Volby jsou svátkem demokracie, ať už jde o ty do Poslanecké sněmovny, prezidentské, senátní, krajské, komunální nebo do Evropského parlamentu. Jak se bude v Česku volit v dalších letech a kolikrát bychom měli dorazit k urnám? Podívejte se na přehled, co nás čeká až do roku 2030.
Není to předvolební rétorika, protože před volbami máme pořád. Takto politici často odvracejí nařčení, že se snaží prosazovat populistická řešení, protože se právě nacházíme v předvolebním čase. A dá se říci, že v tomto mají pravdu. Posuďte sami, od hlasování si hned tak neodpočineme.
Přehled voleb
Rok / Volby | První | Druhé | Třetí |
---|---|---|---|
2024 | Evropské volby | Krajské volby | Senátní volby |
2025 | Volby do Sněmovny | ||
2026 | Komunální volby | Senátní volby | |
2027 | – | – | – |
2028 | Prezidentské volby | Senátní volby | Krajské volby |
2029 | Volby do Sněmovny | Evropské volby | |
2030 | Komunální volby | Senátní volby |
Volby do Evropského parlamentu 2024
- Termín: Nejspíše v květnu 2024
- Voličský průkaz: Ano
- Způsob volby: Jednokolový
- Kde se volí: Volit mohou všichni občané České republiky
- Zajímavost: V roce 2019 vyhrálo hnutí ANO všude kromě Prahy
Zřejmě v květnu 2024 vybereme po pěti letech novou skupinu českých europoslanců. Počet poslanců je určen poměrně podle počtu obyvatel členských států, aktuálně jich má Česko 21. Systém se v každé zemi liší, v České republice musí strana získat alespoň 5 procent hlasů.
Aktuální situace: Nejvíce mandátů obhajuje hnutí ANO (6), poté ODS (4), Piráti (3), STAN a TOP 09 (3), SPD (3), KDU-ČSL (2) a KSČM (1). Hnutí ANO vyhrálo ve všech krajích kromě Prahy a celkově získalo 21,18 % hlasů. Účast ve volbách byla 28,72 %.
Mezi nejznámější české europoslance patří Jan Zahradil (ODS), Alexandr Vondra (ODS), Jiří Pospíšil (TOP 09), Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, Markéta Gregorová (Piráti) nebo Dita Charanzová (ANO).
Krajské volby 2024
- Termín: Pravděpodobně v říjnu
- Voličský průkaz: Ano
- Způsob volby: Jednokolový
- Kde se volí: Ve všech krajích kromě Prahy
- Zajímavost: Konají se společně se senátními
Po čtyřech letech nás ale čekají ještě volby do krajských zastupitelstev. Ty v roce 2020 zdánlivě ovládlo hnutí ANO, které zvítězilo v 10 ze 13 krajů. V Praze má pravomoci obdobné krajskému zastupitelstvu Zastupitelstvo hlavního města Prahy.
Jenže po vytvoření koalic hnutí ANO osláblo. Nejvíce hejtmanů má ODS (Jihočeský, Královéhradecký, Plzeňský, Vysočina), následně ANO (Zlínský, Moravskoslezský, Ústecký), STAN a SLK (Středočeský kraj, Liberecký kraj, Olomoucký kraj), KDU-ČSL (Jihomoravský), ČSSD (Pardubický kraj) a KOA (Královéhradecký). V Praze vládnou Piráti pod vedením primátora Zdeňka Hřiba, v hlavním městě se však nevolí. Praha spadá do komunálních voleb.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jak požádat o voličský průkaz
Volby do Senátu 2024
- Termín: Pravděpodobně říjen, přesné datum vyhlásí prezident nejpozději 90 dnů předem.
- Voličský průkaz: Ano
- Způsob volby: Dvoukolový
- Kde se volí: V 27 senátních volebních obvodech (viz níže)
- Zajímavost: Mandát končí například Pavlu Fischerovi nebo Jiřímu Drahošovi
Po dvou letech opět přichází na řadu senátní volby, ale pro jinou třetinu než v roce 2022. Volební systém je dvoukolový. Druhé kolo se koná v případě, že v prvním klání nikdo z kandidátů nedostane více než 50 % hlasů.
Senátní volby 2024 se uskuteční v těchto 27 obvodech: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín
Mandát v roce 2026 končí například Pavlu Fischerovi, Jiřímu Drahošovi, Lukáši Wagenknechtovi (Piráti), Marku Hilšerovi nebo Zdeňku Hrabovi (za STAN).
Volby do Poslanecké sněmovny 2025
- Termín: Pravděpodobně říjen, přesné datum vyhlásí prezident nejpozději 90 dnů předem.
- Voličský průkaz: Ano
- Způsob volby: Jednokolový
- Kde se volí: Volit mohou všichni občané České republiky
- Zajímavost: V roce 2021 sestavilo vládu rekordních pět stran
V roce 2025 nás opět po čtyřech letech čekají ty největší volby – do Poslanecké sněmovny. Pokud tedy nedojde k předčasným volbám. Podle aktuální situace by vítězství obhajovala koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL a TOP 09) před hnutím ANO a koalicí Pirátů se Starosty. Ve Sněmovně je ještě hnutí SPD, naopak poslanci ČSSD a KSČM z ní na podzim 2021 vypadli.
Vládu utvořila koalice Spolu s Piráty a Starosty, dohromady mají většinu 108 poslanců. V opozici zůstal jinak nejpočetnější poslanecký klub hnutí ANO a SPD. Post premiéra získal Petr Fiala (ODS).
Volby budou nejspíše na podzim, minimálně 90 dnů předem je musí vyhlásit prezident. V roce 2021 byl schválen nový volební zákon, který, zjednodušeně řečeno, nenadržuje tolik vítězné straně. Detaily se dočtete ZDE.
Aktuální stav ve Sněmovně:
Počet mandátů (tučně vládní koalice – dohromady většina 108): ANO (72), ODS (34), STAN (33), KDU-ČSL (23), SPD (20), TOP 09 (14), Piráti (4)
Ministři nové vlády:
Ministr financí – Zbyněk Stanjura (ODS)
Ministr dopravy – Martin Kupka (ODS)
Ministr vnitra – Vít Rakušan (STAN)
Ministryně obrany – Jana Černochová (ODS)
Ministr práce a sociálních věcí – Marian Jurečka (KDU-ČSL)
Ministr zdravotnictví – Vlastimil Válek (TOP 09)
Ministr školství – Petr Gazdík (STAN)
Ministr zahraničí – Jan Lipavský (Piráti)
Ministr spravedlnosti – Pavel Blažek (ODS)
Ministr pro místní rozvoj a digitalizaci – Ivan Bartoš (Piráti)
Ministr zemědělství – Zdeněk Nekula (KDU-ČSL)
Ministr průmyslu a obchodu – Jozef Síkela (za STAN)
Ministr kultury – Martin Baxa (ODS)
Ministryně životního prostředí – Anna Hubáčková (za KDU-ČSL)
Ministryně pro vědu, výzkum a inovace – Helena Langšádlová (TOP 09)
Ministr pro evropské záležitosti – Mikuláš Bek (za STAN)
Ministr pro legislativu – Michal Šalomoun (za Piráty)
2026: Volby do Senátu a obecních zastupitelstev
- Termín: Pravděpodobně říjen, přesné datum vyhlásí prezident nejpozději 90 dnů předem.
- Voličský průkaz – Senát: Ano
- Voličský průkaz – zastupitelstva: Ne
- Způsob volby – Senát : Dvoukolový
- Způsob volby – zastupitelstva: Jednokolový
- Kde se volí – Senát: V 27 senátních volebních obvodech (viz níže)
- Kde se volí – zastupitelstva: Ve všech obcích, městech a městských obvodech větších měst
- Zajímavost: Volby se již tradičně konají společně
Opakuje se situace z roku 2022, tedy kombinace senátních a komunálních voleb. V senátních se bude volit ve stejných 27 obvodech jako v roce 2020. Zastupitelstva se opět změní po čtyřech letech.
Senátní volby 2026 se uskuteční v těchto 27 obvodech: Cheb, Louny, Plzeň-město, Strakonice, Pelhřimov, Příbram, Praha 5, Praha 9, Praha 1, Kladno, Děčín, Česká lípa, Trutnov, Kolín, Hradec Králové, Rychnov nad Kněžnou, Ždár nad Sázavou, Znojmo, Vyškov, Brno-město, Přerov, Olomouc, Frýdek-Místek, Ostrava-město, Karviná, Zlín a Uherské Hradiště.
Mandát v roce 2026 končí například Václavu Láskovi (SEN 21), Miloslavě Němcové (ODS), Janu Grulichovi (TOP 09) nebo Davidu Smoljakovi (STAN).
2027: Žádné volby se NEKONAJÍ
Může se to samozřejmě změnit. A to v případě, že by se v tomto roce konaly předčasné sněmovní nebo prezidentské volby. Češi by si však alespoň jeden rok volebních prázdnin zasloužili.
