Komentátoři o potyčce ve Sněmovně: Byl to pseudokonflikt, Stanjura to schytal za jiné
Jak ušetřit
Nejnovější příspěvky k tématu
KALKULAČKA: O kolik vám zdraží elektřina? Vypočítejte si novou výši svých záloh
Od příštího roku se zdraží o desítky procent regulovaná složka u energií. U elektřiny je nárůst dokonce 65,7 procenta. Pro řadu domácností s končící fixací se může jednat o problém. Naopak odběratelé, kteří platí zastropované ceny energií, nárůst sotva poznají. Jak bude vypadat výše nových záloh od příštího roku? Využít můžete on-line kalkulačku níže v článku.
Na dálniční známce je teď možné ušetřit 800 korun. Stačí znát jednoduchý trik
Od prvního března roku 2024 si motoristé za vjezd na rychlostní komunikaci připlatí několik set korun, a to včetně hybridních aut, která byla od poplatku dosud osvobozena. Vedle motocyklů a přípojných vozidel tak budou moci dálnici bezplatně využívat už jen elektromobily. Ostatní však mají aktuálně možnost na známce pro příští rok ušetřit 800 Kč.
KALKULAČKA: Kolik budete příští rok platit za elektřinu? Vypočítejte si snadno výši záloh
Ceny energií se od příštího roku kvůli regulované složce zvýší jak pro mnoho domácností, tak pro firmy. Výše měsíčních záloh ale bude individuální a záležet bude na spotřebě či tarifní sazbě. Nyní si můžete orientačně vypočítat, kolik budete v příštím roce platit, potřebujete k tomu několik zásadních údajů.
Neskákejte vykukům na lep a neplaťte víc. Ekonom radí, na co si dát pozor u vyšší inflace
Vyšší inflace za říjen se dala očekávat a nejedná se o nic zásadního. Shodli se na tom ekonomové ve vysílání CNN Prima NEWS, podle kterých mohou data svádět obchodníky k umělému zdražování. Hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda varuje spotřebitele, aby se nenechali zlákat strategií obchodních řetězců a nejrůznějších prodejen. Podle něj by lidé měli být nyní maximálně obezřetní a neměli by skákat na zvyšování cen.
KALKULAČKA: O kolik zdraží energie? Vypočítejte si novou výši svých záloh
Regulované složky elektřiny a plynu čeká od příštího roku podstatné zdražení. Energetický regulační úřad (ERÚ) zvýší cenu za distribuci a do záloh se vrátí poplatek za obnovitelné zdroje energií. Jak si můžete orientačně vypočítat své zálohy? Můžete využít on-line kalkulačku níže v článku. Přinášíme také návod, jak sečíst jednotlivé položky v cenících energetických společností.
PŘEHLEDNĚ: Z čeho se skládá cena elektřiny. Jaká část zdražuje a za co si připlatíme?
Návrh na zvýšení regulačního poplatku zvedl zájem o složení platby za elektřinu. Málokterý zákazník totiž skutečně ví, za co přesně v měsíčních zálohách platí. Celková částka se skládá hned z několika částí, jež jsou rozdílně důležité. Na kterou z těchto složek může sáhnout Energetický regulační úřad?
PŘEHLEDNĚ: Dávky pro postižené. O co mohou invalidé žádat a jakou získají pomoc?
Mezi sociálně ohrožené skupiny obyvatel v současné ekonomické krizi patří lidé se zdravotním postižením. Ti se totiž proti vysoké inflaci nemohou bránit vyššími výdělky a jsou odkázáni na pomoc ostatních. Co stát nabízí a o jaké příspěvky a dávky si invalidé mohou říkat? Více přinášíme v seriálu Jsou to vaše peníze.
PŘEHLEDNĚ: Výměna pneumatik na zimní. Kdy je čas na přezutí a kolik zaplatíme?
Řidičům se blíží doba, kdy budou muset řešit přezutí letních pneumatik na zimní. Akci většinou provázejí velké fronty a dlouhé čekací doby v autoservisech. Motoristé by proto s přezutím neměli čekat na poslední chvíli. Kdy ale výměnu pneumatik provést a kolik za ni zaplatíme?
PŘEHLEDNĚ: Jak může stát pomoct finančně ohroženým seniorům? Ve hře jsou tři příspěvky
Mnoho seniorů si v době inflace či nejrůznějších vládních opatření stěžuje, že se svými důchody prostě nevystačí. V neutěšené situaci se však mohou obrátit na samotný stát. Jaké finanční příspěvky nabízí ministerstvo práce a sociálních věcí? A mohou ještě senioři podat žádosti osobně přímo na úřadech, či budou muset sáhnout k elektronickému formuláři?
PŘEHLEDNĚ: Ohrožení samoživitelé s dětmi. Jakou pomoc mohou získat od státu?
Nárůst cen a ekonomická krize dopadají na samoživitele velmi tvrdě. Ti se často ocitají pod tlakem nízkých příjmů a nebývale vysokých výdajů. Lidé, kteří se sami starají o své děti, se ale mohou spolehnout na pomoc od státu. Úřady totiž nabízejí řadu příspěvků a dávek. Na co mají nárok a jak si mohou o příspěvky zažádat?
PŘEHLEDNĚ: Příspěvky na bydlení i porodné. Na co mají nárok zoufalé rodiny s dětmi?
Vysoká inflace i drahé energie znepříjemňují život řadě domácností. Jednou z ohroženou skupin jsou rodiny s dětmi, které mají vysoké výdaje. Lidé s malými dětmi se ale mohou obracet s žádostí o pomoc na stát. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabízí celou řadu podpůrných příspěvků či dávek. Jak může stát pomoci a co je k tomu potřeba?
Levnější nákupy v zahraničí? Často platíme víc než místní, expertka poradila snadný trik
Nákupy za hranicemi, které kvůli úsporám volí mnoho Čechů, mají často skrytý háček. Upozornila na to finanční poradkyně Veronika Kalátová v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Obchodníci podle ní mnohdy využívají neznalosti zákazníků, kteří nakonec při platbě kartou zaplatí o deset procent více než místní spotřebitelé.
PŘEHLEDNĚ: Potraviny, drogerie i zábava. Podívejte se, co všechno v Polsku vyjde levněji
Levnější polské zboží láká řadu Čechů k velkým nákupům. Nelze se divit, výhodné ceny využíval dříve i prezident Petr Pavel. Tuzemští spotřebitelé ale nejezdí za hranice jen kvůli levným potravinám. Často jsou tam k dostání za méně peněz i pohonné hmoty, zboží v drogeriích nebo nábytek. Na čem všem mohou Češi ušetřit?
Jak ušetřit peníze, i když nemáte zrovna velkou výplatu? Kde si přivydělat a jak omezit výdaje za teplo, elektřinu nebo jídlo, aniž byste se klepali zimou a trpěli hlady? Máme pro vás zprávy o zdražování, tipy pro dodatečné příjmy i praktické rady, které ušetří vaši peněženku.