CNN Prima News Filip Kalčák
Filip Kalčák

Filip Kalčák

redaktor FTV Prima

Na otočnou židli v redakci CNN Prima News usedl v dubnu roku 2020. Předtím mapoval zahraniční dění pro Seznam zprávy. (filip.kalcak@iprima.cz)

Více o autorovi >

Nejnovější příspěvky autora

Další příspěvky autora

Úchvatný snímek kolize dvou galaxií. Vědci ukázali, jak se zbortí naše Mléčná dráha

Teleskopy na havajské observatoři Gemini zaznamenaly dechberoucí fotografii dvou kolidujících galaxií NGC 4567 a NGC 4568, jež se v současnosti přibližují k sobě a splývají v jednotný vesmírný útvar. K úplnému sloučení galaxií dojde až za 500 milionů let. Vědci na příkladu kolize nebeského tandemu vysvětlili, jak jednou skončí Mléčná dráha a jak se při té příležitosti promění výhled ze Země.

Blokáda nebo 48hodinový bleskový výpad. Čtyři varianty čínského útoku na Tchaj-wan

Čína nadále stupňuje napětí kolem ostrova Tchaj-wan, který si nárokuje. Zahraniční diplomatické zdroje pro britský list The Telegraph sdělily, že Peking může mít teoreticky přichystané čtyři varianty útoku na Tchaj-wan. Do jisté míry přitom údajně vychází z ruské invaze na Ukrajinu, která měla odhalit slabinu Západu – nedostatek pohotovosti.

Muž omylem vyhodil disk s bitcoiny za miliardy. Pomocí robotů chce prohrabat skládku

Počítačový inženýr James Howells z Walesu v roce 2013 při uklízení kanceláře omylem vyhodil do koše svůj pevný disk, na kterém měl uložené bitcoiny. Dnes by jeho kryptoměnové jmění údajně přesahovalo částku 149 milionů liber (4,4 miliardy korun). Brit proto naléhá na správu města Newport, ve kterém bydlí, aby mu dovolila pomocí nejmodernějších technologií prohledat tamní skládku.