
Pokus o vraždu v Olomouci. Útočník těžce zranil obsluhu herny
Testování v indické Bombaji. Právě z této země pochází mutace, která se dnes označuje jako delta. Zdroj: AP
Testování v indické Bombaji. Právě z této země pochází mutace, která se dnes označuje jako delta. Zdroj: AP
Čím dál větší obavy vyvolává rychle se šířící indická mutace koronaviru, která se v poslední době označuje jako delta. Dostala se totiž už do více než sedmi desítek zemí po celém světě a má nakročeno k tomu, aby se brzy stala nejrozšířenější mutací.
Známá indická mutace, kterou Světová zdravotnická organizace (WHO) začala označovat jako mutaci delta, se šíří závratnou rychlostí. Zatím byla detekována v celkem 74 zemích světa a počet nakažených osob touto mutací neustále narůstá.
Aktuálně má s variantou delta obrovské problémy Velká Británie. Ostrovní království v posledních dnech zažívá pravidelně se zvyšující přírůstky nakažených. Zatímco většinu května byly denní nárůsty maximálně kolem dvou tisíc, aktuálně je případů daleko více. Naposledy laboratoře ve Velké Británii zaznamenaly více než 11 tisíc případů nákazy koronavirem.
Na vině je především právě varianta delta. Tu má podle místních zdravotníků až 90 procent nově nakažených. Vláda Borise Johnsona kvůli stále rostoucím počtům případů musela o téměř měsíc odložit plánované konečné rozvolnění protikoronavirových opatření. Původně k němu mělo dojít 21. června.
Indická mutace se rozrůstá také například v USA, Číně, v afrických státech nebo ve skandinávských zemích. Americké úřady informují, že případy varianty delta se každé dva dny až zdvojnásobují. Oproti Velké Británii, kde má deltu až 90 procent nově nakažených, činí tento poměr v USA zatím zhruba 10 procent.
Vědci se shodují, že tato varianta je nebezpečná především kvůli tomu, že se dovede velmi rychle šířit v populaci. Zároveň u ní hrozí, že člověk, který se jí nakazí, bude mít závažnější průběh onemocnění COVID-19.
Například děkan fakulty veřejného zdraví z americké Brown University Ashish Jha se nechal slyšet, že varianta delta je „tou nejnakažlivější variantou, jakou jsme dosud viděli“. Delta se navíc podle britské studie projevuje jinými příznaky, než jsou pro COVID-19 obvyklé. Namísto ztráty čichu, horečky a kašle připomíná spíše nachlazení.
Indická mutace se dostala i do Čech. Ve středu Státní zdravotní ústav hlásil celkem 27 případů nákazy mutací delta. Ve čtvrtek ale došlo k nárůstu o téměř polovinu. Ústecký hejtman Jan Schiller (ANO) totiž oznámil, že na Děčínsku bylo zaznamenáno hned 12 případů nákazy touto mutací.
Zmínění nakažení mají mít ovšem podle prvotních informací lehčí průběh onemocnění, a nemuseli tak být hospitalizováni. Ředitelka krajské hygienické stanice v Ústeckém kraji Lenka Šimůnková uvedla, že případy spolu nesouvisí. „Jsou to často i náhodné výskyty, nesouvisí s cestovatelskou anamnézou,“ řekla Šimůnková ČTK.
O nebezpečí varianty hovořil v pořadu Interview na CNN Prima NEWS i biochemik Libor Grubhoffer. Ten před indickou mutací koronaviru varuje a upozorňuje, že pro Česko může být hrozbou. „Nechtěl bych zas tak moc malovat čerta na zeď. Rozhodně ale v ohrožení indickou variantou jsme. Máme výhodu, že u nás postupuje plošné očkování, přísun vakcín je velmi plynulý. Očkování zjednoduší situaci a napomůže tomu, že dopad přicházející indické varianty nemusí být nikterak závažný,“ dodal biochemik.
Případů varianty delta však podle něj v Česku může být daleko více, než kolik zatím uvádí úřady. „Může to být třeba desetkrát víc, to bych si dovedl docela dobře představit, možná i víckrát,“ prohlásil Grubhoffer.
