Domácí mazlíček jako dárek pod stromečkem? Víme, jak nenaletět množitelům
Mnoho lidí každoročně uvažuje, že si pod stromeček pořídí domácího mazlíčka. Svého životního parťáka pak hledají nejčastěji na internetu. Jenže tam mohou lehce naletět lidem, kteří si na množení psů založili velice výdělečný byznys. Jak poznat jejich inzeráty a nenachytat se? A jaké problémy pak štěně z takzvané množírny může mít?
Řada lidí si vybírá štěně na internetu. Inzeráty psů z množíren jsou většinou velmi líbivé a plné superlativů. A protože mnoho lidí vybírá očima, nechybí ani krásná fotka. Množitelé vědí, jak zaujmout. Při následném jednání působí velmi ochotně, někdy dokonce nabízejí, že štěně přivezou.
„Nabídka předání štěněte na parkovišti nebo u benzinové pumpy by měla být silným varovným signálem. Takový člověk má nejspíš důvod, proč nechce ukázat, odkud pes doopravdy pochází,“ uvedl tiskový mluvčí spolku OBRAZ Daniel Cao k praktikám množitelů.
I tomuhle byznysu podle spolku vládne dobrý marketing. Varovné tak mohou být chytlavé formulace v internetových inzerátech, jako například nové plemeno, netradiční zbarvení, speciální miništěňátko a podobně. Navíc množitel velmi často inzeruje veliké množství štěňat najednou.
Štěnata z množíren nemusí mít ani základní hygienické návyky
„Někdy může hodnota nabízených štěňat jedním člověkem stoupat dokonce i na statisícové částky. Dalším podezřelým signálem je, když inzerující používá stále stejné fotografie. Možná je to proto, že reálně nabízená štěňata jsou v takovém stavu, že by je nikdo nekoupil, a proto musí používat fotky stažené z internetu,“ varuje spolek OBRAZ.
Pejsek z množírny může mít problém se socializací a základní poslušností. U veterináře se může kupující dokonce dozvědět třeba to, že je štěně výrazně mladší, než by při odstavu od matky mělo být. Nemusí tak mít základní hygienické návyky.
„Dochází například k uzávěru rekta, kdy si ho neumí vytřít a to jsou nevratné změny. A kolikrát ten zájemce o psa chce ušetřit, ale neušetří, protože ve výsledku za veterinární léčbu a další následnou péči takové peníze, že se mu to skutečně nevyplatí. Nemluvě o tom, jak ta zvířata trpí,“ vysvětlila v online pořadu Názory bez cenzury ředitelka Nadace pro ochranu zvířat Eva Hodek.
V horkem rozpálené dodávce nechal zemřít 30 psů. Viníkovi hrozí až 90 let vězení
Přibližně 30 psů zahynulo na Filipínách poté, co je chovatel nechal v rozpálené dodávce. Psi cestovali na výstavu. Neúnosné horko v přepravních klecích uvnitř automobilu se jim ale stalo osudným. Podle filipínského senátora teď majiteli hrozí až 90 let vězení a pokuta v přepočtu 3,2 milionu korun.
Množírny prosperují kvůli poptávce po levných štěňatech
Velmi pravděpodobné je i to, že se nebude vůbec jednat o plemeno, které množitel nabízel, ale třeba o nějaké jiné, které je mu velice podobné. „Množitelé často používají lež, že je štěně od rodičů s průkazem původu. Někdy dokonce zkouší argumentovat tím, že se jednalo o nadpočetné štěně z vrhu, jinak by tzv. „papíry“ samozřejmě mělo. Nic takového jako nadpočetné štěně však neexistuje,“ upozornil spolek OBRAZ.
Pokud si někdo nemůže dovolit pořídit zvíře s průkazem původu, tedy z řádného chovu, nemá jej kupovat, ale adoptovat. „Pořád je v útulcích velké množství psů, fešáků, a každý z nás může udělat dobrý skutek,“ doplnila Hodek. „Opuštění psi nejsou žádné vadné zboží, jen zatím neměli tolik štěstí,“ potvrdil i Cao. „Adopce opuštěných zvířat jsou podle nás nejlepším způsobem, jak se zaručeně vyhnout nechtěnému podporování množíren. Rozsáhlá poptávka po levných štěňatech je důvod, proč množírny tak prosperují,“ dodal Cao.