Nechceme vás tu. Agentura OSN pro pomoc Palestincům má v Izraeli zákaz, schválil parlament

Obyvatelé a tým civilní obrany provádějí pátrací a záchranné operace poté, co izraelská armáda zaútočila na školu Asma provozovanou Agenturou OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) v uprchlickém táboře Šatí v pásmu Gazy

Izrael zakázal misi OSN

Izraelský parlament v pondělí schválil zákon, který má znemožnit agentuře OSN pro palestinské uprchlíky UNRWA působit na izraelském území. To podle představitelů UNRWA zastaví či přinejmenším velmi ztíží poskytování pomoci ze strany agentury v Pásmu Gazy a na Západním břehu Jordánu. Krok ještě před hlasováním parlamentu kritizovali spojenci Izraele, například Spojené státy či Británie.

Zákon schválila většina 92 členů Knesetu ze 120, píše agentura AP. To znamená, že ho podpořili i členové opozice. Proti navržené právní úpravě se na schůzi parlamentu vyjadřovali zástupci arabské menšiny.

ČTĚTE TAKÉ: Influencerka strhala vlajky z řecké restaurace. Spletla si je s izraelskými, policie ji stíhá

Schválený zákon zakazuje UNRWA vyvíjet jakékoliv aktivity a poskytovat služby na izraelském území. Podle informací agentury AP zákon nezačne platit okamžitě, ale až poté, co bude oficiálně vyrozuměna OSN.

Zákaz podle zástupců UNRWA výrazně zkomplikuje humanitární aktivity agentury v Pásmu Gazy a na Západní břehu Jordánu. Například vstup do Pásma Gazy je možný v současné době jen skrze přechody z Izraele, protože přechod Rafáh s Egyptem je zavřený. „Pokud bude schválen a začne platit, bude to katastrofa,“ řekla již dříve o zákonu mluvčí UNRWA Juliette Toumaová.

Pro UNRWA prý pracovali členové Hamásu

Izrael agenturu OSN kritizuje dlouhodobě, tvrdí například, že pro UNRWA pracovali či pracují členové teroristické organizace Hamás včetně lidí, kteří se podíleli na útoku proti Izraeli ze 7. října. Izrael je kritický k celé OSN a například generálního tajemníka světové organizace Antónia Guterrese označil za nežádoucí osobu na svém území.

Od zákazu činnosti UNRWA odrazovali Izrael někteří jeho blízcí spojenci. O víkendu vážné znepokojení vyjádřili ve svém prohlášení šéfové diplomacií Británie, Francie, Německa, Japonska, Austrálie či Kanady. Obdobně se v pondělí vyjádřil i mluvčí amerického ministerstva zahraničí Matthew Miller.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Jsme obklíčeni, chybí nám léky. Lékař popsal v mrazivém videu pro CNN apokalypsu v Gaze

Podrobnosti připravujeme...

Tagy:
OSN zákaz Izrael Jordánsko politika Sýrie mezinárodní vztahy Benjamin Netanjahu parlament Západní břeh Jordánu Libanon Úřad OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě útok Hamásu na Izrael UNRWA