
Prymula: Trumpovo vydírání farmaceutických firem nechápu. Léky by prudce zdražily
Onemocnění covid-19 se Česku dlouho vyhýbalo, na den přesně před pěti lety však přišla zpráva o prvních nakažených a vyvolala v zemi vlnu paniky. Následné události nabraly rychlý spád, případů přibývalo a mnoho lidí sotva stíhalo sledovat neustále se měnící opatření. Redakce CNN Prima NEWS připravila připomenutí, jak vypadal první měsíc s covidem v Česku.
Považuji za velice pravděpodobné, že COVID-19 unikl z laboratoře. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula v reakci na zprávu CIA. Metapneumovirus neboli HMPV, který se šíří nejen v Číně, ale i například ve Velké Británii, podle něj na rozdíl od covidu nepředstavuje zásadní riziko a vakcína proti onemocnění již je ve vývoji.
Slovenský opoziční poslanec a lékař Tomáš Szalay musí jít vypovídat na policii kvůli trestnímu oznámení, že se měl dopustit „všeobecného ohrožení“, když během pandemie očkoval lidi proti koronaviru. Oznámení na něj podal jiný lékař Peter Lipták, který je označován za konspirátora a už během pandemie vakcíny odmítal. Celá věc se ale může dostat až k soudu a v případě, že by byl Szalay skutečně odsouzen, hrozí mu podle slovenských médií teoreticky 25 let vězení až doživotí.
Koronavirus, který způsobuje onemocnění COVID-19, se zřejmě rozšířil náhodným únikem z laboratoře v čínském Wu-chanu. V sobotu to zahraničním médiím sdělil nový ředitel americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Ratcliffe, informuje CNN. Varianta úniku je podle CIA pravděpodobnější než vznik přirozenou cestou.
V lednu by se v Česku mohla objevit chřipková epidemie, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS epidemiolog Roman Prymula. Promluvil také o příznacích takzvaného postcovidového syndromu, které mohou trvat i několik let. Zatímco respirační onemocnění jsou podle něj na vzestupu, počet nákaz koronavirem klesá.
Před pěti lety se objevila nákaza, která přerostla v celosvětovou koronavirovou pandemii. Do té doby jsme podobné scénáře znali jen z hollywoodských filmů. I když to nejhorší máme snad už za sebou, na COVID-19 zemřely podle Světové zdravotnické organizace miliony lidí. Podívejte se, jak se nebezpečný koronavirus šířil světem.
Mnozí lidé se stále potýkají s postcovidovým syndromem. Lékaři popsali již více než 200 příznaků, které se u nich mohou objevovat i několik měsíců po nákaze. Dostavit se mohou problémy s dýcháním či bušení srdce, ale i neurologické potíže. Kvůli velkému množství příznaků je sice stále obtížné postcovidový syndrom odhalit, to by se však mohlo změnit. „Připravuje se jednotný doporučený postup péče o pacienty po prodělané covid nemoci,“ uvedl Vladimír Koblížek, předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Lidí, kteří mají po prodělání covidu-19 stále vážné zdravotní následky, jsou podle odhadů odborníků v Česku vyšší stovky. V současné době už je ale virus jiný, méně pacientů se po nákaze potýká s problémy. V rozhovoru to řekl předseda České pneumologické a ftizeologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně Vladimír Koblížek.
Nastupující varianta covidu označovaná jako XEC vykazuje některé specifické příznaky, které ji odlišují od běžné sezónní chřipky, a jejich správné rozpoznání může být klíčové pro včasnou léčbu a prevenci šíření nemoci, upozornil britský deník The Mirror. Na co si dát pozor?
Po prodělání koronavirové infekce řada lidí i nadále pociťuje vážné obtíže. Trápí je problémy se spánkem, další zažívají takzvanou mozkovou mlhu. Příznaky long covidu ve vysílání CNN Prima NEWS popsal epidemiolog Roman Prymula. Podle něj je očkování stále na místě, chránit by se měli zejména senioři.
Krajské hygienické stanice v celé republice hlásí nárůst počtu případů respiračních onemocnění, včetně covidu a chřipky. Některé nemocnice už na vybraných odděleních zakázaly návštěvy. Jinde nabádají k přísnému dodržování hygienických pravidel a znovu přicházejí ke slovu i respirátory. Podle hygieniků by lidé neměli podceňovat očkování.
Českem se šíří nová varianta koronaviru XEC. Za poslední dva týdny ministerstvo zdravotnictví hlásí přes tisíc pozitivně testovaných denně. Podle expertů je nyní virus nakažlivější než předchozí mutace, a proto vyzývají k očkování. Před nákazou neochrání ani vakcinace z minulých let, upozornil imunolog Zdeněk Hel.
Nový kmen viru COVID-19 s názvem XEC se svými příznaky od jiných variant příliš neliší. Může se tedy projevovat ve specifickém pořadí, které už dříve odhalili vědci, připomněl web GB News. Nová varianta se rychle šíří Evropou a například ve Spojeném království se stává dominantní. V Česku zdravotníci každý den odhalí přibližně tisíc nakažených lidí.
Koronavirus způsobuje onemocnění zvířat a lidí. Šíří se vzduchem, kontaminovanými předměty a dalšími způsoby. V současnosti je známo celkem sedm typů lidských koronavirů. V roce 2002 byl objeven koronavirus SARS-CoV, který způsoboval nemoc SARS (syndrom náhlého selhání dýchání), v roce 2012 následoval MERS-CoV a nakonci roku 2019 SARS-CoV-2, který způsobil celosvětovou pandemii a značné hospodářské škody.