Ačkoliv pes do rodiny často přinese radost a pevnější zdraví, není vlastnění tohoto domácího mazlíčka záležitost pro každého. A to i když máte zvířata opravdu rádi...
Pes má podle řady výzkumů i praktických zkušeností chovatelů nemálo pozitivních účinků pro člověka. A to pokud jde nejen o sociální vztahy, prevenci nemocí nebo jejich léčbu. Například dokážou nemocného pacienta odtrhnout od zaujetí jeho chorobou, povzbudit ho a přivést na jiné myšlenky. Mimo jiné mají podle odborníků zvířata pozitivní efekt především na starší pacienty s koronárními chorobami, fyzické invalidy či pacienty s chronickou schizofrenií. „Obecně jsou majitelé psů jako skupina zdravější než ti, kteří psa nevlastní. Pes může působit například jako prevence srdečních onemocnění, protože péče o psa vyžaduje pohyb. Psi mohou působit i jako obrana před stresem. Bylo prokázáno, že celkový kontakt se psem snižuje krevní tlak a srdeční tep,“ uvádí Barbora Kučerová ve své bakalářské práci Pes v životě člověka, ve které shrnula poznatky nejrůznějších autorů publikací na toto téma.
Pozitiva převažují. Pro pořízení psa ale nestačí
Kromě rozhýbání ztuhlého svalstva může také podle nich zvíře pomoci od jiných fyzických či psychických bolestí. Navíc ztělesňuje subjekt, o který se člověk může starat a pečovat o něj. Odpovídající výchova, kdy pes reaguje a respektuje požadavky, může pomoci zvýšit jeho majiteli sebevědomí. Zároveň díky psovi lidé snáz navazují kontakty, podobně jako to znají rodiče s dětmi. To vše ze svých zkušeností potvrzují i samotní majitelé psů, kteří v tomto vidí velké plus, které předčí i negativa spojená s chováním psa. Těmi můžou být třeba rozkousané boty, chlupy po celém bytě, nutnost důsledné výchovy nebo uklízení „hromádek“ na ulici i vlastní zahradě. Každopádně je třeba počítat s tím, že pes, ať už štěně nebo „dospělák“ z útulku vám změní v mnohém život. Jestli je jeho pořízení vhodné do vaší domácnosti, vám může pomoci následující přehled základních otázek, na které je vhodné si odpovědět, aby byl spokojený jak pes, tak vy i zbytek vaší domácnosti...
1. Pes jako kamarád nebo hlídač?
Pokud chcete především společníka, který vás bude vítat, až přijdete z práce, kamaráda, o kterého chcete pečovat nebo hlídače majetku, pak se podle veterináře Martina Gryma určitě jedná o ideální počáteční impulz, proč si psa pořídit.
Naopak nevhodné je podle něj, pokud uvažujete následovně: „Soused si ho koupil taky. U velkého domu má být velký pes. Vypadám s ním dobře. Dcera/syn má narozeniny. Všichni si ho pořizují. Bože, to štěňátko je tak roztomilé! Přece ty zbytky jídla nevyhodím! Sousedova děcka k nám pořád lezou,“ upozorňuje MVDr. Grym.
2. Pes pro menší dítě? Ano, ale ne jako náhrada péče rodičů
Veterinář také tvrdí, že vhodný důvod pro psa je i tehdy, pokud například máte děti a chcete, aby se naučily zodpovědné péči. Pes má podle zjištění Barbory Kučerové mimo jiné i schopnost upevňovat vztahy a dynamiku v rodině. „V rodinách, kde se nachází domácí mazlíček, spolu členové rodiny tráví více času, méně se hádají a jsou si blíže, například při společných hrách,“ uvádí.
