CNN Prima News alergie

alergie

Výpis příspěvků ke štítku „alergie“

Astma trápí stále více lidí, nejčastěji děti. Může jít o problém na celý život

3. května 2023 18:27

Pacientů s astmatem neustále přibývá. Toto chronické zánětlivé onemocnění dýchacích cest se nejčastěji objevuje v dětství. Neléčené astma může být nebezpečné, protože při záchvatech dochází k zúžení dýchacích cest a dotyčný se dusí. Záchvaty jsou také často doprovázeny úzkostnými stavy. Jak se astma diagnostikuje, jaké jsou možnosti léčby a prevence, na to při příležitosti Světového dne astmatu a alergie odpověděl CNN Prima NEWS pneumolog Milana Sova.

Mladou ženu zabilo pár soust tiramisu. Výrobce ve veganské verzi nepřiznal stopy mléka

12. února 2023 09:11

Populární italský dezert stál mladou ženu život. Dvacetiletá studentka módy Anna Bellisariová zkolabovala poté, co snědla pár soust veganského tiramisu. Trpěla totiž extrémní alergií na mléko, přičemž podle pozdějších zjištění mohl dezert obsahovat stopy mléčných bílkovin. To vše se odehrálo v restauraci, kde se servírovaly ryze veganské pokrmy. Dívka strávila 10 dní v kómatu, než ji doktoři prohlásili za mrtvou, informoval italský web Il Messaggero.

Přibývá dětí s astmatem a alergiemi. Jak tyto obtíže léčit a lze zabránit jejich rozvoji?

13. listopadu 2022 22:52

Počet dětí, které trpí astmatem, alergiemi nebo atopickým ekzémem se neustále zvyšuje. Jen s atopickým ekzémem se v Česku potýká až 20 procent školních dětí. Alergie má 30 procent a astma 10 procent školáků. Jaké jsou příčiny vzniku těchto chronických onemocnění, existuje možnost prevence a jak je účinně léčit? Na to se CNN Prima NEWS zeptala lékařky Hany Zmrzlé, primářky dětské léčebny Ostrov u Macochy.

Konec víkendu s teplotami kolem 26 °C. Od pondělí se objeví přeháňky i bouřky

15. května 2022 09:57

Stejně jako v sobotu, i konec víkendu se ponese v duchu léta. Bude jasno až polojasno, teploty vystoupají až k 26 °C. Přetrvávají vysoké koncentrace pylů, pozor by si tak měli dávat alergici. Meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) už ale zrušili výstrahu před nebezpečím požárů. Od pondělí se v Česku objeví přeháňky i bouřky.

Diagnóza: Nenávidím zvuk. Když vám mlaskání druhých vadí tolik, že rozdáváte facky

12. dubna 2022 10:04

Poslouchat skřípání nehtů po tabuli není příjemné nikomu. Jsou ale lidé, kteří u ostatních nesnesou ani zvuk mlaskání, žvýkání, polykání, zívání či dýchání. Trpí při tom natolik, až propadají psychickým problémům, vede je to k agresivitě, dokonce i k fyzickým útokům. Alergie na konkrétní zvuk má své jméno, říká se jí misofonie. Libor Černý z Foniatrické kliniky 1. LF UK v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, kde se v nás bere.

Alergie začínají dříve a končí později, kvůli teplé zimě i rouškám. Pomáhá imunoterapie

2. dubna 2022 09:08

Teplé zimy nahrávají intenzivnější pylové sezóně. Ta letošní začala už v únoru a potrvá pravděpodobně až do začátku podzimu. Alergiků přibývá stále více i mezi mladými lidmi. Pacienti čelí obtěžujícím příznakům jako je vodnatá rýma, kýchání nebo svědění obličeje, na které lékaři nasazují zpravidla tlumicí léky. Existuje však moderní řešení, které i silnému alergikovi uleví od nepříjemných projevů až na několik let.

Alergeny nás mohou potrápit i v zimě. Jak se projevuje takzvaná chladová alergie?

20. února 2022 19:18

Alergie jsou nejčastěji spojovány s jarem. Jakmile všechno začne kvést, přicházejí pylové alergie. Ale i v zimě se mohou objevit alergeny, které nás dráždí a způsobují nepříjemné reakce. Jaké alergie se objevují v zimním období nejčastěji a proč je právě teď ideální doba podstoupit alergologické vyšetření na specializovaném pracovišti? CNN Prim NEWS oslovila alergoložku Radku Šedivou z ambulance SYNLAB.

Recept proti dlouhému covidu? Pomoci by mohl běžný lék proti alergii, doufají vědci

15. února 2022 15:54

Dlouhotrvající zdravotní komplikace po onemocnění COVID-19 trápí desítky milionů lidí a na spolehlivý lék se stále čeká. Vědci jsou ale možná na stopě účinnému přípravku, který by dokázal zmírnit symptomy dlouhého covidu. Podle nově zveřejněné studie je oním potenciálním zázračným lékem poněkud překvapivě normální pilulka proti alergii.