CNN Prima News Jordánsko

Jordánsko

Výpis příspěvků ke štítku „Jordánsko“

Trump šokoval jordánského krále. Nemohl jsem dýchat a svíjel jsem se, přiznal monarcha

15. září 2022 11:21

Bývalý americký prezident Donald Trump kdysi nabídl jordánskému králi Abdalláhovi II. kontrolu nad palestinským Západním břehem Jordánu. Monarchu tento návrh natolik šokoval, že si připadal, jako kdyby právě prodělal infarkt. S odvoláním na úryvky z nové knihy o Trumpově působení v úřadu prezidenta, která vyjde příští týden, o tom napsal americký list The Washington Post (WP). Podle britského listu The Guardian se v knize také objevuje tvrzení, že se Trump obával atentátu ze strany Íránu.

OBRAZEM: Respekt budil ve vzduchu, teď ikonický letoun fascinuje potápěče na dně moře

31. července 2022 14:17

Úžasné. Tak potápěč a fotograf Brett Holzer popisuje ikonický americký letoun Lockheed Martin L1011 Tristar na dně Rudého moře. Stroj, který leží v hloubce 15 až 28 metrů s ocasem letadla na nejhlubším konci, není pozůstatkem žádné letecké katastrofy. Jordánské úřady ho nechaly v roce 2019 úmyslně potopit za účelem přilákání podvodních nadšenců. A jak se zdá, tato neobvyklá atrakce funguje.

Většina zahraničních vysokoškoláků studium v Česku miluje. Je tu levno, shodují se

23. března 2022 01:02

O české univerzity mají cizinci každý rok velký zájem. Někteří z nich přijíždějí na krátkodobý pobyt v rámci projektu Erasmus. Jiní si troufají získat celý vysokoškolský titul na vlastní pěst. Jen loni vzrostl počet zahraničních odvážlivců o dlouhodobé vzdělávání v tuzemsku o více než osm procent. Českou republiku většinou vybírají kvůli kvalitnímu vzdělání, bezpečnosti a nízkým nákladům na život. Pro mnoho z nich je však strašákem náš jazyk.

Pokrytectví na Slovensku? Fico kritizoval ministrovu dovolenou v Ománu, sám je v Jordánsku

31. prosince 2021 21:40

Slovenskem hýbou na konci roku v souvislosti s koronavirem i politické kauzy. Ve čtvrtek se kritiky dočkal ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský, protože v době nástupu varianty omikron v zemi odletěl na luxusní dovolenou do Ománu. Rýpanec do člena vlády si neodpustil třeba ani expremiér Robert Fico. On sám byl však nyní vyfocen na dovolené v Jordánsku.

Příběh Martina Molitora, který pomohl nejen stovkám dětí a dospělých v poválečných oblastech

8. prosince 2021 07:00

Znetvořené děti bez potřebné pomoci, atmosféra strachu a všudy přítomná smrt. I to je součást životní příběhu uznávaného plastického chirurga MUDr. Martina Molitora. Ten velkou část svého profesního života strávil v zahraničí. Působil například v poválečné oblasti Sierra Leone, kde byla potřeba pomoc po brutální občanské válce, která trvala 12 let. Působil i na humanitních misích v Jordánsku či Indii. Operoval v extrémně těžkých podmínkách, ale za každou zkušenost je nakonec velmi vděčný. Teď své zkušenosti předává studentům a působí jako plastický chirurg nejen na své vlastní klinice Art Ethic Clinic.

Postup vám vychytal chlap. Ženský tým Jordánska tepe Írán kvůli kontroverzní brankářce

16. listopadu 2021 15:26

Ženská íránská reprezentace se na konci září dokázala vůbec poprvé kvalifikovat na fotbalové mistrovství Asie. Velkého úspěchu dosáhla poté, co porazila Jordánsko. Ale s odstupem času se poraženému týmu nezdá jedna osoba, která měla Íránu výrazným způsobem dopomoct k postupu. Jde o gólmanku Zohreh Koudaeiovou. Nebo Zohreha Koudaeia?

Starověké město zničil zásah z vesmíru. Zkáza jako po jaderném výbuchu, popsal český vědec

9. října 2021 11:06

Mezinárodní tým vědců zjistil, že starověké město v jordánské oblasti Tall el Hammam zničil střet s vesmírným tělesem. Zkáza osady se mohla stát předobrazem biblického příběhu o Sodomě a Gomoře. Svůj podíl na objevu má i český geofyzik z Univerzity Karlovy, který působil také v americké NASA, Günther Kletetschka. Ten pro CNN Prima NEWS zásah z vesmíru přirovnal k jadernému výbuchu. Město zaniklo kolem roku 1600 př. n. l.

Opravdová Sodoma a Gomora? Starověké město zničil zásah shůry, odhalili vědci

29. září 2021 22:14

Je pověst o zničení biblických měst Sodoma a Gomora založená na reálné události? Podle vědců možná ano. Mezinárodní tým zkoumal oblast Tall el Hammam v dnešním Jordánsku, kde se ve starověku nacházelo jisté velké město. To ale bylo před několika tisíci lety zničeno. Badatelé nyní odhalili, že následkem zásahu z vesmíru. Na výzkumu se podílel i český odborník Günther Kletetschka z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.