CNN Prima News Jordánsko

Jordánsko

Výpis příspěvků ke štítku „Jordánsko“

CNN: Írán se bojí další odvety USA po smrti vojáků. Kvůli Hútíům rozdráždil Čínu i Indii

Írán nejdříve na Blízkém východě rozdmýchal vášně, nyní se ovšem sám obává přehnané eskalace. Bojí se reakce mocností na ostřelování Rudého moře, ale i na zabití amerických vojáků v Jordánsku. První krok už Pentagon provedl, když zaútočil na desítky cílů v Sýrii a Iráku. A možná přijdou další výpady, informovala americká CNN s odvoláním na obeznámené zdroje.

Drsná americká odplata za mrtvé vojáky. Zasáhli jsme, co jsme měli, chlubí se Pentagon

Páteční americké letecké údery v Iráku a Sýrii mířily na cíle spojené s lednovým útokem na americké vojáky v Jordánsku a byly vedeny tak, aby se vyhnuly civilním obětem, citují média mluvčího Bílého domu pro národní bezpečnost Johna Kirbyho. Podle Pentagonu americká munice zasáhla to, co zasáhnout měla. Washington operaci označuje za první fázi své odpovědi na smrtelný útok proti svým vojákům z minulého týdne. Americká stanice CNN podotkla, že se do operace zapojily také bombardéry B-1.

Smrtelný útok na americké vojáky v Jordánsku: Tři muže zabil dron, dalších 25 je zraněno

Při úderu bezpilotního prostředku na americké jednotky v příhraniční oblasti mezi Jordánskem a Sýrii zemřeli tři vojáci a další desítky jich byly zraněny. Uvádí to agentury s odkazem na americké úřady, podle kterých se úder stal v Jordánsku, tamní vláda to však popřela. Úder uskutečnily radikální skupiny podporované Íránem, které působí v Iráku a Sýrii, řekl americký prezident Joe Biden.

Biden zamíří do Izraele. USA chtějí vědět, jaké scénáře pro Pásmo Gazy jsou ve hře

Americký prezident Joe Biden ve středu navštíví Izrael, kterému vyjádří solidaritu. Podle agentury Reuters to po jednání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem uvedl šéf americké diplomacie Antony Blinken. S Netanjahuem se sejde i Biden. Během své návštěvy dá najevo, že Izrael má právo bránit své občany před radikálním palestinským hnutím Hamás, sdělil také Blinken.

Londýnská dohoda? Smlouva, která mohla změnit svět. Hamás nemusel nikdy existovat

Smlouva, která mohla změnit svět. I tak někteří lidé mluví o izraelsko-jordánské dohodě z Londýna 1987, která měla vyřešit palestinskou otázku na Západním břehu. Smyslem smlouvy měl být společný dohled Izraele a Jordánska na zmíněný region, o který se v posledních desetiletích vedou četné spory. Zastánci Londýnské dohody naznačují, že v případě jejího aplikování by nikdy nevznikl Hamás ani Palestinská autonomie a zároveň by neexistovalo napětí ohledně vzniku nových osad. Co domluvu Tel Avivu s Ammánem nakonec zhatilo?