Politika

Nejnovější příspěvky k tématu

Rozhovor

Nerudová: Snad bude žena českou prezidentkou co nejdříve. Věřím, že jsem k tomu přispěla

Myslím, že už dnes žije budoucí první česká prezidentka. Přála bych si, aby byla zvolena co nejdříve. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekla Danuše Nerudová. Rovněž zmínila, že na svou loňskou kampaň vzpomíná jen v dobrém. Lídryně hnutí STAN do europarlamentu zároveň zhodnotila působení Petra Pavla ve funkci hlavy státu. Bude někdy znovu sama kandidovat na prezidentku? A proč by Česko podle Nerudové mělo přijmout euro?

Názory

KOMENTÁŘ: Dohoda EU zavádí kvóty na migranty. Vládní mlha to neskryje

Odvádění pozornosti je legitimní, byť nikterak hezká praktika používaná nejen v politice odnepaměti. Poslední zásadní událostí v rytmu mlžné clony bylo neschválení návrhu mimořádné sněmovní schůze o migračním paktu, o což usilovala opozice v čele s hnutím ANO. Je to věčná škoda, protože mohlo být dosti prostoru, abychom porozuměli, s čím vlastně původně ministr Rakušan v otázce migrační politiky souhlasil a čeho se vládní strany teď bojí.

Probudili jsme ministra, pochvalují si moravští farmáři. Jednání s vládou ale ztroskotala

Farmáři ze severu Moravy si nedávné demonstrace pochvalují a někteří z nich tvrdí, že díky nim probudili ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL). Čtvrteční jednání resortu s Agrární komorou však nepřineslo žádné výsledky. Její šéf Jan Doležal se dokonce nechal slyšet, že vláda pouze slibuje a pro farmáře nedělá dost. V minulém týdnu protestovaly po celém Česku tisíce zemědělců, aby upozornili na neúnosnou byrokratickou zátěž a velké množství unijních kontrol. První protesty se objevily už v lednu právě na severní Moravě.

Odbory svolaly mimořádnou radu. Pozice předáka Středuly může být v ohrožení, míní politolog

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) svolává na pondělí mimořádnou radu. Pro CNN Prima NEWS to potvrdil předseda OS KOVO Roman Ďurčo. Přesný program upřesnit nechtěl. Spekuluje se však o tom, že by mohla být v ohrožení pozice odborového předáka Josefa Středuly. Podle politologa Lukáše Jelínka totiž mohou v odborech probíhat nejrůznější zákulisní boje.

Všechny bych burcoval na barikády, kritizoval Stanjurův náměstek odbory. Středula se ohradil

Česko se chlubí nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii, ale i tak se potýká s nejvyšším propadem reálných mezd. Podle Marka Mory, náměstka ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS), je to nepochopitelné a opřel se kvůli tomu mimo jiné do odborů. Jejich předáci podle něj měli žádat vyšší nárůst platů. Naštval tak například předsedu ČMKOS Josefa Středulu, který si slova náměstka nenechal líbit. „Tady si pan Mora ‚stele‘ do vlastního hnízda naprosto neuvěřitelným způsobem,“ prohlásil odborář.

Valeš: Vítězem hlasování o stejnopohlavních svazcích je Babiš. Zabil dvě mouchy jednou ranou

Paradoxním vítězem hlasování o stejnopohlavních svazcích je hnutí ANO, které záležitost neiniciovalo. V pořadu K věci na CNN Prima NEWS to prohlásil politolog Lukáš Valeš. Předsedovi opozičního subjektu Andreji Babišovi se podle odborníka podařilo prostřednictvím tohoto tématu nejen poukázat na rozklíženost vládní koalice, ale oslovit i středové voliče, jejichž hlasy mohou hnutí výrazně posílit. Valeš mimo jiné hovořil na téma migračního paktu, v souvislosti s nímž se prý vláda chová jako „chytrá horákyně“.