V důsledku silných nočních bouřek bylo v sobotu ráno v Česku bez elektřiny přibližně 14 tisíc odběrných míst. Nejvíce poruch energetici evidují ve středních Čechách a Plzeňském kraji, informovala v sobotu ráno mluvčí společnosti ČEZ Soňa Holingerová. Distribuční firma EG.D uvedla, že na svém distribučním území eviduje desítky míst bez proudu.
Za jednopokojový byt platí 78letý vdovec František Dvořák 10 500 korun. Bez energií. „Na jídlo a všechno ostatní mi zbývají necelé tři stovky na den. Vyžiju, a ještě mi trochu zůstane,“ sebevědomě říká bývalý stavař. „Člověk musí být šetrný, pak vyjde. Současná krize mě nerozhází,“ tvrdí 76letá Jarmila Šimonová. Ani o deset let starší František Sekanina si nestěžuje: „S manželkou jsme na to dva, tak zatím není s nájmem problém.“
Z pokusu vraždy je podezřelý muž, který v pátek večer napadl a těžce zranil pracovnici herny na Masarykově třídě v Olomouci. Záchranná služba převezla zraněnou ženu do nemocnice, policisté pachatele krátce po útoku zadrželi.
Sledujeme on-line
Ukrajinské příslušníky praporu Azov, kteří takřka od začátku bránili město Mariupol před ruskými silami, čeká v Rusku monstrproces a obvinění z genocidy a jiných válečných zločinů. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS to řekl rusista Jiří Just. Dodal, že dobytí oceláren Azovstal, poslední bašty Ukrajinců v Mariupolu, je pro Rusy významné vítězství.
Aktuální žebříček spolehlivosti motorů britské pojišťovny Warranty Direct opět vyvrací mýty o tom, kdo vyrábí spolehlivé a kdo problémové motory. Popírá zaručené pravdy o dokonalosti japonské a německé techniky nespolehlivosti francouzských či italské motorů. Zažité stereotypy zjevně neplatí.
Největší freestyle show, která v ČR nemá obdoby, odstartovala v sobotu ráno na pražské náplavce. Už od rána jsou tam k vidění exhibice zástupců českého freeskiingu a snowboardingu, swoop freestylu, highdivingu, fly, jet i skateboardů. Pro milovníky BMX si kanál Prima COOL připravil opravdovou pecku – mistrovství ČR v minirampě na pontonu uprostřed Vltavy. COOLIFE FEST celý den provází zajímavé workshopy, filmy i přednášky, zakončené koncertem Paulieho Garanda a afterparty na Cargo Gallery s jedinečnou atmosférou. Pojďte se s námi mrknout, jak to na náplavce právě teď žije prostřednictvím streamu.
Snížit množství komunálního odpadu v popelnicích? Jde to. Kromě barevných kontejnerů na plast, papír, sklo či nápojové kartony jsou v ulicích Českého Těšína, Prostějova, Znojma, Českých Budějovic a dalších českých měst k vidění i hnědé popelnice na bioodpad. Tam všude služby odpadového hospodářství zajišťují firmy FCC v ČR. Obyvatelé hnědé nádoby je poctivě využívají a odkládají do nich bioodpad ze zahrad i domácností.
Ve věku 78 let zemřel legendární basketbalista Jiří Zídek starší. Vítěz ankety Český basketbalista 20. století a první Čech uvedený do Síně slávy FIBA podlehl dlouhé nemoci. Informovala o tom Česká basketbalová federace na svém webu.
Vývoj covidové epidemie se začíná stále více podobat loňskému roku. Zatímco Evropa prožívá relativně poklidné časy, v Jihoafrické republice (JAR) řádí další vlna, která se pravděpodobně na podzim objeví také u nás. Odborníci však pozorují tamní data s optimismem. Poslední vlna omikronu typu BA.4 a BA.5 je již za vrcholem a byla výrazně méně problematická než ty předchozí, které v zemi přicházely s matematickou pravidelností.
Jaký je recept na zkrocení inflace, která dopadá na rozpočty většiny českých domácností? Nedělní Partie Terezie Tománkové nabídne duel ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) a jeho předchůdkyně, současné šéfky poslaneckého klubu ANO Aleny Schillerové. Sledujte CNN Prima NEWS v neděli od 11:00.
