
Ministr Dvořák: U Trumpa nevidím žádnou děsně chytrou strategii, Putin při jednání dominuje
Již podruhé se v pražském O₂ universu uskuteční největší veletrh pracovních příležitostí v České republice – Career Expo, který se bude konat ve dnech 12.–13. března 2025. Na tomto pracovním veletrhu se představí také společnost Lidl Česká republika, která pro návštěvníky připravila pestrou nabídku aktivit. Zájemci se budou moci seznámit s pracovním prostředím společnosti, prozkoumat aktuální pracovní příležitosti a osobně se setkat s personalisty i zaměstnanci.
Nezaměstnanost roste, přesto si firmy stále zoufají, že „nejsou lidi“. Uchazeči na dlouhodobě nedostatková místa by se sice našli, často jim však chybí požadovaná kvalifikace. Nejhůře na tom jsou technické obory, od specializovaných inženýrů po elektrikáře. Chybí také zdravotní sestry či sociální pracovníci, ukazují data společnosti Alma Career, která provozuje pracovní portály Jobs.cz a Prace.cz. Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled nejžádanějších profesí v Česku, a to včetně průměrných mezd, které zaměstnanci v těchto oborech berou.
Jak Češi vnímají cizince, kteří u nás pracují? Podle výzkumu STEM si až 69 procent obyvatel myslí, že jich v tuzemsku pracuje až příliš. Téměř polovina dotázaných zastává názor, že zaměstnávání cizinců připravuje Čechy o práci. Zároveň ale 54 procent respondentů cizince vnímá jako jediné řešení nedostatku pracovní síly ve vybraných profesích. V posledních letech přitom podle šetření k posilování negativních názorů na cizince na českém pracovním trhu nedochází.
Změna kariérního směru? To je v Česku téma, které frčí. Podle nejčerstvějších dat z úřadu práce se loni rekvalifikovalo více než 40 tisíc lidí. Pokud se k odvážnému kroku chystáte i vy, pak byste měli vědět, jak si vybrat ten správný rekvalifikační kurz. Jejich nabídka je v současnosti mimořádně bohatá a je více než vhodné se v ní zorientovat. Jak nepromarnit čas i peníze, získat maximum z nabízeného vzdělání a tak co nejlépe nastartovat novou kariéru? Čtěte tipy a rady odborníků z největší česká IT akademie ITnetwork, díky kterým rychle a snadno pochopíte rozdíl mezi vzdělávacími a akreditovanými kurzy, tedy těmi, které jsou schválené Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
Jak uspět a najít novou cestu? Příslib změny s železnou pravidelností přináší začátek roku – nový start, čistý štít a velké cíle. Podle statistik si novoroční předsevzetí dává téměř polovina Čechů. Ovšem vydrží je plnit jen deset procent z nich. Proč tomu tak je a jak překonat překážky, které nás na cestě za cíli čekají? Právě o tom mluvila mentální koučka Pavlína Hlučková s moderátorem Tomášem Hauptvogelem v 10. díle pořadu ITN ONAIR.
Snad nejžádanější pracovní obor současnosti? Informační technologie. Zájem o IT specialisty je obrovský a po Česku chodí řady lidí, kteří, ať ještě studují či už pracují, po atraktivním kariérním oboru po očku koukají. Možná i vy patříte k těm, kdo by ho rádi poznali blíž a zkusili v něm najít štěstí. Jenže kde začít? Pomocnou ruku nabízí společnost ITnetwork, která přichází s novým rekvalifikačním kurzem — IT tester. Juniorní pozice jako dělaná pro začátečníky, kteří se chtějí v IT co nejrychleji rozkoukat.
Získat kvalifikované pracovníky se pro firmy v České republice stává stále náročnějším úkolem. Společnosti se snaží nejen přitáhnout nejlepší talenty, ale také zrychlit a zefektivnit své náborové procesy. V tom jim dnes pomáhá umělá inteligence a automatizace. Jaké přínosy mají moderní nástroje pro HR? A jak firmy, které tyto technologie zavádějí, získávají výraznou konkurenční výhodu?
Rekvalifikace. Čím dál oblíbenější nástroj pro změnu — profesní i životní. Může to být případ kohokoli z nás a nezáleží přitom, kolik nám je let. Najdeme cíl, který nám dává smysl, těší nás a zároveň věříme, že by nás mohl i uživit. Jak toho ale dosáhnout a neskončit, sotva jsme začali, a jak najít své místo na trhu? Nejlepší je se do podnikání pustit v malém, radí úspěšná investorka Margareta Křížová, která si pečlivě vybírá nápady k podpoře. A vůbec se netají tím, že rozhodující je energie vycházející ze samotných autorů. Vlastní zkušenost a cestu k úspěchu popsala v osmém díle vysílání ITN ONAIR.
Po napadení Ukrajiny Ruskem se mnohem více a vážněji zamýšlíme nad obranou vlasti. Uvědomujeme si, že vojenská služba a investice do armády jsou životně důležité pro každého občana. Roste také motivace lidí naučit se bránit. Povinná branná povinnost sice byla před lety zrušena, ale kdo se chce na obraně země podílet, může vstoupit do aktivních záloh.
Problematika rovného a transparentního odměňování často působí jako rudý hadr na býka. Objevuje se mnoho domněnek, spekulací a zavádějících výkladů. Cílem tohoto článku je projít zásadní body směrnice a konkrétní požadavky na firmy.
Dnešní doba je charakterizována rychlým tempem technologických inovací, které zásadně mění způsob, jakým pracujeme a žijeme. Automatizace a robotizace tlačí na maximální efektivitu, což s sebou přináší nejen nové příležitosti, ale i výzvy. Firmy a jednotlivci se musí neustále adaptovat na měnící se podmínky, a jedním z klíčových nástrojů této adaptace je vzdělávání.
Rychlý rozvoj technologií, globální ekonomická situace, změny na trhu práce, válka na Ukrajině a jiné politické události přinášejí do života zaměstnanců neustálé množství změn. Je běžné, že zaměstnanci čelí neustálé nejistotě nejen v pracovním prostředí, ale také v osobním životě. Tento stav může být vyčerpávající a postupně oslabovat jejich přirozenou odolnost a rozvinuté strategie zvládání stresu. Proto je pro organizace klíčové nejen nadále podporovat rozvoj odolnosti zaměstnanců ve smyslu osobní síly, ale také budování odolné kultury v organizaci nabízením podpory zaměstnancům v obtížných situacích.
Není divu, že potenciální rušivý dopad umělé inteligence znepokojuje některé vedoucí pracovníky v oblasti HR. Ozývají se hlasy, které tvrdí, že umělá inteligence odstraní potřebu lidské práce, čímž se většina z nás stane nadbytečnými. Údajně se to týká zejména těch, kteří řídí lidi. Tato vyhlídka by mohla zpanikařit i toho nejpragmatičtějšího personalistu.
Nové trendy v oblasti personalistiky a problematiky kolem ní včetně vzdělání a aktuálních témat. Jak přistupovat k osobnímu rozvoji, jak si správně vybrat firmu s benefity, které nám vyhovují. Jak najít správnou motivaci k práci a pozitivně využívat technologie v 21. století.