reklama

Nejnovější příspěvky k tématu

Koronavirus

Dárek pro chudé země. Státy G7 jim darují miliardu dávek vakcíny proti covidu

Dárek pro chudé země. Státy G7 jim darují miliardu dávek vakcíny proti covidu

Ekonomicky silné země skupiny G7 poskytnou v následujícím roce miliardu vakcín proti covidu chudým zemím, aby mohly naočkovat svoji populaci. V neděli po skončení summitu to na tiskové konferenci řekl britský premiér Boris Johnson. V prohlášení vydaném po třídenním jednání G7 v Cornwallu mimo jiné účastníci slíbili další peníze na boj proti globálnímu oteplování a kritizují Čínu.

Za sobotu přibylo 74 případů covidu, nejméně od poloviny loňského července
Další příspěvky
reklama
reklama

Další hlavní zprávy

NATO

Konvoj amerických vojáků opět míří přes Česko. Vracejí se ze cvičení NATO v Maďarsku

Konvoj amerických vojáků opět míří přes Česko. Vracejí se ze cvičení NATO v Maďarsku

Do České republiky v neděli vjela přes hraniční přechod u Břeclavi krátce před 21:30 první vozidla amerického vojenského konvoje, který se vrací ze cvičení NATO v Maďarsku na svoji základnu v Německu. Kvůli plynulosti dopravy je konvoj opět rozdělen na menší části, které po českých silnicích pojedou asi s hodinovými rozestupy. Další skupiny konvoje přijedou v pondělí a v úterý večer. Celkem se přes Česko přesune asi 600 vojáků s více než 200 vozidly.

reklama

Koronavirus

Nejnovější zprávy o šíření nemoci COVID-19 u nás i ve světě. Aktuální počet nakažených, jaké jsou příznaky, jak dochází k přenosu a jak se chránit.

Koronavirus způsobuje onemocnění zvířat a lidí. Šíří se vzduchem, kontaminovanými předměty nebo oro-fekálně (tedy kontaktem se stolicí, hlenem nebo slinami druhého člověka). U člověka vyvolávají některé druhy tohoto viru běžná onemocnění, například nachlazení, ale může dojít i k závažnějším virózám.

V současnosti je známo celkem sedm typů lidských koronavirů. Tyto jsou nejznámější: V roce 2002 byl objeven koronavirus SARS-CoV, který způsoboval nemoc SARS (syndrom náhlého selhání dýchání). V roce 2012 byl objeven další druh koronaviru. Dostal jméno MERS-CoV a způsoboval nemoc MERS (závažné onemocnění plic a ledvin). Na konci roku 2019 byl objeven další typ koronaviru, tentokrát byl nazván SARS-CoV-2. Tento koronavirus způsobuje nemoc COVID-19 (respirační onemocnění). Z Číny se rozšířil do celého světa a způsobil pandemii.