Indická mutace útočí
Zapomeňte na ztrátu čichu nebo suchý kašel. Příznaky nové a nakažlivější varianty koronaviru delta, která už dorazila i do České republiky, jsou podle odborníků jiné. Znepokojující může být, že člověk nakažený indickou mutací má například rýmu nebo ho bolí v krku. Jenže to jsou symptomy, které doprovází například i nachlazení nebo alergii a lidé je proto často neberou příliš vážně.
Na doposud neobvyklé příznaky u varianty delta upozornil britský epidemiolog a vědec Tim Spector. „Prvním příznakem je bolest hlavy, následuje bolest v krku, rýma a horečka. Covid se teď chová jinak, u mladší generace připomíná průběh nemoci spíš horší nachlazení,“ varoval na YouTube epidemiolog a jeden z autorů projektu ZOE COVID Symptom Study, který pomocí aplikace sleduje data spojená s nemocí COVID-19.
Nové příznaky podobné alergii nebo nachlazení
„Tradiční“ příznaky covidu, tedy dušnost, kašel či ztráta chuti a čichu, se u indické mutace už nemusejí vůbec projevit. Společným jmenovatelem varianty delta a té britské, která je v Česku stále nejrozšířenější, tak zůstává pouze horečka.
Klasické příznaky:
- kašel
- horečka
- ztráta chuti a čichu
- horečka
Další příznaky nové mutace:
- bolest hlavy
- bolest v krku
- hustá rýma
„Od začátku května sledujeme hlavní příznaky u uživatelů aplikací a nejsou stejné, jako byly,“ uvedl pro web BBC Tim Spector.
Varianta delta je navíc zjevně daleko nakažlivější než všechny předchozí mutace a napadá i mladé lidi. Navíc vznikají obavy, že kvůli změně příznaků a podobnosti s běžným nachlazením si lidé nemusí uvědomit, že jsou nakažení. A to ještě v době, kdy velkou část populace sužují různé alergie, které se mnohdy vyznačují podobnými symptomy. Lékař zabývající se infekčními chorobami v Indii Abdul Ghafur navíc řekl, že stále více lidí se rovněž potýká s průjmem.
Obávaná mutace delta ohrožuje: Maskuje se jinými příznaky. Čím je nebezpečná?
Čím dál větší obavy vyvolává rychle se šířící indická mutace koronaviru, která se v poslední době označuje jako delta. Dostala se totiž už do více než sedmi desítek zemí po celém světě a má nakročeno k tomu, aby se brzy stala nejrozšířenější mutací.
Indická mutace byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) detekována ve více než 80 zemích světa. V Evropě dělá největší problém Britům. Zatímco většinu května tam byly denní nárůsty maximálně kolem dvou tisíc, aktuálně zaznamenávají laboratoře ve Velké Británii více než 11 tisíc případů.
Delta se už objevila i v Česku. Ve středu Státní zdravotní ústav hlásil celkem 27 případů nákazy mutací delta. Ve čtvrtek ale ústecký hejtman Jan Schiller (ANO) oznámil, že na Děčínsku bylo zaznamenáno dalších 12 případů.
V Česku může být případů desetkrát více
O nebezpečné variantě hovořil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS i biochemik Libor Grubhoffer. „Nechtěl bych zas tak moc malovat čerta na zeď. Rozhodně ale v ohrožení indickou variantou jsme. Máme výhodu, že u nás postupuje plošné očkování, přísun vakcín je velmi plynulý. Očkování zjednoduší situaci a napomůže tomu, že dopad přicházející indické varianty nemusí být nikterak závažný,“ dodal biochemik.
Případů varianty delta však podle něj v Česku může být daleko více, než kolik zatím uvádí oficiální čísla „Může to být třeba desetkrát víc, to bych si dovedl docela dobře představit, možná i víckrát,“ prohlásil Grubhoffer.
10 mýtů o chřipce Zdroj: iStock