Omikron se šíří světem a zdá se, že ho žádná ze současných vakcín nedokáže zastavit. Podle studií je člověk i po třetí dávce očkování chráněn proti této variantě jen přibližně ze 70 procent. Onemocnět tak mohou i lidé s třemi vakcínami. Newyorský doktor Craig Spencer na základě vlastních zkušeností popsal, jak rozdílně onemocnění probíhá u různě naočkovaných pacientů.
„Je to bolest v krku, únava a možná i bolest svalů. Ale žádné potíže s dýcháním a žádná dušnost. Všechno trošku nepříjemné, ale jinak ucházející.“ Tak Spencer popisuje pacienty, kteří onemocní po třech dávkách vakcíny. Doktor dle svých slov neviděl, že by někdo z této skupiny měl vážnější průběh. A podobně jsou na tom i lidé po dvou dávkách od Pfizeru nebo Moderny. I když drobné rozdíly v průběhu nemoci podle něj existují. „Jsou více unavení, mají horečku, více kašlou, všeobecně se cítí hůře,“ napsal Spencer, který kromě výuky na Kolumbijské univerzitě v New Yorku působí i na pohotovosti ve dvou nemocnicích.
Reportáž z covidária: I na Silvestra se u nás umíralo, neočkovaná žena přišla příliš pozdě
Také poslední den roku 2021 COVID-19 zabíjel. „Bohužel, jedna pacientka nám tady na oddělení umřela hned na Silvestra ráno,“ vypráví sestra Alena Krajíčková z covidového oddělení Nemocnice AGEL v moravském Novém Jičíně. A uvede reportéra CNN Prima NEWS na jeden z pokojů. Muž, kterému se díky přístrojům na podporu dýchání právě podařilo překonat kritickou fázi nemoci, přitom stále tvrdí: „Určitě se nenechám očkovat nějakou experimentální vakcínou.“
S lidmi naočkovanými jednodávkovou vakcínou Janssen už covid může pěkně zamávat, pokud obejde imunitní systém. „Cítí se strašně, horečky mají čtyři a více dní. Jsou slabí, unavení, kašlou a pociťují dušnost. Ale nikdo z nich nepotřeboval hospitalizaci ani kyslík,“ vysvětlil Spencer s tím, že je to sice nepříjemné, ale ne život ohrožující.
To už ale podle něj neplatí pro pacienty bez vakcíny. „Téměř každý pacient, o kterého jsem se staral a kterého jsme přijali kvůli covidu, byl neočkovaný,“ uvedl lékař a dodal, že všem klesla saturace kyslíkem natolik, že potřebovali kyslíkovou masku, aby mohli normálně dýchat.
Spencer pak vysvětlil, že se se svými poznatky rozhodl podělit kvůli tomu, aby ukázal, že očkovaní lidé se s covidem vypořádávají mnohem lépe. „Takže bez ohledu na vaši politickou příslušnost nebo názory na respirátory nebo na to, kde v této zemi žijete, jako lékař na pohotovosti, kterému byste svěřili svůj život, kdybyste ve 3 hodiny ráno dorazili ke mně na příjem, vám garantuji, že nadcházející vlně omikronu budete raději čelit očkovaní,“ uzavřel Spencer.
Osm hlavních příznaků omikronu
Vědci variantu omikron stále zkoumají a varují před předčasnými závěry. Podle dosavadních dat se nicméně zdá, že je sice zřejmě nakažlivější než delta, ale má mírnější průběh onemocnění. Omikron pak podle profesora Tima Spectora, který se zabývá koronavirovými symptomy, provází osm hlavních příznaků:
· škrábání v krku
· rýma
· únava
· kýchání
· bolest dolní části zad
· bolest hlavy
· noční pocení
· bolesti svalů
Před rychlým šířením omikronu v Česku už varoval ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj může být znovu v nemocnicích až 7 000 nakažených v jeden den, z toho asi tisíc na jednotkách intenzivní péče. Denně by pak nemocnice mohly přijímat až 900 pacientů, přestože riziko hospitalizace je proti deltě u omikronu poloviční až třetinové.
V současné době tvoří varianta omikron 10 až 15 procent případů, zřejmě už v prvních deseti dnech nového roku to bude 50 procent a zcela převáží ve druhé polovině ledna, myslí si Dušek.