Jak ušetřit

Nejnovější příspěvky k tématu

Jak ušetřit

KALKULAČKA: O kolik vám zdraží elektřina? Vypočítejte si novou výši svých záloh

Od příštího roku se zdraží o desítky procent regulovaná složka u energií. U elektřiny je nárůst dokonce 65,7 procenta. Pro řadu domácností s končící fixací se může jednat o problém. Naopak odběratelé, kteří platí zastropované ceny energií, nárůst sotva poznají. Jak bude vypadat výše nových záloh od příštího roku? Využít můžete on-line kalkulačku níže v článku.

Neskákejte vykukům na lep a neplaťte víc. Ekonom radí, na co si dát pozor u vyšší inflace

Vyšší inflace za říjen se dala očekávat a nejedná se o nic zásadního. Shodli se na tom ekonomové ve vysílání CNN Prima NEWS, podle kterých mohou data svádět obchodníky k umělému zdražování. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda varuje spotřebitele, aby se nenechali zlákat strategií obchodních řetězců a nejrůznějších prodejen. Podle něj by lidé měli být nyní maximálně obezřetní a neměli by skákat na zvyšování cen.

KALKULAČKA: O kolik zdraží energie? Vypočítejte si novou výši svých záloh

Regulované složky elektřiny a plynu čeká od příštího roku podstatné zdražení. Energetický regulační úřad (ERÚ) zvýší cenu za distribuci a do záloh se vrátí poplatek za obnovitelné zdroje energií. Jak si můžete orientačně vypočítat své zálohy? Můžete využít on-line kalkulačku níže v článku. Přinášíme také návod, jak sečíst jednotlivé položky v cenících energetických společností.

PŘEHLEDNĚ: Jak může stát pomoct finančně ohroženým seniorům? Ve hře jsou tři příspěvky

Mnoho seniorů si v době inflace či nejrůznějších vládních opatření stěžuje, že se svými důchody prostě nevystačí. V neutěšené situaci se však mohou obrátit na samotný stát. Jaké finanční příspěvky nabízí ministerstvo práce a sociálních věcí? A mohou ještě senioři podat žádosti osobně přímo na úřadech, či budou muset sáhnout k elektronickému formuláři?

PŘEHLEDNĚ: Příspěvky na bydlení i porodné. Na co mají nárok zoufalé rodiny s dětmi?

Vysoká inflace i drahé energie znepříjemňují život řadě domácností. Jednou z ohroženou skupin jsou rodiny s dětmi, které mají vysoké výdaje. Lidé s malými dětmi se ale mohou obracet s žádostí o pomoc na stát. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabízí celou řadu podpůrných příspěvků či dávek. Jak může stát pomoci a co je k tomu potřeba?

Jak ušetřit peníze, i když nemáte zrovna velkou výplatu? Kde si přivydělat a jak omezit výdaje za teplo, elektřinu nebo jídlo, aniž byste se klepali zimou a trpěli hlady? Máme pro vás zprávy o zdražování, tipy pro dodatečné příjmy i praktické rady, které ušetří vaši peněženku.