Ruské lži v Kongresu USA. Vyšetřování Bidena je založeno na výmyslech Kremlu, přiznal zdroj

Svědectví o korupci amerického prezidenta Joea Bidena a jeho syna Huntera byla smyšlená. Na vytvoření tohoto fiktivního příběhu se podílely ruské tajné služby, přiznal žalobcům bývalý informátor FBI Alexander Smirnov. Jeho lživá tvrzení o aktivitách Bidenovy rodiny však už využili republikáni, kteří v Kongresu prosadili vyšetřování, jež by mohlo vést k impeachmentu demokratického prezidenta. Smirnovovy lži byly podle některých politiků pokusem Kremlu zacloumat s americkou demokracií.

Baar: NATO ani společnost nejsou připraveny na skutečnou válku. Podcenili jsme to, říká Šándor

Geopolitická situace se jednoznačně zhoršila a dá se říct, že války jsou už na pomezí Evropské unie, uvedl v pořadu Zprávy Plus na CNN Prima NEWS politický geograf Vladimír Baar. Dodal, že NATO není na válečný konflikt připraveno. Podobný názor zastává i bezpečnostní poradce a generál v záloze Andor Šándor, který zdůraznil, že bychom si neměli nalhávat, že nás spasí „jednoduchý základní výcvik“.

Boj o migrační pakt: Fiala z SPD by nepomohl ani Itálii. Kvóty plníme už Ukrajinci, řekl Benda

Evropská unie je společný projekt a když má například Itálie problém s přílivem uprchlíků, musí ostatní státy pomoci, hájil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS poslanec Marek Benda (ODS) migrační pakt. To ale odmítl Radim Fiala (SPD) s tím, že ho zajímá Česko. Migrační krize se má podle něj řešit na hranicích Schengenu, na což prý upozorňoval už v roce 2015.

Pravidelná linka Praha – Tokio se blíží. Lipavský podepsal s Japonci dohodu o přímých letech

Z Prahy do japonského Tokia by již brzy mohly vyrážet letadla bez mezipřistání. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) totiž při své návštěvě v Japonsku podepsal se svým protějškem Yoko Kamikawaovou dohodu o přímých leteckých linkách. Na druhou stranu to však neznamená, že se začne létat v nejbližší době. Nyní přichází na řadu jednání leteckých společností.

Smrt Navalného byla vražda, shodli se europoslanci. Odpovědný je podle nich Putin

Smrt ruského opozičního předáka Alexeje Navalného byla vraždou, za kterou nese přímou odpovědnost prezident Vladimir Putin a její strůjci by měli nést následky. Shodli se na tom ve čtvrtek poslanci Evropského parlamentu v rezoluci přijaté výraznou většinou hlasů. Podle ní by měl Putinův režim umožnit mezinárodní vyšetření případu a nezasahovat do pohřbu chystaného na pátek. Europoslanci rovněž v rezoluci volají po přijetí dalších unijních sankcí, podpoře ruské opozice či možných výměnách vězňů mezi unijními zeměmi a Ruskem. V dalším usnesení vyzvali k pokračování finanční a vojenské podpory Ukrajiny.

Porazíme ANO v eurovolbách. Okamura a Fico jsou trojští koně Ruska, říká kandidát Spolu Talíř

Koalice Spolu se popere s hnutím ANO o vítězství v evropských volbách. Předpokládám, že uspějeme. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl František Talíř (KDU-ČSL), který na kandidátce Spolu bude krýt záda lidoveckému lídrovi Tomáši Zdechovskému. Zastupitel Jihočeského kraje se kromě jiného rozpovídal také o nelichotivých preferencích KDU-ČSL i o vnímání koalice Spolu či rizicích kroužkování. Některé evropské politiky pak označil jako trojské koně Ruska.

Slovo politika pochází z řečtiny, v níž označuje správu obce. V moderním pojetí znamená proces rozhodování ve světě různých názorů a zájmů a také správu státu a tzv. věcí veřejných. V rubrice Politika najdete aktuality z politiky a politických stran, rozhovory i reportáže.