Jak ušetřit

Desktop Image Mobile Image

Nejnovější příspěvky k tématu

PŘEHLEDNĚ: Vyúčtování za energie děsí spotřebitele. Co vše ukrývá a jak na reklamaci?

Vyúčtování za spotřebovanou elektřinu a propálený plyn většinou chodí zákazníkům právě v těchto dnech. Někteří se mohou vyděsit, pokud na ně čeká vysoký nedoplatek. Ten může být způsoben špatně nastavenými zálohami nebo vyšší spotřebou energií. Pokud ale máte pocit, že něco ve vyúčtování nesedí, tak je dobré se ihned ozvat. Energetické společnosti musí následnou reklamaci vyřídit velmi rychle. Jak na to?

Nenaleťte obchodníkům s dálničními známkami. Po platbě vysoké částky už své peníze neuvidíte

Cena celoroční dálniční známky se letos zvýšila o 140 korun, přesto někteří nešťastníci zaplatí ještě více. Mohou za to neoficiální webové portály, které si účtují i několik stovek korun navíc. Zdůvodňují to například tím, že zvýšeným poplatkem přispíváte na výsadbu nových stromů. Pokud těmto šmejdským webům naletíte, své peníze zpět nejspíše nevymůžete. Může za to jednoduchý trik obchodníků, kteří vydělávají na nepozornosti. Odborníci a také stát prostřednictvím ministerstva dopravy před nimi varují.

Příliš drahá věrnost: Češi ze zvyku zůstávají u starého dodavatele energií, stojí je to tisíce

Pravidelná měsíční platba a jednou za rok vyúčtování, které končí přeplatkem nebo nedoplatkem, poté následuje úprava záloh na další rok. Zní vám to povědomě? Takto přistupuje k energiím většina českých domácností. Věrně a neochvějně zůstávají u stejného dodavatele a s důvěrou platí vše, co jim v předpisu přijde. Právě tito věrní klienti však přeplácejí nejvíce, protože na atraktivnější nižší ceny láká dodavatel nové klienty. Rozdíly mohou být i desítky procent.

Moc složité: Češi jsou líní měnit dodavatele energií, přichází kvůli tomu o tisíce korun

Možnost snížit výdaje za elektřinu nebo plyn zabere pár minut. Přesto velká část Čechů nikdy nevyužila možnost, jak toho dosáhnout. Výzkum společnosti Ipsos ukázal, že přes 42 procent lidí nikdy neměnilo dodavatele, ačkoliv by tím mohli snížit své účty. Lidé žijící v bytě přicházejí ročně klidně o tisíce korun, pro domácnost v rodinném domě to pak mohou být i desítky tisíc korun za rok.

Za servis auta u učňů lze ušetřit třetinu ceny. Oblíbený je i nákup jídla od budoucích kuchařů

I třetinu ceny můžete ušetřit, když si necháte auto zkontrolovat v učňovské autodílně namísto specializovaného servisu. Za dohledu profesionálů kontroly provádějí mladí učni. Podobné to je i se zákusky nebo pečivem. Zájem o služby je podle ředitelů, které CNN Prima NEWS oslovila, obrovský. Studenti získávají cenné zkušenosti, ale i peníze, které jsou pro ně motivací.

Češi prodělávají na smrskflaci i „nafouknutých“ obalech. Na jaké triky dávat pozor?

Obchodníci s potravinami v Česku využívají celou řadu triků, jak na zákaznících vydělat více peněz. Nejčastěji se objevují výrobky, které byly zmenšeny, cena však zůstala stejná jako před jejich úpravou. Spotřebitelská organizace dTest doporučuje pozorně číst měrné ceny – tedy zda se nám nákup určitého množství stejné potraviny vyplatí. Na co všechno si dát pozor?

Energošmejdi přišli s novým trikem. Podvedení přicházejí o peníze i o přeplatky

Energošmejdi našli nový způsob, jak z lidí dostat další peníze. Obcházejí cíleně vybrané klienty společností, o kterých vědí, že jim neposlali vyúčtování a přeplatky. Těmto lidem slibují, že pro ně chybějící dokumenty za určitý poplatek vymůžou. Podvedení mohou přijít zbytečně i o několik tisíc korun. Energetický regulační úřad před touto praktikou varuje. Jak se proti tomu bránit?

Jak ušetřit peníze, i když nemáte zrovna velkou výplatu? Kde si přivydělat a jak omezit výdaje za teplo, elektřinu nebo jídlo, aniž byste se klepali zimou a trpěli hlady? Máme pro vás zprávy o zdražování, tipy pro dodatečné příjmy i praktické rady, které ušetří vaši peněženku.