CNN Prima News mutace

mutace

Výpis příspěvků ke štítku „mutace“

Konec a zvonec, jásá Flegr. Ukončí nová varianta definitivně covidovou noční můru?

21. listopadu 2022 10:10

V některých evropských zemích se dostávají do popředí nové subvarianty omikronu s názvem BQ.1 a BQ.1.1. Druhá jmenovaná je podle evolučního biologa Jaroslava Flegra vůbec první koronavirovou variantou, která oproti všem svým předchůdcům sice obchází imunitu, ale zároveň nezpůsobuje vlnu hospitalizací. Expert ve svém příspěvku rovněž naznačil definitivní vítězství lidí nad covidem.

Nová mutace covidu „pekelný pes“ vzbuzuje obavy. Je unikátní nejen názvem, ale i příznaky

11. listopadu 2022 20:15

Od začátku koronavirové pandemie virus zmutoval již několikrát. Vědci na celém světě soustavně zkoumají varianty, které postupně převládají. Tou poslední, jež vzbuzuje obavy, je „pekelný pes“. Varianta s oficiálním názvem BQ.1 trápí i naše německé sousedy. Čím se vyznačuje a jak se liší od omikronu dominujícího v Česku?

Alarmující zjištění vědců. Tetovací inkousty obsahují toxické látky, hrozbu aktivuje Slunce

3. září 2022 19:36

Ke znepokojivým výsledkům dospěli vědci ze Státní univerzity v New Yorku (SUNY). Při testování 56 tetovacích inkoustů zjistili, že některé obsahují azosloučeniny, které se při slunečním záření mohou proměnit v rakovinotvorné látky. Zároveň odhalili, že některé částice jsou tak malé, že mohou v těle vyvolat rakovinné mutace.

Českem se šíří nová zákeřnější covidová varianta. Počty nakažených opět výrazně rostou

24. června 2022 08:33

Počty případů koronaviru v Česku rostou třetí týden v řadě, tempo nárůstu zrychluje. V uplynulých sedmi dnech evidují statistiky ministerstva zdravotnictví téměř 3 300 nových případů covidu, v mezitýdenním srovnání zhruba o 1 100 víc. Třetí týden po sobě se tak zvýšilo i incidenční číslo, na 100 tisíc obyvatel nyní připadá 31 nakažených, před týdnem to bylo 20. Za nárůstem počtu nových případů je nakažlivější varianta BA.5, která postupně vytěsňuje omikron.

Jak silná covidová vlna přijde na podzim? Mnohé napovídají data z Jihoafrické republiky

21. května 2022 06:45

Vývoj covidové epidemie se začíná stále více podobat loňskému roku. Zatímco Evropa prožívá relativně poklidné časy, v Jihoafrické republice (JAR) řádí další vlna, která se pravděpodobně na podzim objeví také u nás. Odborníci však pozorují tamní data s optimismem. Poslední vlna omikronu typu BA.4 a BA.5 je již za vrcholem a byla výrazně méně problematická než ty předchozí, které v zemi přicházely s matematickou pravidelností.