
Řidič v Praze srazil 13letého cyklistu: Chlapce musel do nemocnice transportovat vrtulník
České mzdy se od konce roku 2019 nominálně zvýšily o 27 procent, reálně jsou ale kvůli vysoké inflaci o deset procent nižší. Pokles kupní síly je nejvýraznější ze zemí Evropské unie. Letos se očekává zvýšení reálných mezd o 3,5 až 4,5 procenta, na úroveň před pandemií se tak stále nedostanou.
Hodnocení stravování v práci se u Čechů zhoršuje, letos se sebekriticky oznámkovali trojkou. Chuť i kvalita v posledních měsících nedobrovolně ustupují ceně.
Úspěšná kariéra — pojem, pod kterým si většina z nás představí něco jiného. Někdo se najde jako zaměstnanec, jiný je spokojený jako nezávislý podnikatel, pro dalšího vysněný cíl znamená stát se hlavou nadnárodní korporace. Ať jste čímkoli z toho, jasné je jedno: Pokud chcete nastartovat úspěšnou pracovní dráhu, neobejdete se bez schopnosti komunikovat, tedy dát světu vědět nejen o tom, co děláte, případně jak, ale také jaké máte hodnoty a proč je ctíte. Možná si říkáte, proč? Copak nestačí prodávat dobrý produkt? Odpověď zní: Ne, nestačí.
Tenhle trend je jedním z mála, který jako pracovník v HR rozhodně vidět nechcete. Bohužel se však pro řadu lidí stává normou: Přijít do práce jen na nezbytně nutnou dobu, ukázat svoji přítomnost a rychle odejít. V angličtině se pro tento (nepěkný, ale častý) jev vžil termín „coffee badging“, což by se do češtiny dalo přeložit asi jako „kávičkování“.
Věk je devíza, říká zemský ředitel OVB Allfinanz Oldřich Beránek, který tak každému radí nastartovat kariéru v brzkém věku. „Mladí lidé mají neomezený časový kapitál," říká v aktuálním dílu podcastu Do pohody, kde pravidelně diskutují Lucie Čermáková a mentální kouč Marian Jelínek se svými hosty.
Umělá inteligence mění trh práce rychleji, než si mnozí dokázali představit. Podle odhadů expertů může nahradit až stovky milionů pracovních míst po celém světě, a z obliga nejsou ani dobře vydělávající pozice. Firmy stále častěji využívají AI nejen k automatizaci rutinních úkolů, ale i ke složitějším činnostem, které dosud vyžadovaly lidskou expertizu. Koho čeká perné období a jak se mění role lidí v oblastech, kde AI přebírá kontrolu? Zeptali jsme se expertů na pět profesí, které jsou v současnosti nejvíce v ohrožení.
Online vzdělávání zažívá v poslední době nebývalý boom a stále více Čechů využívá možnost rekvalifikace přes internet. Potvrzuje to i největší česká IT akademie ITnetwork, která hlásí rekordní zájem o své nové online kurzy. Není divu – studium na dálku přináší časovou flexibilitu a širokou škálu možností, díky nimž si cestu k novým dovednostem nacházejí lidé napříč profesemi i generacemi. Jaké další výhody online vzdělávání nabízí a proč je právě teď ten nejlepší čas začít?
Již podruhé se v pražském O₂ universu uskuteční největší veletrh pracovních příležitostí v České republice – Career Expo, který se bude konat ve dnech 12.–13. března 2025. Na tomto pracovním veletrhu se představí také společnost Lidl Česká republika, která pro návštěvníky připravila pestrou nabídku aktivit. Zájemci se budou moci seznámit s pracovním prostředím společnosti, prozkoumat aktuální pracovní příležitosti a osobně se setkat s personalisty i zaměstnanci.
Nezaměstnanost roste, přesto si firmy stále zoufají, že „nejsou lidi“. Uchazeči na dlouhodobě nedostatková místa by se sice našli, často jim však chybí požadovaná kvalifikace. Nejhůře na tom jsou technické obory, od specializovaných inženýrů po elektrikáře. Chybí také zdravotní sestry či sociální pracovníci, ukazují data společnosti Alma Career, která provozuje pracovní portály Jobs.cz a Prace.cz. Redakce CNN Prima NEWS připravila přehled nejžádanějších profesí v Česku, a to včetně průměrných mezd, které zaměstnanci v těchto oborech berou.
Jak Češi vnímají cizince, kteří u nás pracují? Podle výzkumu STEM si až 69 procent obyvatel myslí, že jich v tuzemsku pracuje až příliš. Téměř polovina dotázaných zastává názor, že zaměstnávání cizinců připravuje Čechy o práci. Zároveň ale 54 procent respondentů cizince vnímá jako jediné řešení nedostatku pracovní síly ve vybraných profesích. V posledních letech přitom podle šetření k posilování negativních názorů na cizince na českém pracovním trhu nedochází.
Změna kariérního směru? To je v Česku téma, které frčí. Podle nejčerstvějších dat z úřadu práce se loni rekvalifikovalo více než 40 tisíc lidí. Pokud se k odvážnému kroku chystáte i vy, pak byste měli vědět, jak si vybrat ten správný rekvalifikační kurz. Jejich nabídka je v současnosti mimořádně bohatá a je více než vhodné se v ní zorientovat. Jak nepromarnit čas i peníze, získat maximum z nabízeného vzdělání a tak co nejlépe nastartovat novou kariéru? Čtěte tipy a rady odborníků z největší česká IT akademie ITnetwork, díky kterým rychle a snadno pochopíte rozdíl mezi vzdělávacími a akreditovanými kurzy, tedy těmi, které jsou schválené Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
Jak uspět a najít novou cestu? Příslib změny s železnou pravidelností přináší začátek roku – nový start, čistý štít a velké cíle. Podle statistik si novoroční předsevzetí dává téměř polovina Čechů. Ovšem vydrží je plnit jen deset procent z nich. Proč tomu tak je a jak překonat překážky, které nás na cestě za cíli čekají? Právě o tom mluvila mentální koučka Pavlína Hlučková s moderátorem Tomášem Hauptvogelem v 10. díle pořadu ITN ONAIR.
Snad nejžádanější pracovní obor současnosti? Informační technologie. Zájem o IT specialisty je obrovský a po Česku chodí řady lidí, kteří, ať ještě studují či už pracují, po atraktivním kariérním oboru po očku koukají. Možná i vy patříte k těm, kdo by ho rádi poznali blíž a zkusili v něm najít štěstí. Jenže kde začít? Pomocnou ruku nabízí společnost ITnetwork, která přichází s novým rekvalifikačním kurzem — IT tester. Juniorní pozice jako dělaná pro začátečníky, kteří se chtějí v IT co nejrychleji rozkoukat.
Nové trendy v oblasti personalistiky a problematiky kolem ní včetně vzdělání a aktuálních témat. Jak přistupovat k osobnímu rozvoji, jak si správně vybrat firmu s benefity, které nám vyhovují. Jak najít správnou motivaci k práci a pozitivně využívat technologie v 21. století.