Koronavirus

Nejnovější příspěvky k tématu

Nemoci

Češi se s covidem nepoučili, roušky už nenosí, říká expertka. Zmínila i jarní epidemie

Chřipka má svou přirozenou sezónnost, od pandemie však nejde predikovat, jak bude probíhat. Pokud se nestane něco mimořádného, počet nakažených by se nemusel zvyšovat, uvedla v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Zuzana Blechová z Kliniky infekčních nemocí 2. LF UK a Nemocnice Na Bulovce. S jarem odborníci spíše očekávají příchod epidemií, které nejsou respiračního charakteru. Infektoložka připomněla důležitost vakcinace a zmínila i nízkou proočkovanost, a to zvláště u seniorů. Blechová mimo jiné zdůraznila, že se Češi s covidem nepoučili a nejsou zodpovědní k sobě ani svému okolí. „Máme se relativně dobře, a tak zapomínáme, že se zdraví koupit nedá,“ dodala.

360°

Covidové vakcíny umožnily i posílení nemocí, připustil Prymula. S Hostomským hodnotil dopady

Vakcíny proti koronaviru zachránily životy, ale nemuselo se očkovat plošně, shodli se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula a biochemik Zdeněk Hostomský. Potvrdili i závěry studie, že je covidové očkování spojeno s mírným nárůstem některých onemocnění. Prymula ale zdůraznil, že ve srovnání s úmrtností bez očkování jde o „obrovský nepoměr“.

Alarmující zjištění vědců: Odhalili vážný následek covidu, ohroženější jsou ženy

Američtí vědci z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) ve středu zveřejnili závěry nové studie zaměřené na Covid-19. Podle nich je u pacientů, kteří onemocnění prodělali, více než čtyřikrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyvine chronická únava, než u někoho, kdo tento virus neměl. Lidé s únavou také měli větší pravděpodobnost úmrtí při hospitalizaci, informovaly ABC News.

PŘEHLEDNĚ: Česko v sevření chřipkové epidemie. Jak rozeznat příznaky od covidu?

Hygienici napříč Českou republikou hlásí významný nárůst chřipkových a respiračních onemocnění. Počet nakažených již překročil hranici epidemie, některé nemocnice proto omezují návštěvy na lůžkových odděleních. Kromě zmiňované chřipky by se však lidé měli mít na pozoru i před covidem. Jak od sebe jednotlivá onemocnění rozeznat a co pro ochranu svého zdraví můžete udělat? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila jednoduchý přehled všeho důležitého.

Čínští vědci „vytvořili“ koronavirus se stoprocentní smrtností. Šílené, nechápou experti

Čínští vědci prováděli experimenty se zmutovaným kmenem koronaviru, který napadá mozek a u myší měl stoprocentní smrtností. Připustili také riziko jeho přenosu na člověka. Experti však studii kritizovali pro neuvedenou úroveň biologické bezpečnosti a vyjádřili obavy, že by se výzkum „mohl zvrtnout“. Epidemiolog Roman Prymula v takové studii nevidí přínos a pro CNN Prima NEWS zdůraznil, že v případě úniku z laboratoře by mohla být ohrožena existence lidstva.

Covidová vlna před Vánoci se podcenila, říká Prymula. Naznačil, kdy můžeme čekat další

Vlna koronaviru, která přišla před Vánoci, byla podceněná, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. Podle něj to ovšem vedlo k posílení imunity a díky tomu v lednu nepřišla nová výraznější vlna. Někteří lidé však stále bojují s postcovidovým syndromem. Podle Prymuly je těžké odhadnout, o kolik lidí se přesně jedná, jelikož údaje se liší.

Ficovo prošetření covidových nařízení vede odpůrce očkování. Pomoci mají i Peková s Rajchlem

Slovenská vláda v čele s premiérem Robertem Ficem (Směr-SD) jmenovala svého zmocněnce, který má za úkol prošetřit řízení pandemie koronaviru u našich východních sousedů. Stal se jím poslanec Slovenské národní strany (SNS) Peter Kotlár. Jeho jmenování ovšem vyvolává odpor opozice, neboť jde o známého odpůrce očkování, který se netají mimo jiné záměrem zkoumat složení vakcín. Asistovat mu navíc mají také předseda české politické strany Právo Respekt Odbornost (PRO) Jindřich Rajchl a molekulární genetička Soňa Peková.

Covid vyřadil Olgu z běžného života, komunikuje pomocí papírků. Teď jí svitla naděje

Lékaři si s pacienty s postcovidovým syndromem nevědí rady. Ten se projevuje například neurologickými potížemi. Léčba ale není známa a dlouho nikdo neměl ani ponětí, že covid může postihovat i mozek. Teď by se to mohlo změnit. Reportérce CNN Prima NEWS Monice Beránkové se podařilo propojit pacienty s odborníky z Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kteří se teď jako první v Česku budou snažit nemocným pomoci. Na celý rozhovor s vedoucím postcovidového centra Michalem Kopeckým se podívejte ve videu v úvodu článku.

Nakažených je násobně víc, než ukazují testy, varují experti. Jaké jsou příznaky covidu?

Respirační onemocnění jsou na vzestupu a tento trend bude pokračovat, uvedl na sociální síti X generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Nárůst počtu případů očekávají také epidemiolog Roman Prymula a předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek. Prymula podotkl, že počet nakažených koronavirem je v současnosti několikanásobně vyšší, než ukazuje testování. Podívejte se, jaké jsou příznaky chřipky a koronaviru a komu hrozí takzvaný postcovidový syndrom.

Čeští senioři podceňují covid, jen desetina se brání. Za čtyři měsíce má přes 500 obětí

Umírání pacientů na covid po stovkách denně je už minulostí. Stále však není radno nemoc podceňovat – za uplynulé čtyři měsíce na ni v Česku zemřelo 530 lidí a téměř všichni byli starší 60 let. Přestože existuje vakcína pro aktuální sezonu, využilo ji dosud pouze 272 tisíc lidí tohoto věku. V Česku žije zhruba 2,7 milionu seniorů, proti závažnému průběhu covidu je tak chráněn pouze každý desátý.

PŘEHLEDNĚ: Varianta covidu, která vám zkazí Vánoce. Jaké jsou příznaky a kdy přijde vrchol?

Šíří se ještě rychleji než její předchůdce a během vánočních svátků nebude nikoho šetřit. Subvarianta omikronu s označením JN.1 trápí svět už od podzimu a Česko nebude výjimkou. Podle predikcí „potomek Piroly“ způsobí explozi nákaz poté, co se lidé vrátí z vánočních sešlostí zpět do zaměstnání. S jakými příznaky přichází, kdy nastane exploze nákaz a nakolik pomůže očkování novými vakcínami proti covidu? Podívejte se na přehled, který pro vás připravila redakce CNN Prima NEWS.

Koronavirus způsobuje onemocnění zvířat a lidí. Šíří se vzduchem, kontaminovanými předměty a dalšími způsoby. V současnosti je známo celkem sedm typů lidských koronavirů. V roce 2002 byl objeven koronavirus SARS-CoV, který způsoboval nemoc SARS (syndrom náhlého selhání dýchání), v roce 2012 následoval MERS-CoV a nakonci roku 2019 SARS-CoV-2, který způsobil celosvětovou pandemii a značné hospodářské škody.