Státní zdravotní ústav (SZÚ) potvrdil dosud v České republice 27 případů indické a 59 případů jihoafrické a sedm nových případů brazilské varianty koronaviru. Informoval o tom web iRozhlas. Od začátku roku bylo takzvaně sekvenováno (tedy byla přečtena genetická informace viru) 4 200 vzorků pozitivních na COVID-19. Z nich 800 přibylo nově za červen.
„Pokud budu hovořit o variantách zájmu, takzvaných variant of concern, tak kromě britské varianty B117, původně tedy alfa, evidujeme 27 případů delty, sumárně 59 případů bety, to je jihoafrická varianta, a nově 7 případů gamy, tzv. B1, tedy brazilské varianty,“ uvedla pro Radiožurnál vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku a nechřipková respirační virová onemocnění Helena Jiřincová.
„Pozměněný virus je nebezpečný v tom, že se trochu rychleji šíří, možná více než trochu rychleji,“ vysvětlila Jiřincová s tím, že „vykazuje některé mutace, které jsou již ověřeny, že vedou k částečnému úniku před protilátkovou obranou navozenou onemocněním i vakcinací“.
Jak je to s variantou kappa?
Jiřincová uvedla, že v Česku detekují rovněž variantu kappa, která patří do rodiny indické varianty původně označované B1.617. „Ta se rozjela na tři subvarianty, které se liší v některých mutacích ve vazebném místě. U nás detekujeme subvariantu kappa, která patří do variant zájmu a je méně detekovaná. Čili se odhaduje, že je méně nebezpečná.“
A jak je to se sledovanými variantami viru? „V rámci kategorizace variant jsou teď nejhorší variant of concern, pod nimi jsou variant of interest a pod nimi variant under investigation čili varianty, které jsou sledovány, nebo které jsou monitorovány,“ vysvětlila s tím, že „záleží, jestli toto názvosloví vezmeme ze stránek WHO nebo CDC,“ uvedla Jiřincová.