Ale pozor, pes by měl být ale podle odborníků pořizován do rodin, kde jsou na psa připraveni, umějí s ním zacházet a vychovávat ho. Rodiče by dobře měli znát své děti, zvážit své časové možnosti pro výchovu jak dítěte, tak psa. „Nikdy není vhodné pořizovat dítěti psa, protože na samotné dítě rodič nemá čas. Pes nesmí sloužit jako náhražka rodičovské pozornosti,“ píše Kučerová. A doplňuje další poznatky odborníků. „I přes to, že dítě slibuje odpovědný přístup ke zvířátku, nesmí rodiče zapomínat na ten fakt, že největší část odpovědnosti je právě na nich. Teprve když dítě dosáhne puberty, je možné, aby mu rodiče svěřili větší část zodpovědnosti za zvíře.“
Před pubertou totiž děti teprve k odpovědnosti dozrávají, přičemž přítomnost zvířete může dozrávání jenom podněcovat. Rodiče mají perfektní příležitost skrz psa poznat své děti a to především z toho, jak se k psovi chová, a jak s ním zachází.
>> Pomáhat je Prima aneb Primamazlicek.cz: Web pro lidi, co mají rádi zvířata
3. Čas na péči o psa?
Ano, jak už bylo uvedeno, čas je v péči o psa velmi důležitý. Ať už máte děti nebo ne. Podle Martina Gryma je zásadní, aby si majitel psa udělal čas vždy ráno a večer. A alespoň na hodinu s ním šel ven. O víkendech a o dovolených byste ho měli brát s sebou nebo zajistit odpovídající hlídání (psí hotel, sousedi, lidé, které pes zná a kteří znají jeho a umí o něj pečovat). Vaše rodina by se měla domluvit, aby byl pes pravidelně venčen a cvičen.
Pokud si řeknete: „No to už pak nějak vymyslíme. Občas bych si mohl z práce odskočit. Však bude celý den na zahradě. Ten cvičit nepotřebuje, hlavně aby hlídal. Děti s ním půjdou, až přijdou ze školy,“ je to podle veterináře špatně.
4. Kde bude pes ubytovaný?
Máte-li vymyšleno ubytování pro pejska, aby nerušil sousedy a bylo mu přitom dobře, pak jste v tomto ohledu připraveni podle veterináře na jeho příchod. Ať už máte nebo plánujete koupit/postavit zateplenou boudu nebo víte, že bude pes bydlet s vámi doma. Tam by měl mít připravený pelíšek. Rozhodně byste neměli operovat s tím, že například v dešti si pes zaleze někam do kůlny.
5. Změní se chod rodiny. Je to akceptovatelné?
Koupě psa značně zasáhne do vašich stereotypů, varuje Martin Grym. Pes potřebuje ven v každém počasí, budete s ním muset jít, i když byste radši zůstali v křesle u televize nebo v posteli. Když bude pejsek nemocný, budete se o něj muset postarat. Je-li to pro vás vše akceptovatelné, pak by se u vás pejskovi mělo líbit.
6. Souhlasí s pejskem celá rodina?
Ne každý je milovník zvířat. Najde-li se názor partnera či dětí, že psa nechtějí, že se o něj nebudou chtít starat, neměli byste ho raději pořizovat. Také pokud například jezdíte k babičkám, které bydlí v bytě a psy nemusí nebo se jich dokonce bojí, a vy ho nemáte kam jinak dát, raději se minimálně domluvte předem, jestli bude krátkou návštěvu tolerovat nebo ne. A podle toho se zařiďte. Nicméně může se stát, že díky pejskovi ledy roztají a všichni ho budou nakonec milovat – ale lze se na to spoléhat?
7. Jaké plemeno?
„Listoval jsem v atlasu psů a líbil by se mi třeba dobrman. Taky bígl je takový docela pěkný pes. Je jedno jaký bude, hlavně musí být krátkosrstý, aby manželka nenadávala, že dělá nepořádek. Soused má pitbulla a sportovní auto, co kdybych začal tím pitbullem? S pudlem bych byl trapný, teď je v módě rhodéský ridgeback. Nebo nějaké vzácnější plemeno, pak bych mohl na štěňatech i vydělat peníze.“ Jestli vaše uvažování vypadá takhle, tak rozhodně nejste podle Martina Gryma ten správný potencionální majitel.
