Rádce

Nejnovější příspěvky k tématu

Věda a technologie

Jak v mrazu předejít poškození vašeho telefonu? Sedm rad, kterými byste se měli řídit

Při mrazivých venkovních teplotách by měli uživatelé chytrých telefonů zpozornit. Že se tato zařízení při chladném počasí rychle vybíjí, není žádnou novinkou, málokdo však dodržuje rady a tipy expertů, aby předešel trvalému poškození baterie. Ty se netýkají pouze používání mobilů při pohybu venku, ale také následného zacházení s přístroji po příchodu do vyhřáté místnosti. Redakce CNN Prima NEWS pro vás sestavila přehled sedmi doporučení, kterými byste se měli řídit.

Advertoriál

Bezpečnější investice v ČR nově zajišťuje licence ČNB. Je to dobře, míní expert

Téma, které zřejmě nikdy nepřestane být aktuální – investice. Jsou způsobem, jak ochránit vydělané peníze před inflací, která v posledních letech citelně stoupla a ukrojila značný podíl z úspor nás všech. Ale také mohou být cestou, jak se zaopatřit na stáří. Češi se ovšem investování teprve učí, jsme spíše konzervativní a ideální zhodnocení peněz u nás má obvykle podobu koupi nemovitosti, nejčastěji bytu. V pořadu Interview PLUS to Martině Kuzdasové řekl Vít Endler, ředitel crowdfundingové platformy Fingood. Dodal ovšem, že těžké časy Čechy mění a začínáme sílu investic objevovat a chápat.

Chcete výhodnější cenu elektřiny? Jednejte hned, radí odborníci

Na elektřině se loni snažily ušetřit nejméně tři čtvrtiny českých domácností. Náklady za ni se jim podle dat společnosti epet podařilo snížit zhruba o 20 %. A nejinak tomu zřejmě bude i letos, 80 % z dotázaných domácností na svých zvycích nechce nic měnit a mají v plánu ušetřit ještě více než loni. Může se jim to podařit? O tom byla řeč v dalším vydání pořadu Co na to vaše peněženka.

Aby tepelné čerpadlo sloužilo: Základ tvoří spolehlivý dodavatel a servis

Už druhým měsícem v Česku trvá dotační program Nová zelená úsporám. Týká se mimo jiné i tepelných čerpadel. Kdo o příspěvek může žádat a za jakých podmínek? To v pořadu Co na to vaše peněženka vysvětlil Jan Metlický, jednatel společnosti Stiebel Eltron. Zároveň doporučil všem, kteří si tepelné čerpadlo chtějí pořídit, aby velmi pečlivě vybírali dodavatele, jehož je vhodné prověřit u samotného výrobce. Nezbytný je i kvalitní a pravidelný servis.

Energetičtí experti: Ceny elektřiny v příštím roce vyrostou. I kvůli návratu OZE

Ceny energií patří vedle vysoké inflace k nejvíce mediálně probíraným tématům. Vysoké sumy za ně platí firmy i domácnosti. Oproti původním předpokladům, které z Česka původně udělaly jednu z nejdražších zemí v Evropské unii, jsme nakonec na účtech za energie našli o poznání nižší částky. Rázem jsme se tak ocitli pod průměrem evropských cen. Nicméně Češi už se naučili na spotřebě šetřit a zdá se, že jim to v následujících letech bude velmi platné.

Michael Heider z LAMA energy: Skutečný odborník vám dokáže vymyslet řešení na míru, vy tak ušetříte

Po loňské sezóně, kdy se většina Čechů hrozila účtů za energie, si zřejmě lze konečně vydechnout. Ceny už několik měsíců klesají a většina dodavatelů je nabízí pod vládou stanovenými stropy, kterých už zřejmě nebude dál potřeba, a tak budou na konci roku zrušeny. Jaké jsou další vyhlídky na ceny energií? Podle Michaela Heidera, obchodního ředitele společnosti LAMA energy, se další vlny razantního zdražování obávat nemusíme.

Jaká je nejlepší ochrana bankovních účtů? Základem jsou nejen silná hesla a obezřetnost

Placení a spoření, zkrátka vše, co se týká peněz, bylo vždy záležitostí, která vyžaduje obezřetnost. V současnosti to platí obzvlášť. Moderní doba přináší vymoženosti, o kterých se nám dříve ani nesnilo - během okamžiku dokážeme zaplatit obchodníkovi na druhé straně planety a se stejnou lehkostí své peníze přesouváme, kam uznáme za vhodné. Ovšem pokrok s sebou nese i jistá rizika. Stejně snadno se může stát, že o své peníze přijdeme. Zuby si na ně brousí nespočet podvodníků, kteří cílí na méně opatrné klienty bank. Jak chránit své finanční prostředky na bankovních účtech? To bylo téma Nového Dne.