Volodymyr Zelenskyj vyzývá země, které Ukrajinu ve válce podporují, aby se smluvně zavázaly k vytvoření mechanismu, díky kterému by mohly konfiskovat majetek Ruské federace a stejně tak i její finance v zahraničí. Rusové mezitím slaví dobytí oceláren Azovstal, díky čemuž získali pod kontrolu město Mariupol. Ruské síly se podle ukrajinského velení chystají obnovit útočné operace v Doněcké oblasti s dalším pokusem o přechod přes řeku Severní Doněc.
Pro svůj půvab si vysloužila přezdívku „Agentka 90-60-90“. Čtyřicetiletá Ruska Anna Chapmanová se zviditelnila v roce 2010, když ji v New Yorku zatkla FBI pro podezření se špionáže. Po návratu do vlasti obdržela státní vyznamenání a zahájila kariéru modelky a influencerky. V současné době je rovněž populární TV moderátorkou.
V Paříži už je vše připraveno na tenisový svátek – antukové Roland Garros. Nelze zapomenout na to, jak senzační jízdu na tomto místě loni vystřihla Barbora Krejčíková a podmanila si singlovou i deblovou soutěž. V pavouku druhého grandslamu sezony figuruje i nyní. Ale čekat obhajobu? To se vzhledem k okolnostem příliš nehodí. Stejně jako úspěch jakékoliv další hráčky z běžně silné české skvadry.
Řada uprchlíků z pražského Hlavní nádraží zde skončila kvůli tomu, že odmítla ubytování jinde. V pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS to řekl hejtman Libereckého kraje Martin Půta (STAN). Podle něj je navíc možné, že někteří romští uprchlíci, kteří do Česka míří z Ukrajiny, jezdí organizovaně kvůli humanitárním dávkám. Problémy s takovými uprchlíky zmínil i zlínský hejtman Radim Holiš (ANO). Lepší zkušenost máme na Královéhradecku, řekl tamní hejtman Martin Červíček (ODS).
V politice a chování ODS a hnutí ANO neexistuje v posledních letech příliš mnoho společných bodů. Podle komentátora MF Dnes Petra Koláře si ale jsou strany přece jen v něčem podobné. ODS, stejně jako ANO v minulých volebních obdobích, prý „luxuje“ své koaliční partnery. Analytička webu Echo.cz Lenka Zlámalová za tím vidí aktivitu některých ministrů.
Česko čelí největšímu zdražování od devadesátých let. Inflace by však v budoucnu mohla vystoupat ještě výš. Co by měla vláda udělat, aby krizi co nejefektivněji čelila? O tomto tématu budou diskutovat v superdebatě na CNN Prima NEWS ministři Marian Jurečka (KDU-ČSL) a Martin Kupka (ODS) i šéfové opozičních poslaneckých klubů Alena Schillerová (ANO) a Radim Fiala (SPD). Speciál za přítomnosti diváků ve studiu můžete sledovat ve čtvrtek 26. května od 21 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.
Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) se projíždí po krajích s karavanem, proč místo toho nevyužije své kontakty na maďarského předsedu vlády Viktora Orbána, aby Česku pomohl s ukrajinskými Romy, kteří mají zároveň maďarské občanství? Tuto otázku položil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS místopředseda Poslanecké sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL). Podle opozičního poslance Patrika Nachera (za ANO) vytahuje vládní koalice Babiše pravidelně jen proto, aby si do něj mohla rýpnout.
Že se lyžování v Harrachově můžete věnovat jen v zimě? Kdepak, bratři Slavíkové vás přesvědčí o opaku. Skoky na lyžích tvoří podstatnou část jejich životů, medailí mají plné vitríny. A před časem založili unikátní muzeum, které mapuje počátky lyžování od dob Rakouska-Uherska a podstatná část expozice patří právě takovým skokanským velikánům, jako jsou olympijský vítěz Jiří Raška nebo zdejší rodák a svého času světový rekordman v letech na lyžích Pavel Ploc.
Lékaři by podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) měli při diagnostice lidí s typickými příznaky zvažovat i opičí neštovice, které se vyskytly ve Španělsku, Portugalsku a Velké Británii. V ČR se zatím žádný potvrzený případ ani podezření neobjevily, řekla mluvčí SZÚ Štěpánka Čechová. Mezi první příznaky podle webu SZÚ patří horečka, zimnice, bolesti hlavy nebo svalů, po jednom až třech dnech se objeví typická vyrážka.