Koronavirus

Nejnovější příspěvky k tématu

Krematoria v Číně kvůli vlně covidu nestíhají. Lidé údajně spalují těla mrtvých na ulicích

14. ledna 2023 13:18

Koronavirová nákaza v Číně narůstá do obřích rozměrů. Téměř 60 000 lidí zemřelo v nemocnicích v souvislosti s covidem jen v období od 8. prosince loňského roku do letošního 12. ledna. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na čínské úřady. Obětí covidu je však podle médií tolik, že krematoria nestíhají mrtvé spalovat. Někteří lidé se tak musejí těl svých nejbližších zesnulých zbavovat sami. Čína držela tři roky občany v přísných uzávěrách a po náhlém rozvolnění se nemoc zemí raketově šíří.

Omikron vytvořil krakena, nová varianta se rychle šíří světem. Co všechno o ní víme?

13. ledna 2023 07:54

Světem se šíří omikronová subvarianta XBB.1.5, pro kterou se v některých zemích vžil neoficiální název kraken. Podle dostupných informací jde o doposud nejrychleji se šířící variantu koronaviru. Vědci ale uklidňují, podle nich to automaticky neznamená, že patogen bude nebezpečnější. Kraken se šíří hlavně v USA.

Čína po třech letech covidových restrikcí otevřela hranice. Z Hongkongu vyrazily desetitisíce lidí

8. ledna 2023 07:35

Čína po téměř třech letech přísných restrikcí kvůli covidu plně otevřela své hranice a nevyžaduje už při jejich překročení karanténu, což hned první den využily k návštěvě blízkých i desetitisíce obyvatel Hongkongu. Napsala o tom agentura DPA. Asijské země kvůli uvolnění režimu v Číně čekají příval tamních turistů a některé už oznámily, že budou požadovat negativní testy na koronavirus.

Ministerstvo se zajištěním léků zaspalo. Není možné pacienty léčit zábaly, říká Prymula

5. ledna 2023 14:31

Ministerstvo zdravotnictví mohlo pro zajištění dostatku léků udělat více, domnívá se epidemiolog a bývalý šéf resortu Roman Prymula. Jeho vedení podle něj reagovalo příliš pozdě, ministra Vlastimila Válka (TOP 09) však alespoň pochválil za dodatečné obstarání Nurofenu. Systém kontroly zásob léčiv je prý již v lepším stavu, problémy s výpadky se ale mohou v budoucnu opakovat kvůli celoevropské nepřipravenosti na podobnou situaci.

Evropská komise nabídla Číně vakcíny proti covidu. Chce zabránit šíření viru na Západ

3. ledna 2023 08:06

Evropská komise v uplynulých dnech nabídla Číně vakcíny proti covidu. Darování vakcín by mohlo být součástí souboru opatření, který Evropská unie chystá v reakci na epidemiologickou situaci v Číně, píše deník Financial Times s odvoláním na své zdroje. Čína již dříve uvedla, že proočkování jejího obyvatelstva je dostatečně vysoké.

Svět je na pozoru kvůli cestujícím z Číny. Testujme je na covid, vyzvala Francie zbytek EU

1. ledna 2023 18:04

Austrálie či Kanada se během víkendu přidaly na rozšiřující se seznam zemí, které budou od cestujících z Číny vyžadovat negativní testy na koronavirus v souvislosti s uvolněním pandemických restrikcí v nejlidnatější zemi světa. Německo uvedlo, že situaci sleduje a vyčkává. Francie, která již opatření zavedla, naopak vyzvala další evropské země, aby se k ní připojily, uvedla agentura Reuters.

Bolestné loučení s Krčmérym. Promluvila manželka i děti, Čaputová účast překvapivě zrušila

29. prosince 2022 13:32

Na čtvrteční pohřeb nejznámějšího slovenského epidemiologa a tamní tváře boje proti covidu Vladimíra Krčméryho dorazily stovky lidí. Poctu mu přišla vzdát řada známých osobností a veřejných činitelů. Obřadu se měla účastnit i prezidentka Zuzana Čaputová, nakonec ale kvůli nemoci nedorazila. Poslala však alespoň smuteční věnec, který přinesla čestná stráž. Od dvanácti do dvou hodin probíhala zádušní mše, kterou sloužili biskupové z celého světa. Premiér v demisi Eduard Heger na ní přednesl smuteční řeč.

Návrat roušek do MHD? Epidemie tomu nahrává, je to ale věc ministerstva, říká Prymula

29. prosince 2022 12:35

Současné období epidemie respiračních onemocnění nahrává opětovnému zavedení povinnosti nosit roušku v městské hromadné dopravě, domnívá se epidemiolog Roman Prymula. Jedná se však prý o politické rozhodnutí ministerstva zdravotnictví, ke kterému nejspíše nedojde. O potřebě ochrany dýchacích cest v budovách zdravotnických zařízení není podle odborníka pochyb.

Koronavirus způsobuje onemocnění zvířat a lidí. Šíří se vzduchem, kontaminovanými předměty a dalšími způsoby. V současnosti je známo celkem sedm typů lidských koronavirů. V roce 2002 byl objeven koronavirus SARS-CoV, který způsoboval nemoc SARS (syndrom náhlého selhání dýchání), v roce 2012 následoval MERS-CoV a nakonci roku 2019 SARS-CoV-2, který způsobil celosvětovou pandemii a značné hospodářské škody.