Nejméně úrazů při autonehodě utrpí děti ve Švédsku, nejde přitom o žádné tajemství

Záleží vám na tom, aby byly vaše děti na cestách co nejvíce v bezpečí? Pak byste se určitě měli inspirovat „švédským modelem“ převážení dětí proti směru jízdy. Před šedesáti lety se na tento způsob cestování zaměřil lékař Sven Bertil Aldman, kterého za jeho přínos odvětví dětské bezpečnosti ocenil i Královský technologický institut ve Stockholmu. Přišel totiž na to, že autosedačka instalovaná proti směru jízdy plní při nárazu funkci ochranného štítu a na páteř, krk a hlavu dítěte působí výrazně menší zátěž, než modely otočené čelem vpřed.

Energetičtí experti: Energie v ČR zdaleka nejsou nejdražší. Ale úspory hledejme

Česko jako země s nejdražšími energiemi v Evropské unii? Dlouho se o nás tak mluvilo. Premiér Petr Fiala taková tvrzení označil jako matení veřejnosti a vytváření špatného obrazu. Výhrady si neodpustili ani dodavatelé energií. Teď se ukázalo, že oprávněně. Data, která v loňském dubnu zveřejnil Eurostat, totiž měla vycházet z ceníkových nikoli reálných cen. Výsledek? S cenami energií jsme se v daném období dostali do nižšího průměru EU.

Kdy se začít zajišťovat na stáří? Ideálně před třicítkou, radí experti

Češi ve velkém vybírají penzijní fondy. Důvodem jsou obavy a nejistota, protože není jasné, kdy a jak stát změní podmínky pro jejich vedení. Jak se vlastně můžeme připravit na podzim života, abychom ho mohli strávit bez existenčních obav? Kolik je zapotřebí si odkládat peněz měsíčně a kdy s tím začít? Na podobné dotazy Lucii Hrdličkové v pořadu Co na to Vaše peněženka odpovídali Vít Endler, ředitel společnost Fingoot a ekonom Vladimír Bezděk. Základní radou je podle nich začít co nejdříve.

Máte dostatečně pojištěnou nemovitost? Speciální kalkulačka vám to pomůže zjistit

Jak vyplynulo z analýzy České asociace pojišťoven (ČAP), až dvě třetiny nemovitostí vykazují určitý stupeň podpojištění. Asociace ve spolupráci s Katedrou Ekonomiky a řízení ve stavebnictví Fakulty stavební ČVUT v Praze proto vyvinula kalkulačku, která lidem pomůže zjistit, zda právě jejich nemovitost – v tomto případě rodinný dům – je dostatečně pojištěn. V září byl tento jednoduchý nástroj představen veřejnosti, která jej nyní může využívat. Vyzkoušejte ji i vy.

PŘEHLEDNĚ: Když teploty lákají k vodě. Která koupaliště mají otevřeno a na kolik vyjde vstup?

Ačkoliv to vypadalo, že se podzim hlásí o slovo, počasí udělalo zásadní obrat a opět si užíváme sluníčka. O víkendu na řadě míst v Česku vystoupají teploty až k 30 °C, mnozí se proto vydají k vodě. Kde se ještě můžete ve svém kraji zchladit a kolik stojí vstup na koupaliště? Redakce CNN Prima NEWS pro vás připravila stručný přehled míst, kam i s rodinou nejen o víkendu můžete vyrazit.

Dovolené u moře po prázdninách výrazně zlevní. Kam jezdí Češi nejčastěji a kde si užít září?

Školákům skončily letní prázdniny, mnozí z nich si však během dvouměsíčního volna užili i čas strávený u moře. Jak vypadaly prázdniny z pohledu dovolených a trendů cestovních kanceláří? Vyrazili Češi za odpočinkem do předpokládaných destinací a která místa se naopak stala překvapením? Část uplynulé letní sezony redakci CNN Prima NEWS přiblížily cestovní kanceláře. Zároveň připojily tipy, kam vyrazit za „pozdní letní dovolenou“ v září.

Chcete zlepšit svůj život? Poradíme vám, jak ušetřit na běžných výdajích, jak vybrat zdroj tepla nebo jak ochránit vaše dítě před nástrahami internetu. Ukážeme vám, co dělat, když jste nespokojení v práci a jak se ubránit "šmejdům". Víme, jaké cestovce se raději vyhnout i jak se vypořádat s přesčasy v zaměstnání.