Koronavirus

Nejnovější příspěvky k tématu

Slovenská divočina: Poslance čeká výslech. Za očkování proti covidu mu teoreticky hrozí doživotí
Slovensko

Slovenská divočina: Poslance čeká výslech. Za očkování proti covidu mu teoreticky hrozí doživotí

Slovenský opoziční poslanec a lékař Tomáš Szalay musí jít vypovídat na policii kvůli trestnímu oznámení, že se měl dopustit „všeobecného ohrožení“, když během pandemie očkoval lidi proti koronaviru. Oznámení na něj podal jiný lékař Peter Lipták, který je označován za konspirátora a už během pandemie vakcíny odmítal. Celá věc se ale může dostat až k soudu a v případě, že by byl Szalay skutečně odsouzen, hrozí mu podle slovenských médií teoreticky 25 let vězení až doživotí.

Průlom v léčbě postcovidového syndromu? Lékaři chystají nový postup, zmiňují hlavní příznaky

Mnozí lidé se stále potýkají s postcovidovým syndromem. Lékaři popsali již více než 200 příznaků, které se u nich mohou objevovat i několik měsíců po nákaze. Dostavit se mohou problémy s dýcháním či bušení srdce, ale i neurologické potíže. Kvůli velkému množství příznaků je sice stále obtížné postcovidový syndrom odhalit, to by se však mohlo změnit. „Připravuje se jednotný doporučený postup péče o pacienty po prodělané covid nemoci,“ uvedl Vladimír Koblížek, předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.

Covid zničil v Česku zdraví stovkám lidí, říká expert. Vyčerpá je i minimální námaha

Lidí, kteří mají po prodělání covidu-19 stále vážné zdravotní následky, jsou podle odhadů odborníků v Česku vyšší stovky. V současné době už je ale virus jiný, méně pacientů se po nákaze potýká s problémy. V rozhovoru to řekl předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Vladimír Koblížek.

Covid se znovu rázně přihlásil o slovo. Nemocnice zakazují návštěvy, vrací se i respirátory

Krajské hygienické stanice v celé republice hlásí nárůst počtu případů respiračních onemocnění, včetně covidu a chřipky. Některé nemocnice už na vybraných odděleních zakázaly návštěvy. Jinde nabádají k přísnému dodržování hygienických pravidel a znovu přicházejí ke slovu i respirátory. Podle hygieniků by lidé neměli podceňovat očkování.

Příznaky covidu se objevují v důležitém pořadí, zjistili vědci. Pomohou rozeznat ho od chřipky

Nový kmen viru COVID-19 s názvem XEC se svými příznaky od jiných variant příliš neliší. Může se tedy projevovat ve specifickém pořadí, které už dříve odhalili vědci, připomněl web GB News. Nová varianta se rychle šíří Evropou a například ve Spojeném království se stává dominantní. V Česku zdravotníci každý den odhalí přibližně tisíc nakažených lidí.

PŘEHLEDNĚ: Českem se šíří nakažlivá varianta covidu XEC. Koho ohrožuje a jak poznat příznaky?

Českou republikou i dalšími kouty Evropy se šíří vysoce nakažlivá varianta koronaviru XEC. Každý den se v populaci odhalí přes tisíc lidí s potvrzeným covidem, celkový počet nemocných ale bude výrazně vyšší. Podle oficiálních statistik ministerstva zdravotnictví muselo být hospitalizováno v českých nemocnicích několik stovek lidí. S jakými příznaky přichází XEC a jak se vyhnout těžkému průběhu nemoci? Redakce CNN Prima NEWS přináší stručný přehled k nové covidové variantě.

FLiRT, „krysí žloutenka“ i únavový syndrom. Expert popsal začátek respirační sezóny a rizika

Varianta covidu s přívětivým názvem FLiRT se šíří Českem. Příznaky a následky nemoci už ale sympatické nejsou. Nové varianty covidu jsou navíc schopny obejít imunitu efektivněji než předchozí verze viru. Významně také roste počet rinovirů a nákaz mykoplazmaty, které způsobují zápal plic. Host pořadu Co na to vaše zdraví na CNN Prima NEWS, přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny FN Motol Milan Trojánek, přiblížil, na co si dát v respirační sezóně pozor, i to, jak zářijové povodně ovlivnily šíření některých nemocí.

Koronavirus způsobuje onemocnění zvířat a lidí. Šíří se vzduchem, kontaminovanými předměty a dalšími způsoby. V současnosti je známo celkem sedm typů lidských koronavirů. V roce 2002 byl objeven koronavirus SARS-CoV, který způsoboval nemoc SARS (syndrom náhlého selhání dýchání), v roce 2012 následoval MERS-CoV a nakonci roku 2019 SARS-CoV-2, který způsobil celosvětovou pandemii a značné hospodářské škody.