Interaktivní mapa ČR. Podívejte se, jak se volí ve vaší obci a který kandidát u vás zabodoval
Chcete vědět, jak se volí ve vašem městě? Zajímá vás, komu dali hlas vaši sousedé a známí? Chcete se podívat na volební výsledky od české metropole až po tu nejmenší vesničku? Díky unikátní interaktivní mapě CNN Prima NEWS, která využívá nejnovější data Českého statistického úřadu, to budete vědět jako první. Bude vaše bydliště patřit k těm, které sehrají nejzásadnější roli při volbě budoucí hlavy státu?
Prezidentské volby 2028
- Termín: Nejpozději v lednu 2028
- Voličský průkaz: Ano
- Způsob volby: Dvoukolový
- Kde se volí: Volit mohou všichni občané České republiky
Ano, kdo chápe pravidla pro prezidentskou volbu, už ví, že by teoreticky mohl znovu kandidovat Miloš Zeman. Jisté je, že stávající prezident bude moci svůj post obhajovat, jelikož bude končit své první funkční období. Jen pro představu, Zemanovi tou dobou už bude 83 let.
Termín volby vyhlásí předseda Senátu nejpozději 90 dnů předem. Volba je tajná na základě všeobecného, rovného a přímého volebního práva pro všechny občany starší 18 let. Kandidátovi musí být minimálně 40, tedy musí mít české občanství a svéprávnost.
Volby do Senátu a krajů 2028
- Termín: Pravděpodobně říjen, přesné datum vyhlásí prezident nejpozději 90 dnů předem.
- Voličský průkaz: Ano
- Způsob volby – Senát : Dvoukolový
- Způsob volby – kraje: Jednokolový
- Kde se volí – Senát: V 27 senátních volebních obvodech (viz níže)
- Kde se volí – kraje: Ve všech krajích kromě Prahy
Jak už tomu v sudých letech bývá, na podzim opět obměníme třetinu senátorů, tentokrát ty z roku 2022. A stejně jako v roce 2024 si zvolíme nová krajská zastupitelstva. Více o této volbě se dočtete výše v článku.
Senátní volby 2028 se uskuteční v těchto 27 obvodech: Karlovy Vary, Most, Plzeň-město, Český Krumlov, Tábor, Beroun, Praha 11, Praha 10, Praha 6, Mělník, Brno-město (55), Ústí nad Labem, Liberec, Jičín, Kutná Hora, Pardubice, Ústí nad Orlicí, Blansko, Jihlava, Brno-město (58), Olomouc, Bruntál, Nový Jičín, Ostrava-město, Frýdek-Místek, Kroměříž, Hodonín.
Po čtyřech letech se také změní obsazení ve vedení krajů. Kandidovat může osoba, jejíž věk přesáhl hranici osmnácti let. V Praze se nevolí, hlavní město spadá do komunálních voleb.
Volby do Poslanecké sněmovny a Evropského parlamentu 2029
Volby do Poslanecké sněmovny:
- Termín: Pravděpodobně říjen, přesné datum vyhlásí prezident nejpozději 90 dnů předem.
- Voličský průkaz: Ano
- Způsob volby: Dvoukolový
- Kde se volí: Volit mohou všichni občané České republiky
Volby do Evropské parlamentu:
- Termín: Nejspíše v květnu
- Voličský průkaz: Ano
- Způsob volby: Jednokolový
- Kde se volí: Volit mohou všichni občané České republiky
Rok 2029 je dalším, kdy se v Česku bude volit nová vláda. Kromě toho nás čeká také hlasování pro europoslance, kterým skončí pětiletý mandát. Jen pro připomenutí, poslanci mají funkční období o rok kratší.
Volby do Senátu a obecních zastupitelstev 2030
- Termín: Pravděpodobně říjen, přesné datum vyhlásí prezident nejpozději 90 dnů předem.
- Voličský průkaz – Senát: Ano
- Voličský průkaz – zastupitelstva: Ne
- Způsob volby – Senát : Dvoukolový
- Způsob volby – zastupitelstva: Jednokolový
- Kde se volí – Senát: V 27 senátních volebních obvodech (viz níže)
- Kde se volí – zastupitelstva: Ve všech obcích, městech a městských obvodech větších měst
- Zajímavost: Volby se již tradičně konají společně
V roce 2030 nás čeká již tradiční volební dvojboj. Zopakuje se scénář z let 2022 a 2026. Mandát končí senátorům zvolených v roce 2024. A změna? Nová vláda slibuje digitalizaci, takže kdo ví, možná budeme hlasovat elektronicky.
Senátní volby 2030 se uskuteční v těchto 27 obvodech: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín