Moravskoslezský kraj

Nejnovější příspěvky k tématu

Aktivista z Ostravy: K místním Romům se Ukrajinky chovají nadřazeně a urážejí je
Rozhovor

Aktivista z Ostravy: K místním Romům se Ukrajinky chovají nadřazeně a urážejí je

Romští uprchlíci z Ukrajiny si z vlasti přinášejí různé zkušenosti. Někteří tam nechodili ani do základní školy. Zažívají xenofobní útoky včetně fyzického násilí a žhářství v osadách. Vztah k Romům – ukrajinským i českým – se projevuje i mezi ukrajinskými uprchlíky v Ostravě, říká aktivista indického původu Kumar Vishwanathan. Mluví i o hrozbě, že v Česku vzniknou tábory podobné těm v Sýrii, Keni či Ugandě.

91letá Češka: Všechny války jsou stejné. Viděla jsem umírat Rusy i Němce, zabili mi sestru

21. května 2022 22:42

Na jaře roku 1945 se dívala do tváří umírajících rudoarmějců, kteří zoufale křičeli o pomoc, aby nakonec vykrváceli. A pamatuje si i klučící obličeje sedmnáctiletých německých vojáků, kteří se vzdali, Rusové je ale stejně postříleli. „Byla to strašná válka, ta Putinova je ale horší, tenkrát Němci ani Rusové bezdůvodně nestříleli civilisty,“ myslí si 91letá Anna Satková.

Maso stačí jednou týdně, zažili jsme horší bídu, bojují s krizí hrdí senioři z Ostravy

21. května 2022 05:51

Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“

Rozstřílené polské zámky u českých hranic. Jako by II. světová ještě neskončila

15. května 2022 06:29

Fasády zámků jsou tam pořád zjizvené dírami po ruských a německých kulkách anebo dělostřelecké munici. V jižním Polsku jako by ještě neskončila druhá světová válka, její stopy jsou patrné už kousek za česko-polskou hranicí. „Je to smutné, ještě jsme neopravili, co bylo zničeno v roce 1945, a u sousedů na Ukrajině už Rusové opět ničí celá města,“ stýská si starousedlík Gerhard Wieder u ruin zámku v polské obci Tworków. Kilometr od českých hranic.

Bezdomovec v Třinci chtěl zapálit další dva, měli spory. Hrozí mu výjimečný trest

6. května 2022 12:34

Kriminalisté obvinili z pokusu o vraždu dvaapadesátiletého bezdomovce, který se v minulém týdnu pokusil v Třinci na Frýdecko-Místecku zapálit další dva lidi bez domova. Řešit tak chtěl osobní spory. Muži hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Soud už rozhodl o vzetí obviněného do vazby. Novináře o tom dnes informovala policejní mluvčí Soňa Štětínská.

Vyhodím tě z domu a neuvidíš sourozence. Žena nutila 16letou dceru k prostituci

3. května 2022 14:18

Žena z Karvinska podle policie přinutila svou šestnáctiletou dceru k prostituci. Vyhrožovala jí vyhozením z domu a ztrátou kontaktu se sourozenci. Dívka se podvolila. Klienty, bylo jich i 100 měsíčně, jí několik let sháněla matka a další žena. Těm pak odevzdávala téměř všechny vydělané peníze. Obě ženy kriminalisté obvinili z obchodování s lidmi či kuplířství.

Do babyboxu v Opavě někdo odložil novorozeného chlapečka. Vesele křičí, napsal Hess

23. dubna 2022 08:53

Do babyboxu ve Slezské nemocnici v Opavě někdo v noci odložil čerstvě narozeného chlapečka. Na první pohled byl zdravý. Je to 235. dítě, které bylo v Česku do tohoto zařízení odloženo. V letošním roce jde o pátý případ. Uvedl to zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. V opavském babyboxu se jedná o deváté odložené dítě, což je v Moravskoslezském kraji nejvíce.

Hlavní zprávy

ON-LINE: Tři měsíce hrůzy. V Mariupolu během války zemřelo již nejméně 22 tisíc civilistů
Ukrajina

Živě
ON-LINE: Tři měsíce hrůzy. V Mariupolu během války zemřelo již nejméně 22 tisíc civilistů

Invaze na Ukrajinu trvá už tři měsíce. Zelenskyj chce jednat přímo s Putinem, který ale musí pochopit realitu. Slovenský premiér Heger se obává o budoucnost Slovenska v případě, že by Ukrajina prohrála. Moskva umožní odplout ukrajinským lodím s potravinami, tvrdí ruská diplomacie. Má to ale podmínky. Kuleba žádá USA o co nejrychlejší dodávky raketometů. V Mariupolu od začátku války zemřelo nejméně 22 tisíc civilistů, uvedl poradce starosty.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
17:15

Putin poprvé navštívil ruské vojáky raněné v bojích na Ukrajině

16:57

Moskva podle své diplomacie chystá balík sankcí proti anglosaským médiím v Rusku

16:38

Vláda prodloužila nouzový stav do konce června. K čemu slouží?

16:24

CNN: Za tři měsíce války v Mariupolu zemřelo nejméně 22 tisíc civilistů

Moravskoslezský kraj

Aktuální zpravodajství z Moravskoslezského kraje. Žije zde přibližně 1,20 milionu obyvatel. Mezi větší města kraje patří Ostrava, Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Opava a Bruntál. Pokud byste sem chtěli vyrazit za památkami, můžete navštívit například zámek Kunín, hrad Sovinec nebo zámek Slezské Rudoltice.

Reportéři CNN Prima NEWS jsou denně v terénu. Buďte s námi a pište na Facebook CNN Prima nebo na mail CNNPrima@iprima.cz.