
PŘEHLEDNĚ: Máslo zlevňuje, přesto si oproti loňsku připlatíme. Proč ceny stále kolísají?
Nadšení mezi ochránci přírody vzbudilo video, které v pákistánském pohoří zachytilo čtyři leopardy sněžné. Tyto šelmy bývají ve volné přírodě spatřeny jen velmi zřídka. I proto se jim přezdívá „duchové hor“. Během oněch vzácných chvil se navíc většinou podaří zachytit pouze jednoho jedince, informuje web stanice CNN.
V pražské zoologické zahradě se vylíhlo pět mláďat vzácného vodního ptáka morčáka paranského. Pražské zoo se podařilo tento druh rybožravých kachen rozmnožit jako první zahradě v Evropě a kromě Brazílie jako první na světě, informoval mluvčí zoo Filip Mašek. Mláďata se vylíhla v lednu a zatím podle chovatelů prospívají. Morčáci jsou kriticky ohroženým druhem, v přírodě jich podle odhadů existuje méně než 250 jedinců.
Odstraňování klíšťat u psů a koček není vždy jednoduché. I když se snažíte být opatrní, může se stát, že část klíštěte, například hlavička, zůstane v kůži. Co dělat, když se to stane? Kdy je nutné navštívit veterináře a jak správně ošetřit ranku, aby nedošlo k infekci? Přečtěte si, jak správně postupovat, abyste ochránili zdraví svého mazlíčka.
Víkendové ochlazení, které na horách přineslo i novou sněhovou nadílku, nebude mít dlouhého trvání. Už příští týden začnou teploty znovu šplhat nahoru a na jeho konci bychom se mohli dočkat i 20 stupňů. S příchodem jara ale začíná stoupat také aktivita klíšťat.
Když se řekne závislost, většinou si představíme osoby, které se potýkají s nadměrným užíváním alkoholu, nikotinu nebo jiných návykových látek. Věděli jste však, že i zvířata mohou trpět tímto zlozvykem? Například v zoologických zahradách, kde se mohou dostat do kontaktu s lidskými neřestmi, se u některých jedinců vyvinula silná touha po nikotinu. Zvířata v přírodě zase více holdují kvašenému ovoci, jedovatým rostlinám nebo houbám.
Psí blechy na člověka nejdou, tak to už snad ví každý, že jdou. Chutná jim krev psí, kočičí i lidská. Slavná replika z filmu Na samotě u lesa není pravdivá. Blechy si sice většinou vyhlédnou psa nebo kočku, ale klidně skočí i na vás, a hlavně v situaci, kdy jsou přemnožené. Pokud je pak máte v domě či bytě, není jednoduché se jich zbavit.
Česká organizace Heart for Romanian Dogs z.s. se zaměřuje na pomoc rumunským toulavým psům. Pravidelně osobně vozí krmivo do soukromých azylů, financují kastrace a pomáhají s úhradou veterinární péče i provozních nákladů. To vše přímo v Rumunsku, nejde jim o to, vozit pejsky k adopci do Česka, ale pomáhat budovat síť tamních dobrovolníků. Jedním z nich je i Laura.
Australská studie odhalila dosud neznámé chování samců chobotnic pruhovaných při páření. Vstříknou silný neurotoxin do srdce samice, které to na nějakou dobu znehybní, což jim poskytne dostatek času k pohlavnímu aktu, zároveň se vyhnou u hlavonožců běžnému sežrání. Vychází to z nové studie australského neurobiologa, napsal web CNN.
Mladá kočička Juno si jako malé koťátko prošla peklem. Start do života jí zkomplikovala kaliciviróza, nemoc, která je pro koťata hodně nebezpečná. Juno naštěstí nakonec svůj boj vyhrála a uzdravila se, ze tří sourozenců zbyla jediná. Teď už se s nadějí poohlíží po novém domově.
V ostravské zoologické zahradě vzniká nový pavilon pro obojživelníky, kteří patří k nejohroženější skupině obratlovců. Ze zhruba osmi tisíc druhů jich je vyhubením ohroženo přes 40 procent. V novém pavilonu chce zoo ukázat pestrost obojživelníků a poukázat i na jejich rapidní úbytek v přírodě, sdělila mluvčí zahrady Šárka Nováková.
Otřesný případ týrání zvířete ve středu projednával ostravský soud. Stanula před ním 21letá zaměstnankyně zverimexu, která podle obžaloby usmrtila andulku tak, že ji dala do nádoby s vodou a žíravinou, a pak ji zavřela do mrazáku. Nakonec žena dostala podmínku.
Vědci zkoumající život narvalů zveřejnili studii, v níž poodhalili, k čemu tito kytovci používají svůj typický kel, informuje CNN. Pomocí dronů se jim podařilo sledovat zvířata v přirozeném prostředí a také popsat, jak se přizpůsobují změnám klimatu.
Od úterý platí zákaz převozu vnímavých zvířat z Maďarska do Česka kvůli výskytu vysoce infekčního virového onemocnění sudokopytníků, slintavky a kulhavky, v Maďarsku. Zákaz platí i pro Slovensko s výjimkou zvířat převážených přímo na jatka a týká se i živočišných produktů. Novinářům to v pondělí řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). S kontrolami na hranicích pomůže veterinárním inspektorům Policie ČR a Celní správa. V Česku byla naposledy slintavka a kulhavka zjištěna v roce 1975.
Projekt Prima mazlíček, Svět zvířat a zpravodajská redakce CNN Prima NEWS. Ti všichni vám přináší aktuální a důležité informace ze zvířecího světa.