel, a nová kosmická stanice tak může být katalyzátorem dalších vesmírných snah Moskvy.