Strážníci na Teplicku zaklekli invalidu kvůli parkování. Záběry ukazují drsnost zákroku
Koronavirus
Nejnovější příspěvky k tématu
5 fotografií
Čekáme chřipkovou epidemii, tvrdí Prymula. Předpověděl, kdy v Česku propukne v plné síle
Pět let od covidové pandemie. Podívejte se, jak se nebezpečný koronavirus šířil světem
Před pěti lety se objevila nákaza, která přerostla v celosvětovou koronavirovou pandemii. Do té doby jsme podobné scénáře znali jen z hollywoodských filmů. I když to nejhorší máme snad už za sebou, na COVID-19 zemřely podle Světové zdravotnické organizace miliony lidí. Podívejte se, jak se nebezpečný koronavirus šířil světem.
Průlom v léčbě postcovidového syndromu? Lékaři chystají nový postup, zmiňují hlavní příznaky
Mnozí lidé se stále potýkají s postcovidovým syndromem. Lékaři popsali již více než 200 příznaků, které se u nich mohou objevovat i několik měsíců po nákaze. Dostavit se mohou problémy s dýcháním či bušení srdce, ale i neurologické potíže. Kvůli velkému množství příznaků je sice stále obtížné postcovidový syndrom odhalit, to by se však mohlo změnit. „Připravuje se jednotný doporučený postup péče o pacienty po prodělané covid nemoci,“ uvedl Vladimír Koblížek, předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Covid zničil v Česku zdraví stovkám lidí, říká expert. Vyčerpá je i minimální námaha
Lidí, kteří mají po prodělání covidu-19 stále vážné zdravotní následky, jsou podle odhadů odborníků v Česku vyšší stovky. V současné době už je ale virus jiný, méně pacientů se po nákaze potýká s problémy. V rozhovoru to řekl předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Vladimír Koblížek.
Pozor na záměnu „nového“ covidu a chřipky: Lze je snadno rozlišit. Co sledovat?
Nastupující varianta covidu označovaná jako XEC vykazuje některé specifické příznaky, které ji odlišují od běžné sezónní chřipky, a jejich správné rozpoznání může být klíčové pro včasnou léčbu a prevenci šíření nemoci, upozornil britský deník The Mirror. Na co si dát pozor?
Zákeřný long covid. Problémem je mozková mlha, uvedl Prymula a popsal další potíže
Po prodělání koronavirové infekce řada lidí i nadále pociťuje vážné obtíže. Trápí je problémy se spánkem, další zažívají takzvanou mozkovou mlhu. Příznaky long covidu ve vysílání CNN Prima NEWS popsal epidemiolog Roman Prymula. Podle něj je očkování stále na místě, chránit by se měli zejména senioři.
Covid se znovu rázně přihlásil o slovo. Nemocnice zakazují návštěvy, vrací se i respirátory
Krajské hygienické stanice v celé republice hlásí nárůst počtu případů respiračních onemocnění, včetně covidu a chřipky. Některé nemocnice už na vybraných odděleních zakázaly návštěvy. Jinde nabádají k přísnému dodržování hygienických pravidel a znovu přicházejí ke slovu i respirátory. Podle hygieniků by lidé neměli podceňovat očkování.
Loňské očkování vás nezachrání. Šíří se nová varianta covidu, experti vyzývají k vakcinaci
Českem se šíří nová varianta koronaviru XEC. Za poslední dva týdny ministerstvo zdravotnictví hlásí přes tisíc pozitivně testovaných denně. Podle expertů je nyní virus nakažlivější než předchozí mutace, a proto vyzývají k očkování. Před nákazou neochrání ani vakcinace z minulých let, upozornil imunolog Zdeněk Hel.
Příznaky covidu se objevují v důležitém pořadí, zjistili vědci. Pomohou rozeznat ho od chřipky
Nový kmen viru COVID-19 s názvem XEC se svými příznaky od jiných variant příliš neliší. Může se tedy projevovat ve specifickém pořadí, které už dříve odhalili vědci, připomněl web GB News. Nová varianta se rychle šíří Evropou a například ve Spojeném království se stává dominantní. V Česku zdravotníci každý den odhalí přibližně tisíc nakažených lidí.
