Čím dál větší obavy vyvolává rychle se šířící indická mutace koronaviru, která se v poslední době označuje jako delta. Dostala se totiž už do více než sedmi desítek zemí po celém světě a má nakročeno k tomu, aby se brzy stala nejrozšířenější mutací.
Známá indická mutace, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) začala označovat jako mutaci delta, se šíří závratnou rychlostí. Zatím byla detekována v celkem 74 zemích světa a počet nakažených osob touto mutací neustále narůstá.
Aktuálně má s variantou delta obrovské problémy Velká Británie. Ostrovní království v posledních dnech zažívá pravidelně se zvyšující přírůstky nakažených. Zatímco většinu května byly denní nárůsty maximálně kolem dvou tisíc, aktuálně je případů daleko více. Naposledy laboratoře ve Velké Británii zaznamenaly více než 11 tisíc případů nákazy koronavirem.
Na vině je především právě varianta delta. Tu má podle místních zdravotníků až 90 procent nově nakažených. Vláda Borise Johnsona kvůli stále rostoucím počtům případů musela o téměř měsíc odložit plánované konečné rozvolnění protikoronavirových opatření. Původně k němu mělo dojít 21. června.
Čím je delta nebezpečná?
Indická mutace se rozrůstá také například v USA, Číně, v afrických státech nebo ve skandinávských zemích. Americké úřady informují, že případy varianty delta se každé dva dny až zdvojnásobují. Oproti Velké Británii, kde má deltu až 90 procent nově nakažených, činí tento poměr v USA zatím zhruba 10 procent.
Vědci se shodují, že tato varianta je nebezpečná především kvůli tomu, že se dovede velmi rychle šířit v populaci. Zároveň u ní hrozí, že člověk, který se jí nakazí, bude mít závažnější průběh onemocnění COVID-19.
Například děkan fakulty veřejného zdraví z americké Brown University Ashish Jha se nechal slyšet, že varianta delta je „tou nejnakažlivější variantou, jakou jsme dosud viděli“. Delta se navíc podle britské studie projevuje jinými příznaky, než jsou pro COVID-19 obvyklé. Namísto ztráty čichu, horečky a kašle připomíná spíše nachlazení.
Delta je i v Česku
Indická mutace se dostala i do Čech. Ve středu Státní zdravotní ústav hlásil celkem 27 případů nákazy mutací delta. Ve čtvrtek ale došlo k nárůstu o téměř polovinu. Ústecký hejtman Jan Schiller (ANO) totiž oznámil, že na Děčínsku bylo zaznamenáno hned 12 případů nákazy touto mutací.
Zmínění nakažení mají mít ovšem podle prvotních informací lehčí průběh onemocnění, a nemuseli tak být hospitalizováni. Ředitelka krajské hygienické stanice v Ústeckém kraji Lenka Šimůnková uvedla, že případy spolu nesouvisí. „Jsou to často i náhodné výskyty, nesouvisí s cestovatelskou anamnézou,“ řekla Šimůnková ČTK.
O nebezpečí varianty hovořil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS i biochemik Libor Grubhoffer. Ten před indickou mutací koronaviru varuje a upozorňuje, že pro Česko může být hrozbou. „Nechtěl bych zas tak moc malovat čerta na zeď. Rozhodně ale v ohrožení indickou variantou jsme. Máme výhodu, že u nás postupuje plošné očkování, přísun vakcín je velmi plynulý. Očkování zjednoduší situaci a napomůže tomu, že dopad přicházející indické varianty nemusí být nikterak závažný,“ dodal biochemik.
Případů varianty delta však podle něj v Česku může být daleko více, než kolik zatím uvádí úřady. „Může to být třeba desetkrát víc, to bych si dovedl docela dobře představit, možná i víckrát,“ prohlásil Grubhoffer.