Vaše přemýšlení by mělo naopak vypadat následovně: „Chci menšího psa s přátelskou povahou a láskou k dětem, uvědomuji si, že nebudu mít až tolik času ho cvičit (pudl, kříženec, velššpringršpaněl, špic a podobně). Chci většího psa s přátelskou povahou a láskou k rodině, ale uvědomuji si, že bude nutné s ním alespoň základní výcvik prodělat (retrívr, irský setr, boxer a podobně). Chci ostrého psa, který mi bude hlídat majetek, ale uvědomuji si, že mu budu muset věnovat hodně času a cvičit ho (německý ovčák, briard, dobrman, rotvajler, a podobně).“
8. A co finanční stránka věci?
Péče o psa není úplně nejlevnější, zejména v prvním roce života, pokud si pořídíte štěně. A to nezohledňujeme ani pořizovací cenu, která může být buď minimální nebo ve výši několika tisíc až desítek tisíc v závislosti na plemeni a čistokrevnosti. Měli byste si proto udělat kalkulaci a vyhodnotit, jestli jste schopni psa v rodinném rozpočtu utáhnout. Je třeba psa nakrmit, pořídit mu pelíšek či boudu (pár stovek až tisíce korun), obojek, vodítko (desítky až stovky korun), cvičit (na to se hodí pamlsky), určitě nějaké hračky, aby vám nelikvidoval zařízení bytu nebo věci na zahradě.
Psa je třeba také nechat očkovat - minimálně proti vzteklině (to je povinné v šesti měsících, očkování proti psince, parvoviróze, infekční hepatitidě či leptospiróze je ale podle veterinářů také nutné), pravidelně odčervovat (běžná odčervovací pasta stojí pár stovek a vydrží asi na třikrát, ale záleží i na váze psa), v Praze je povinnost nechat psa očipovat nebo tetovat. Cena za čip se pohybuje od 500 korun. Mimochodem, loni byl schválen zákon, kdy by mělo být povinné čipování všech psů od roku 2020. Každoročně byste měli také platit poplatek za psa městu, který se pohybuje kolem jednoho tisíce korun.
Vše hovoří pro psa? Pozor při výběru
Pejska můžete pořídit tzv. s papíry. Máte-li tip na osvědčeného chovatele plemena, které je vaše preferované, je to ideální. Možná vás víc ale oslovuje adopce pejska z útulku, který čeká na domov. Pak hledejte tam. Štěňata lze ale koupit velmi často i na inzerát na internetu. Tady je třeba dávat si velký pozor, můžete naletět lidem, kteří si na množení psů založili výdělečný byznys. Inzeráty psů z množíren jsou většinou velmi líbivé a plné superlativů. A protože mnoho lidí vybírá očima, nechybí ani krásná fotka. Při následném jednání působí množitelé velmi ochotně, někdy dokonce nabízejí, že štěně přivezou. „Nabídka předání štěněte na parkovišti nebo u benzinové pumpy by měla být silným varovným signálem. Takový člověk má nejspíš důvod, proč nechce ukázat, odkud pes doopravdy pochází,“ uvedl mluvčí spolku OBRAZ Daniel Cao k praktikám množitelů. Podrobně o problému množíren v článku:
Pokud si chcete koupit štěně na základě inzerátu, zajeďte se podívat na chov i na matku štěňat. „V klidu si promluvte s chovatelem o povahových vlastnostech rodičů, o zdravotních problémech, které můžete u daného plemene očekávat. Na internetu si také můžete předem porovnat cenu, za jakou se prodávají „papírová“ i „nepapírová“ zvířata. Budete častokrát překvapeni,“ radil už dříve Petr Pejchal ze Státní veterinární správy. Při koupi byste podle něj měli požadovat ke štěňátku očkovací průkaz, kde jsou všechna případná očkování potvrzena veterinárním lékařem, a doklad o odčervení.
Nemůžete pořídit psa domů? Choďte venčit ty v útulcích
Pes může zkvalitnit život, ale ne vždy je vhodnou součástí každé rodiny. Někdo může mít alergii nebo mu může být nepříjemný hygienický aspekt péče o zvíře. Případně tomu brání jiné důvody, na které jste si odpověděli ve výčtu výše spíš záporně. Pokud vy sami máte rádi psy a chtěli byste být často v jejich přítomnosti, ale nemáte pravidelně dost času, peněz nebo tolerance od ostatních členů rodiny, můžete se například obrátit na nejbližší útulek a domluvit se třeba na občasném venčení.
>> Video: Vláda podpořila zákon proti množírnám psů: