CNN Prima News alergie

alergie

Výpis příspěvků ke štítku „alergie“

Konec víkendu s teplotami kolem 26 °C. Od pondělí se objeví přeháňky i bouřky

15. května 2022 09:57

Stejně jako v sobotu, i konec víkendu se ponese v duchu léta. Bude jasno až polojasno, teploty vystoupají až k 26 °C. Přetrvávají vysoké koncentrace pylů, pozor by si tak měli dávat alergici. Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) už ale zrušili výstrahu před nebezpečím požárů. Od pondělí se v Česku objeví přeháňky i bouřky.

Diagnóza: Nenávidím zvuk. Když vám mlaskání druhých vadí tolik, že rozdáváte facky

12. dubna 2022 10:04

Poslouchat skřípání nehtů po tabuli není příjemné nikomu. Jsou ale lidé, kteří u ostatních nesnesou ani zvuk mlaskání, žvýkání, polykání, zívání či dýchání. Trpí při tom natolik, až propadají psychickým problémům, vede je to k agresivitě, dokonce i k fyzickým útokům. Alergie na konkrétní zvuk má své jméno, říká se jí misofonie. Libor Černý z Foniatrické kliniky 1. LF UK v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, kde se v nás bere.

Alergie začínají dříve a končí později, kvůli teplé zimě i rouškám. Pomáhá imunoterapie

2. dubna 2022 09:08

Teplé zimy nahrávají intenzivnější pylové sezóně. Ta letošní začala už v únoru a potrvá pravděpodobně až do začátku podzimu. Alergiků přibývá stále více i mezi mladými lidmi. Pacienti čelí obtěžujícím příznakům jako je vodnatá rýma, kýchání nebo svědění obličeje, na které lékaři nasazují zpravidla tlumicí léky. Existuje však moderní řešení, které i silnému alergikovi uleví od nepříjemných projevů až na několik let.

Alergeny nás mohou potrápit i v zimě. Jak se projevuje takzvaná chladová alergie?

20. února 2022 19:18

Alergie jsou nejčastěji spojovány s jarem. Jakmile všechno začne kvést, přicházejí pylové alergie. Ale i v zimě se mohou objevit alergeny, které nás dráždí a způsobují nepříjemné reakce. Jaké alergie se objevují v zimním období nejčastěji a proč je právě teď ideální doba podstoupit alergologické vyšetření na specializovaném pracovišti? CNN Prim NEWS oslovila alergoložku Radku Šedivou z ambulance SYNLAB.

Recept proti dlouhému covidu? Pomoci by mohl běžný lék proti alergii, doufají vědci

15. února 2022 15:54

Dlouhotrvající zdravotní komplikace po onemocnění COVID-19 trápí desítky milionů lidí a na spolehlivý lék se stále čeká. Vědci jsou ale možná na stopě účinnému přípravku, který by dokázal zmírnit symptomy dlouhého covidu. Podle nově zveřejněné studie je oním potenciálním zázračným lékem poněkud překvapivě normální pilulka proti alergii.

V létě hrozí častější bodnutí hmyzem, horší alergie mají starší lidé. Jak se připravit?

8. srpna 2021 14:54

Letní radovánky jsou mnohdy plné nástrah, se kterými je třeba počítat. Patří mezi ně i nepříjemné hmyzí bodnutí, které může u některých lidí vyvolat i velmi vážné alergické reakce. Jak se zachovat v případě, že se alergie na hmyzí bodnutí objeví a kdy je potřeba vyhledat pomoc lékaře? CNN Prima NEWS se ptala alergoložky a imunoložky Martiny Vachové.

PŘEHLED: Indická mutace mění příznaky covidu. Jaké potíže je třeba nepodcenit?

8. července 2021 23:19

Zapomeňte na ztrátu čichu nebo suchý kašel. Příznaky nové a nakažlivější varianty koronaviru delta, která už dorazila i do České republiky, jsou podle odborníků jiné. Znepokojující může být, že člověk nakažený indickou mutací má například rýmu nebo ho bolí v krku. Jenže to jsou symptomy, které doprovází například i nachlazení nebo alergii a lidé je proto často neberou příliš vážně.