nemoc

Výpis příspěvků ke štítku „nemoc“

Prymula: Sedavý životní styl nás zabijí. Během nemoci se však s pohybem pojí i velké riziko

V době sedavých zaměstnání a epidemií civilizačních chorob bychom měli sport brát jako lék, nikoli jako výkon. V pořadu Nový den na CNN Prima NEWS to řekl epidemiolog Roman Prymula s tím, že pohyb ovlivňuje naši imunitu, psychickou pohodu i kvalitu života ve stáří. Na druhé straně ale platí, že nevhodně zvolená fyzická zátěž může být rizikem, a to například během nemoci, kdy může zvýšená zátěž způsobit i poškození srdečního svalu.

Aničku Slováčkovou a Zuzanu Dřízhalovou spojil osud. Rakovině podlehla i hvězda Rodinných pout

Životní příběh Anny Slováčkové a Zuzany Dřízhalové, kterou nejvíce proslavila postava Marcely Rubešové v seriálu Rodinná pouta (později Velmi křehké vztahy), se až mrazivě podobá. Ve svých profesích byly úspěšné a u kolegů velmi oblíbené. Obě statečně bojovaly s rakovinou, nad níž poprvé dokázaly zvítězit. Podruhé už zákeřná nemoc byla bohužel nad jejich síly. Obě zemřely předčasně a mladé.

Rezignovali na život, aby se „24/7“ starali o blízké na ventilátoru. Jak pečující podpořit?

Nestíhají žít – starají se o nemocné blízké na domácí umělé plicní ventilaci (DUPV). Nikdy nekončící péče vyčerpává jejich síly a bere možnost vést svůj vlastní život. Právě z toho důvodu spustila nezisková organizace Dech života nový projekt s názvem „Nestíhám žít, pečuji 24/7“, jehož cílem je těmto pečujícím pomoci a dát jim šanci alespoň na chvíli vypnout a „dobít baterky“. Zapojit se může každý.

Pacienti o životě s Fabryho chorobou: Nejdůležitější je nebát se a věřit lékařům

Horšící se zrak, zadýchávání, nadměrné nebo naopak žádné pocení, bolest rukou a nohou podobná pocitu pálení... nejen to jsou symptomy typické pro pacienty trpící Fabryho chorobou. V Česku jich žije přes dvě stě, na celém světě pak několik tisíc. Jak počty naznačují, jedná se o vzácné genetické onemocnění způsobené absencí enzymu alfa-galaktosidáza A v těle. Ta vede k hromadění škodlivin v buňkách, což negativně ovlivňuje stav orgánů, které mohou dospět až k selhání. Jak se s nemocí, která se může poprvé projevit v dětství i v dospělosti, žije?

Fabryho choroba: Když si tělo neumí „uklidit“ aneb záludná nemoc postihující orgány

Duben není jen měsícem aprílu. Věděli jste, že čtvrtý měsíc v roce je už 13 let zasvěcen Fabryho chorobě? Jedná se o vzácné genetické onemocnění, jímž trpí muži i ženy a ti, jimž byla diagnostikována, by nejspíš potvrdili, že určování diagnózy může v tomto případě špatný pokus o apríl připomínat. A to proto, že příznaky choroby jsou mimořádně rozmanité a bývají specifické pro jiná běžná onemocnění. Objevit se přitom mohou už v dětství.

Jako jediná v Česku trpí vzácným syndromem. Malá Millinka i tak dělá pokroky, vznikla sbírka

Na světě je známo odhadem 40 případů pacientů se syndromem Cebalid, a jedním z nich je i Millinka. Dnes čtyřletá bojovnice je navíc jedinou Češkou s tímto vzácným genetickým onemocněním. Syndrom ovlivňuje sluch, zrak, řeč, svalový tonus i psychomotorický vývoj. Navzdory predikcím lékařů, že Millinka nebude chodit, dnes díky denním rehabilitacím dělá pokroky. Maminka však na péči o dceru s její sestřičkou zůstala sama a bez auta. Ve sbírce na platformě Znesnáze proto nyní žádá druhé o pomoc.

Influencerka Vanessa zkolabovala na party a zemřela. Na převoz do Evropy chyběly peníze

Oblíbená německá cestovatelka a influencerka Vanessa Konopka nečekaně onemocněla na přelomu roku. Pobývala tou dobou na Filipínách, kde následně strávila dlouhé měsíce v nemocnici. Její partner se zoufale snažil získat potřebné finance na převoz zpět do Evropy, nakonec se však návrat do rodné země nekonal. Osmadvacetiletá žena těžké nemoci podlehla. Na Vanessin příběh nyní upozornila zahraniční média.

Bradavice, nepříjemný, ale běžný kožní problém. Jak se dají odstranit a kdy vyhledat lékaře?

Téma bradavic a jejich výskytu na těle lidé se svým okolím běžně neřeší. Přesto se jedná o virové a tedy infekční onemocnění, které může postihnout kohokoli. Nejčastěji se tyto kožní výrůstky objevují na ploskách nohou, na rukou a eventuálně i na genitáliích. Dermatoložka Elizabeth Pavlíčková v pořadu CNN Prima NEWS Co na to vaše zdraví přiblížila, jak bradavice vznikají, v jakých momentech by lidé měli zbystřit i to, jakým způsobem je lze odstranit.

Úzkosti řešila vapováním. Teď má 17letá dívka „popcornové plíce“ a čelí doživotním následkům

Když 17letá Brianne Cullenová z americké Nevady zavolala před čtyřmi měsíci své matce, že nemůže dýchat, navždy se jí změnil život. Dívka totiž tři roky potají denně vapovala, údajně aby zmírnila své úzkosti z návratu do školy po lockdownech. Od lékařů si vyslechla hrozivou diagnózu: popcornové plíce, odborně konstriktivní bronchiolitida. Následky si Brianne ponese po celý život, její matka proto nyní varuje druhé.

PŘEHLEDNĚ: Nakažená klíšťata „řádí“, ani ve městě nejste v bezpečí, naopak. Jak se chránit?

S blížícími se přeháňkami a nastupujícími vyššími teplotami představují klíšťata stále významnější nebezpečí. Pro takřka celou republiku bude v následujících dnech platit vysoké riziko jejich aktivity. Česko navíc patří mezi země s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě – a počet hlášených případů každým rokem roste. Podobný trend vyplývá i z hlášení týkajících se lymské boreliózy. Experti proto apelují, aby lidé nepodceňovali prevenci a v případě encefalitidy se nechali očkovat. Na jaké příznaky se u obou nemocí zaměřit?