PŘEHLEDNĚ: Českem se šíří nakažlivá varianta covidu XEC. Koho ohrožuje a jak poznat příznaky?
Českou republikou i dalšími kouty Evropy se šíří vysoce nakažlivá varianta koronaviru XEC. Každý den se v populaci odhalí přes tisíc lidí s potvrzeným covidem, celkový počet nemocných ale bude výrazně vyšší. Podle oficiálních statistik ministerstva zdravotnictví muselo být hospitalizováno v českých nemocnicích několik stovek lidí. S jakými příznaky přichází XEC a jak se vyhnout těžkému průběhu nemoci? Redakce CNN Prima NEWS přináší stručný přehled k nové covidové variantě.
FLiRT, „krysí žloutenka“ i únavový syndrom. Expert popsal začátek respirační sezóny a rizika
Varianta covidu s přívětivým názvem FLiRT se šíří Českem. Příznaky a následky nemoci už ale sympatické nejsou. Nové varianty covidu jsou navíc schopny obejít imunitu efektivněji než předchozí verze viru. Významně také roste počet rinovirů a nákaz mykoplazmaty, které způsobují zápal plic. Host pořadu Co na to vaše zdraví na CNN Prima NEWS, přednosta Kliniky infekčních nemocí a cestovní medicíny FN Motol Milan Trojánek, přiblížil, na co si dát v respirační sezóně pozor, i to, jak zářijové povodně ovlivnily šíření některých nemocí.
PŘEHLEDNĚ: Podzimní vlna covidu dorazila do Česka. Jaké jsou jeho hlavní příznaky?
Podzimní koronavirová vlna opět zasáhla Českou republiku. Podle ministerstva zdravotnictví se denně zvyšuje počet pozitivně testovaných osob, a to zejména mezi rizikovými skupinami. Covid-19, ačkoliv už není tak fatální jako na začátku pandemie, stále představuje riziko pro zdraví. Jaké jsou jeho hlavní příznaky a jak rozlišit covid od běžného nachlazení či chřipky?
Slováci řeší COVID-19: Fico zpochybňuje očkování a WHO, pandemii šetří konspirátor
Slovenský premiér Robert Fico podpořil svého zmocněnce pro šetření pandemie koronaviru, kterým je kontroverzní poslanec Peter Kotlár. Politik známý svými konspiračními teoriemi nejen o covidu-19 například tvrdí, že „na Slovensku žádná pandemie nebyla“ a „covid-19 vyvíjeli v laboratořích na Ukrajině“, stejně tak se staví proti očkování. Fico jej nyní v jeho slovech podpořil a opřel se do Světové zdravotnické organizace (WHO). Kotlár nyní navíc žádá bližší data o tom, jak COVID-19 pustošil Slovensko. Kauza nenechává klidným ani prezidenta Petra Pellegriniho, který se staví proti Kotlárovi a přirovnává ho k diktátorovi KLDR Kim Čong-unovi.
Covid na vzestupu: V září v Česku onemocněly desetitisíce lidí, přibývá i obětí. Jak se bránit?
V září se covidem v České republice prokazatelně nakazilo 22 tisíc lidí. Podobný počet přitom lékaři zaznamenali loni až koncem října. Zvedl se také počet úmrtí: loni v září v souvislosti s covidem zemřelo 28 lidí, letos jich bylo 57. Nejen z toho důvodu odborníci apelují na přeočkování proti nemoci. Důležitým tématem je také léčba antivirotiky, jejíž možnosti se stále rozšiřují. Praktičtí lékaři mohou zejména seniorům a rizikovým pacientům tuto léčbu nasadit. Klíčová jsou zejména včasná diagnóza a začátek léčby, proto je třeba s prvními projevy neváhat a navštívit praktického lékaře.
Koronavirus způsobuje onemocnění zvířat a lidí. Šíří se vzduchem, kontaminovanými předměty a dalšími způsoby. V současnosti je známo celkem sedm typů lidských koronavirů. V roce 2002 byl objeven koronavirus SARS-CoV, který způsoboval nemoc SARS (syndrom náhlého selhání dýchání), v roce 2012 následoval MERS-CoV a nakonci roku 2019 SARS-CoV-2, který způsobil celosvětovou pandemii a značné hospodářské škody.