CNN Prima News mutace

mutace

Výpis příspěvků ke štítku „mutace“

Vzácná nemoc brání malému Damiánkovi v chůzi. Pomoci mohou ortézy, pojišťovna je však nehradí

Šest let čekala Daniela na to, až lékaři zjistí, proč jejího syna Damiánka neustále trápí zdravotní komplikace. Odpovědi se jí dostalo v den, kdy by za jiných okolností šel Damiánek poprvé do školy: syndrom ZTTK. Kvůli extrémně vzácnému a závažnému multisystémovému onemocnění se dnes o 9letého chlapce musí maminka starat 24 hodin denně. Damiánek dosud sám plně nechodí, pomoci by však mohly speciální ortézy. Ty, které jsou dostupné v Česku, však nejsou vhodné – a ty ze zahraničí pojišťovna nehradí. Daniela se proto obrátila s prosbou o pomoc na veřejnost.

Subvarianty omikronu se závratnou rychlostí šíří světem. Zpozorněla i WHO, mluví o vakcínách

Vědci ze Světové zdravotnické organizace (WHO) věnují mimořádnou pozornost novému poddruhu mutace omikron, který se řadí pod třídu SARS-CoV-2. Subvarianta s označením JN.1 se v porovnání s ostatními šíří závratnou rychlostí. Světoví experti přesto uklidňují, že epidemiologické riziko je nízké, a zdůrazňují, že dostatečnou ochranu nabízí současná nabídka vakcín. O zprávě mezinárodního sdružení lékařů informoval web BBC.

Smejkal varoval před nakažlivější mutací covidu, vyzval i k očkování. Imunologové jsou proti

Subvarianty omikronu dokážou obejít imunitu vytvořenou očkováním, pronesl ve vysílání CNN Prima NEWS hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny Petr Smejkal. Nakazit se proto mohou i lidé s vakcinací. Vzhledem k tomu Smejkal vyzval k opětovnému přeočkování. S tím však nesouhlasí imunologové Jiří Šinkora a Karel Drbal, podle nichž se ve veřejném prostoru operuje s termíny, které jsou odborníkům neznámé. V pořadu Zprávy plus rovněž zpochybnili odbornost těch, kteří vyzývají k vakcinaci.

Evropou se šíří nová mutace koronaviru. Vyvíjí se rychle, varují experti a popisují příznaky

S novou podvariantou mutace Omikron, který se řadí pod třídu SARS-CoV-2, se potýkají zdravotníci napříč Velkou Británií. Kvůli své neobvyklé struktuře může podle odborníků vést k snadnější infikaci a prodloužení doby onemocnění. Poddruh mutace, jenž byl poprvé zachycen během letošního srpna, zaujal prvenství v podílu mezi týdenními počty nakažených. Zdravotničtí experti se také vyjádřili o příznacích tohoto rychle se šířícího typu viru. Píše o tom web Independent.

Genetická mutace zvyšuje riziko rakoviny prsu. Nemoc kvůli tomu postihla matku i dceru

Život se s Helenou Horkou (64 let) nemazlil. Původem dětská sestra je dnes již v důchodu. Žije na vesnici v Horní Řasnici se svou duševně handicapovanou dcerou a nedávno jí zemřel manžel. Aby toho nebylo málo, Helena prodělala v roce 2001 rakovinu prsu a stejné onemocnění postihlo v mladém věku i dceru Martinu. U obou byla diagnostikována genetická mutace BRCA, která zvyšuje riziko vzniku některých zhoubných nádorů, zejména rakoviny prsu a vaječníků. Helena popsala pro CNN Prima NEWS průběh onemocnění i léčbu. Redakce také oslovila lékařku, aby objasnila, co znamená mutace BRCA a jaká rizika přináší.

Kdykoliv mohou začít otékat a zemřít. Vzácnou chorobu spustí stres i počasí, nelze ji vyléčit

Otoky na různých částech těla, které bývají velmi bolestivé a dotyčného mohou ohrozit na životě, způsobuje nemoc nazvaná hereditární angioedém (HAE). Jde o vzácnou dědičnou chorobu, kterou nelze plně vyléčit. Je náročná nejen po fyzické stránce, ale i po té psychické, protože otoky mohou vznikat kdekoliv na těle včetně obličeje. Spouštěčem může být prakticky cokoliv, například stres, úraz nebo změna počasí. Lidé s touto chorobou žijí s mnoha omezeními a v případě potřeby je důležité, aby dostali lék první pomoci. Na otázky o tomto onemocnění odpovídal CNN Prima NEWS lékař Miroslav Šuta.

Černobylští psi zažívají explozivní evoluci. Studie ukazuje na vliv radioaktivity i mutací

Kolem radioaktivního černobylského pekla vznikala během posledních několika desítek let doslova psí rajská zahrada. Ačkoli to může mnohé překvapit, právě takové závěry je možné vyčíst ze studie vědců z Jihokarolínské univerzity a amerického Národního ústavu pro výzkum lidského genomu. Zjištění prezentovaná v časopise Science Advances jsou o to pozoruhodnější, že se v katastrofou zasažené oblasti daří právě zvířatům, jež měla vlivem domestikace a cíleného křížení o mnoho genů užitečných k přežití ve volné přírodě přijít. Pro účely svého zkoumání vědci vyhodnocovali DNA celkem 302 divokých psů nalezených v okolí černobylské vyloučené zóny (CEZ).