Politika

Nejnovější příspěvky k tématu

KOMENTÁŘ: Monopol pravdy, slušnosti a hodnot. To nemůže dopadnout dobře
Názory

KOMENTÁŘ: Monopol pravdy, slušnosti a hodnot. To nemůže dopadnout dobře

S Petrem Pavlem na Hradě nastane v historii Česka něco nevídaného. Všichni nejvyšší ústavní činitelé a většina zákonodárců v obou parlamentních komorách budou spadat do jednoho politického proudu. Zvolený prezident i premiér Petr Fiala (ODS) v sobotu dali najevo, že si nestandardnost takové situace uvědomují. Podaří se zastavit „studenou občanskou válku“?

Sestavování týmu a žádný velký odpočinek. Co čeká nově zvoleného prezidenta do inaugurace?

29. ledna 2023 05:29

Po náročné několikaměsíční volební kampani si Petr Pavel zřejmě příliš neodpočine. Do své inaugurace, která jej čeká ve středu 8. března, musí stihnout sestavit svůj tým a seznámit se s úřadem. Na nabytí svých pravomocí však musí ještě několik týdnů počkat. Stále platí, že veškeré prezidentské pravomoci patří dosluhujícímu prezidentovi Miloši Zemanovi.

Internet se baví volbami: Hitem je Babišovo Jezulátko. Zavlaje nad Hradem flanel?

28. ledna 2023 23:13

Na sociálních sítích se po prezidentských volbách množí vtipy, které mimo jiné upozorňují na průběh kampaně. Jejich častějším terčem se stává spíše neúspěšný kandidát Andrej Babiš (ANO), který v druhém kole podlehl Petru Pavlovi. Tvůrci internetových memů připomínají například Pražské Jezulátko, jehož figurku si Babiš bral i do televizních debat.

Řada skalních voličů SPD volila Pavla. Okamura vysvětlil, čím u nich Babiš vzbudil nevoli

28. ledna 2023 22:04

Voliči SPD v prezidentském klání mnohdy nepodpořili Andreje Babiše (ANO). Poražený kandidát je prý odradil natolik, že se volby raději neúčastnili či dokonce volili Petra Pavla, vysvětlil ve speciálním vysílání pořadu 360° předseda opozičního hnutí Tomio Okamura. Poslanec Radovan Vích (SPD) vedle toho šéfa ANO zkritizoval za arogantní vystupování.

Zajímavosti volebních čísel: Babiš vyhrál u Čapího hnízda, Průhonice mu vzal Pavel

28. ledna 2023 20:58

Hlasování v prezidentských volbách přineslo kromě jména nové hlavy státu také zajímavosti. Kdo vyhrál v Pavlově rodišti, kdo v obci, kde žije Babiš? Prezidentské volby s jasným rozdílem ovládl generál ve výslužbě Petr Pavel. Expremiéra Andreje Babiše (ANO) porazil o téměř milion hlasů. Generálovo vítězství bylo jasné i na řadě míst, kde přitom dříve uspěl právě šéf opozičního hnutí ANO. Babiš sice vyhrál například v Olbramovicích na Benešovsku, kde stojí farma Čapí hnízdo, Pavel naproti tomu drtivě ovládl Průhonice, kde jeho soupeř bydlí.

Dejte mi na Pavla číslo, rád mu pogratuluju, řekl Babiš. Přiznal i největší chybu kampaně

28. ledna 2023 20:16

Poražený prezidentský kandidát Andrej Babiš by prý svému soupeři pogratuloval k vítězství i osobně, nemá na něj ale telefonní číslo. Zároveň uznal, že největší chybou kampaně byl jeho výrok z debaty ohledně možné pomoci napadeným spojencům ze Severoatlantické aliance. Volební výsledek pak označil díky množství získaných hlasů za vítězství pro hnutí ANO.

Nově zvolený prezident Pavel: Naslouchat budu i odpůrcům. Promluvil o dalších plánech

28. ledna 2023 19:30

Čerstvě zvolený prezident Petr Pavel v jednom ze svých prvních rozhovorů po svém vítězství pro CNN Prima NEWS řekl, že je připraven naslouchat argumentům svých oponentů a lidí, kteří jej nevolili, a především nechce rozdělovat společnost. Kromě toho popsal, jaký bude jeho nadcházející program, a také to, jaké pocity jej při triumfu nad expremiérem Andrejem Babišem (ANO) přepadly.

Zeman: Výsledky voleb mě překvapily, s Pavlem se ale rád setkám. Poslal mu i několik rad

28. ledna 2023 19:05

Pokud čerstvě zvolený prezident Petr Pavel bude stát o schůzku, rád se s ním setkám. Taková slova sdělila končící hlava státu Miloš Zeman v rozhovoru pro Frekvenci 1, jenž živě vysílala také CNN Prima NEWS. Kromě toho také popsal, co by svému nástupci do budoucna poradil a co by s ním chtěl probrat. Zeman zároveň zmínil, že ho výsledky prezidentských voleb překvapily. Sám totiž volil Pavlova soupeře Andreje Babiše.

Odejde Babiš z politiky? V ANO se skloňuje několik jmen nových lídrů hnutí

28. ledna 2023 18:39

Expremiér Andrej Babiš (ANO) v druhém kole prezidentské volby neuspěl v souboji s generálem Petrem Pavlem. Ve veřejném prostoru se okamžitě začalo spekulovat o možném nástupci, který by se stal novým předsedou nejsilnějšího opozičního hnutí. Redakce CNN Prima NEWS vyzpovídala několik členů poslaneckého klubu ANO. Podle nich má Babiš v hnutí silnou podporu. Přesto bylo zmíněno několik jmen potenciálních budoucích lídrů.

Kancléřka Senátu nebo analytička dezinformací. Koho si Petr Pavel bere na Hrad?

28. ledna 2023 18:27

Čas ve funkci současného kancléře Vratislava Mynáře, poradce Martina Nejedlého nebo tiskového mluvčího Jiřího Ovčáčka se pomalu krátí. Nově zvolený prezident Petr Pavel už dopředu avizoval, koho s ním půjde na Hrad. Za sebou má i tým odborníků, kteří mu radili už během prezidentské kampaně. V pozadí Petra Pavla ale stojí také jedna vlivná osoba, na kterou několikrát upozorňoval neúspěšný kandidát Andrej Babiš (ANO).

Slovo politika pochází z řečtiny, v níž označuje správu obce. V moderním pojetí znamená proces rozhodování ve světě různých názorů a zájmů a také správu státu a tzv. věcí veřejných. V rubrice Politika najdete aktuality z politiky a politických stran, rozhovory i reportáže.